Žena s notebookem sedí na terase před chatou

Internet na chatu: Zůstaňte online i v odlehlých oblastech

3. 5. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Chcete zůstat online i na chatě či chalupě? Dnes to není žádný problém, internet naladíte i v těch nejodlehlejších oblastech. Jaké varianty se nabízí? Přečtěte si, jak vybrat internet na chatu.

Drátové připojení není dostupné všude

Ne každý odjíždí na chatu s tím, že si odpočine od běžného shonu a zůstane offline. Řada lidí chce být i během odpočinku v kontaktu se svými nejbližšími, projíždět sociální sítě nebo sledovat seriály na streamingových platformách. Pokud s vámi na chatu jezdí vaše děti, jen těžko je budete lákat na několikadenní pobyt v místech, kde není internet. Možností, jak se na chatě připojit, je více. Všechny varianty se dají rozdělit do dvou základních skupin na drátové a bezdrátové.

U drátového připojení k vám data putují přes nějaký druh kabelu. Jedná se například o kabely telefonní, optické či soustavu využívanou pro kabelovou televizi. K hlavním výhodám tohoto typu připojení patří zejména stabilita signálu a vysoká přenosová rychlost.

Náš tip

Problém ale spočívá v tom, že kabely nejsou rozvedené do všech oblastí. U odlehlých chat a chalup volba drátového připojení tedy často zcela odpadá.

I když drátové připojení k dispozici máte, nemusí se jednat o nejlepší variantu. Internet na chatu si obvykle nepotřebujete zajistit na celý rok. U poskytovatelů byste ale platili pravidelný měsíční paušál.

Máte v blízkosti chaty vysílač?

Také bezdrátové připojení může mít různé podoby. Jednou z nich je Wi-Fi. Signál poskytovatelé šíří z centrálních vysílačů. Vy pro jeho příjem použijete anténu, kterou umístíte za okno či na střechu. Anténu následně propojíte s Wi-Fi routerem. Pro tento způsob připojení potřebujete v blízkosti chaty vysílač vybraného operátora. Mezi anténou a vysílačem by měla být zajištěna přímá viditelnost.

Chci výhodný internet

Hledáte poskytovatele internetu?

Vyplňte základní údaje, jako je počet připojených osob nebo způsob využití internetu, a srovnejte si nabídky největších poskytovatelů v naší kalkulačce.

S výběrem a sjednáním té nejvýhodnější vám rádi zdarma pomůžeme.


Wi-Fi šířená z vysílačů je poměrně spolehlivá a stabilní, zejména pokud funguje v modernějších pásmech o frekvenci minimálně 5 GHz. Úroveň signálu ovlivňuje řada faktorů, například kvalita antény nebo vzdálenost od vysílače. Připojení se občas může zhoršit při nepřízni počasí.

vysilac

Datová SIM karta pro příležitostné uživatele

Příjem Wi-Fi z vysílače opět znamená závazek s daným poskytovatelem. Jestliže na chatu jezdíte příležitostně nebo tam trávíte jen letní dovolenou, budete se nejspíš poohlížet po jiném řešení. To vám přinese mobilní internet. Operátoři nabízí předplacené datové SIM karty. Nemusíte se upisovat k žádným pravidelným platbám, pouze si zaplatíte určitý objem dat. Ve chvíli, kdy jej vypotřebujete, si kartu znovu dobijete.

Datovou SIM kartu vložíte do routeru, případně rovnou do koncového zařízení. Slotem často disponují například tablety či notebooky. Jde o velmi levné a dostupné řešení – pokrytí mobilním signálem je v ČR na vysoké úrovni. Z uživatelského hlediska oceníte rovněž mobilitu routeru. Pokud ale přenášíte velké objemy dat, zvolte raději některou z předchozích variant.

V případě, že si platíte tarif s neomezenými daty, bude vaše potřeba zavádět internet na chatu o něco menší. Při občasném využití ostatních zařízení si možná vystačíte jen s daty a hotspotem. Dosah hotspotu je ale kvůli absenci externích antén výrazně menší než u sítě šířené routerem. Používání více zařízení v různých místnostech tak bude v praxi spíše nemožné.

Internet na chatu přes satelit

Nachází se vaše chata v místech, kam nevedou kabely a signál operátorů zde není dostatečně stabilní? Ani za této konstelace nemusíte zůstat bez internetu. S online světem se spojíte za pomoci satelitu.

Zatímco o satelitní televizi jste nejspíš slyšeli, o možnosti přijímat tímto způsobem internetový signál se ví méně. Rozhodně však nejde o nejlevnější cestu a také z pohledu přenosové rychlosti vychází konvenční typy připojení většinou lépe. Jestli ale internet na chatu opravdu potřebujete, půjdou tyto aspekty stranou.

Zvažte výhodný balíček služeb

Velmi výhodně vás může vyjít pořízení internetu v rámci balíčku spolu s ostatními službami, typicky mobilními tarify či internetovou televizí. Operátoři vám totiž při objednání více služeb najednou poskytnou lepší cenu.

Nabídne vám nejlevnější internet na chatu Vodafone, T-Mobile nebo O2? Nechte si srovnat nabídky hlavních operátorů v naší online kalkulačce.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.