repasovaná elektronika

Nákup repasované elektroniky. Vyplatí se?

10. 2. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Chytré telefony, notebooky či tablety nám přináší spoustu užitku i zábavy. Jejich pořizování ale může citelně zasahovat do rodinného rozpočtu. Levnější alternativu představuje nákup repasované elektroniky. Vyplatí se tato cesta, nebo byste se jí měli vyhnout obloukem?

Repasovaná elektronika není zboží z bazaru

Co se skrývá za pojmem repasovaná elektronika? Zjednodušeně řečeno se jedná o použité zboží určené k dalšímu prodeji. Bylo by ale chybou repasované produkty srovnávat s těmi, které koupíte v zastavárně. Repasovaná elektronika prošla důkladným servisem, problémové komponenty byly vyměněny a prodejce ručí za to, že zboží je plně funkční. Na tzv. repasy se navíc vztahuje roční záruka.

Nezaměňujte však ani repasovanou a rozbalenou elektroniku. V případě rozbaleného zboží jde o nové a nepoužité zařízení, které má jen poškozený obal nebo bylo vystaveno na prodejně.

Vrácené zboží i vybavení z korporátu

Repasovaná zařízení pořídíte ve specializovaných obchodech, ale také od známých prodejců, kteří se jinak soustředí na nové produkty. Původ repasů může být poměrně rozličný.

Nejčastěji se jedná o:

 • vrácené zboží,

 • produkty ze zpětného odkupu,

 • zařízení z předváděcích akcí,

 • elektroniku pronajímanou prostřednictvím různých leasingových nabídek,

 • přístroje z velkých firem, kde se vybavení obměňuje v pravidelných intervalech.

Právě původ repasované elektroniky do značné míry určuje úroveň opotřebení a možná rizika pro další užívání. Prodejce sice garantuje plnou funkčnost a poskytuje roční záruku, nicméně určité komponenty se považují za spotřební zboží a k jejich výměně často nedochází. Typickým příkladem je baterie. Někdy se tak nevyhnete jejímu nákupu na vlastní náklady.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Největším lákadlem repasované elektroniky je cena

Hlavní výhodu repasované elektroniky jednoznačně představuje cena. Zařízení lze v porovnání s novými produkty zakoupit až o 60 či 70 % levněji. Dostanete se tak ke značkám nebo modelům, které byste si za normálních okolností možná nemohli dovolit. V mnoha případech pořídíte zánovní elektroniku v nadstandardním zpracování, jež svojí životností strčí do kapsy i nepoužité modely. Je to logické – repasování levných zařízení se příliš nevyplatí.

Důkladně si prostudujte popis produktu

Nevýhody repasované elektroniky pochopitelně vychází z předchozího užívání. Bohužel nikdy nevíte, jak bylo se zařízením zacházeno. Nicméně případné závady by měly být odhaleny při kontrole ze strany prodejce. Pokud zboží není stoprocentně funkční, do prodeje se vůbec nedostane. Mechanické vady prodejci uvádí do popisu produktu. Proto si jej pečlivě prostudujte. Tyto nedostatky nijak neovlivňují funkčnost zboží, ale přesto vás mohou od prodeje odradit.

Na co si při nákupu použité elektroniky dát pozor

Vraťme se ale k otázce z úvodu – vyplatí se tedy koupit repasovanou elektroniku? Asi již tušíte, že jednoznačná odpověď neexistuje. V rámci repasů narazíte na velmi různorodé produkty. Některé se dají nepochybně označit za výbornou koupi, u jiných zase bude lepší, když se jim vyhnete. Z toho důvodu je zásadní, abyste věděli, na jaké aspekty se při výběru zaměřit.

 • Baterie: Baterie nesmí být prasklá, vyboulená nebo jevit jiné známky opotřebení. Je-li to možné, otestujte si alespoň krátce její výdrž.

 • Konektory: Zkontrolujte stav konektorů, do kterých se připojuje nabíječka, sluchátka a další příslušenství.

 • Ovládání: Prověřte, zda bezproblémově fungují všechna tlačítka. Nemusíte na některá přitlačit? Zaměřte se rovněž na rychlost odezvy i přesnost u touchpadů a dotykových displejů.

 • Připojení k internetu: Ujistěte se, že na zařízení bez potíží běží Wi-Fi. Případná oprava příslušných čipů bývá poněkud komplikovaná.

 • Kvalita zobrazení: Opotřebované diody zhoršují úroveň zobrazení. Vyzkoušejte, jak displej pracuje při maximálním jasu.

Kromě uvedených oblastí zhodnoťte celkový vizuální stav repasované elektroniky. Těžko budete shánět zboží zcela bez odřených ploch, škrábanců a dalších viditelných známek užívání, ale jejich nadměrný výskyt by měl sloužit jako varovný signál. Totéž platí pro znečištěný povrch – prodejce, který si nedal práci s údržbou vnějšku, spíše zanedbal i kontrolu vnitřních komponent. Zkrátka spoléhejte na svoji intuici a komplexní dojem ze zboží. Pokud jste na pochybách, elektroniku raději nekupujte. Repasovaných produktů přibývá a nepotrvá dlouho, než narazíte na ten pravý.

Chci výhodný internet

Přemýšlíte o změně poskytovatele internetu?

Vyplňte základní údaje, jako je počet připojených osob nebo způsob využití internetu, a srovnejte si nabídky největších poskytovatelů v naší kalkulačce.

S výběrem a sjednáním té nejvýhodnější vám rádi zdarma pomůžeme.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?