Pojištění auta do zahraničí

  • Poradíme, jaké si sjednat pojištění vozidla na dovolenou

  • Na cestu tak můžete vyrazit bez obav

  • Vše s námi vyřešíte rychle a online

Dopravní nehoda nebo porucha auta v zahraničí znamená spoustu nepříjemností a vysoké náklady. Naštěstí i na takové situace pojišťovny myslí a nabízí pojištění auta na cestu do zahraničí.

Správně zvolené připojištění vozidla do zahraničí zaplatí škody na zdraví a majetku nejen při nehodě. Pomůže také zařídit například odtah a opravu automobilu, poskytne tlumočníka a zajistí ubytování či zapůjčení náhradního vozidla. Na cestu do zahraničí tak můžete vyrazit bez obav, protože pojištění vám bude krýt záda, ať už nastanou jakékoliv problémy. Jaké pojištění vozidla na dovolenou si sjednat?



Pojištění auta na cestu do zahraničí

Povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, si musí ze zákona sjednat každý majitel motorového vozidla, aby mohl vůz provozovat na veřejných komunikacích. Z povinného ručení se hradí škody na zdraví a majetku, které vozidlem způsobíte ostatním.

Povinné ručení je platné v České republice i v zahraničí. Vztahuje se na cesty po zemích Evropského hospodářského prostoru, státech stanovených vyhláškou Ministerstva financí a zemích, s nimiž uzavřela dohodu Česká kancelář pojistitelů. Konkrétní seznam států, kde vám povinné ručení platí, najdete na své zelené kartě. Je-li zkratka státu přeškrtnutá, znamená to, že tam povinné ručení neplatí.

Věděli jste, že...

Minimální pojistné limity povinného ručení činí 35 milionů korun na zdraví a 35 milionů korun na majetku? Při způsobení škod na zdraví či zavinění hromadné nehody však tuto částku snadno přesáhnete, a tím spíše v zahraničí. Proto zvažte sjednání povinného ručení s vyššími limity.

Havarijní pojištění vozidla do zahraničí

Z povinného ručení se nehradí škody na vašem vlastním vozidle – k tomu slouží havarijní pojištění. Pokud uzavřete havarijní pojištění v plném rozsahu, tzv. all-risk, vztahuje se na škody způsobené havárií, přírodními živly, střetem se zvěří, vandalismem či krádeží. Většina pojišťoven nabízí různé balíčky, a tak si sami můžete zvolit pojištěná rizika.


Na rozdíl od povinného ručení, havarijní pojištění neplatí automaticky v zahraničí. Některé pojišťovny nabízí pojištění pouze pro cesty v tuzemsku, jiné kryjí celou Evropskou unii nebo nabízí stejnou územní platnost jako u povinného ručení. Proto si před cestou do zahraničí zkontrolujte, kde vám havarijní pojištění platí.

Krátkodobé pojištění auta do zahraničí

Máte starší auto a nechcete platit havarijní pojištění po celý rok? Pak pro vás může být vhodnou alternativou krátkodobé pojištění auto do zahraničí. Obvykle se sjednává na jeden měsíc.

U krátkodobého pojištění do zahraničí vezměte v úvahu nejen ochranu při havárii, ale také kvalitní asistenční služby. Ty vám pomohou v případě poruchy, která hrozí častěji právě u starších vozidel. Stejně tak si můžete pojistit pomoc při defektu, natankování špatného paliva nebo ztrátě klíčů od auta.

Cestovní připojištění auta

Kromě krátkodobého havarijního pojištění existuje ještě jedna alternativa, jak na připojištění vozidla do zahraničí. Jedná se o autoasistenci, kterou si můžete přidat k cestovnímu pojištění. K výhodám cestovního pojištění automobilu patří, že si ho sjednáte pouze na tolik dní, kolik chcete. Jedná se tak o perfektní pojištění auta na dovolenou.

Co všechno cestovní připojištění auta zahrnuje? Odtah do nejbližšího servisu a opravu, zajištění náhradního ubytování a tlumočení při styku s úřady. V případě vážných poruch se autosistence postará o přepravení automobilu i posádky zpět do ČR.

Asistenční služby jako připojištění auta do zahraničí

Asistenční služby bývají automatickou součástí pojištění vozidla, ať už z povinného ručení či havarijního pojištění. Jedná se balíček technických a právních služeb, které vám pojišťovna poskytne, když se dostanete do potíží.

Nicméně často máte nárok pouze na základní asistenční služby s velmi nízkými limity plnění. Dejte si pozor rovněž na to, že některé asistenční služby se vztahují pouze na havárii, a nikoliv na poruchu automobilu či jeho odcizení. Než se vydáte na cestu do zahraničí, zkontrolujte si, co vaše asistenční služby zahrnují. Sledujte limity plnění a omezení počtu událostí za rok.

Co by měly asistenční služby v zahraničí krýt?

  • vyproštění vozidla po nehodě

  • opravu na místě

  • odtah do nejbližšího servisu

  • dovoz a výměnu paliva

  • náhradní ubytování nebo poskytnutí náhradního vozidla

  • odtah vozu a dopravu posádky zpět do ČR

  • tlumočení a právní poradenství

Věděli jste, že...

Asistenční služby vám poradí i se správným postupem v případě nehody či odcizení vozidla? Pokud si nejste jistí, zda volat policii nebo ne, neváhejte se na asistenční služby obrátit.

Pojištění odtahu vozidla ze zahraničí do ČR

Nedá se porucha rychle opravit, a tak jste zůstali v zahraničí s nepojízdným vozem? Nezbývá, než zajistit odtah zpět do ČR. To může být velmi nákladná položka. Proto by součástí vašich asistenčních služeb rozhodně mělo být pojištění odtahu vozidla ze zahraničí do ČR. Sledujte dostatečné limity, podle toho, kam se na dovolenou chystáte. Do Německa či Rakouska stačí nižší limity než při cestách do Řecka nebo Portugalska.

Co si zkontrolovat před cestou do zahraničí?


Zelená karta

Slouží jako potvrzení o sjednání povinného ručení. Před cestou do zahraničí si ověřte platnost zelené karty a vezměte si ji s sebou v tištěné podobě.


Povinná výbava

V autě nejspíš máte povinnou výbavu podle české vyhlášky, ale v některých zemích se výbava liší. Například Slovensko vyžaduje reflexní vestu pro všechny členy posádky. Před odjezdem si zjistěte, jakou povinnou výbavu budete potřebovat a věci do auta doplňte.


Dálniční známky a poplatky

Většina zemí vybírá poplatky za užití dálnic a rychlostních silnic, ať už ve formě dálniční známky či mýtného. Informujte se, jak se dálniční poplatky hradí v zemi, kam se chystáte a kudy budete projíždět.

Důležitá telefonní čísla

Do telefonu si uložte důležitá telefonní čísla. Při nehodě v rámci EU použijte jednotné číslo tísňového volání na lince 112. Nezapomeňte si uložit také číslo asistenčních služeb.

Pojištění auta do Chorvatska

Chorvatsko patří k nejoblíbenějším destinacím pro letní dovolenou Čechů, každoročně tam autem vyrazí stovky tisíc turistů. Chorvatsko se tak může zdát jako náš druhý domov, kde se i většinou domluvíme česky. Přesto není radno cestu autem do Chorvatska podceňovat.

Nabourané či porouchané vozidlo znepříjemní dovolenou celé rodině, v horším případě ji budete muset zcela ukončit. Sjednejte si připojištění vozidla do zahraničí včetně kvalitních asistenčních služeb – některé pojišťovny dokonce během letních prázdnin vysílají české týmy přímo do Chorvatska.

Srovnaný magazín

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Předávání klíče k autu
    11. března 2024|Petr Pohůdka
    Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

    Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    10. března 2024|Jana Březinová
    5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.