Blog
EnergieDům a domácnost
Pasivní dům

Co byste měli vědět o pasivních domech?

24. února 2020|Monika Šaríková|

Stále více je těch, kteří sní o bydlení v prostorném komfortním domě, kde není třeba platit horentní sumy za energie a přitom dýchat vždy čerstvý vzduch. Nabídkou pasivních domů se chlubí nejedna developerská společnost i ateliéry zvučných jmen. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? Tohle jsou věci, které byste měli vědět ještě před tím, než o nich reálně začnete uvažovat.

Pasivní dům je spojen s vyšší prvotní investicí

„Co je pasivní dům?“ – asi první dotaz těch, kteří o něm uvažují. O pasivních domech totiž nemáme obecně příliš velké povědomí. Ti, kteří o něm už někdy slyšeli, jednohlasně doplní, že jde přece o chytrý a úsporný dům. To je nepochybně pravda. Ve skutečnosti je ale potřeba počítat s tím, že budoucí komfort bude vykoupen vyšší prvotní investicí.

Tady – víc, než kdekoli jinde totiž platí, že čím vyšší náklady při počáteční investici, tím nižší náklady při provozu. Pokud do domu pořádně zainvestujete, bude jeho provoz následně velmi levný a ekonomický. A kolik činí prvotní investice? Pokud půjde o stavbu na klíč do cca 130 m2, pak počítejte s úvodní investicí ve výši 3 000 000 Kč.

Pasivní domy vám ušetří i 90 % výdajů na energiích

Pasivní dům je stavba, která má velmi malé tepelné ztráty. Zatímco běžný dům spotřebuje zhruba 80 až 140 kWh/m2, u pasivního domu se tato hodnota pohybuje pod 15 kWh/m2.Ročně tak můžete ušetřit až 90 % nákladů spojených s energiemi.

Ročně na těchto nákladech zaplatíte asi 2 000 až 5 000 Kč podle velikosti vytápěné plochy a konkrétních tepelných ztrát. Počítejte ale s tím, že bez kvalitní izolace (ideální šířka od 200 do 400 mm) a teplovzdušného vytápění s rekuperací se neobejdete. Odměnou vám ale bude celá škála výhod, mezi které patří třeba:

  • skvělý poměr nákladů a užitku

  • regulace vytápění využívající tepelné zisky

  • pohodlí

  • příjemná teplota (i v létě) bez nutnosti pořízení klimatizace

  • úspornost

  • čerstvý vzduch bez průvanu, prachu, pylů a alergenů

  • bezhlučnost a vzduchotěsnost

  • sofistikované řešení tepelných mostů


Pasivní dům

Pasivní dům vlastně není tak úplně „pasivní“

Označovat dům, který efektivně využívá tepelnou energii svých obyvatel, spotřebičů a slunce jako „pasivní,“ není tak úplně šťastné. Ve skutečnosti tato moderní stavba, která je logickým vyústěním moderní architektury, harmonizuje lidské potřeby tepla a čerstvého vzduchu při zachování velmi nízkých nákladů.

Ve skutečnosti je tak třeba pasivní dům vytápět jen 15 – 20 dnů v roce. Díky příjemnému mikroklimatu je navíc dům vhodný pro alergiky a astmatiky. O čerstvý vzduch bez přítomnosti pylů, plísní a prachu se stará důmyslný filtrační systém společně s dalšími moderními technologiemi, kterými je pasivní dům doslova prošpikovaný.

Projekt je alfou a omegou

Pokud pořízení pasivního domu vážně zvažujete, myslete na to, že pro stavbu funkčního pasivního domu, který svým majitelům bude schopen poskytnout příjemné prostředí k životu, je nejdůležitějším předpokladem kvalitní projekt.

Proto věnujte výběru projektanta nebo ateliéru, který bude dům navrhovat, značnou pozornost. Pasivní dům musí být projektován do konkrétního místa s vhodnou orientací, proto je zde osoba projektanta zcela nezastupitelná. Vždy tak sázejte na známá a ověřená jména.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).