Cestování na Slovensko

 • Aktuální pravidla pro cestování na Slovensko

 • Zajímavé tipy na výletyK našim slovenským sousedům se nejčastěji vydáváme za turistikou, zimními sporty a přírodou. Zjistěte, jak se sem vypravit bez zbytečných komplikací a načerpejte tipy na návštěvu zajímavých míst na Slovensku.

Užitečné informace před cestou na Slovensko


Oficiální měna

je Euro (1 € = 24,36 Kč).


Ceny na Slovensku

jsou obdobné jako u nás.


Dostupnost bankomatů

je poměrně dobrá.

Důležitá čísla

 • tísňová linka – 112

 • policie – 158

 • hasiči – 150

 • první pomoc – 155

Cesta na Slovensko – autem, vlakem, autobusem i letadlem

 • Autem

  Drtivá většina cestovatelů preferuje při cestách na Slovensko automobil. Z Prahy do Bratislavy dojedete za 3,5 hodiny, do vzdálenější Žiliny za 5 hodin. Pokud se rozhodnete jet autem do Prešova, pak na cestě strávíte 7,5 hodin. U Košic to bude ještě o půl hodiny víc. Cesty autem se bát nemusíte, protože země disponuje poměrně moderní sítí dálnic a silnic, která spojuje zejména větší města.

 • Vlakem

  Z Česka vyjíždějí přímé vlaky do Bratislavy, Žiliny, Popradu nebo Košic. Nejrychleji z Prahy do Košic se dostanete vlakem Pendolino Košičan (7,5 hod). Ostravsko a střední Slovensko spojují přímé rychlíky. Ty nejlevnější jízdenky začínají na cca 280 Kč (RegioJet - Bratislava).

 • Autobusem

  Pro cesty do Bratislavy je s nejlepším poměrem výkon/cena autobusová doprava, kterou zajišťují především dopravci Regiojet a Eurolines. Jízdenky z Prahy začínají na zhruba 350 Kč.

 • Letadlem

  Slovensko se může pochlubit několika mezinárodními letišti. Pravidelné spojení mají tři z nich – Bratislava, Košice a Poprad. V Bratislavě má základnu Ryanair. Košice se základnou Wizzair nabízejí pravidelné spojení s Prahou, Vídní, Varšavou, Istanbulem a několika městy v Anglii. Jednosměrnou letenku můžete v akci koupit již od 800 Kč.

Jak cestovat na Slovensko aktuálně – podmínky pro vstup

Od 6. 4. 2022 je vstup na Slovensko volný bez povinnosti registrace v systému eHranica, prokazování bezinfekčnosti nebo karantény. Podmínky cestování na Slovensko v současné době jsou tedy stejné jako před pandemií koronaviru. Nicméně před příjezdem doporučujeme aktuální podmínky ověřit na webu Ministerstva zahraničních věcí.

Dovolená na Slovensku: Dokumenty, které potřebujete pro vstup

Mezi cestovní doklady, které je potřeba mít s sebou během dovolené na Slovensku, patří platný pas či jiný doklad totožnosti (např. občanský průkaz) prokazující občanství. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je proto nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Nepodceňujte pojištění na Slovensku

Přestože jde o naše blízké sousedy, cestování sem, stejně jako do kterékoliv jiné zahraniční destinace, byste neměli podceňovat a před cestou si sjednat odpovídající pojištění. Při cestách na Slovensko autem doporučujeme sjednat pojištění auta do zahraničí. Například krátkodobé havarijní pojištění váš vůz a posádku ochrání v případě dopravní nehody během doby pobytu.

To samé platí také pro cestovní pojištění. S Evropským průkazem zdravotního pojištění totiž máte nárok pouze na základní ošetření za stejných podmínek jako místní obyvatelé. To znamená, že v některých případech musíte zaplatit spoluúčast. Uhradit byste rovněž museli případný převoz ze Slovenska zpět do ČR nebo zásah horské služby, který se může šplhat k desetitisícovým částkám.

Před cestou si proto sjednejte kvalitní cestovní pojištění s dostatečnými limity. Pokud cestujete na Slovensko za zážitky nebo adrenalinem, zvažte důležitost připojištění rizikových či dokonce extrémních sportů. Na místě je i zvážení pojištění odpovědnosti.

Předvolba pro Slovensko

Při volání na Slovensko musíme použít mezinárodní předvolbu. Pro Slovensko je předvolba +421, případně 00421. Po předvolbě následuje telefonní číslo.

Cesta na Slovensko autem: Co budete potřebovat?

Mezi velkými městy jsou silnice většinou kvalitní a provoz bezproblémový. Mimo hlavní trasy a na venkově ovšem nemusí být cesty v dobrém stavu. Proto trasu důkladně naplánujte dopředu. Budete-li cestovat převážně po dálnici, musíte si koupit elektronickou dálniční známku na Slovensko, třeba na webu eznamka.sk.

Ceny elektronických dálničních známek na Slovensko v roce 2023

 • 10denní – 12 €

 • 30denní – 17 €

 • Roční (od 1. 1. 2023 do 31. 1. 2024) – 60 €

 • 365denní (platí 365 dní od zvoleného počátku platnosti) – 60 €

*Ceny platí pro vozidla do 3,5 tuny, ale také pro přívěsy, které musí mít samostatnou vinětu.

 • Náš tip: Před cestou doporučujeme ověřit aktuální cenu nafty a aktuální cenu benzinu.

Povinná výbava auta na Slovensku

Povinná výbava na Slovensku je totožná s tou českou. V autě tedy musíte mít autolékárničku, výstražný trojúhelník a sadu pro opravu pneumatik nebo rezervní kolo. V zimním období tj. od 15. listopadu do 31. března je potřeba mít přezuto na zimní pneumatiky.

 • Věděli jste, že…? Reflexní vesta není součástí povinné výbavy. Pokud se ale pohybujete po vozovce mimo obec při nouzovém stání, je potřeba mít reflexní vestu na sobě. Pokud vestu nebudete mít, hrozí vám pokuta 50 až 150 €.

Jaké dokumenty mít s sebou v autě?

Každý řidič motorového vozidla u nás i na Slovensku musí mít u sebe řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla („malý techničák”) a doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla („zelenou kartu”)

Dopravní předpisy na Slovensku

Povolené rychlosti na Slovensku jsou stejné jako u nás. Platí tedy, že můžete jet 130 km/h na dálnici, v obci 50 km/h a 90 km/h mimo obec. Na Slovensku rovněž platí nulová tolerance alkoholu. Povinné je také celodenní svícení. Za používání telefonu při jízdě pořádně zaplatíte tučnou pokutu, která může na místě činit až 150 €.Tipy na výlety Slovensko

Bratislava
Bratislava

Hlavní město Slovenska láká k návštěvě Bratislavského hradu, katedrály sv. Martina, Primaciálního paláce nebo Staré radnice s muzeem.

Spišský hrad
Spišský hrad

Nejrozsáhlejší zřícenina Slovenska se stala jedním ze symbolů země. Komplex je součástí památek světového kulturního dědictví UNESCO.

Čachtický hrad
Čachtický hrad

Tato památka je nechvalně spjata s Alžbětou Báthoryovou, která se prý koupala v krvi zamordovaných dívek. Dnes je hrad ze 13. století, který se tyčí na výrazném kopci na výběžku Malých Karpat, jednou z nejnavštěvovanějších památek.

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry

Nejvyšší pohoří Slovenska i celých Karpat láká k návštěvě Lomnického i Gerlachovského štítu, Štrbského i Popradského plesa a dalších přírodních unikátů. Samozřejmostí je i řada luxusních ubytovacích komplexů, které Slovensko v této lokalitě charakterizuje.

Košice
Košice

Významné centrum východního Slovenska je druhým největším městem země. Láká na historické památky s významným německým, ukrajinským a maďarským vlivem.

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica

Další klenot zapsaný na Seznam UNESCO je prošpikovaný pevnostmi (Starý a Nový zámok), kostely (Nanebevzetí Panny) i řadou středověkých městských domů.

Čičmany
Čičmany

Vesnické domy v Čičmanech vypadají na první pohled jako chaloupky z perníku, takže je ideální je navštívit v rámci dovolené na Slovensku s dětmi. Jde totiž o tmavá dřevěná stavení, která jsou bohatě ozvláštněna bílými ornamenty.

Národní park Poloniny
Velká a Malá Fatra

Malá Fatra láká na vrcholy jako Velký Kriváň, Velký Rozsutec i známé Jánošíkovy diery. Velké Fatře pro změnu dominují hluboké lesy, jeskyně, pastviny a nádherné výhledy.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Srovnaný magazín

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.