repasovaná elektronika

Nákup repasované elektroniky. Vyplatí se?

10. 2. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Chytré telefony, notebooky či tablety nám přináší spoustu užitku i zábavy. Jejich pořizování ale může citelně zasahovat do rodinného rozpočtu. Levnější alternativu představuje nákup repasované elektroniky. Vyplatí se tato cesta, nebo byste se jí měli vyhnout obloukem?

Repasovaná elektronika není zboží z bazaru

Co se skrývá za pojmem repasovaná elektronika? Zjednodušeně řečeno se jedná o použité zboží určené k dalšímu prodeji. Bylo by ale chybou repasované produkty srovnávat s těmi, které koupíte v zastavárně. Repasovaná elektronika prošla důkladným servisem, problémové komponenty byly vyměněny a prodejce ručí za to, že zboží je plně funkční. Na tzv. repasy se navíc vztahuje roční záruka.

Nezaměňujte však ani repasovanou a rozbalenou elektroniku. V případě rozbaleného zboží jde o nové a nepoužité zařízení, které má jen poškozený obal nebo bylo vystaveno na prodejně.

Vrácené zboží i vybavení z korporátu

Repasovaná zařízení pořídíte ve specializovaných obchodech, ale také od známých prodejců, kteří se jinak soustředí na nové produkty. Původ repasů může být poměrně rozličný.

Nejčastěji se jedná o:

 • vrácené zboží,

 • produkty ze zpětného odkupu,

 • zařízení z předváděcích akcí,

 • elektroniku pronajímanou prostřednictvím různých leasingových nabídek,

 • přístroje z velkých firem, kde se vybavení obměňuje v pravidelných intervalech.

Právě původ repasované elektroniky do značné míry určuje úroveň opotřebení a možná rizika pro další užívání. Prodejce sice garantuje plnou funkčnost a poskytuje roční záruku, nicméně určité komponenty se považují za spotřební zboží a k jejich výměně často nedochází. Typickým příkladem je baterie. Někdy se tak nevyhnete jejímu nákupu na vlastní náklady.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Největším lákadlem repasované elektroniky je cena

Hlavní výhodu repasované elektroniky jednoznačně představuje cena. Zařízení lze v porovnání s novými produkty zakoupit až o 60 či 70 % levněji. Dostanete se tak ke značkám nebo modelům, které byste si za normálních okolností možná nemohli dovolit. V mnoha případech pořídíte zánovní elektroniku v nadstandardním zpracování, jež svojí životností strčí do kapsy i nepoužité modely. Je to logické – repasování levných zařízení se příliš nevyplatí.

Důkladně si prostudujte popis produktu

Nevýhody repasované elektroniky pochopitelně vychází z předchozího užívání. Bohužel nikdy nevíte, jak bylo se zařízením zacházeno. Nicméně případné závady by měly být odhaleny při kontrole ze strany prodejce. Pokud zboží není stoprocentně funkční, do prodeje se vůbec nedostane. Mechanické vady prodejci uvádí do popisu produktu. Proto si jej pečlivě prostudujte. Tyto nedostatky nijak neovlivňují funkčnost zboží, ale přesto vás mohou od prodeje odradit.

Na co si při nákupu použité elektroniky dát pozor

Vraťme se ale k otázce z úvodu – vyplatí se tedy koupit repasovanou elektroniku? Asi již tušíte, že jednoznačná odpověď neexistuje. V rámci repasů narazíte na velmi různorodé produkty. Některé se dají nepochybně označit za výbornou koupi, u jiných zase bude lepší, když se jim vyhnete. Z toho důvodu je zásadní, abyste věděli, na jaké aspekty se při výběru zaměřit.

 • Baterie: Baterie nesmí být prasklá, vyboulená nebo jevit jiné známky opotřebení. Je-li to možné, otestujte si alespoň krátce její výdrž.

 • Konektory: Zkontrolujte stav konektorů, do kterých se připojuje nabíječka, sluchátka a další příslušenství.

 • Ovládání: Prověřte, zda bezproblémově fungují všechna tlačítka. Nemusíte na některá přitlačit? Zaměřte se rovněž na rychlost odezvy i přesnost u touchpadů a dotykových displejů.

 • Připojení k internetu: Ujistěte se, že na zařízení bez potíží běží Wi-Fi. Případná oprava příslušných čipů bývá poněkud komplikovaná.

 • Kvalita zobrazení: Opotřebované diody zhoršují úroveň zobrazení. Vyzkoušejte, jak displej pracuje při maximálním jasu.

Kromě uvedených oblastí zhodnoťte celkový vizuální stav repasované elektroniky. Těžko budete shánět zboží zcela bez odřených ploch, škrábanců a dalších viditelných známek užívání, ale jejich nadměrný výskyt by měl sloužit jako varovný signál. Totéž platí pro znečištěný povrch – prodejce, který si nedal práci s údržbou vnějšku, spíše zanedbal i kontrolu vnitřních komponent. Zkrátka spoléhejte na svoji intuici a komplexní dojem ze zboží. Pokud jste na pochybách, elektroniku raději nekupujte. Repasovaných produktů přibývá a nepotrvá dlouho, než narazíte na ten pravý.

Chci výhodný internet

Přemýšlíte o změně poskytovatele internetu?

Vyplňte základní údaje, jako je počet připojených osob nebo způsob využití internetu, a srovnejte si nabídky největších poskytovatelů v naší kalkulačce.

S výběrem a sjednáním té nejvýhodnější vám rádi zdarma pomůžeme.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  21. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Slevy na mobily, zvýhodněné tarify nebo bezdrátová sluchátka. Stejně jako pod stromečkem očekáváte alespoň jedny ponožky, i u operátorů už tušíte, jaké vánoční dárky si připraví pro své zákazníky. Co si velká trojka přichystala v letošním roce?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  22. října 2023|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Který operátor je nejlepší?

  Českému trhu s operátory již řadu let dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Z našeho srovnání vychází nejlevněji T-Mobile, ale cenové rozdíly jsou minimální. Navíc zdaleka nejde jen o cenu.

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?