Muž přechází potůček

3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

Moderní cestovatelské možnosti umožňují podívat se do nejrůznějších koutů světa. Cestovatele pohání touha poznat exotické kraje a odlišné kultury i zažít velká dobrodružství. Často přitom zapomínáme, že ta nejhezčí místa máme doslova za rohem. Například takové Slovensko je mnohem více než “pouze” Tatry a termální lázně.

Nízké a vysoké Tatry

Tatry ale samozřejmě zmíníme, protože jsou prostě skvostné a nejeden Čech by takové hory chtěl mít “doma”. Jenom ve Vysokých Tatrách se nachází 25 horských štítů s nadmořskou výškou nad 2 500 metrů. Zde se také nachází majestátní Gerlachovský štít a Lomnický štít, na jehož vrcholu stojí observatoř, kde je možné přespat.

Stojí za to také zmínit, abyste nepodcenili oblečení a obuv do Tater, protože vám dokáží v nepříznivém počasí doslova zachránit život. Doporučujeme vybírat kvalitní značky, např. Český ráj outdoor a to pak i zejména, pokud se chystáte nocovat venku, tak osvědčená značka Husky je dobrou volbou.

Skvělý způsob, jak si užit dovolenou na Slovensku, jsou několikadenní přechody spojené s přenocováním v horských chatách či útulnách. To druhé je určené pro dobrodruhy, kterým stačí střecha nad hlavou a pryčna pod sebou. Větší romantiku jste ještě nezažili. Z horských chatách k nejkrásnějším patří Chata pod Rysami, která se pyšní jednou raritou - nejvýše položeným suchým WC s nádherným výhledem do údolí. Nezapomeňte také ochutnat tradiční slovenské halušky a parené buchty!

Děvínské jezero - slovenské Serengeti

Každé jaro se z Děvínského jezera, mrtvého ramena řeky Moravy, stává ohromné jezero. Příčinou je jarní tání sněhu v Rakouských Alpách, které je poznat až zde. Navštívit jezero v tomto období je neskutečným zážitkem. Alespoň pro lidi. Divokým zvířatům, která zde žijí, velká voda způsobuje nemalé překážky.

Mnohá zvířata se musí přeplavit na výše posazená místa nebo se uhnízdit na stromech, dokud voda neopadne. Když voda opadne, přichází další stejně úžasné období. Zaplavené louky představují ráj pro vodní ptactvo. K vidění jsou zde čápi, volavky a další druhy ptáků, kterým voda rozhodně nečiní potíže.

Zamaguří a dřevěné vory

Chcete zažít něco opravdu neobvyklé? Vyrazte do drsného a nehostinného kraje Zamaguří. Překvapí vás lidová architektura a vysoké útesy, které si nejlépe prohlédnete z tradičního dřevěného voru při splouvání řeky Dunajec. Během plavby si nejen prohlédnete okouzlující přírodu, ale přátelští voraři vám povypraví spousty historek a zajímavostí ze svých životů a historie.

Tyto plavby vedou z malé vesničky Osturňa do vesnice Lesnice. Zde nevynechejte chatu Plesnivec, kde luxusně vaří. Nazpět se dostanete po turistické stezce, která vede do slavného Červeného kláštera, kde žil mnich Cyprián, zvaný jako slovenský Leonardo da Vinci. Údajně měl vyrobit křídla a létat z vrcholu Tří korun. Jisté je, že byl velkým milovníkem přírody. Dlouhá léta pracovat na Cypriánově herbáři, který obsahuje podrobný popis 283 rostlin včetně jejich vylisované podoby.

Extra tip na závěr - návštěva tradiční salaše

Tradiční bačovanie na Slovensku stále přežívá. Salaší však pomalu a jistě ubývá. Na pár salaší můžete narazit na Liptově v podhůří Tater. Například zdejší Kokavská salaš na Podbanském vám ukáže věci nevídané. Nespěchejte ale, bačové mají hodně práce. Ale až si na vás najdou čas, nebudete litovat. Kromě ochutnávky domácí žinčice, nápoje z ovčího mléka, a ovčího sýra, se dozvíte vše o jejich nelehkém životě. Třeba, že nebezpeční nejsou jenom vlci a medvědi, ale i rychlejší krok po žinčici.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?