Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?
O sbližování standardů nabíječek či zavedení jedné univerzální nabíječky se hovoří již delší dobu. Jedním z nejaktivnějších subjektů v této oblasti je Evropská komise. I díky jejímu vyjednávání s výrobci se podařilo snížit počet používaných koncovek. Například u nabíječek smartphonů jste ještě před 10–15 lety narazili na desítky různých typů. Dnes se používají převážně tři – microUSB (u starších zařízení), Lightning konektor (iPhony od Applu) a USB-C konektor, který aktuálně převažuje.
Právě USB-C konektor vybrala Evropská unie jako ten univerzální, který bude od podzimu roku 2024 povinný pro všechny nabíječky. Kromě rozšíření tohoto standardu hraje v jeho prospěch také praktičnost. Konektor má symetrickou koncovku, takže jej snadno zapojíte. Navíc se dá stále považovat za poměrně moderní – u chytrých telefonů a další přístrojů se začal používat v roce 2014.
Důvodů, proč Evropská unie bojuje za sjednocení standardů, existuje hned několik. Jeden z těch nejzásadnějších je snížení elektronického odpadu. Jen samotné nabíječky stojí podle odhadů Evropské komise v členských zemích každoročně za 11 tisíci tunami odpadu. V mnoha případech naprosto zbytečně – v současnosti s nákupem jakékoliv spotřební elektroniky v domácnosti přibyde nová (často odlišná) nabíječka.
Sjednocením konektorů by se měl počet potřebných nabíječek výrazně snížit, což ocení jak planeta, tak zásuvka, v níž všechny nabíječky momentálně skladujete.
V neposlední řadě vám zavedení této směrnice ušetří peníze. Evropská komise odhaduje, že by spotřebitelé mohli na elektronice ročně zaplatit až o 250 milionů eur méně. Počítá se totiž s tím, že výrobci nebudou přibalovat nabíječku ke každému novému přístroji. Odpadnout by měly rovněž nadbytečné nákupy způsobené nepřehledným stavem, v němž spotřebitel občas stoprocentně neví, s jakou nabíječkou je jeho zařízení kompatibilní.
Přechod na jednotný standard se týká celé řady spotřební elektroniky. Univerzální nabíječka USB-C vám od podzimu 2024 nabije všechny nové mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty, čtečky elektronických knih, přenosné reproduktory, sluchátka, herní konzole do ruky nebo počítačové periferie (klávesnice, myš, mikrofon apod.).
Nedlouho po vstupu směrnice v platnost se do této skupiny přidají i notebooky. U nich dostali výrobci na implementaci změn 40 měsíců navíc. Stávajících výrobků se nová pravidla netýkají.
U mnoha ze zmíněných zařízení je USB-C konektor dnes již naprostým standardem. V těchto případech se toho z pohledu výrobce a spotřebitele příliš nezmění. Snad jen to, že zákazník v základním balení nenajde další nabíječku. Některé výrobky však čekají výrazné změny spojené s investicemi do nových součástek a inovacemi.
Změny se dotknou především výrobců mobilních telefonů. Právě mobilů se z uvedených přístrojů prodá s přehledem nejvíce. Sjednocení standardů značně pocítí například americký Apple, jeden z největších kritiků evropské směrnice. Zařízení od Applu se vyznačují řadou specifických rysů. Patří k nim i konektor Lightning, který si společnost sama vyvinula. Tento typ konektoru se poprvé objevil u iPhonu 5 a Apple jej využívá rovněž u svých tabletů iPad.
Apple proti zavedení směrnice EU aktivně bojoval a kritizuje ji s tím, že podobný typ regulace potlačuje inovace. Opatření podle americké společnosti povede v konečném součtu jen k poškození evropského spotřebitele a celé ekonomiky.
To, že bude nabíječka iPhonu za pár let skutečně disponovat USB-C konektorem, ještě není stoprocentní. Technické podmínky nového nařízení momentálně nejsou známy. Nelze proto zatím vyloučit například povolení redukce konektoru. Nicméně již nyní se spekuluje o tom, že iPhone, který Apple uvede příští rok na podzim, přijde s univerzální nabíječkou. U některých typů iPadů už firma USB-C konektory využívá. Směrnici EU musí v následujících týdnech ještě potvrdit plénum europarlamentu a jednotlivé členské státy.