Cestování na Slovensko

 • Aktuální pravidla pro cestování na Slovensko

 • Zajímavé tipy na výlety

Spočítejte si ceny cestovního pojištěníK našim slovenským sousedům se nejčastěji vydáváme za turistikou, zimními sporty a přírodou. Zjistěte, jak se sem vypravit bez zbytečných komplikací a načerpejte tipy na návštěvu zajímavých míst na Slovensku.

Užitečné informace před cestou na Slovensko


Oficiální měna

je Euro (1 € = 24,36 Kč).


Ceny na Slovensku

jsou obdobné jako u nás.


Dostupnost bankomatů

je poměrně dobrá.

Důležitá čísla

 • tísňová linka – 112

 • policie – 158

 • hasiči – 150

 • první pomoc – 155

Cesta na Slovensko – autem, vlakem, autobusem i letadlem

 • Autem

  Drtivá většina cestovatelů preferuje při cestách na Slovensko automobil. Z Prahy do Bratislavy dojedete za 3,5 hodiny, do vzdálenější Žiliny za 5 hodin. Pokud se rozhodnete jet autem do Prešova, pak na cestě strávíte 7,5 hodin. U Košic to bude ještě o půl hodiny víc. Cesty autem se bát nemusíte, protože země disponuje poměrně moderní sítí dálnic a silnic, která spojuje zejména větší města.

 • Vlakem

  Z Česka vyjíždějí přímé vlaky do Bratislavy, Žiliny, Popradu nebo Košic. Nejrychleji z Prahy do Košic se dostanete vlakem Pendolino Košičan (7,5 hod). Ostravsko a střední Slovensko spojují přímé rychlíky. Ty nejlevnější jízdenky začínají na cca 280 Kč (RegioJet - Bratislava).

 • Autobusem

  Pro cesty do Bratislavy je s nejlepším poměrem výkon/cena autobusová doprava, kterou zajišťují především dopravci Regiojet a Eurolines. Jízdenky z Prahy začínají na zhruba 350 Kč.

 • Letadlem

  Slovensko se může pochlubit několika mezinárodními letišti. Pravidelné spojení mají tři z nich – Bratislava, Košice a Poprad. V Bratislavě má základnu Ryanair. Košice se základnou Wizzair nabízejí pravidelné spojení s Prahou, Vídní, Varšavou, Istanbulem a několika městy v Anglii. Jednosměrnou letenku můžete v akci koupit již od 800 Kč.

Jak cestovat na Slovensko aktuálně – podmínky pro vstup

Od 6. 4. 2022 je vstup na Slovensko volný bez povinnosti registrace v systému eHranica, prokazování bezinfekčnosti nebo karantény. Podmínky cestování na Slovensko v současné době jsou tedy stejné jako před pandemií koronaviru. Nicméně před příjezdem doporučujeme aktuální podmínky ověřit na webu Ministerstva zahraničních věcí.

Dovolená na Slovensku: Dokumenty, které potřebujete pro vstup

Mezi cestovní doklady, které je potřeba mít s sebou během dovolené na Slovensku, patří platný pas či jiný doklad totožnosti (např. občanský průkaz) prokazující občanství. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je proto nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Nepodceňujte pojištění na Slovensku

Přestože jde o naše blízké sousedy, cestování sem, stejně jako do kterékoliv jiné zahraniční destinace, byste neměli podceňovat a před cestou si sjednat odpovídající pojištění. Při cestách na Slovensko autem doporučujeme sjednat pojištění auta do zahraničí. Například krátkodobé havarijní pojištění váš vůz a posádku ochrání v případě dopravní nehody během doby pobytu.

To samé platí také pro cestovní pojištění. S Evropským průkazem zdravotního pojištění totiž máte nárok pouze na základní ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. To znamená, že v některých případech musíte zaplatit spoluúčast. Uhradit byste rovněž museli případný převoz ze Slovenska zpět do ČR nebo zásah horské služby, který se může šplhat k desetitisícovým částkám.

Před cestou si proto sjednejte kvalitní cestovní pojištění s dostatečnými limity. Pokud cestujete na Slovensko za zážitky nebo adrenalinem, zvažte důležitost připojištění rizikových či dokonce extrémních sportů. Na místě je i zvážení pojištění odpovědnosti.

Předvolba pro Slovensko

Při volání na Slovensko musíme použít mezinárodní předvolbu. Pro Slovensko je předvolba +421, případně 00421. Po předvolbě následuje telefonní číslo.

Cesta na Slovensko autem: Co budete potřebovat?

Mezi velkými městy jsou silnice většinou kvalitní a provoz bezproblémový. Mimo hlavní trasy a na venkově ovšem nemusí být cesty v dobrém stavu. Proto trasu důkladně naplánujte dopředu. Budete-li cestovat převážně po dálnici, musíte si koupit elektronickou dálniční známku na Slovensko, třeba na webu eznamka.sk.

Ceny elektronických dálničních známek na Slovensko*:

 • 10denní – 10 €

 • 30denní – 14 €

 • Roční (od 1. 1. 2022 do 31. 1. 2023) – 50 €

 • 365denní (platí 365 dní od zvoleného počátku platnosti) – 50 €

*Ceny platí pro vozidla do 3,5 tuny, ale také pro přívěsy, které musí mít samostatnou vinětu.

 • Náš tip: Před cestou doporučujeme ověřit aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu.

Povinná výbava auta na Slovensku

Povinná výbava na Slovensku je totožná s tou českou. V autě tedy musíte mít autolékárničku, výstražný trojúhelník a sadu pro opravu pneumatik nebo rezervní kolo. V zimním období tj. od 15. listopadu do 31. března je potřeba mít přezuto na zimní pneumatiky.

 • Věděli jste, že…? Reflexní vesta není součástí povinné výbavy. Pokud se ale pohybujete po vozovce mimo obec při nouzovém stání, je potřeba mít reflexní vestu na sobě. Pokud vestu nebudete mít, hrozí vám pokuta 50 až 150 €.

Jaké dokumenty mít s sebou v autě?

Každý řidič motorového vozidla u nás i na Slovensku musí mít u sebe řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla („malý techničák”) a doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla („zelenou kartu”)

Dopravní předpisy na Slovensku

Povolené rychlosti na Slovensku jsou stejné jako u nás. Platí tedy, že můžete jet 130 km/h na dálnici, v obci 50 km/h a 90 km/h mimo obec. Na Slovensku rovněž platí nulová tolerance alkoholu. Povinné je také celodenní svícení. Za používání telefonu při jízdě pořádně zaplatíte tučnou pokutu, která může na místě činit až 150 €.

Spočítat cestovní pojištěníTipy na výlety Slovensko

Bratislava
Bratislava

Hlavní město Slovenska láká k návštěvě Bratislavského hradu, katedrály sv. Martina, Primaciálního paláce nebo Staré radnice s muzeem.

Spišský hrad
Spišský hrad

Nejrozsáhlejší zřícenina Slovenska se stala jedním ze symbolů země. Komplex je součástí památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Čachtický hrad
Čachtický hrad

Tato památka je nechvalně spjata s Alžbětou Báthoryovou, která se prý koupala v krvi zamordovaných dívek. Dnes je hrad ze 13. století, který se tyčí na výrazném kopci na výběžku Malých Karpat, jednou z nejnavštěvovanějších památek.

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Nejvyšší pohoří Slovenska i celých Karpat láká k návštěvě Lomnického i Gerlachovského štítu, Štrbského i Popradského plesa a dalších přírodních unikátů. Samozřejmostí je i řada luxusních ubytovacích komplexů, které Slovensko v této lokalitě charakterizuje.

Košice
Košice

Významné centrum východního Slovenska je druhým největším městem země. Láká na historické památky s významným německým, ukrajinským a maďarským vlivem.

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica

Další klenot zapsaný na Seznam UNESCO je prošpikovaný pevnostmi (Starý a Nový zámok), kostely (Nanebevzetí Panny) i řadou středověkých městských domů.

Čičmany
Čičmany

Vesnické domy v Čičmanech vypadají na první pohled jako chaloupky z perníku, takže je ideální je navštívit v rámci dovolené na Slovensku s dětmi. Jde totiž o tmavá dřevěná stavení, která jsou bohatě ozvláštněna bílými ornamenty.

Národní park Poloniny
Velká a Malá Fatra

Malá Fatra láká na vrcholy jako Velký Kriváň, Velký Rozsutec i známé Jánošíkovy diery. Velké Fatře pro změnu dominují hluboké lesy, jeskyně, pastviny a nádherné výhledy. Součástí pohoří je i Národní park Poloniny.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Mám zájem o cestovní pojištění

Srovnaný magazín

 • Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • Cestování
  15. března 2021|Monika Šaríková
  Destinace, do kterých můžete vycestovat jen s občanským průkazem

  Ani propadlý pas vám nemusí bránit v poznávání světa. Máme pro vás seznam destinací, do nichž můžete cestovat pouze na občanský průkaz. Možná vás překvapí, že se nejedná jen o státy nacházející se na evropském kontinentu, ale také o několik zajímavých exotických destinací.

 • Cestování
  09. června 2016|Monika Šaríková
  Cestování autem do Chorvatska

  Na dovolenou do ChorvatskaChorvatska můžeme vyrazit různými způsoby. Dobrodruzi volí veřejný autobus a vlak, další zase raději autobus CK. Je ale možné letět i letadlem. Nejvíce však lidé využívají cestu autem. Z jakého důvodu? Jsou sami svým pánem a tak se nemusejí bát toho, že by byl jejich výlet přesně naplánován. Podívejme se proto, s čím může být cesta autem do Chorvatska přímo spojena.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.