Blog
Cestování
Muž přechází potůček

3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

01. srpna 2018|Monika Šaríková|

Moderní cestovatelské možnosti umožňují podívat se do nejrůznějších koutů světa. Cestovatele pohání touha poznat exotické kraje a odlišné kultury i zažít velká dobrodružství. Často přitom zapomínáme, že ta nejhezčí místa máme doslova za rohem. Například takové Slovensko je mnohem více než “pouze” Tatry a termální lázně.

Spočítat cestovní pojištění

Nízké a vysoké Tatry

Tatry ale samozřejmě zmíníme, protože jsou prostě skvostné a nejeden Čech by takové hory chtěl mít “doma”. Jenom ve Vysokých Tatrách se nachází 25 horských štítů s nadmořskou výškou nad 2 500 metrů. Zde se také nachází majestátní Gerlachovský štít a Lomnický štít, na jehož vrcholu stojí observatoř, kde je možné přespat.

Stojí za to také zmínit, abyste nepodcenili oblečení a obuv do Tater, protože vám dokáží v nepříznivém počasí doslova zachránit život. Doporučujeme vybírat kvalitní značky, např. Český ráj outdoor a to pak i zejména, pokud se chystáte nocovat venku, tak osvědčená značka Husky je dobrou volbou.

Skvělým zážitkem jsou několikadenní přechody spojené s přenocováním v horských chatách či útulnách. To druhé je určené pro dobrodruhy, kterým stačí střecha nad hlavou a pryčna pod sebou. Větší romantiku jste ještě nezažili. Z horských chatách k nejkrásnějším patří Chata pod Rysami, která se pyšní jednou raritou - nejvýše položeným suchým WC s nádherným výhledem do údolí. Nezapomeňte také ochutnat tradiční slovenské halušky a parené buchty!

Děvínské jezero - slovenské Serengeti

Každé jaro se z Děvínského jezera, mrtvého ramena řeky Moravy, stává ohromné jezero. Příčinou je jarní tání sněhu v Rakouských Alpách, které je poznat až zde. Navštívit jezero v tomto období je neskutečným zážitkem. Alespoň pro lidi. Divokým zvířatům, která zde žijí, velká voda způsobuje nemalé překážky.

Mnohá zvířata se musí přeplavit na výše posazená místa nebo se uhnízdit na stromech, dokud voda neopadne. Když voda opadne, přichází další stejně úžasné období. Zaplavené louky představují ráj pro vodní ptactvo. K vidění jsou zde čápi, volavky a další druhy ptáků, kterým voda rozhodně nečiní potíže.

Zamaguří a dřevěné vory

Chcete zažít něco opravdu neobvyklé? Vyrazte do drsného a nehostinného kraje Zamaguří. Překvapí vás lidová architektura a vysoké útesy, které si nejlépe prohlédnete z tradičního dřevěného voru při splouvání řeky Dunajec. Během plavby si nejen prohlédnete okouzlující přírodu, ale přátelští voraři vám povypraví spousty historek a zajímavostí ze svých životů a historie.

Tyto plavby vedou z malé vesničky Osturňa do vesnice Lesnice. Zde nevynechejte chatu Plesnivec, kde luxusně vaří. Nazpět se dostanete po turistické stezce, která vede do slavného Červeného kláštera, kde žil mnich Cyprián, zvaný jako slovenský Leonardo da Vinci. Údajně měl vyrobit křídla a létat z vrcholu Tří korun. Jisté je, že byl velkým milovníkem přírody. Dlouhá léta pracovat na Cypriánově herbáři, který obsahuje podrobný popis 283 rostlin včetně jejich vylisované podoby.

Extra tip na závěr - návštěva tradiční salaše

Tradiční bačovanie na Slovensku stále přežívá. Salaší však pomalu a jistě ubývá. Na pár salaší můžete narazit na Liptově v podhůří Tater. Například zdejší Kokavská salaš na Podbanském vám ukáže věci nevídané. Nespěchejte ale, bačové mají hodně práce. Ale až si na vás najdou čas, nebudete litovat. Kromě ochutnávky domácí žinčice, nápoje z ovčího mléka, a ovčího sýra, se dozvíte vše o jejich nelehkém životě. Třeba, že nebezpeční nejsou jenom vlci a medvědi, ale i rychlejší krok po žinčici.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).