Cestovní pojištění – srovnání cen

Recyklace mobilu

Celosvětově se zrecykluje v průměru jen asi 6 % mobilních telefonů. Zároveň se jedná o nejčastěji obměňované elektrické zařízení, které používáme jen cca 2 roky. Jak správně recyklovat mobil a kde vám za starý kus ještě zaplatí?

Mobily měníme čím dál rychleji

Každý rok se prodá přes dvě miliardy mobilních telefonů, přičemž většina z toho nahradí starý přístroj. Kde vysloužilé mobily skončí? Obvykle bohužel na skládce. Přitom mobilní telefon lze velmi dobře zrecyklovat a materiály využít prakticky stoprocentně v nové výrobě. V průměru využíváme mobilní telefon jen asi 2 roky, poté ho měníme za nový. A to nejen v případě, že starý přístroj přestane fungovat, ale protože zkrátka chceme novější model.

Jaké jsou možnosti? Recyklace nebo výkup starých mobilů

Starý telefon v žádném případě nepatří do běžného odpadu. Z elektrozařízení se uvolňuje velké množství škodlivých látek –⁠ především z baterie mobilu. „Pokud skončí například nikl-kadmiová baterie v komunálním odpadu, tak opravdu malé množství kadmia může způsobit kontaminaci spodních vod, které se pak dostávají do celého potravního řetězce. Důsledkem jsou poruchy jater, ledvin, chudokrevnost, řídnutí kostí a mnoho dalších onemocnění,“ vysvětluje Jiří Šmejkal z projektu Remobil pro Energy Globe.

Jak si tedy s použitým mobilním telefonem poradit? Možností je v zásadě pět:

 • odevzdáte mobil do červeného kontejneru na elektroodpad,

 • vytřídíte ho ve sběrném dvoře,

 • využijete výkup starých mobilů,

 • odnesete mobil zpět prodejci, který se postará o likvidaci,

 • využijete služeb některé z neziskových organizací zabývajících se sběrem mobilů.

Úplně nejlepší variantou pro životní prostředí je ale využívat mobilní telefon až do konce jeho životnosti.

Jak probíhá sběr starých mobilů?

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet výkup starých mobilů, vyhledejte si na internetu prodejce, kteří tuto možnost nabízí. Většinou je možnost výkupu vázána na nákup nového zařízení ve stejné prodejně. Pro stanovení výkupní ceny se bere v potaz značka, model, stáří a stav mobilního telefonu. I v případě, že vám prodejce nenabídne za použitý telefon žádnou částku, můžete mu přístroj nechat k recyklaci. Podle zákona má povinnost od vás elektropřístroj přebrat k likvidaci, pokud si u něj zakoupíte podobný nový přístroj.

Další možností je využití červených kontejnerů, kde můžete odevzdat veškerá vysloužilá elektrozařízení. Nejbližší červený kontejner, do kterého můžete vhodit svůj nepoužívaný mobil, najdete podle adresy nebo PSČ na webu cervenekontejnery.cz. Zařízení můžete odevzdat k recyklaci rovněž ve sběrném dvoře.

Ve sběru a recyklaci mobilů se angažuje také řada neziskových projektů. Jedním z nich je Remobil. Jeho cílem je získávat zpět vysloužilé mobilní telefony a ty funkční pak poskytnout lidem, kteří si nemohou dovolit kupovat každé dva roky nový model. Remobil se angažuje především ve firmách a školách, ale svůj nepoužívaný mobil jim můžete poslat i vy. Když odevzdáte alespoň tři kusy, máte svoz dokonce zdarma.

Jak funguje recyklace mobilů?

Pokud se telefon dostane zpět k prodejci elektroniky nebo do tříděného elektroodpadu, bude zrecyklován. Způsobů je hned několik a využívá rozdílné technologie. Nejčastější způsob recyklace mobilů spočívá v oddělení krytu a baterie, která se recykluje zvlášť. Zbytek mobilu se rozdrtí a vyseparují se jednotlivé materiály. Z těch je možné znovu vyrábět, ať už nová elektrozařízení nebo jiné výrobky. Při recyklaci mobilů se 90 % materiálů znovu využije.

Jaké materiály se recyklací mobilů získají?

Mobilní telefony obsahují významné množství drahých kovů. Díky recyklaci se mohou znovu využít ve výrobě a není nutné je těžit. Podle společnosti Asekol, která se zabývá sběrem vysloužilých elektrospotřebičů, je možné z mobilního telefonu zrecyklovat například:

 • 61 g plastů,

 • 19 g mědi,

 • 13,5 g hliníku,

 • 10 g manganu,

 • po 1 g lithia a niklu,

 • 0,24 g stříbra,

 • 0,04 g zlata.

Díky recyklaci mobilů se snižuje nejen spotřeba nových surovin, ale snižuje se i množství energie, která je potřeba pro těžbu a dopravu materiálu.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4