Levná půjčka

 • Půjčka od bankovních i nebankovních poskytovatelů

 • Cenu určuje nejen úrok, ale také RPSN a další poplatky

 • Při výběru pomůže online srovnání aktuálních nabídek

Druhy půjček
Radíme

Půjčujte si zodpovědně

Než si půjčíte, vyzkoušejte naši kalkulačku a spočítejte si, kolik zvládnete splácet.

Levné půjčky nabízí banky i nebankovní poskytovatelé

Rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami se v posledních letech vytrácí. Už nelze jednoznačně říci, že by nebankovní půjčky byly oproti bankovním půjčkám drahé. Naopak mnohé nebankovní půjčky už vychází výhodněji než ty bankovní. A právě proto je více než důležité online srovnání půjček, které vám pomůže najít nejlevnější půjčku na trhu.

Hledáte-li opravdu levnou půjčku, pak je důležité všímat si dalších důležitých podmínek. Nejen výše úrokové sazby, jak bývá zvykem. I přes nízký úrok se totiž může půjčka značně prodražit, pokud pominete ostatní náklady, které mohou s vybranou půjčkou souviset.


Levnou půjčku neurčuje pouze úroková sazba

Spousta lidí při výběru půjčky porovnává pouze úrokovou sazbu nebo výši měsíční splátky, které v reklamách na půjčky začínají oblíbenými slovy “nejlevnější”, “nejvýhodnější” či “už od 6 %” apod. To však nestačí. Jen úroková sazba rozhodně není hodnota určující výhodnost půjčky.

Abyste skutečně poznali levnou půjčku, musíte si spočítat, kolik za půjčku zaplatíte celkem. Tedy o kolik vybranou půjčku zaplatíte. Na výsledné ceně se odráží nejen úroková sazba, ale také další poplatky, které za půjčku zaplatíte.


 • Náklady ovlivňující cenu půjčky:

  • úroková sazba nebo poplatek

  • poplatek za poskytnutí a vyřízení půjčky

  • poplatek za vedení úvěrového účtu

  • poplatek za předčasné splacení nebo mimořádnou splátkou


Na co byste také neměli zapomínat, jsou rovněž sankce hrozící při potížích se splácením a s tím související způsoby řešení. Některé společnosti se snaží najít řešení schůdné pro obě strany. Jiné bohužel sankce považují za nejlepší a nejrychlejší zdroj svých příjmů. Takovým poskytovatelům půjček je lepší vyhýbat se velkým obloukem.


Co znamená zkratka RPSN

U každé nabídky (reklamy) na půjčku musí být kromě úrokové sazby uvedeno také RPSN. Jedná se o roční procentní sazbu nákladů. Výsledná hodnota zahrnuje vedle úrokové sazby i všechny ostatní náklady, které jsou spojeny s danou půjčkou za jeden kalendářní rok.

RPSN je tedy významnější hodnota než úroková sazba. Jelikož v sobě zahrnuje všechny náklady, lze z RPSN poznat, nakolik je vytipovaná půjčka skutečně výhodná. Platí, že čím nižší RPSN, tím levnější půjčka.

Je-li RPSN 0 %, je půjčka zdarma. Je-li RPSN stejně vysoká jako uvedený úrok, k půjčce se neváží už žádné vedlejší poplatky, a proto ji můžeme zařadit mezi levné půjčky.


RPSN u malých půjček

Pouze u malých půjček ve výši pár tisíc korun, jejichž doba splatnosti se pohybuje do 30 dní, není RPSN zrovna nejlepším srovnávacím kritériem, protože se vztahuje k celému roku. RPSN se proto u malých půjček pohybuje někdy až v závratných výškách.

U těchto půjček jednodušší a hlavně přesnější sledovat výši poplatku za poskytnutí půjčky a spočítat si, o kolik půjčku přeplatíte. Půjčka, za kterou zaplatíte například o 50 % více, než jste si půjčili, rozhodně nelze považovat za výhodnou.


Jak si vybrat nejlevnější půjčku

Pamatujte, že nejlevnější půjčka není ta, která vás osloví v rámci večerního reklamního spotu. A levná půjčka nemusí být ani ta, o které jste slyšeli minulý týden v rádiu. Při výběru výhodné a levné půjčky proto se tedy zaměřte na RPSN.

Pomocí srovnávače půjček online si vyberte pár nejlepších půjček na trhu a u nich si pak srovnejte nejen RPSN, ale podívejte se také na další podmínky půjčky. Mnozí poskytovatelé totiž nabízí k půjčkám další výhody a bonusy.

Půjčka s o něco vyšším úrokem se může zdát méně výhodná, ale pokud jako nezanedbatelnou výhodu nabízí odměnu za řádné splácení například v podobě odpuštění několik splátek, může ve výsledku vyjít mnohem levněji.

Vždy byste si však měli být jistí, že půjčku zvládnete po celou dobu splácet přesně podle sjednaných smluvních podmínek.

Online srovnání

Srovnejte si aktuální nabídky na trhu

Ve srovnávači najdete pouze ověřené poskytovatele s licencí ČNB a jejich aktuální nabídku.