Nabídka bankovních i nebankovních půjček je velmi rozmanitá a byla by velká škoda vzít první nabídku na půjčku, která se vám naskytne. Vyplatí se porovnat si mezi sebou více půjček od různých poskytovatelů a zvolit si takovou, která nejenže splňuje všechny požadavky, ale také je levná. Jak se levná půjčka pozná?

Levné půjčky nabízí banky i nebankovní poskytovatelé

Rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami se v posledních letech vytrácí. Už nelze jednoznačně říci, že by nebankovní půjčky byly oproti bankovním půjčkám drahé. Naopak mnohé nebankovní půjčky už vychází výhodněji než ty bankovní. A právě proto je více než důležité online srovnání půjček, které vám pomůže najít nejlevnější půjčku na trhu.

Hledáte-li opravdu levnou půjčku, pak je důležité všímat si dalších důležitých podmínek nejen výše úrokové sazby, jak bývá zvykem. I přes nízký úrok se totiž může půjčka značně prodražit, pokud pominete ostatní náklady, které mohou s vybranou půjčkou souviset. Které to jsou?

Chci půjčku

Levnou půjčku neurčuje pouze úroková sazba

Spousta lidí při výběru půjčky vnímá pouze úrokovou sazbu nebo výši měsíční splátky, které v reklamách na půjčky začínají oblíbenými slovy “nejlevnější”, “nejvýhodnější” či “už od 6 %” apod. To však nestačí. Jen úroková sazba rozhodně není hodnota určující výhodnost půjčky.

Abyste skutečně poznali levnou půjčku, musíte si spočítat, kolik za půjčku zaplatíte celkem, tedy o kolik vybranou půjčku zaplatíte. Na výsledné ceně se odráží nejen úroková sazba, ale také další poplatky, které za půjčku zaplatíte.

Náklady ovlivňující cenu půjčky:

  • úroková sazba nebo poplatek

  • poplatek za poskytnutí a vyřízení půjčky

  • poplatek za vedení úvěrového účtu

  • poplatek za předčasné splacení nebo mimořádnou splátkou

Na co byste také neměli zapomínat, jsou rovněž sankce hrozící při potížích se splácením a s tím související způsoby řešení. Některé společnosti se snaží najít řešení schůdné pro obě strany, jiné bohužel sankce považují za nejlepší a nejrychlejší zdroj svých příjmů. Takovým poskytovatelům půjček je lepší vyhýbat se velkým obloukem.

Co znamená zkratka RPSN

U každé nabídky (reklamy) na půjčku musí být kromě úrokové sazby uvedena další hodnota (opět v procentech), která je označovaná zkratkou RPSN. Jedná se o roční procentní sazbu nákladů a výsledná hodnota zahrnuje vedle úrokové sazby i všechny ostatní náklady, které jsou spojeny s danou půjčkou za jeden kalendářní rok.

RPSN je tedy významnější hodnota než úroková sazba. Jelikož v sobě zahrnuje všechny náklady, lze z RPSN poznat, nakolik je vytipovaná půjčka skutečně výhodná. Platí, že čím nižší RPSN je, tím je půjčka levnější. Naopak vysoké RPSN značí drahou a nevýhodnou půjčku. Je-li RPSN 0 %, je půjčka zdarma. Je-li RPSN stejně vysoká jako uvedený úrok, k půjčce se neváží už žádné vedlejší poplatky, a proto ji můžeme zařadit mezi levné půjčky.

RPSN u malých půjček

Pouze u malých půjček ve výši pár tisíc korun, jejichž doba splatnosti se pohybuje do 30 dní, není RPSN zrovna nejlepším srovnávacím kritériem, protože se vztahuje k celému roku. Proto se RPSN u malých půjček pohybuje někdy až v závratných výškách. U těchto půjček jednodušší a hlavně přesnější sledovat výši poplatku za poskytnutí půjčky a spočítat si, o kolik půjčku přeplatíte. Půjčka, za kterou zaplatíte například o 50 % více, než jste si půjčili, rozhodně nelze považovat za výhodnou.

Jak si vybrat nejlevnější půjčku

Pamatujte, že nejlevnější půjčka není ta, která vás osloví v rámci večerního reklamního spotu. A levná půjčka nemusí být ani ta, o které jste slyšeli minulý týden v rádiu. Při výběru výhodné a levné půjčky proto se tedy zaměřte na uvedené RPSN. Pomocí srovnávače půjček online si vyberte pár nejlepších půjček na trhu a u nich si pak srovnejte nejen RPSN, ale podívejte se také na další podmínky půjčky. Mnozí poskytovatelé totiž nabízí k půjčkám další výhody a bonusy.

Například půjčka s o něco vyšším úrokem se může zdát méně výhodná, ale pokud jako nezanedbatelnou výhodu nabízí odměnu za řádné splácení například v podobě odpuštění několik splátek, může ve výsledku vyjít mnohem levněji. Musíte si však býti jistí, že půjčku zvládnete po celou dobu splácet přesně dle sjednaných smluvních podmínek.

Chci levnou půjčku
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.