Logo recyklace

Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče?

17. 6. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Elektrické spotřebiče v domácnosti nám usnadňují práci, poskytují zábavu a bez některých zařízení bychom si už jen stěží dokázali představit náš život. Ale co když přestanou fungovat nebo vyhovovat našim požadavkům? Víte, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče? Podívejte se na přehledný návod, jak zacházet s elektroodpadem.

Množství vyřazených elektrospotřebičů dlouhodobě roste

Moderní společnost vyprodukuje obrovské množství elektrických spotřebičů. Domácnosti vlastní stále více elektrospotřebičů, ale doba, po kterou bezproblémově fungují, se spíše zkracuje. Výsledkem je výrazně rostoucí množství vyřazených elektrických spotřebičů. Je proto důležité zajistit jejich správnou recyklaci tak, aby neškodily životnímu prostředí a třeba ještě posloužily při výrobě jiného zboží. U elektrických spotřebičů se totiž nejedná o typickou recyklaci, ale o opětovné použití některých materiálů, které tato zařízení obsahují.

Například díky recyklaci jedné vysloužilé pračky lze:

 • využít až 23 kg železa,

 • do oběhu znovu dostat asi 9 kg plastů,

 • opětovně použít až 22 kg betonu, který se v pračkách používá jako závaží.

K tomu přičtěte ušetřenou energii a emise, které by provázely běžné získávání těchto surovin.

Jaké elektrické spotřebiče je třeba recyklovat?

Odpověď na tuto otázku je poměrně jednoduchá – všechny. Jistě jste si všimli symbolu s přeškrtnutou popelnicí vyznačeném na elektrických spotřebičích nebo jejich štítcích. Tento symbol vás informuje o tom, že dané zařízení nepatří do standardní popelnice a je nutné jej vyhodit na místech k tomu určených. Abychom však byli alespoň trochu konkrétní, tak mezi elektroodpad řadíme mimo jiné:

 • veškerou tzv. bílou domácí techniku (pračky, myčky na nádobí, ledničky apod.),

 • menší domácí přístroje (fény, holicí strojky, žehličky, kávovary, varné konvice atd.),

 • televize, set-top boxy, notebooky, tablety,

 • malou spotřební elektroniku (např. mobily, rádia, některé hračky),

 • přístroje určené na zahradu a hobby (např. sekačky, pily, některá nářadí),

 • zářivky, výbojky a mnohé další.

Staré elektrospotřebiče

Využijte služeb prodejce nebo jeďte na sběrný dvůr

Způsobů, jak správně vyhodit nepotřebné elektrické spotřebiče, je hned několik. Velmi pohodlné je odevzdání u prodejce, když si kupujete nové zařízení stejného typu. Podle zákona má každý prodejce elektrospotřebičů povinnost od vás zpětně odebrat použitá zařízení v případech, kdy si současně kupujete obdobný nový přístroj. Navíc pokud plocha obchodu přesahuje 400 metrů čtverečních, je prodejce povinen odebrat elektrospotřebič bez ohledu na to, zda si zákazník něco koupil, nebo nikoliv. Žádný z vnějších rozměrů odevzdaného spotřebiče však nesmí přesahovat 25 cm. Zpětný odběr zařízení v obchodech je samozřejmě bezplatný, ostatně tzv. recyklační poplatek je součástí nákupní ceny spotřebičů.

Dalším způsobem, jak správně recyklovat elektrické spotřebiče v domácnosti, je jejich odvoz do sběrného dvora. Na těchto sběrných místech můžete zdarma odevzdat nepotřebná zařízení. Ke konci roku 2018 bylo po celé České republice zaevidováno téměř 1 600 sběrných dvorů a sběrných míst – určitě se některé z nich nachází i v blízkosti vašeho bydliště. Kromě toho menší obce často pořádají mobilní svoz elektroodpadu, při kterém je možné se nepoužívaných elektrických spotřebičů snadno zbavit.

Menší zařízení vyhoďte do červených kontejnerů

Drobná elektrozařízení můžete odevzdat také do stacionárních červených kontejnerů. Najdete je často spolu s ostatními barevnými kontejnery na tříděný odpad u obchodních center a na jiných frekventovaných místech. V České republice je aktuálně téměř 3 800 červených kontejnerů. Vyhodit do nich můžete baterie a drobné elektrospotřebiče, jako například telefony, rádia, kalkulačky, discmany, drobné počítačové vybavení apod.

Právě podobná malá zařízení mají vysokou obrátku a měníme je častěji než velké spotřebiče. Podle odhadů je v českých domácnostech až 10 milionů nepoužívaných mobilních telefonů. Nejbližší červený kontejner, do kterého můžete vhodit například svůj nepoužívaný mobil, naleznete podle adresy nebo PSČ na webu cervenekontejnery.cz. Stejně tak tam můžete vyhledat i nejbližší sběrný dvůr, pokud chcete vyhodit větší spotřebiče, které do červených kontejnerů nepatří.

Malé elektrické spotřebiče lze zdarma poslat poštou

Velice zajímavou alternativu nabízí také společnost REMA, která nabízí službu re: Balík. Ta slouží k odeslání nepotřebných elektrospotřebičů z domácností a funguje na celém českém území. Na webových stránkách firmy stačí vyplnit objednávku, na základě které vám bude elektronicky zaslán adresní štítek, který vytisknete a přilepíte na zabalený balík s vyřazeným spotřebičem. Balík následně stačí donést na nejbližší pobočku České pošty. Celá služba i podání balíku je zdarma. Maximální hmotnost jednotlivého balíku je 10 kg a zároveň žádná jeho strana nesmí přesáhnout délku 35 cm.

Stejná firma nabízí v rámci služby Buď líný bezplatný odvoz i některých větších elektrických spotřebičů. Po vyplnění online objednávky si pro váš spotřebič přijede kurýrní služba. Jediné, co musíte zajistit, je zabalení balíku. Služba je určena pro balíky do 50 kg a do rozměrů stanovených na webových stránkách společnosti. V případě nutnosti se můžete s firmou domluvit na svozu i tehdy, když vaše spotřebiče váží více než 150 kg.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.