Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Splátkový kalendář

Co je splátkový kalendář

Splátkový kalendář je součástí úvěrové smlouvy a jedná se o dokument rozepisující způsob a průběh splácení úvěru, případně jiného dluhu. Ve splátkovém kalendáři je určeno, k jakému datu bude dlužník hradit splátky, v jaké výši a další podmínky.

Jaké informace obsahuje splátkový kalendář

Splátkový kalendář bývá nazýván také jako amortizační plán a obsahuje zásadní informace, které se týkají splácení závazku. Měl by obsahovat následující informace:

  • Počáteční stav úvěru k datu splátky,

  • výše pravidelné splátky (obvykle měsíční, ale může být čtvrtletní nebo týdenní),

  • datum splátky - den v měsíci, ke kterému je dlužníku povinnen uhradit pravidelnou měsíční splátku,

  • úrok a úmor - splátku tvoří dvě části - úmor představuje splácení jistiny a úrok je splácení odměny věřiteli,

  • konečný stav úvěru k datu splátky.

 

K čemu slouží splátkový kalendář

Splátkový kalendář jako součást úvěrových smluv dlužníkovi přesně určuje, kdy a v jaké výši má splácet sjednaný úvěr. Pokud dlužník splácení dle splátkového kalendáře nedodrží, hrozí mu smluvní pokuty dle zákona.

Splátkový kalendář lze změnit, ale pouze po dohodě dlužníka s věřitelem. Dnes už některé společnosti nabízí možnost měnit výši splátky či datum splátky kdykoliv v průběhu splácení. Úpravy jsou také běžné v případě krátkodobých problémů se splácením úvěru ze strany dlužníka.

Jak nastavit splátkový kalendář

Správné nastavení splátkového kalendáře je důležité pro to, aby klient zvládl půjčku splácet bez problémů dle domluvených podmínek ve smlouvě o půjčce. Výše splátek by měla vždy odpovídat jeho příjmům, jeho celkové finanční situaci a neměla by omezovat jeho životní standard. Je rozumnější zvolit spíše nižší měsíční splátky a delší dobu splatnosti, než se pokoušet půjčku splatit dříve a řešit kvůli tomu nedostatek financí v průběhu splácení půjčky.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová