Logo recyklace

Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče?

17. 6. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Elektrické spotřebiče v domácnosti nám usnadňují práci, poskytují zábavu a bez některých zařízení bychom si už jen stěží dokázali představit náš život. Ale co když přestanou fungovat nebo vyhovovat našim požadavkům? Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče? Podívejte se na přehledný návod, jak zacházet s elektroodpadem.

Množství vyřazených elektrospotřebičů dlouhodobě roste

Moderní společnost vyprodukuje obrovské množství elektrických spotřebičů. Domácnosti vlastní stále více elektrospotřebičů, ale doba, po kterou bezproblémově fungují, se spíše zkracuje. Výsledkem je výrazně rostoucí množství vyřazených elektrických spotřebičů. Je proto důležité zajistit jejich správnou recyklaci tak, aby neškodily životnímu prostředí a třeba ještě posloužily při výrobě jiného zboží. U elektrických spotřebičů se totiž nejedná o typickou recyklaci, ale o opětovné použití některých materiálů, které tato zařízení obsahují.

Například díky recyklaci jedné vysloužilé pračky lze:

 • využít až 23 kg železa,

 • do oběhu znovu dostat asi 9 kg plastů,

 • opětovně použít až 22 kg betonu, který se v pračkách používá jako závaží.

K tomu přičtěte ušetřenou energii a emise, které by provázely běžné získávání těchto surovin.

Jaké elektrické spotřebiče je třeba recyklovat?

Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá – všechny. Jistě jste si všimli symbolu s přeškrtnutou popelnicí vyznačeném na elektrických spotřebičích nebo jejich štítcích. Tento symbol vás informuje o tom, že dané zařízení nepatří do standardní popelnice a je nutné jej vyhodit na místech k tomu určených. Abychom však byli alespoň trochu konkrétní, tak mezi elektroodpad řadíme mimo jiné:

 • veškerou tzv. bílou domácí techniku (pračky, myčky na nádobí, ledničky apod.),

 • menší domácí přístroje (fény, holicí strojky, žehličky, kávovary, varné konvice atd.),

 • televize, set-top boxy, notebooky, tablety,

 • malou spotřební elektroniku (např. mobily, rádia, některé hračky),

 • přístroje určené na zahradu a hobby (např. sekačky, pily, některá nářadí),

 • zářivky, výbojky a mnohé další.

Staré elektrospotřebiče

Využijte služeb prodejce nebo jeďte na sběrný dvůr

Způsobů, jak správně vyhodit nepotřebné elektrické spotřebiče, je hned několik. Velmi pohodlné je odevzdání u prodejce, když si kupujete nové zařízení stejného typu. Podle zákona má každý prodejce elektrospotřebičů povinnost od vás zpětně odebrat použitá zařízení v případech, kdy si současně kupujete obdobný nový přístroj. Navíc pokud plocha obchodu přesahuje 400 metrů čtverečních, je prodejce povinen odebrat elektrospotřebič bez ohledu na to, zda si zákazník něco koupil, nebo nikoliv. Žádný z vnějších rozměrů odevzdaného spotřebiče však nesmí přesahovat 25 cm. Zpětný odběr zařízení v obchodech je samozřejmě bezplatný, ostatně tzv. recyklační poplatek je součástí nákupní ceny spotřebičů.

Dalším způsobem, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče v domácnosti, je jejich odvoz do sběrného dvora. Na těchto sběrných místech můžete zdarma odevzdat nepotřebná zařízení. Ke konci roku 2018 bylo po celé České republice zaevidováno téměř 1 600 sběrných dvorů a sběrných míst – určitě se některé z nich nachází i v blízkosti vašeho bydliště. Kromě toho menší obce často pořádají mobilní svoz elektroodpadu, při kterém je možné se nepoužívaných elektrických spotřebičů snadno zbavit.

Menší zařízení vyhoďte do červených kontejnerů

Drobná elektrozařízení můžete odevzdat také do stacionárních červených kontejnerů. Najdete je často spolu s ostatními barevnými kontejnery na tříděný odpad u obchodních center a na jiných frekventovaných místech. V České republice je aktuálně téměř 3 800 červených kontejnerů. Vyhodit do nich můžete baterie a drobné elektrospotřebiče, jako například telefony, rádia, kalkulačky, discmany, drobné počítačové vybavení apod.

Právě podobná malá zařízení mají vysokou obrátku a měníme je častěji než velké spotřebiče. Podle odhadů je v českých domácnostech až 10 milionů nepoužívaných mobilních telefonů. Nejbližší červený kontejner, do kterého můžete vhodit například svůj nepoužívaný mobil, naleznete podle adresy nebo PSČ na webu cervenekontejnery.cz. Stejně tak tam můžete vyhledat i nejbližší sběrný dvůr, pokud chcete vyhodit větší spotřebiče, které do červených kontejnerů nepatří.

Malé elektrické spotřebiče lze zdarma poslat poštou

Velice zajímavou alternativu nabízí také společnost REMA, která nabízí službu re: Balík. Ta slouží k odeslání nepotřebných elektrospotřebičů z domácností a funguje na celém českém území. Na webových stránkách firmy stačí vyplnit objednávku, na základě které vám bude elektronicky zaslán adresní štítek, který vytisknete a přilepíte na zabalený balík s vyřazeným spotřebičem. Balík následně stačí donést na nejbližší pobočku České pošty. Celá služba i podání balíku je zdarma. Maximální hmotnost jednotlivého balíku je 10 kg a zároveň žádná jeho strana nesmí přesáhnout délku 35 cm.

Stejná firma nabízí v rámci služby Buď líný bezplatný odvoz i některých větších elektrických spotřebičů. Po vyplnění online objednávky si pro váš spotřebič přijede kurýrní služba. Jediné, co musíte zajistit, je zabalení balíku. Služba je určena pro balíky do 50 kg a do rozměrů stanovených na webových stránkách společnosti. V případě nutnosti se můžete s firmou domluvit na svozu i tehdy, když vaše spotřebiče váží více než 150 kg.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.