Blog
Energie
Logo recyklace

Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče?

17. června 2020|Jana Březinová|

Elektrické spotřebiče v domácnosti nám usnadňují práci, poskytují zábavu a bez některých zařízení bychom si už jen stěží dokázali představit náš život. Ale co když přestanou fungovat nebo vyhovovat našim požadavkům? Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče? Podívejte se na přehledný návod, jak zacházet s elektroodpadem.

Množství vyřazených elektrospotřebičů dlouhodobě roste

Moderní společnost vyprodukuje obrovské množství elektrických spotřebičů. Domácnosti vlastní stále více elektrospotřebičů, ale doba, po kterou bezproblémově fungují, se spíše zkracuje. Výsledkem je výrazně rostoucí množství vyřazených elektrických spotřebičů. Je proto důležité zajistit jejich správnou recyklaci tak, aby neškodily životnímu prostředí a třeba ještě posloužily při výrobě jiného zboží. U elektrických spotřebičů se totiž nejedná o typickou recyklaci, ale o opětovné použití některých materiálů, které tato zařízení obsahují.

Například díky recyklaci jedné vysloužilé pračky lze:

  • využít až 23 kg železa,

  • do oběhu znovu dostat asi 9 kg plastů,

  • opětovně použít až 22 kg betonu, který se v pračkách používá jako závaží.

K tomu přičtěte ušetřenou energii a emise, které by provázely běžné získávání těchto surovin.

Porovnat ceny elektřiny

Jaké elektrické spotřebiče je třeba recyklovat?

Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá – všechny. Jistě jste si všimli symbolu s přeškrtnutou popelnicí vyznačeném na elektrických spotřebičích nebo jejich štítcích. Tento symbol vás informuje o tom, že dané zařízení nepatří do standardní popelnice a je nutné jej vyhodit na místech k tomu určených. Abychom však byli alespoň trochu konkrétní, tak mezi elektroodpad řadíme mimo jiné:

  • veškerou tzv. bílou domácí techniku (pračky, myčky na nádobí, ledničky apod.),

  • menší domácí přístroje (fény, holicí strojky, žehličky, kávovary, varné konvice atd.),

  • televize, set-top boxy, notebooky, tablety,

  • malou spotřební elektroniku (např. mobily, rádia, některé hračky),

  • přístroje určené na zahradu a hobby (např. sekačky, pily, některá nářadí),

  • zářivky, výbojky a mnohé další.

Staré elektrospotřebiče

Využijte služeb prodejce nebo jeďte na sběrný dvůr

Způsobů, jak správně vyhodit nepotřebné elektrické spotřebiče, je hned několik. Velmi pohodlné je odevzdání u prodejce, když si kupujete nové zařízení stejného typu. Podle zákona má každý prodejce elektrospotřebičů povinnost od vás zpětně odebrat použitá zařízení v případech, kdy si současně kupujete obdobný nový přístroj. Navíc pokud plocha obchodu přesahuje 400 metrů čtverečních, je prodejce povinen odebrat elektrospotřebič bez ohledu na to, zda si zákazník něco koupil, nebo nikoliv. Žádný z vnějších rozměrů odevzdaného spotřebiče však nesmí přesahovat 25 cm. Zpětný odběr zařízení v obchodech je samozřejmě bezplatný, ostatně tzv. recyklační poplatek je součástí nákupní ceny spotřebičů.

Dalším způsobem, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče v domácnosti, je jejich odvoz do sběrného dvora. Na těchto sběrných místech můžete zdarma odevzdat nepotřebná zařízení. Ke konci roku 2018 bylo po celé České republice zaevidováno téměř 1 600 sběrných dvorů a sběrných míst – určitě se některé z nich nachází i v blízkosti vašeho bydliště. Kromě toho menší obce často pořádají mobilní svoz elektroodpadu, při kterém je možné se nepoužívaných elektrických spotřebičů snadno zbavit.

Menší zařízení vyhoďte do červených kontejnerů

Drobná elektrozařízení můžete odevzdat také do stacionárních červených kontejnerů. Najdete je často spolu s ostatními barevnými kontejnery na tříděný odpad u obchodních center a na jiných frekventovaných místech. V České republice je aktuálně téměř 3 800 červených kontejnerů. Vyhodit do nich můžete baterie a drobné elektrospotřebiče, jako například telefony, rádia, kalkulačky, discmany, drobné počítačové vybavení apod.

Právě podobná malá zařízení mají vysokou obrátku a měníme je častěji než velké spotřebiče. Podle odhadů je v českých domácnostech až 10 milionů nepoužívaných mobilních telefonů. Nejbližší červený kontejner, do kterého můžete vhodit například svůj nepoužívaný mobil, naleznete podle adresy nebo PSČ na webu cervenekontejnery.cz. Stejně tak tam můžete vyhledat i nejbližší sběrný dvůr, pokud chcete vyhodit větší spotřebiče, které do červených kontejnerů nepatří.

Malé elektrické spotřebiče lze zdarma poslat poštou

Velice zajímavou alternativu nabízí také společnost REMA, která nabízí službu re: Balík. Ta slouží k odeslání nepotřebných elektrospotřebičů z domácností a funguje na celém českém území. Na webových stránkách firmy stačí vyplnit objednávku, na základě které vám bude elektronicky zaslán adresní štítek, který vytisknete a přilepíte na zabalený balík s vyřazeným spotřebičem. Balík následně stačí donést na nejbližší pobočku České pošty. Celá služba i podání balíku je zdarma. Maximální hmotnost jednotlivého balíku je 10 kg a zároveň žádná jeho strana nesmí přesáhnout délku 35 cm.

Stejná firma nabízí v rámci služby Buď líný bezplatný odvoz i některých větších elektrických spotřebičů. Po vyplnění online objednávky si pro váš spotřebič přijede kurýrní služba. Jediné, co musíte zajistit, je zabalení balíku. Služba je určena pro balíky do 50 kg a do rozměrů stanovených na webových stránkách společnosti. V případě nutnosti se můžete s firmou domluvit na svozu i tehdy, když vaše spotřebiče váží více než 150 kg.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).