Počet cizinců žijících v Česku rok od roku stoupá. Podle statistik z roku 2021 zde žije necelých 670 000 občanů jiné než české národnosti. Mnozí z nich by si tady navíc rádi pořídili plnohodnotné bydlení, které plánují financovat hypotékou. Je vůbec klasická hypotéka dostupná pro cizince a na co dát při jejím výběru pozor?

Vše v rukou bank

Žádný zákon v Česku neupravuje ani nereguluje pravidla a podmínky hypoték pro cizince. Vše tak mají ve svých rukou samotné banky. Získání hypotéky pro cizince je v zásadě obtížnější, ne však nemožné.

Nejlépe jsou na tom občané ze zemí Evropské unie a USA. Banky zvýhodňují také Slováky, kteří mají k naší zemi díky společné minulosti velmi blízko. Naopak problém se získáním hypotečního úvěru mohou mít lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Co banky u hypotéky pro cizince zajímá?

  • Věk žadatele

  • Typ a délku pobytu v České republice

  • Výši příjmů a bonita žadatele

  • Země původu příjmů

  • Typ příjmů (zaměstnání nebo podnikání)

  • Zajištění hypotéky (vhodná zástava)

  • Doba splácení

  • Případně další podmínky

 

Konkrétní podmínky ověřte u vybrané banky

Na tomto místě je potřeba též zdůraznit, že každá banka má pro sjednání hypotečního úvěru vlastní pravidla, která musí žadatel o hypotéku splňovat. Každý případ se navíc posuzuje individuálně a podle mnoha faktorů.

V žádném případě tak neplatí, že v případě trvalého pobytu v ČR máte vyhráno a naopak, když jej nemáte, hypotéku nedostanete. Rozhodnutí ve finále vždy záleží na vyhodnocení všech kritérií bankou.

  • Náš tip: Pokud patříte mezi cizince žádající v Česku o hypotéku, vaší velkou výhodou je, pokud máte v Česku příbuzné nebo českého spolužadatele či ručitele.

Klasická hypotéka vs. hypotéka pro cizince

Podmínky získání hypotéky pro cizince jsou často mnohem přísnější, než v případě hypotéky, kterou si chce sjednat občan České republiky. Kromě toho, že vás čeká více papírování a musíte mít zpravidla i více našetřeno (nejméně 20 %), se také můžete setkat s tím, že některé banky požadují zajištění hypotéky notářským zápisem o uznání dluhu.

Pokud na tento požadavek narazíte, zbystřete. V případě, že byste měli se splácením hypotečního úvěru problém, může banka díky tomuto dokumentu poměrně rychle přistoupit k exekuci vašeho majetku.

Proto je vždy dobré vybírat a sjednávat hypoteční (i kterýkoliv jiný) úvěr pouze u solidních a seriózních poskytovatelů, případně požádat o pomoc hypotečního specialistu, který vás celým procesem provede snadno, rychle a bez zbytečných komplikací.