Získat co nejvýhodnější půjčku by chtěl každý, nikdo přece nechce platit zbytečně peníze navíc, když nemusí. Jak ale nejvýhodnější půjčku v záplavě nabídek různých bankovních a nebankovních institucí najít? Ještě když v reklamách se termínem „nejvýhodnější půjčka“ ohánějí téměř všichni poskytovatelé. Poradíme vám, jak vybrat tu nejlepší půjčku právě pro vás.

Držte se pevných čísel

Zapomeňte na to, která banka je vám sympatičtější nebo čí reklama je vtipnější. Pokud chcete aby byla půjčka výhodná, musíte se zaměřit na konkrétní podmínky jednotlivých úvěrů. Mezi nejdůležitější údaje patří úrok a roční procentuální sazba nákladů (RPSN). Úroková sazba vyjadřuje, kolik procent přeplatíte na úrocích – nejčastěji vztaženo na jeden rok (p.a.). Jedná se v podstatě o odměnu, kterou si věřitel účtuje za půjčení peněz.

Nicméně do konečné ceny půjčky musíte započítat rovněž další výdaje vyplývající z jejího poskytnutí – například poplatky spojené s uzavřením smlouvy, vedením účtu, správou úvěru či s pojištěním schopnosti splácet. Při hledání nejvýhodnější půjčky se zaměřte na RPSN, ve kterém jsou tyto poplatky již zahrnuty – získáte tak přehled o skutečné ceně vašeho úvěru. Nejlevnější půjčka je ta s nejnižší roční procentuální sazbou nákladů. V souladu se zákonem o spotřebitelském úvěru musí všichni poskytovatelé půjček výši RPSN uvádět. Vy díky tomu uvidíte, že půjčka s nejnižší úrokovou sazbou zdaleka nemusí být tou nejvýhodnější.

Chci půjčku

Zjistěte si další důležité parametry úvěru

Výše RPSN je tím nejdůležitějším ukazatelem na cestě k nejvýhodnější půjčce, ale nikoliv jediným. Při vašem rozhodování bude hrát roli i doba splatnosti, rychlost schválení úvěru nebo flexibilita půjčky – například, že ji můžete kdykoliv splatit bez jakýchkoliv sankcí či na čas přerušit splácení. Setkat se můžete i se společnostmi, které umožňují snižování a zvyšování měsíční splátky podle vaší aktuální finanční situace. Podobné bonusy mohou udělat nejvýhodnější půjčku i z na první pohled dražší nabídky.

Splácet musíte i v horších časech

Nejvýhodnější půjčka je také ta, kterou hravě zvládnete splácet. A to nejen tehdy, když se vám vše daří, máte dobrou práci a pravidelně vám chodí výplata. Ve chvíli, kdy si jednou peníze půjčíte, musíte je zkrátka vrátit. Zejména u dlouhodobých úvěrů berte v potaz, že ve vašem životě mohou nastat nepříjemné události – můžete přijít o práci nebo být delší dobu nemocní. Povinnost splácet závazek však nijak nezmizí. Myslete na to, když si budete nastavovat výši měsíčních splátek.

Vaše příjmy by měly pokrýt nejen tuto splátku, ale také další nezbytné a mnohdy neočekávané výdaje. Nepřeceňujte svoji schopnost splácet, raději pravidelně a s jistotou plaťte méně, než abyste se dostali do problémů. Mějte vytvořenou finanční rezervu na horší časy. Pokud byste se přece jen dostali do potíží, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o aktuální situaci. Domluvit se můžete třeba na odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Pamatujte ale, že odklad splátek bývá často zpoplatněný a při opakovaném využívání se může i ta nejvýhodnější půjčka na trhu pekelně prodražit.

Vyhraďte si dostatek času na vybrání té nejvýhodnější půjčky

Půjčka je seriózní závazek, o němž byste se neměli rozhodovat unáhleně a zbrkle. Vymezte si dostatečný čas na prostudování všech dostupných nabídek. Pro snadnější orientaci jsme pro vás připravili přehled s druhy půjček. Ujasněte si, kolik potřebujete půjčit a kolik jste schopni bez problémů splácet každý měsíc. V neposlední řadě vnímejte, že s půjčením peněz se vždy pojí určitá rizika a ujistěte se, že úvěr plánujete použít skutečně na smysluplnou věc – nová elektronika, předražené vánoční dárky nebo letní dovolená mezi ně nepatří.

Využijte náš srovnávač půjček

S výběrem nejvýhodnějšího úvěru vám pomůže náš přehledný srovnávač půjček. Na jednom místě uvidíte nabídky prověřených společností a jejich hodnocení od zákazníků. Naleznete zde všechny důležité informace o jednotlivých úvěrech včetně podmínek a požadovaných dokumentů. Vybrat tu nejvýhodnější půjčku na míru právě pro vás nebylo nikdy jednodušší.

Chci nejvýhodnější půjčku
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.