Ruka s mobilním telefonem nad kontejnerem na tříděný odpad

Recyklace mobilů: Kde vám zrecyklují starý telefon?

5. 3. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Celosvětově se v průměru zrecykluje pouze 10 % mobilních telefonů, v České republice ještě podstatně méně – cca 6 %. Přitom se jedná o nejčastěji obměňovanou elektroniku, kterou používáme jen pár let. Jak správně recyklovat mobil a kde vám za starý kus ještě zaplatí?

Mobily měníme čím dál rychleji

Za rok 2022 se na celém světě prodalo 1,35 miliardy mobilních telefonů. Většinu nových modelů zákazníci pořizují jako náhradu starého přístroje. Kde vysloužilé telefony skončí? Obvykle bohužel na skládce. Přitom mobil lze velmi dobře zrecyklovat a materiály využít prakticky stoprocentně v nové výrobě. V průměru využíváme mobilní telefon asi 3,5 roku, mladší generace dokonce jen 2 roky. Poté ho měníme za nový. A to nejen v případě, že starý přístroj přestane fungovat, ale protože zkrátka chceme novější model.

Zajímavost

V ČR se každý den prodá zhruba 8 a půl tisíce mobilních telefonů, což znamená 3,1 milionu nových zařízení ročně. Jedničkou na českém trhu je Samsung, který stojí za necelými 39 % prodejů.

Jaké jsou možnosti? Recyklace nebo výkup telefonů

Starý telefon v žádném případě nepatří do běžného odpadu. Z elektrozařízení se uvolňuje velké množství škodlivých látek –⁠ především z baterie mobilu.

„Pokud skončí například nikl-kadmiová baterie v komunálním odpadu, tak opravdu malé množství kadmia může způsobit kontaminaci spodních vod, které se pak dostávají do celého potravního řetězce. Důsledkem jsou poruchy jater, ledvin, chudokrevnost, řídnutí kostí a mnoho dalších onemocnění,“ vysvětluje Jiří Šmejkal z projektu Remobil zaměřeného na sběr starých a nepotřebných mobilních telefonů.

Jak si tedy s použitým mobilním telefonem poradit? Možností je hned několik:

 • odevzdáte mobil do červeného kontejneru na elektroodpad,

 • vytřídíte ho ve sběrném dvoře,

 • využijete výkup starých telefonů,

 • odnesete starý telefon zpět prodejci, který se postará o likvidaci,

 • využijete služeb některé z neziskových organizací zabývajících se sběrem mobilů.

Náš tip

Úplně nejlepší variantou pro životní prostředí je ale využívat mobilní telefon až do konce jeho životnosti. I když vám už zařízení nevyhovuje, stále se může najít někdo, komu ještě dobře poslouží.

Fungující mobil proto zkuste prodat nebo darovat. Využít k tomu můžete třeba online bazary. U značek, které časem tolik neztrácí na hodnotě (například iPhone), se možná dočkáte i zajímavého zhodnocení.

Jak probíhá sběr starých mobilů?

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet výkup telefonů, vyhledejte si na internetu prodejce, kteří tuto službu nabízí. Většinou je možnost výkupu vázána na nákup nového zařízení ve stejné prodejně. Při stanovení výkupní ceny (nebo výše slevy poskytnuté na nový mobil) se bere v potaz značka, model, stáří a stav mobilního telefonu. I v případě, že vám prodejce nenabídne za použitý telefon žádnou částku, můžete mu přístroj nechat k recyklaci. Podle zákona má povinnost od vás elektropřístroj přebrat k likvidaci, pokud si u něj zakoupíte podobný nový přístroj.

S odběrem starých telefonů vám mohou pomoci i operátoři. Například O2 umožňuje svým zaměstnancům i zákazníkům zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení a baterií na svých prodejnách. Za každý odevzdaný přístroj operátor navíc prostřednictvím své nadace věnuje 25 korun na provoz Linky bezpečí. Podobně postupuje Vodafone, který ze svého výkupového programu RE-START podporuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). Odběr či výkup telefonů ale standardně organizují i další poskytovatelé mobilních služeb.

Další možnost představuje využití červených kontejnerů, kde můžete odevzdat veškerá vysloužilá elektrozařízení. Nejbližší červený kontejner najdete podle adresy nebo PSČ na webu cervenekontejnery.cz. Zařízení můžete odevzdat k recyklaci rovněž ve sběrném dvoře.

Ve sběru a recyklaci mobilů se angažuje také řada neziskových projektů. Jedním z nich je zmiňovaný Remobil. Jeho cílem je získávat zpět vysloužilé mobilní telefony a ty funkční pak poskytnout lidem, kteří si nemohou dovolit kupovat každé dva roky nový model. Remobil se angažuje především ve firmách a školách, ale svůj nepoužívaný mobil jim můžete poslat i vy. Když odevzdáte alespoň tři kusy, máte svoz dokonce zdarma.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Pořídili jste si nový mobil a hledáte i lepší tarif?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Jak funguje recyklace mobilů?

Pokud se telefon dostane zpět k prodejci elektronikyelektroniky nebo do tříděného elektroodpadu, bude zrecyklován. Způsobů je hned několik, využívají se totiž rozdílné technologie. Nejčastější způsob recyklace mobilních telefonů spočívá v oddělení krytu a baterie, která se recykluje zvlášť. Zbytek mobilu se rozdrtí a vyseparují se jednotlivé materiály. Z těch je možné opět vyrábět, ať už nová elektrozařízení nebo jiné výrobky. Při recyklaci mobilů se znovu využije 90 % materiálů.

Jaké materiály se recyklací mobilů získají?

Mobilní telefony obsahují významné množství drahých kovů. Díky recyklaci se mohou znovu využít ve výrobě a není nutné je těžit. Podle společnosti Asekol, která se zabývá sběrem vysloužilých elektrospotřebičů, je možné z mobilního telefonu zrecyklovat například:

 • 61 g plastů,

 • 19 g mědi,

 • 13,5 g hliníku,

 • 10 g manganu,

 • po 1 g lithia a niklu,

 • 0,24 g stříbra,

 • 0,04 g zlata.


Díky recyklaci mobilů se snižuje nejen spotřeba nových surovin, ale i množství energie, která je potřeba pro těžbu a dopravu materiálu.

Budoucnost v ekologičtějším stylu?

Trochu více udržitelnosti by do světa mobilních telefonů mohly přinést příští roky. Někteří výrobci již nehledí výhradně jen na profit, ale snaží se přicházet s ekologičtějšími přístroji rovnou z výroby. Jako pozitivní příklad může sloužit třeba nizozemská společnost Fairphone. Ta u svých telefonů nabízí několikaleté záruky včetně aktualizací softwaru. Konstrukce mobilů umožňuje zákazníkům opravy či výměnu jednotlivých součástí. Náhradní díly jsou přitom k dostání přímo v internetovém obchodě výrobce, a to včetně potřebných návodů na opravu.

K menšímu plýtvání přírodních zdrojů by měla přispět také nová pravidla recyklace baterií schválená Evropskou unií. Ta zavádí mimo jiné povinnost opatřit baterii QR kódem, na jehož základě půjde snadno dohledat přesné složení nebo údaje o životnosti. Podobné kroky by měly vést k vyššímu počtu zrecyklovaných baterií.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.