Cestovní pojištění – srovnání cen

Apple Watch s eSIM - muž s chytrými hodinkami

Apple Watch pro mnoho uživatelů slouží jako prodloužená ruka iPhonu. Nicméně komplexní využití těchto chytrých hodinek nebylo v České republice dlouho možné. Tento stav se v posledních měsících změnil, byť zatím jen u jediného operátora. T-Mobile totiž v červnu spustil službu Apple Watch Connection.

Apple Watch i iPhone pod jedním číslem

Chytré hodinky s LTE konektivitou jsou dnes standardem. Do řady modelů jde vložit SIM karta nebo nahrát eSIM. Poté však hodinky fungují pod vlastním telefonním číslem. To s sebou přináší nutnost druhého tarifu, přesměrování hovorů a další komplikace. Apple na rozdíl od konkurence u svých chytrých hodinek s označením Cellular umožňuje LTE konektivitu zařízení v rámci jednoho mobilního čísla. V praxi tedy s hodinkami můžete volat z vašeho tarifu, i když mobil nemáte u sebe.

Společnost Apple přidala do svých chytrých hodinek mobilní připojení v roce 2017. Od té doby bylo možné Apple Watch pod stejným číslem využívat zcela nezávisle na mobilním telefonu. Zatímco ve Spojených státech se zákazníci z této výhody těšili několik měsíců po představení technologie, v České republice není služba běžně dostupná dodnes.

Ticho ze strany operátorů prolomil T-Mobile

Uvedené propojení Apple Watch a iPhonu způsobuje, že jsou v podstatě aktivní dvě totožné SIM karty. Aby vše správně fungovalo, musí dojít k úpravám v mobilní síti. Právě to byl dlouho kámen úrazu v České republice. Do poměrně složité a nákladné implementace potřebných technologií se žádný z operátorů nehrnul.

Až letos v této oblasti začalo svítat na lepší časy – T-Mobile představil Apple Watch Connection. „T-Mobile umožňuje jako jediný operátor v ČR plné využití modelů Apple Watch Cellular i bez přítomnosti iPhonu. Díky službě Apple Watch Connection a zabudované elektronické eSIM v hodinkách mohou zákazníci volat ze svého telefonního čísla, aniž by museli být v blízkosti svého iPhonu. S nově aktivovanou službou tak lze z hodinek volat, zasílat a přijímat zprávy, používat hlasovou asistentku Siri, streamovat hudbu, využívat služby vyžadující mobilní připojení i řadu dalších funkcí,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Spuštění služby napomohlo mimo jiné zmírnění požadavků samotného Applu. Americký gigant totiž v minulosti posvěcoval podporu LTE u svých hodinek až poté, co technologii v dané zemi nabízeli alespoň dva operátoři. V poslední době ale Apple toto vlastní nepsané pravidlo porušuje a těžit z toho mohou i čeští uživatelé.

Za službu Apple Watch Connection si musíte připlatit

Apple Watch Connection začala fungovat pro modely Apple Watch SE a Series 6 ve variantě Cellular. Na podzim se k nim přidaly nejnovější Apple Watch Series 7. Kromě těchto hodinek musíte vlastnit ještě iPhone 6s či vyšší řady se systémem iOS 14 nebo novějším. Služba je možná jen u vybraných tarifů T-Mobilu. Patří k nim tarify z generace Můj Tarif, Můj svobodný tarif, Můj student a Tarify 2021. Z firemních tarifů Apple Watch Connection umožňují Tarify pro firmu a tarify ze starší generace Profi na míru a minutové tarify. U předplacených karet T-Mobile tuto službu neposkytuje.

Apple Watch s eSIM a mobilní telefon

Zákazníci si za eSIM pro Apple Watch připlatí 99 korun měsíčně nad rámec svého tarifu. Pokud Apple Watch Connection aktivujete do jednoho roku od představení této novinky, tzn. do 14. června 2022, získáte automaticky první tři měsíce zdarma. Vyúčtování je poté součástí běžné faktury. Samotnou aktivaci provedete v aplikaci Watch na svém iPhonu. V nastavení mobilních dat budete po zvolení možnosti eSIM odkázáni na přihlašovací formulář do Můj T-Mobile. Po potvrzení všech údajů už jen vyčkáte na potvrzovací SMS a můžete začít Apple Watch Connection využívat.

V zahraničí Apple Watch naplno nevyužijete

Propojení Apple Watch a iPhonu se s T-Mobilem dočkáte pouze na území ČR. V rámci roamingu jej společnost neposkytuje. Navázání funkčnosti mobilního datového připojení Apple Watch na síť domovského operátora platí všude po světě. Výrobci se zatím ve spolupráci s operátory nepodařilo najít řešení, které by tuto překážku odstranilo. Neznamená to, že vám hodinky na hranicích přestanou fungovat. Podpora LTE je jednou z mnoha funkcí, provoz na ní nezávisí.

Na pozoru se mějte také v případě, že jste si Apple Watch pořídili v zahraničí. T-Mobile garantuje funkčnost propojení jen u Apple Watch zakoupených z oficiální české distribuce. U zařízení určených pro evropský trh by problém nastat neměl. Modely vyrobené pro Asii a USA si ale s tuzemským síťovým řešením neporadí.

Kdy se přidá konkurence?

Pokud v současnosti chcete využívat jednu z nejzajímavějších funkcí Apple Watch, představuje T-Mobile jedinou variantu. S velkou pravděpodobností ale aktuální stav nebude platit dlouho. Oba konkurenční operátoři, tedy O2 a Vodafone, již avizovali, že tento deficit plánují dohnat. Nicméně ani jeden z poskytovatelů veřejně nestanovil konkrétní termín. Původně se spekulovalo o tom, že operátoři budou chtít službu zprovoznit předtím, než dojde k uvedení Apple Watch Series 7 na trh. K tomu však nedošlo. Podle posledních informací by Apple Watch Connection mohla být u O2 spuštěna na jaře roku 2022.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 7

Články související s těmito výrazy:

Apple Watch konečně v ČR připojíte k LTE, byť zatím jen u T-Mobilu. Kolik služba Apple Watch Connection stojí a kdy se jí dočkáte u dalších operátorů?