Před pár lety se v nabídce nebankovních společnosti objevily malé půjčky ve výši pár tisíc korun a ihned si mezi lidmi získaly velkou popularitu. U lidí se tyto půjčky ujaly zejména jako rychlá finanční pomoc v případě krátkodobé finanční nouze pár dní před výplatou. Jak získat výhodnou mini půjčku?
Mini půjčka je populární druh krátkodobé půjčky, jejíž výše se pohybuje cca od 500 korun až do výše maximálně 5 000 korun. Také doba splatnosti mini půjčky je zkrácená a pohybuje se dle výše půjčky a podmínek společnosti do 30 dní.
Mini půjčky jsou doménou nebankovních společností. Banky se drobným půjčkám obvykle vyhýbají. Malé půjčky v řádu pár tisíc korun však nabízí už i některé české banky, například Česká spořitelna nabízí spotřebitelskou půjčku již od 2 000 korun.
Mini půjčka se nabízí jako rychlé řešení finanční potřeby či nouze. Proto jsou také mini půjčky často označovány jako “půjčky před výplatou”. Nejčastěji se mini půjčky používají k překlenutí finanční nouze pár dní před výplatou nebo k uhrazení nečekaných výdajů, které nesnesou odklad (např. úhrada účtů a nedoplatků za energie).
Mini půjčky by se v žádném případě neměly používat k placení splátek stávajících dluhů, což mívá za následek nekontrolované zvyšování dluhů a vznik tzv. dluhové spirály, či k výdajům za nepotřebné a zbytečné věci, jako je mobilní telefon apod.
Mini půjčku od standardní půjčky odlišuje nejen kratší doba splatnosti, ale také odměna za poskytnutí půjčky. Zatímco u klasické půjčky si poskytovatel účtuje předem stanovený úrok, u mini půjček je účtován poplatek v předem určené výši. Například u jedné z nejvýhodnějších krátkodobých půjček na trhu půjčky Kamali tento poplatek činí 33 korun za každých půjčených 1 000 korun.
Někteří nebankovní poskytovatelé mini půjček nabízí novým klientům první půjčku zdarma. To znamená, že za první půjčku klient nezaplatí ani korunu navíc, a poskytovateli vrátí pouze vypůjčenou částku. Samozřejmě to platí pouze v případě, že klient půjčku uhradí do stanoveného termínu bez prodloužení splatnosti.
Odlišný je také způsob splácení mini půjčky oproti běžným úvěrům. Vzhledem k nízké výši půjčky se splácení nerozděluje do několika splátek, ale mini půjčka se splácí jednorázovou splátkou ke stanovenému dni. Dobu splatnosti je možné prodlužovat. Není to však zadarmo.
Pokud se dlužník dostane do problémů se splácením mini půjčky, je doporučeno okamžitě kontaktovat poskytovatele půjčky. Ten se zpravidla snaží najít řešení vhodné pro obě strany. Nejjednodušším řešením je prodloužení doby splatnosti o dalších 30 dní. U mini půjček se za prodloužení doby splatnosti platí předem určený poplatek ve výši pár desítek korun.
V případě vyššího dluhu je možné jednorázovou splátku rozepsat do více splátek v rámci splátkového kalendáře. Pokud dlužník půjčku nesplácí, ale situaci neřeší, hrozí mu vysoké sankce za porušení smluvních podmínek, které mohou skončit až vyhlášením exekuce a zabavením majetku dle exekučního zákona.
Nabídka mini půjček je rozmanitá a liší se zejména ve výši poplatku za poskytnutí půjčky, který se může pohybovat od pár desítek až po pár stovek. Proto je důležité porovnat si více nabídek na mini půjčku a vybrat si tu nejvýhodnější.
Mini půjčky mohou využít i lidé, které nedosáhnou na běžnou bankovní půjčku. Jedná se zejména o drobné a začínající podnikatelé, pracující studenty, seniory pobírající důchod či samoživitelky a ženy na mateřské. Důležité je mít stálý a prokazatelný příjem a ideálně čistý rejstřík v registru dlužníku.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.