Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Finanční rezerva

Co je finanční rezerva

Jako finanční rezervu označujeme úmyslně “bokem” uložené volné finance, které jsou primárně určené k překlenutí neočekávaných různých výdajů (např. oprava vozidla, nákup spotřebičů, náhlý výpadek příjem atd.). Finanční rezervu je rozumné vytvářet dlouhodobě.

Účel finanční rezervy

Hlavním účelem finanční rezervy je poskytnutí jistoty i během méně příznivých dob, kdy jsou potřeba finance navíc. Finanční rezervy si vytváříme především proto, abychom překonali období nouze a nedostatku příjmu z různých důvodů. Finanční rezerva se také hodí v případech, kdy je nutné vynaložit výdaje za věci, se kterými se nepočítalo předem.

Kdy a na co se hodí mít finanční rezervu:

  • na nákup nového spotřebiče v případě neopravitelné poruchy původního spotřebiče,

  • na opravu vozidla,

  • na akutní lékařský zákrok,

  • v případě výpadku pravidelného příjmu v důsledky ztráty zaměstnání či dlouhodobé nemoci, úmrtí partnera apod.

 

Nečekané finanční výdaje nebo výpadky příjmu mohou vést k nepřiměřenému jednání pod tlakem (např. nevýhodné půjčky). Díky finanční rezervě nevznikají finanční potíže a již tak náročnou situaci se daří zvládnout lépe.

Výše a dostupnost finanční rezervy

Podle odborníků by výše finanční rezervy měla tvořit nejméně šestinásobek pravidelných rodinných výdajů. Pokud pravidelné výdaje člověka činí 20 000 Kč měsíčně, měl by mít v záloze našetřeno nejméně 120 000 Kč, aby bez problémů přežil nejméně 6 měsíců. To je dostatečně dlouhá doba na řešení nepříznivé situace.

Finanční rezerva by měla být uložena tak, aby byla okamžitě k dispozici. Není dobré mít peníze uložené doma, lepší jsou spořicí účty. Na spořicích účtech se uložené peníze lehce zhodnotí, ale především je lze v případě nutnosti okamžitě vyzvednout. Jako další možnosti se nabízí podílové fondy či akcie, které zároveň přináší zisk.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová