Muž ovládá Apple Watch

Apple Watch s eSIM: Jak je naplno využít v Česku?

15. 12. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Apple Watch pro mnoho uživatelů slouží jako prodloužená ruka iPhonu. Nicméně komplexní využití těchto chytrých hodinek nebylo v České republice dlouho možné. Tento stav se v posledních měsících změnil, byť zatím jen u jediného operátora. T-Mobile totiž v červnu spustil službu Apple Watch Connection.

Apple Watch i iPhone pod jedním číslem

Chytré hodinky s LTE konektivitou jsou dnes standardem. Do řady modelů jde vložit SIM karta nebo nahrát eSIM. Poté však hodinky fungují pod vlastním telefonním číslem. To s sebou přináší nutnost druhého tarifu, přesměrování hovorů a další komplikace. Apple na rozdíl od konkurence u svých chytrých hodinek s označením Cellular umožňuje LTE konektivitu zařízení v rámci jednoho mobilního čísla. V praxi tedy s hodinkami můžete volat z vašeho tarifu, i když mobil nemáte u sebe.

Společnost Apple přidala do svých chytrých hodinek mobilní připojení v roce 2017. Od té doby bylo možné Apple Watch pod stejným číslem využívat zcela nezávisle na mobilním telefonu. Zatímco ve Spojených státech se zákazníci z této výhody těšili několik měsíců po představení technologie, v České republice není služba běžně dostupná dodnes.

Ticho ze strany operátorů prolomil T-Mobile

Uvedené propojení Apple Watch a iPhonu způsobuje, že jsou v podstatě aktivní dvě totožné SIM karty. Aby vše správně fungovalo, musí dojít k úpravám v mobilní síti. Právě to byl dlouho kámen úrazu v České republice. Do poměrně složité a nákladné implementace potřebných technologií se žádný z operátorů nehrnul.

Až letos v této oblasti začalo svítat na lepší časy – T-Mobile představil Apple Watch Connection.

„T-Mobile umožňuje jako jediný operátor v ČR plné využití modelů Apple Watch Cellular i bez přítomnosti iPhonu. Díky službě Apple Watch Connection a zabudované elektronické eSIM v hodinkách mohou zákazníci volat ze svého telefonního čísla, aniž by museli být v blízkosti svého iPhonu. S nově aktivovanou službou tak lze z hodinek volat, zasílat a přijímat zprávy, používat hlasovou asistentku Siri, streamovat hudbu, využívat služby vyžadující mobilní připojení i řadu dalších funkcí,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Spuštění služby napomohlo mimo jiné zmírnění požadavků samotného Applu. Americký gigant totiž v minulosti posvěcoval podporu LTE u svých hodinek až poté, co technologii v dané zemi nabízeli alespoň dva operátoři. V poslední době ale Apple toto vlastní nepsané pravidlo porušuje a těžit z toho mohou i čeští uživatelé.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Za službu Apple Watch Connection si musíte připlatit

Apple Watch Connection začala fungovat pro modely Apple Watch SE a Series 6 ve variantě Cellular. Na podzim se k nim přidaly nejnovější Apple Watch Series 7. Kromě těchto hodinek musíte vlastnit ještě iPhone 6s či vyšší řady se systémem iOS 14 nebo novějším. Služba je možná jen u vybraných tarifů T-Mobilu. Patří k nim tarify z generace Můj Tarif, Můj svobodný tarif, Můj student a Tarify 2021. Z firemních tarifů Apple Watch Connection umožňují Tarify pro firmu a tarify ze starší generace Profi na míru a minutové tarify. U předplacených karet T-Mobile tuto službu neposkytuje.

Chytré hodinky a mobil

Zákazníci si za eSIM pro Apple Watch připlatí 99 korun měsíčně nad rámec svého tarifu. Vyúčtování je poté součástí běžné faktury. Samotnou aktivaci provedete v aplikaci Watch na svém iPhonu. V nastavení mobilních dat budete po zvolení možnosti eSIM odkázáni na přihlašovací formulář do Můj T-Mobile. Po potvrzení všech údajů už jen vyčkáte na potvrzovací SMS a můžete začít Apple Watch Connection využívat.

V zahraničí Apple Watch naplno nevyužijete

Propojení Apple Watch a iPhonu se s T-Mobilem dočkáte pouze na území ČR. V rámci roamingu jej společnost neposkytuje. Navázání funkčnosti mobilního datového připojení Apple Watch na síť domovského operátora platí všude po světě. Výrobci se zatím ve spolupráci s operátory nepodařilo najít řešení, které by tuto překážku odstranilo. Neznamená to, že vám hodinky na hranicích přestanou fungovat. Podpora LTE je jednou z mnoha funkcí, provoz na ní nezávisí.

Na pozoru se mějte také v případě, že jste si Apple Watch pořídili v zahraničí. T-Mobile garantuje funkčnost propojení jen u Apple Watch zakoupených z oficiální české distribuce. U zařízení určených pro evropský trh by problém nastat neměl. Modely vyrobené pro Asii a USA si ale s tuzemským síťovým řešením neporadí.

Kdy se přidá konkurence?

Pokud v současnosti chcete využívat jednu z nejzajímavějších funkcí Apple Watch, představuje T-Mobile jedinou variantu. S velkou pravděpodobností ale aktuální stav nebude platit dlouho. Oba konkurenční operátoři, tedy O2 a Vodafone, již avizovali, že tento deficit plánují dohnat. Nicméně ani jeden z poskytovatelů veřejně nestanovil konkrétní termín. Původně se spekulovalo o tom, že operátoři budou chtít službu zprovoznit předtím, než dojde k uvedení Apple Watch Series 7 na trh. K tomu však nedošlo. Podle posledních informací by Apple Watch Connection mohla být u O2 spuštěna do konce roku 2022.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  21. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Slevy na mobily, zvýhodněné tarify nebo bezdrátová sluchátka. Stejně jako pod stromečkem očekáváte alespoň jedny ponožky, i u operátorů už tušíte, jaké vánoční dárky si připraví pro své zákazníky. Co si velká trojka přichystala v letošním roce?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  22. října 2023|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Který operátor je nejlepší?

  Českému trhu s operátory již řadu let dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Z našeho srovnání vychází nejlevněji T-Mobile, ale cenové rozdíly jsou minimální. Navíc zdaleka nejde jen o cenu.

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  10. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?