Žena sedí u kanálu v Benátkách v Itálii

Benátky: Do města na vodě, až když jste za vodou? Jde to i levně

Benátky – slavné město na vodě a jedno z nejnavštěvovanějších míst v Evropě. Alespoň jednou za život by se do Benátek měl podívat každý cestovatel. A nemusí to být nutně s hromadou peněz v kapse. Pěkný víkend v Benátkách si naplánujete i za pár tisíc Kč. Jak na to?

Proč navštívit Benátky

Město postavené na laguně, v němž klasické ulice nahrazují vodní kanály? Už tato skutečnost většině cestovatelů poslouží jako dostatečný důvod k návštěvě Benátek. Město na severu Itálie toho ale nabízí mnohem více – historickou architekturu, romantická zákoutí, slavný karneval či tradiční italskou kuchyni. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Jednoduše online

Cestovní pojištění na poslední chvíli

Při cestě do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Stihnete to během pár minut, klidně z letiště v den odletu.

Letenky Praha–Benátky seženete za 1 000 Kč

Základ levného cestování tvoří cenově dostupná doprava. V případě města na vodě nejde o žádný problém, ani letenky Benátky neprodraží. Zpáteční letenky Praha–Benátky se dají pořídit za zhruba 1 000 Kč. S podobnou cenou se setkáte v zimních měsících nebo během akcí aerolinek. Jinak se letenky pohybují spíše okolo 2 500 Kč.

V okolí Benátek se nachází dvě letiště – Benátky Marco Polo (VCE) a Treviso (TSF). Letiště Benátky Marco Polo je větší a leží asi 13 km od historického centra. Z Trevisa již musíte do Benátek urazit zhruba 40 km. Přímé letenky Praha–Benátky nabízí Wizz Air (letiště VCE) a Ryanair (letiště TSF). Některým cestovatelům přijdou vhod také spoje těchto dopravců z Vídně, Krakova či Katovic.

Potřebujete cestovat v konkrétním termínu a letenky zrovna vychází draze? Do Benátek se můžete vydat také autobusem. Regiojet vás na sever Itálie doveze z Prahy bez přestupu za 12 a půl hodiny. Autobus vyráží vždy na noc a naskočíte do něj i v Brně. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte necelých 1 800 Kč.

Autem do Benátek? Ano, ale…

Do Benátek se samozřejmě dostanete i autem. Při cestě z Prahy ujedete 815 km a za volantem strávíte 9–10 hodin. Nejoblíbenější trasa vede přes jih Čech, Villach a Udine. Kromě výdajů za benzín počítejte s nákupem rakouské dálniční známky (9,90 eur za 10denní verzi), mýtným na italských dálnicích (okolo 20 eur v jednom směru) a s poplatky za parkování v Benátkách (cca 25 eur/den).

Při započítání všech nákladů se jízda autem většinou vyplatí až ve více osobách. Případně dává smysl ve chvíli, kdy se autem pohybujete v okolí Benátek, například v nedalekých letoviscích na Jadranu nebo u jezera Lago di Garda.

Počasí Benátky: Kdy vyrazit?

Počasí v Benátkách je o něco teplejší než v ČR s menším množstvím srážek. Ideální období pro objevování Benátek představuje jaro a začátek podzimu. V tu dobu se většinou dočkáte přijemného počasí s teplotami mezi 15–25 °C. V hlavní sezóně vám toulky po městě znepříjemní horko a množství turistů, ale návštěvu Benátek zase spojíte s koupáním v moři.

Jestli vám nevadí teploty okolo 10 °C, nemusíte lámat hůl ani nad zimními měsíci. Procházky po městě nejspíš zvládnete v suchu, například únor je měsíc s nejnižším úhrnem srážek. Počítejte ale s vyššími cenami a davy turistů v období karnevalu, který se koná právě v únoru.

Benátky se všemi úzkými uličkami snad neprojdete ani v případě, kdybyste zde žili natrvalo. Díky mnoha památkám, kulturním akcím, galeriím a muzeím je zde stále co objevovat. Na základní seznámení s městem vám ale stačí 2–4 dny.

Náš tip

Před cestou do zahraničí se nezapomeňte pojistit. Cestovní pojištění vás ochrání před nečekanými výdaji za zdravotní péči. Nejde o žádnou závratnou položku, pojištění na víkend v Benátkách začíná již na 42 Kč/osobu.

Benátky: Ubytování hledejte spíše v Mestre

Významnou položku v cestovatelském rozpočtu tvoří ubytování. Benátky jsou malé město, kam směřuje hodně turistů. Hoteliéři tedy mohou pracovat s vysokými cenami. V centru se vám jen stěží podaří sehnat dvoulůžkový pokoj pod 3 000 Kč/noc. Během hlavních prázdnin nebo v období karnevalu si připlatíte ještě více.

Cenově dostupnější variantou je ubytování v Mestre (pevninská část Benátek), kde bez větších potíží seženete dvoulůžkový pokoj za 1 500–2 000 Kč/noc. Pohodlné spojení s centrem Benátek vám zajistí autobusy a tramvaje. Nocleh proto ideálně hledejte poblíž zastávky městské hromadné dopravy. Se zajištěním ubytování vám pomohou klasické platformy jako Booking.com či Airbnb.

Jak se pohybovat po Benátkách

Po centru Benátek se musíte pohybovat pěšky nebo lodní dopravou. K dispozici máte vaporetti, lodní autobusy. Tyto lodě fungují stejně jako MHD – jsou očíslované podle linek a řídí se pevným jízdním řádem. Vodní autobusy provozuje společnost ACTV. Ta spravuje i tramvaje a klasické autobusy v Mestre.

Doprava po Benátkách není nejlevnější. Za 75minutovou přestupní jízdenku na vaporetto zaplatíte 9,50 eur (u pevninských linek 1,5 eur). Jízdenky si zakoupíte v trafikách, automatech na zastávkách, u řidiče či převozníka na lodi nebo v mobilní aplikaci dopravce. Pokud plánujete lodní autobusy využívat pravidelně, zvažte pořízení celodenní či vícedenní jízdenky. Na výběr máte jízdenku na:

 • 24 hodin za 25 eur,

 • 48 hodin za 35 eur,

 • 72 hodin za 45 eur,

 • 168 hodin za 65 eur.


Podrobný ceník najdete na webu ACTV. Vícedenní jízdenky si obstaráte i v rámci Venezia Unica Card, která vám rovnou zajistí vstup do vybraných muzeí a památek. Nutno dodat, že lodní autobusy jezdí jen po největších kanálech. U těch menších jsou chodníky pouze pro pěší. Tím nejlepším dopravním prostředkem po Benátkách tak nakonec stejně budou vaše nohy.

Jak se dostat z letiště

Hromadnou dopravou se pohodlně dostanete i z/na letiště. Nejjednodušší variantu představuje autobus. Z letiště Benátky Marco Polo jezdí autobusy společností ACTV a ATVO, které vás dovezou do Mestre nebo do centra Benátek. Za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 10 eur (i u ACTV, celodenní lístky se na zastávku u terminálu nevztahují). Jízdenky z letiště Treviso zakoupíte za stejnou cenu u Terravision.

Benátky: Památky, které byste neměli minout

V Benátkách vám díky vodním kanálům bude připadat zajímavá i prohlídka nejzapadlejší uličky. Výlet si užijete i bez podrobného plánování jednotlivých zastávek. Přesto by byla škoda minout hlavní atrakce.

 • Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco): Hlavní centrum Benátek s bazilikou sv. Marka (Basilica di San Marco) a zvonicí sv. Marka (Campanile di San Marco). Vstup do baziliky stojí na místě 3 eura, při online rezervaci 6 eur. Pro vstupenky zakoupené online je vyčleněna zvláštní (a mnohem kratší) fronta. Dražší lístek se vám tedy vyplatí, jinak zde můžete strávit ve frontě až několik hodin. Totéž platí u zvonice, kde za vstup zaplatíte 12 eur (10 eur na místě). Z vyhlídkové terasy zvonice si užijete nádherný výhled na celé Benátky.

 • Dóžecí palác (Palazzo Ducale): Další významná součást hlavního náměstí. Bývalé sídlo benátských vládců (dóžat). Pokud chcete obdivovat i interiér budovy s nádhernými freskami, malbami a nábytkem, připravte si 30 eur (25 eur při nákupu online s alespoň 30denním předstihem). S lístkem můžete navštívit i několik muzeí.

 • Most Rialto (Ponte di Rialto): Nejstarší a nejznámější most překlenující Velký kanál (Canal Grande). Navštěvovaný i pro své typické obchůdky v podloubí.

 • Bazilika San Giorgio Maggiore: Renesanční bazilika na stejnojmenném ostrově. Vstup do hlavní části baziliky je zdarma, připlácíte pouze za případnou návštěvu věže (6 eur).

 • Murano: Benátský ostrov s dlouhou sklářskou tradicí, s níž vás seznámí místní Muzeum skla (Museo del Vetro). Vhodné místo pro zakoupení skleněných suvenýrů.

 • Burano: Další z benátských ostrovů. Známý zejména pro své barevné rybářské domky.

 • Zlatý dům (Ca' d'Oro): Jeden z nejstarších paláců ve městě. Dnes v domě sídlí Galleria Giorgio Franchetti alla Ca' d'Oro. V galerii najdete cennou sbírku malířského a sochařského umění. Vstupenka stojí 7,50 eur a zakoupíte ji i online.

 • Giardini della Biennale: Největší park v Benátkách s nádhernou promenádou podél pobřeží.

 • Lido di Venezia: Až vás omrzí historické budovy a kanály, vyrazte na ostrov Lido di Venezia. Najdete zde písčitou pláž vhodnou ke koupání.

Benátky - tipy na zajímavá místa - grafika


Většinu zmíněných míst si užijete i zdarma, minimálně exteriéry. Jestli váháte, kde si připlatit za prohlídku vnitřních prostorů, doporučujeme především baziliku a zvonici sv. Marka. Pokud patříte k milovníkům muzeí, naplánujte si výlet na první neděli v měsíci. To jsou státní muzea přístupná zdarma.

Kde se v Benátkách levně najíst?

Návštěva Benátek by nebyla kompletní bez gastronomických zážitků. Jestli chcete ušetřit, vyhněte se oblasti okolo náměstí sv. Marka a Velkého kanálu. Levněji (a často i lépe) se najíte v zapadlejších trattoriích dále od centra. Zajímavé podniky najdete například na ostrově Burano či v Mestre. Vyzkoušejte pokrmy z ryb, mořských plodů nebo italskou klasiku v podobě pizzy a těstovin. K jídlu perfektně sedí místní tichá vína, prosecco či aperol. V průběhu dne nezapomeňte ochutnat typické benátské jednohubky zvané cicchetti.

Na kolik vás vyjde víkend v Benátkách?

Příjemně strávený víkend v Benátkách vás nemusí zruinovat. Když se vám podaří levně sehnat letenky a ubytování, vystačíte si s 6 000 Kč na osobu.

 • Letenky: 1 000–2 500 Kč/os. (zpáteční letenky Praha–Benátky)

 • Cesta z/na letiště: 475 Kč/os. (jízdenka autobusem tam i zpět, 20 eur)

 • Ubytování: 1 500–2 000 Kč/os. (dvě noci, dvoulůžkový pokoj v levnějším hotelu/apartmánu v Mestre)

 • Doprava po Benátkách: 830 Kč/os. (lístek na MHD na 48 hodin, 35 eur)

 • Cestovní pojištění: Od 50 Kč/os.

 • Jídlo, pití a zábava: Individuální, od 700 Kč (cca 30 eur)/os./den


Kromě cesty a ubytování se vám může více prodražit jídlo, pití a zábava. Nicméně italské jídlo je k cestovatelskému rozpočtu poměrně milosrdné. I v Benátkách najdete místa, kde za pizzu zaplatíte méně než 10 eur. Vaše celkové denní náklady tak nemusí překročit 30 eur za den.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolenými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.