Víte, na kolik vás vyjde zlomená noha na dovolené v zahraničí?

Léto je za dveřmi a mnozí z nás už se těší, až si v klidu odpočinou na vytoužené dovolené. Pokud míříte za hranice a chcete svá prázdninová dobrodružství prožít opravdu v pohodě, vyplatí se před odjezdem uzavřít cestovní pojištění. Stále se najde mnoho Čechů, kteří se domnívají, že je bezpečně ochrání veřejné zdravotní pojištění, platné v rámci EU. Ti mohou být v případě zdravotních komplikací nemile překvapeni. Jako občané ČR sice máme ve většině států Evropy nárok na zdravotnické služby, je však dobré si uvědomit, že toto pojištění nepokrývá spoluúčast, poplatky, nákup léků nebo stomatologická ošetření a další náklady. Prázdninová pohoda tak může vzít za své a nečekané zdravotní komplikace se mohou prodražit.

Čechy na dovolené nejčastěji potrápí zažívací problémy

„Nejvíce plnění v rámci cestovního pojištění evidujeme během letních měsíců v Chorvatsku, Turecku a Bulharsku,“ uvedl Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny. Zajímavé také je, že Češi se častěji zapomínají pojistit, když odjíždějí na Slovensko.   

Podle podkladů Slavia pojišťovny patří mezi nejčastější zdravotní komplikace, se kterými čeští turisté vyhledají lékařskou pomoc, zažívací problémy, úrazy a komplikace spadající do ordinací ORL. „Mezi zcela běžné případy patří nevolnosti, evidujeme množství pohmožděnin a zlomenin, zejména u dětí pak záněty středního ucha, často se vyskytují i alergické reakce, popálení kůže nebo úpaly. Vážnější případy jsou často spojeny se sportem, jízdou na kole nebo vodními radovánkami, náklady se pak mohou vyšplhat až do stovek tisíc,“ potvrdil Jan Vlček

Pozor na sportování

Cestovní pojištění je třeba vždy přizpůsobit účelu vybrané dovolené. Plánujete, že budete provozovat rizikovější sporty, například potápění, horolezectví, vodní lyžování, surfování, sjezdy na horských kolech? Pak je třeba si tyto aktivity připojistit, pokud je pojišťovna nemá již zahrnuty v základním cestovním pojištění do zahraničí . Právě zranění způsobená při sportu patří mezi nejvážnější a související náklady rostou do statisíců.

 

Na kolik vyjde v zahraničí zlomená noha?

Pro představu o ceně lékařského ošetření nepojištěných cestovatelů uvádíme případ muže, který si ve Francii při pádu z kola přivodil tříštivou zlomeninu. Byl převezen do nejbližší nemocnice, operován, následně tři dny hospitalizován a poté ve stabilizované poloze přepraven do ČR. Celkové náklady za poskytnutou zdravotní péči dosáhly hodnoty 270 000 Kč. A dovolená ho nakonec stála několikanásobně více, než měl původně v plánu. Mezi státy, kde je léčba obecně velice drahá, patří např. USA, Švýcarsko nebo severské země.

 

Víte, jak postupovat, pokud v zahraničí potřebujete lékařskou pomoc a máte sjednané cestovní pojištění?

Radí Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny

• V případě úrazu nebo nemoci v zahraničí co nejdříve kontaktujte asistenční službu, která je v českém jazyce k dispozici 24 hodin denně.

• Operátor asistenční služby vám vyhledá nejbližší vhodné zdravotnické zařízení.
• Pojišťovna poskytne garanci platby, takže s největší pravděpodobností nebudete muset za zdravotnické ošetření nic doplácet.

• Asistenční služba zprostředkuje konzultaci s českým lékařem, dohled nad způsobem léčby a bude také v kontaktu s vašimi nejbližšími.
• Pojišťovna v případě potřeby zorganizuje váš návrat do ČR (převoz sanitkou, vrtulníkem).

• Pokud bude třeba uhradit některé poplatky v hotovosti, pečlivě si uschovejte všechny doklady a lékařské zprávy.

• Po návratu do ČR kontaktujte vaši pojišťovnu, která vám uhradí nezbytné výlohy spojené s úrazem či nemocí.

 

Co je možné připojistit?

Každý z nás má různé potřeby, proto je možné přizpůsobit podmínky konkrétním představám jednotlivých cestovatelů. Slavia pojišťovna např. nabízí cestovní pojištění, ke kterému je možné volit další možnosti:

·        pojištění odpovědnosti, pro případ, že bychom během dovolené způsobili škodu (praktické pro cyklisty, děti, atd.)

·        pojištění osobních věcí a zavazadel (případně zpoždění zavazadel)

·        pojištění nevyužité dovolené

·        pojištění storna zájezdu

·        úrazové pojištění

·        pojištění zpoždění letu

·        pojištění únosu letu

·        pojištění nákladů veterinární léčby psů a koček, kteří cestují s vámi