Dómové náměstí v Miláně - sklenka s Aperolem

Víkend v Miláně „za šestku“? Víme, jak na to

Nákupy, historické památky, tradiční italské jídlo nebo třeba fotbal. Milán možná není tou nejvěhlasnější destinací v Itálii, ale přesto nabízí spoustu zajímavých možností. Výlet do severoitalské metropole si zvládnete naplánovat i s omezeným rozpočtem. Na kolik vás vyjde víkend v Miláně?

Letenky Praha–Milán seženete klidně za tisícovku

Jednu z hlavních položek cestovatelského rozpočtu tvoří doprava. Milán je mezi cestovateli oblíbený i díky levnému spojení. Zpáteční letenky Praha–Milán začínají na cenách okolo 1 000 Kč. Záleží na termínu a obsazenosti letadla, ale do 2 500–3 000 Kč si zajistíte letenky téměř kdykoliv.

V okolí Milána se nachází tři letiště:

 • Linate (LIN),

 • Malpensa (MXP, aerolinkami často označované jako letiště Milán Malpensa),

 • Bergamo (BGY, letiště Milán Bergamo).


Linate je sice nejblíže od centra města, ale z ČR sem neexistuje přímé spojení. Přesto máte na výběr z několika možností. Linku Praha–Milán provozuje Wizz Air, easyJet (letiště Milán Malpensa), Ryanair (letiště Milán Bergamo) a Eurowings (obě letiště). Pro cestovatele z některých regionů mohou být vhodnější spoje zmiňovaných aerolinek z Bratislavy, Vídně, Katovic či Vratislavi.

Alternativu představuje cesta autobusem. Do Milána vás z Prahy zhruba za 14 hodin doveze Flixbus i Regiojet. Zpáteční jízdenka se pohybuje okolo 2 000–3 000 Kč. Autobus dává smysl například při cestování s velkým zavazadlem, které by vám letenky prodražilo. Přímé vlakové spojení na trase Praha–Milán momentálně nejezdí.

Jak se dostat z letiště

Letiště Malpensa a Bergamo jsou od Milána vzdálená zhruba 60 km. Do centra města se ale bez problémů dostanete autobusem, z Malpensy také vlakem. V případě autobusů počítejte s hodinou cesty a 10 eury za jednosměrnou jízdenku. Vlak z letiště Malpensa vás aktuálně vyjde na 13 eur a je asi o 20 minut rychlejší než autobus.

Milán: Počasí aneb kdy vyrazit

Kdy Milán navštívit? Nejvhodnější je období od konce března do začátku června, případně září a říjen. V těchto měsících by na vás měly čekat příjemné denní teploty mezi 15–25 °C. Jen na podzim už musíte počítat s častějšími srážkami. Během prázdnin se teploty často šplhají přes 30 °C a putování po památkách se stává náročnější. Návštěvu mnoha míst vám navíc znepříjemní davy turistů.

Vzhledem k množství muzeí, galerií a nákupním příležitostem můžete v Miláně strávit týdny a nudit se rozhodně nebudete. Na běžné prozkoumání města vám ale stačí 2–4 dny. Milán tak představuje ideální destinaci například pro pěkný prodloužený víkend. Delší pobyt můžete spojit s prozkoumáním okolních oblastí. Za návštěvu stojí třeba Bergamo (tedy město, kam možná přiletíte) nebo nedaleká jezera Lago di Como a Lago di Garda.

Cestovní pojištění online

Před cestou do zahraničí si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Ochrání vás před nečekanými výdaji za zdravotní péči. Cestovní pojištění na víkend v Miláně můžete mít již od 42 Kč/osobu.

Ubytování: Hledejte poblíž zastávek metra

Náklady spojené s výletem do Milána se budou z velké části odvíjet od ceny ubytování. Dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou začínají na zhruba 2 000 Kč/noc. Musíte si je však zajistit s dostatečným předstihem. Navíc zde často narazíte na hůře hodnocená ubytování. Reálně se dostanete spíše k 2 500 Kč/noc pro dvě osoby. V nejužším centru je ubytování ještě o něco dražší. Do cen se pochopitelně promítá i konkrétní měsíc, dny v týdnu či významné události, které se v Miláně konají.

Levné menší hotely najdete například v okolí hlavního nádraží Centrale. Krásné prostředí pro ubytování nabízí čtvrť Navigli. Určitě ale nezavrhujte hotely v okrajových částech města. Pokud je v okolí zastávka metra, budete v centru za 20–25 minut. Ubytování si nejsnáze zajistíte přes platformy jako Booking.com nebo Hotels.com. Apartmány hledejte raději na Airbnb. Cenově ale nečekejte zásadní rozdíly oproti klasickým hotelům.

Milán: Památky a další zajímavá místa k vidění

Milán možná postrádá věhlas Říma, Benátek nebo Florencie, ale stále patří k nejnavštěvovanějším městům v Itálii. Jaká místa lákají turisty nejvíce?

 • Duomo di Milano: Katedrála Narození Panny Marie neboli milánský dóm. Hlavní dominanta města a jedna z největších katedrál na světě (pojme až 40 tisíc osob). Na vstupné si připravte 8 eur. Pokud si chcete užít výhled ze střechy katedrály, pak ještě o 7 eur více. Vstupenky si můžete zakoupit online, ušetříte tak čas ve frontě. Po prohlídce katedrály si projděte přilehlé náměstí Piazza del Duomo s palácem Palazzo Reale.

 • La Scala: Pravděpodobně nejslavnější operní dům světa. Místo, kde uváděli své premiéry velikáni jako Verdi nebo Rossini.

 • Castello Sforzesco: Hrad, na jehož výzdobě se podílel například Leonardo da Vinci. Dnes domov pro několik muzeí.

 • Pinacoteca di Brera: Nejvýznamnější milánská galerie plná známých renesančních obrazů. V rámci podpory kultury je vstup do galerie i muzeí v Castello Sforzesco každou první neděli v měsíci zdarma. Kompletní seznam muzeí se vstupem zdarma najdete na webu YesMilano.

 • Torre Velasca: Milovaný i nenáviděný mrakodrap postavený v 50. letech.

 • Galleria Vittorio Emanuele II.: Spíše než za kulturou vyrážíte na nákupy? Nákupní pasáž Vittoria Emanuela II. nesmíte vynechat. Jedinečnou architekturu kryté nákupní galerie si užijete i v případě, že jsou místní obchody mimo vaše cenové relace.

 • Quadrilatero della Moda: Nákupní čtvrť s dalšími luxusními obchody a butiky.

 • Vodní kanály Naviglio: Díky vodním kanálům Naviglio Grande a Naviglio Pavese si budete na chvíli připadat jako v Benátkách. Kanály jsou lemovány kavárnami a restauracemi. Jde o ideální místo, kde si vychutnat kávu nebo typické italské aperitivo – podvečerní drink s drobným občerstvením.

 • Parco Sempione: Největší městský park, který vás dovede až k vítěznému oblouku Arco della Pace, další z hlavních památek Milána.

 • San Siro: Povinná zastávka pro milovníky fotbalu. Slavný stánek, v němž své zápasy hrají AC i Inter Milán.

Většinu zmíněných míst si vychutnáte i zdarma, alespoň pokud jde o samotné prohlídky exteriérů. Jestli byste si někde měli připlatit za vstupné, pak určitě v Duomo di Milano.

Co navštívit v Miláně - grafika


Doprava po Miláně: Vsaďte na třídenní lístek

Pohyb po Miláně vám usnadní hustá síť městské hromadné dopravy. Využít můžete metro, tramvaje, autobusy, trolejbusy i příměstské vlaky. Na cesty po hlavních památkách vám stačí lístky v zóně Mi1–Mi3. Jednotlivý lístek platný 90 minut vás vyjde na 2 eura, 24hodinový s neomezeným počtem jízd na 7 eur. Cestovatelům přijde vhod zejména třídenní lístek za 12 eur (platí 3 po sobě jdoucí dny, ne 72 hodin). Lístky si koupíte v trafikách, automatech na zastávkách nebo přes oficiální aplikaci místních dopravních podniků.

Víkend v Miláně: Kolik si připravit?

Základ je sehnat letenky a ubytování v nejnižších možných relacích. V praxi to bude znamenat rezervaci s dostatečným předstihem nebo cestování mimo hlavní sezónu. Pak vás víkend v Miláně nemusí vyjít na více než 6 tisíc Kč za osobu.

 • Letenky: 1 000–3 000 Kč/os. (zpáteční letenky Praha–Milán)

 • Cesta z/na letiště: 475 Kč/os. (jízdenka autobusem po příletu i před odletem, 20 eur)

 • Ubytování: 2 000–3 000 Kč/os. (dvě noci, dvoulůžkový pokoj v levnějším hotelu/apartmánu)

 • Doprava po Miláně: 285 Kč/os. (třídenní lístek na MHD, 12 eur)

 • Cestovní pojištění: Od 50 Kč/os.

 • Jídlo, pití a zábava: Individuální, od 700 Kč (cca 30 eur)/os./den


Nejvíce se pochopitelně budou lišit výdaje za jídlo, pití a zábavu. Ale zrovna v Itálii není problém najít pěkné místo, kde dostanete pizzu a sklenku vína či piva za méně než 15 eur. Pokud si vystačíte převážně s památkami, kde se neplatí vstupné, nemusíte utratit více než 30 eur za den.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.