Kamarádky před budovou Bundestagu v Berlíně

Pohodový víkend v Berlíně? Stačí 5 000 Kč

Historické památky, velké množství kulturních akcí, zajímavé bary a restaurace – důvod pro návštěvu Berlína si najde každý. Výlet do hlavního města Německa vás navíc nemusí zruinovat. Pěkný víkend si užijete za pár tisíc Kč.

Jak se dostat do Berlína? Jde to i pod 500 Kč

Německé hlavní město leží jen 350 km od Prahy. Letět letadlem se tedy se všemi letištními procedurami nevyplatí – tím spíš, že přímá linka Praha–Berlín momentálně neexistuje. Jako ideální varianta se nabízí cesta autobusem. Z centra Prahy se do Berlína dostanete za zhruba 4 a půl hodiny. Vybrat si můžete mezi několika společnostmi. Jednosměrná jízdenka se dá s předstihem pořídit za 400–500 Kč.

V podobných cenových relacích se pohybují jízdenky na vlak. Po železnici do Berlína přijedete ještě o cca 20 minut rychleji. Budete mít ale větší problém sehnat jízdenky s nejlevnějším tarifem. Ten zpravidla najdete pouze u prvního ranního spoje.

Ve větším počtu lidí určitě dává smysl i cesta do Německa autem. Zabere vám přibližně 4 hodiny. Německé dálnice jsou zadarmo, takže se výlet příliš neprodraží. Přibyde vám ale starost s hledáním místa na parkování. Navíc počítejte s tím, že do širšího centra města můžete vjet jen se zelenou ekologickou plaketou nalepenou na čelním skle vozu. Plaketa vás vyjde na necelých 500 Kč a zakoupíte ji na většině STK nebo na internetu.

Ekologická plaketa na čelním skle v Německu

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Ubytování v Berlíně: Nebojte se okrajových částí

Na výběr máte ubytování v mnoha cenových relacích. Pokud nechcete spát v desetilůžkovém pokoji v hostelu, ale hledáte místnost pro dva se samostatnou koupelnou, připravte si alespoň 2 000 Kč/noc. Ubytování přímo v centru je pochopitelně ještě dražší. Záleží také na ročním období. Cena jde nahoru zejména v hlavní turistické sezóně a v době veletrhů či dalších masových akcí.

Za krátkodobé pronájmy na Airbnb zaplatíte srovnatelné částky jako za samostatné pokoje v hostelech a hotelech. Pokud si ale plánujete něco uvařit nebo hledáte jiné výhody klasického zázemí, jde o lepší variantu. Výhodou Berlína je perfektní dopravní infrastruktura. Spolehnout se můžete na hustou síť metra i příměstské vlaky S-Bahn. Nemusíte tak lámat hůl nad ubytováním daleko od centra. Jestli se nachází poblíž zastávky městské hromadné dopravy, stále se jedná o poměrně dobré řešení, kterým navíc na ubytování ušetříte.

Cenově dostupné ubytování nabízí například:


Vyrážíte do zahraničí? Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění, které vám pokryje případné léčebné výlohy. Srovnejte si nabídky pojišťoven v naší online kalkulačce. Cestovní pojištění na víkend v Berlíně začíná již na 42 Kč/osobu.

Jídlo a pití ve městě, kde se zrodil döner kebab

Berlín je kosmopolitní metropole, kde ochutnáte jídlo z celého světa. Narazíte zde na skvělé italské, mexické, thajské nebo indické restaurace. Na své si přijdou také vegetariáni a vegani. Velký počet mezinárodních restaurací najdete hlavně ve čtvrtích Kreuzberg, Schöneberg či Charlottenburg. Tradiční německá jídla tolik nepřekvapí, jsou totiž velmi podobná těm českým. Očekávat můžete vepřové a uzené maso, řízky, zelí nebo brambory.

Pokud nechcete utrácet za návštěvu restaurací, za pár eur se najíte v bistrech a stáncích s pouličním jídlem. Za typický německý street food se dá považovat döner kebab. Tento pokrm vynalezla turecká komunita na začátku 70. let právě v Berlíně. Kromě kebabu uvidíte na každém rohu currywurst. Jde o opečenou klobásu zalitou omáčkou z kečupu a curry. Jídlo můžete spláchnout všudypřítomným pivem. Nabízí se hlavně druh Berliner Weisse, svrchně kvašené pšeničné pivo tradičně podávané s ovocným nebo bylinným sirupem.

Berlín: Památky a další zajímavá místa

Co navštívit v Berlíně? Následující místa byste rozhodně neměli minout.

 • Brandenburger Tor (Braniborská brána): Symbol Berlína. Pravděpodobně nejznámější památka, která byla původně postavena jako celní brána.

 • Unter den Linden: Přímo od Braniborské brány vede bulvár Unter den Linden („Pod lipami“), kde se nachází například Berlínská státní opera nebo Humboldtova univerzita.

 • Fernsehturm (Televizní věž): S 368 metry nejvyšší budova Berlína. Televizní věž stojí na centrálním náměstí Alexanderplatz.

 • Reichstag (Říšský sněm): Sídlo německého parlamentu. Skleněnou kopuli se střešní terasou můžete navštívit zdarma, ale jen na základě předchozí registrace.

 • Památník holokaustu: Pietní místo uctívající památku Židů zavražděných během holokaustu.

 • Checkpoint Charlie: Bývalý hraniční přechod mezi americkou a sovětskou částí Berlína.

 • Charlottenburg: Královský komplex z doby panování Hohenzollernů.

 • Památník Berlínské zdi: Památník připomínající zeď, která několik desítek let rozdělovala Berlín.


Většinu zmiňovaných památek můžete obdivovat zdarma. Připlatíte si pouze za prohlídku Charlottenburgu (12 eur) a návštěvu vyhlídky na televizní věži (25,50 eur). Milovníci nakupování ocení nákupní třídu Kurfürstendamm. Příjemný odpočinek v zeleni na vás čeká v některém z mnoha parků. Oblíbený je zejména park Tiergarten v samotném centru města.

Tipy, co navštívit v Berlíně - grafika

Doprava po Berlíně: Na pražské ceny zapomeňte

Pohyb po Berlíně vám usnadní dobře rozvinutá síť městské hromadné dopravy. K dispozici máte metro, příměstské vlaky, autobusy nebo tramvaje. Jízdenky zakoupíte v trafikách, automatech na zastávkách a nádražích či v aplikaci dopravního podniku BVG. Cena jízdenek se odvíjí od městských zón. Při poznávání hlavních atrakcí si vystačíte s jízdenkami platnými v zónách A a B. Jednotlivý lístek na jízdu v jednom směru platí 120 minut a stojí 3,20 eur.

Plánujete městskou dopravu využívat častěji? Zvažte pořízení Berlin WelcomeCard. Za 25 eur získáte neomezenou jízdenku na 48 hodin a také mnoho slev do restaurací či na vstupné (například 25 % u vyhlídky na televizní věži). Pokud ve městě raději šlapete do pedálů, máte na výběr mezi několika poskytovateli sdílených kol. Vyzkoušet můžete třeba Tier, Nextbike nebo Bolt Bikesharing.

Kde se levně pobavit ve dne i v noci

Berlín nikdy nespí. Kulturní život německé metropole se často označuje jako avantgardní, progresivní nebo undergroundový. V Berlíně si každý najde své. Ať už jde o temné techno kluby bez zavíračky, živé koncerty, kulturní vystoupení či typické pivní zahrádky. Kam zajít na drink? Za návštěvu určitě stojí Prater Biergarten, nejstarší pivní zahrádka v Berlíně, která otevřela již v roce 1837. Krásné posezení na zahradě s duby nabízí také řemeslný pivovar Eschenbräu. Mezi kluby se těší oblibě například Berghain, Tresor nebo Sisyphos. U klubů ale počítejte se vstupným, obvykle zaplatíte 10–20 eur.

Tip

Hledáte zábavu s minimálními výdaji? Podívejte se na oficiální web Berlína do sekce Berlin gratis. Máte zde přehledně vypsané koncerty, festivaly, výstavy a další akce, které jsou zdarma.

Suma sumárum: Levné cestování po Evropě stále existuje

Jak jsme si ukázali, levné cestování po Evropě nemusí být žádná utopie. Na kolik vás víkend v Berlíně zhruba vyjde?

 • Cesta: 1 000 Kč/os. (autobus Praha–Berlín, zpáteční jízdenka)

 • Ubytování: 2 000 Kč/os. (dvě noci, dvoulůžkový pokoj v levnějším hotelu/hostelu)

 • Doprava po Berlíně: 600 Kč/os. (Berlin WelcomeCard na 48 hodin)

 • Cestovní pojištění: Od 50 Kč/os.

 • Jídlo, pití a zábava: Individuální, od 30 eur (cca 700 Kč)/os./den


Výdaje za jídlo, pití a zábavu se mohou výrazně lišit. Spokojíte se s památkami, kde se neplatí vstupné? Hlad vyřešíte v supermarketech, bistrech a street foodem? Pak vaše denní výdaje nemusí překročit 30 eur (700 Kč). Při započtení dalších nákladů by vás podobný víkend v Berlíně vyšel zhruba na 5 000 Kč. Pokud se chcete stravovat v restauracích a bavit po klubech, připravte si vyšší celkovou částku.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  11. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Nezrušitelné letenky jsou minulostí. Změna termínu letu i zrušení letenky jsou možné. Dejte si pozor na to, že ne každá změna je zdarma. Například u Emirates začíná cena za změnu letenky na 3 700 Kč. Cena se pak mění v závislosti na tarifu, v němž byla letenka zakoupena. A jak to mají ostatní letecké společnosti?