Žena sedí u kanálu v Benátkách v Itálii

Benátky: Do města na vodě, až když jste za vodou? Jde to i levně

Benátky – slavné město na vodě a jedno z nejnavštěvovanějších míst v Evropě. Alespoň jednou za život by se do Benátek měl podívat každý cestovatel. A nemusí to být nutně s hromadou peněz v kapse. Pěkný víkend v Benátkách si naplánujete i za pár tisíc Kč. Jak na to?

Proč navštívit Benátky

Město postavené na laguně, v němž klasické ulice nahrazují vodní kanály? Už tato skutečnost většině cestovatelů poslouží jako dostatečný důvod k návštěvě Benátek. Město na severu Itálie toho ale nabízí mnohem více – historickou architekturu, romantická zákoutí, slavný karneval či tradiční italskou kuchyni. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Letenky Praha–Benátky seženete za 1 000 Kč

Základ levného cestování tvoří cenově dostupná doprava. V případě města na vodě nejde o žádný problém, ani letenky Benátky neprodraží. Zpáteční letenky Praha–Benátky se dají pořídit za zhruba 1 000 Kč. S podobnou cenou se setkáte v zimních měsících nebo během akcí aerolinek. Jinak se letenky pohybují spíše okolo 2 500 Kč.

V okolí Benátek se nachází dvě letiště – Benátky Marco Polo (VCE) a Treviso (TSF). Letiště Benátky Marco Polo je větší a leží asi 13 km od historického centra. Z Trevisa již musíte do Benátek urazit zhruba 40 km. Přímé letenky Praha–Benátky nabízí Wizz Air (letiště VCE) a Ryanair (letiště TSF). Některým cestovatelům přijdou vhod také spoje těchto dopravců z Vídně, Krakova či Katovic.

Potřebujete cestovat v konkrétním termínu a letenky zrovna vychází draze? Do Benátek se můžete vydat také autobusem. Regiojet vás na sever Itálie doveze z Prahy bez přestupu za 12 a půl hodiny. Autobus vyráží vždy na noc a naskočíte do něj i v Brně. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte necelých 1 800 Kč.

Autem do Benátek? Ano, ale…

Do Benátek se samozřejmě dostanete i autem. Při cestě z Prahy ujedete 815 km a za volantem strávíte 9–10 hodin. Nejoblíbenější trasa vede přes jih Čech, Villach a Udine. Kromě výdajů za benzín počítejte s nákupem rakouské dálniční známky (9,90 eur za 10denní verzi), mýtným na italských dálnicích (okolo 20 eur v jednom směru) a s poplatky za parkování v Benátkách (cca 25 eur/den).

Při započítání všech nákladů se jízda autem většinou vyplatí až ve více osobách. Případně dává smysl ve chvíli, kdy se autem pohybujete v okolí Benátek, například v nedalekých letoviscích na Jadranu nebo u jezera Lago di Garda.

Počasí Benátky: Kdy vyrazit?

Počasí v Benátkách je o něco teplejší než v ČR s menším množstvím srážek. Ideální období pro objevování Benátek představuje jaro a začátek podzimu. V tu dobu se většinou dočkáte přijemného počasí s teplotami mezi 15–25 °C. V hlavní sezóně vám toulky po městě znepříjemní horko a množství turistů, ale návštěvu Benátek zase spojíte s koupáním v moři.

Jestli vám nevadí teploty okolo 10 °C, nemusíte lámat hůl ani nad zimními měsíci. Procházky po městě nejspíš zvládnete v suchu, například únor je měsíc s nejnižším úhrnem srážek. Počítejte ale s vyššími cenami a davy turistů v období karnevalu, který se koná právě v únoru.

Benátky se všemi úzkými uličkami snad neprojdete ani v případě, kdybyste zde žili natrvalo. Díky mnoha památkám, kulturním akcím, galeriím a muzeím je zde stále co objevovat. Na základní seznámení s městem vám ale stačí 2–4 dny.

Náš tip

Před cestou do zahraničí se nezapomeňte pojistit. Cestovní pojištění vás ochrání před nečekanými výdaji za zdravotní péči. Nejde o žádnou závratnou položku, pojištění na víkend v Benátkách začíná již na 42 Kč/osobu.

Benátky: Ubytování hledejte spíše v Mestre

Významnou položku v cestovatelském rozpočtu tvoří ubytování. Benátky jsou malé město, kam směřuje hodně turistů. Hoteliéři tedy mohou pracovat s vysokými cenami. V centru se vám jen stěží podaří sehnat dvoulůžkový pokoj pod 3 000 Kč/noc. Během hlavních prázdnin nebo v období karnevalu si připlatíte ještě více.

Cenově dostupnější variantou je ubytování v Mestre (pevninská část Benátek), kde bez větších potíží seženete dvoulůžkový pokoj za 1 500–2 000 Kč/noc. Pohodlné spojení s centrem Benátek vám zajistí autobusy a tramvaje. Nocleh proto ideálně hledejte poblíž zastávky městské hromadné dopravy. Se zajištěním ubytování vám pomohou klasické platformy jako Booking.com či Airbnb.

Jak se pohybovat po Benátkách

Po centru Benátek se musíte pohybovat pěšky nebo lodní dopravou. K dispozici máte vaporetti, lodní autobusy. Tyto lodě fungují stejně jako MHD – jsou očíslované podle linek a řídí se pevným jízdním řádem. Vodní autobusy provozuje společnost ACTV. Ta spravuje i tramvaje a klasické autobusy v Mestre.

Doprava po Benátkách není nejlevnější. Za 75minutovou přestupní jízdenku na vaporetto zaplatíte 9,50 eur (u pevninských linek 1,5 eur). Jízdenky si zakoupíte v trafikách, automatech na zastávkách, u řidiče či převozníka na lodi nebo v mobilní aplikaci dopravce. Pokud plánujete lodní autobusy využívat pravidelně, zvažte pořízení celodenní či vícedenní jízdenky. Na výběr máte jízdenku na:

 • 24 hodin za 25 eur,

 • 48 hodin za 35 eur,

 • 72 hodin za 45 eur,

 • 168 hodin za 65 eur.


Podrobný ceník najdete na webu ACTV. Vícedenní jízdenky si obstaráte i v rámci Venezia Unica Card, která vám rovnou zajistí vstup do vybraných muzeí a památek. Nutno dodat, že lodní autobusy jezdí jen po největších kanálech. U těch menších jsou chodníky pouze pro pěší. Tím nejlepším dopravním prostředkem po Benátkách tak nakonec stejně budou vaše nohy.

Jak se dostat z letiště

Hromadnou dopravou se pohodlně dostanete i z/na letiště. Nejjednodušší variantu představuje autobus. Z letiště Benátky Marco Polo jezdí autobusy společností ACTV a ATVO, které vás dovezou do Mestre nebo do centra Benátek. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 10 eur (i u ACTV, celodenní lístky se na zastávku u terminálu nevztahují). Jízdenky z letiště Treviso zakoupíte za stejnou cenu u Terravision.

Benátky: Památky, které byste neměli minout

V Benátkách vám díky vodním kanálům bude připadat zajímavá i prohlídka nejzapadlejší uličky. Výlet si užijete i bez podrobného plánování jednotlivých zastávek. Přesto by byla škoda minout hlavní atrakce.

 • Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco): Hlavní centrum Benátek s bazilikou sv. Marka (Basilica di San Marco) a zvonicí sv. Marka (Campanile di San Marco). Vstup do baziliky stojí na místě 3 eura, při online rezervaci 6 eur. Pro vstupenky zakoupené online je vyčleněna zvláštní (a mnohem kratší) fronta. Dražší lístek se vám tedy vyplatí, jinak zde můžete strávit ve frontě až několik hodin. Totéž platí u zvonice, kde za vstup zaplatíte 12 eur (10 eur na místě). Z vyhlídkové terasy zvonice si užijete nádherný výhled na celé Benátky.

 • Dóžecí palác (Palazzo Ducale): Další významná součást hlavního náměstí. Bývalé sídlo benátských vládců (dóžat). Pokud chcete obdivovat i interiér budovy s nádhernými freskami, malbami a nábytkem, připravte si 30 eur (25 eur při nákupu online s alespoň 30denním předstihem). S lístkem můžete navštívit i několik muzeí.

 • Most Rialto (Ponte di Rialto): Nejstarší a nejznámější most překlenující Velký kanál (Canal Grande). Navštěvovaný i pro své typické obchůdky v podloubí.

 • Bazilika San Giorgio Maggiore: Renesanční bazilika na stejnojmenném ostrově. Vstup do hlavní části baziliky je zdarma, připlácíte pouze za případnou návštěvu věže (6 eur).

 • Murano: Benátský ostrov s dlouhou sklářskou tradicí, s níž vás seznámí místní Muzeum skla (Museo del Vetro). Vhodné místo pro zakoupení skleněných suvenýrů.

 • Burano: Další z benátských ostrovů. Známý zejména pro své barevné rybářské domky.

 • Zlatý dům (Ca' d'Oro): Jeden z nejstarších paláců ve městě. Dnes v domě sídlí Galleria Giorgio Franchetti alla Ca' d'Oro. V galerii najdete cennou sbírku malířského a sochařského umění. Vstupenka stojí 7,50 eur a zakoupíte ji i online.

 • Giardini della Biennale: Největší park v Benátkách s nádhernou promenádou podél pobřeží.

 • Lido di Venezia: Až vás omrzí historické budovy a kanály, vyrazte na ostrov Lido di Venezia. Najdete zde písčitou pláž vhodnou ke koupání.

Benátky - tipy na zajímavá místa - grafika


Většinu zmíněných míst si užijete i zdarma, minimálně exteriéry. Jestli váháte, kde si připlatit za prohlídku vnitřních prostorů, doporučujeme především baziliku a zvonici sv. Marka. Pokud patříte k milovníkům muzeí, naplánujte si výlet na první neděli v měsíci. To jsou státní muzea přístupná zdarma.

Kde se v Benátkách levně najíst?

Návštěva Benátek by nebyla kompletní bez gastronomických zážitků. Jestli chcete ušetřit, vyhněte se oblasti okolo náměstí sv. Marka a Velkého kanálu. Levněji (a často i lépe) se najíte v zapadlejších trattoriích dále od centra. Zajímavé podniky najdete například na ostrově Burano či v Mestre. Vyzkoušejte pokrmy z ryb, mořských plodů nebo italskou klasiku v podobě pizzy a těstovin. K jídlu perfektně sedí místní tichá vína, prosecco či aperol. V průběhu dne nezapomeňte ochutnat typické benátské jednohubky zvané cicchetti.

Na kolik vás vyjde víkend v Benátkách?

Příjemně strávený víkend v Benátkách vás nemusí zruinovat. Když se vám podaří levně sehnat letenky a ubytování, vystačíte si s 6 000 Kč na osobu.

 • Letenky: 1 000–2 500 Kč/os. (zpáteční letenky Praha–Benátky)

 • Cesta z/na letiště: 475 Kč/os. (jízdenka autobusem tam i zpět, 20 eur)

 • Ubytování: 1 500–2 000 Kč/os. (dvě noci, dvoulůžkový pokoj v levnějším hotelu/apartmánu v Mestre)

 • Doprava po Benátkách: 830 Kč/os. (lístek na MHD na 48 hodin, 35 eur)

 • Cestovní pojištění: Od 50 Kč/os.

 • Jídlo, pití a zábava: Individuální, od 700 Kč (cca 30 eur)/os./den


Kromě cesty a ubytování se vám může více prodražit jídlo, pití a zábava. Nicméně italské jídlo je k cestovatelskému rozpočtu poměrně milosrdné. I v Benátkách najdete místa, kde za pizzu zaplatíte méně než 10 eur. Vaše celkové denní náklady tak nemusí překročit 30 eur za den.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolenými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.