Pojištění auta do zahraničí

 • Poradíme, jaké si sjednat pojištění vozidla na dovolenou

 • Na cestu tak můžete vyrazit bez obav

 • Vše s námi vyřešíte rychle a online

Dopravní nehoda nebo porucha auta v zahraničí znamená spoustu nepříjemností a vysoké náklady. Naštěstí i na takové situace pojišťovny myslí a nabízí pojištění auta na cestu do zahraničí.

Správně zvolené připojištění vozidla do zahraničí zaplatí škody na zdraví a majetku nejen při nehodě. Pomůže také zařídit například odtah a opravu automobilu, poskytne tlumočníka a zajistí ubytování či zapůjčení náhradního vozidla. Na cestu do zahraničí tak můžete vyrazit bez obav, protože pojištění vám bude krýt záda, ať už nastanou jakékoliv problémy. Jaké pojištění vozidla na dovolenou si sjednat?Pojištění auta na cestu do zahraničí

Povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, si musí ze zákona sjednat každý majitel motorového vozidla, aby mohl vůz provozovat na veřejných komunikacích. Z povinného ručení se hradí škody na zdraví a majetku, které vozidlem způsobíte ostatním.

Povinné ručení je platné v České republice i v zahraničí. Vztahuje se na cesty po zemích Evropského hospodářského prostoru, státech stanovených vyhláškou Ministerstva financí a zemích, s nimiž uzavřela dohodu Česká kancelář pojistitelů. Konkrétní seznam států, kde vám povinné ručení platí, najdete na své zelené kartě. Je-li zkratka státu přeškrtnutá, znamená to, že tam povinné ručení neplatí.

Věděli jste, že...

Minimální pojistné limity povinného ručení činí 35 milionů korun na zdraví a 35 milionů korun na majetku? Při způsobení škod na zdraví či zavinění hromadné nehody však tuto částku snadno přesáhnete, a tím spíše v zahraničí. Proto zvažte sjednání povinného ručení s vyššími limity.

Havarijní pojištění vozidla do zahraničí

Z povinného ručení se nehradí škody na vašem vlastním vozidle – k tomu slouží havarijní pojištění. Pokud uzavřete havarijní pojištění v plném rozsahu, tzv. all-risk, vztahuje se na škody způsobené havárií, přírodními živly, střetem se zvěří, vandalismem či krádeží. Většina pojišťoven nabízí různé balíčky, a tak si sami můžete zvolit pojištěná rizika.


Na rozdíl od povinného ručení, havarijní pojištění neplatí automaticky v zahraničí. Některé pojišťovny nabízí pojištění pouze pro cesty v tuzemsku, jiné kryjí celou Evropskou unii nebo nabízí stejnou územní platnost jako u povinného ručení. Proto si před cestou do zahraničí zkontrolujte, kde vám havarijní pojištění platí.

Krátkodobé pojištění auta do zahraničí

Máte starší auto a nechcete platit havarijní pojištění po celý rok? Pak pro vás může být vhodnou alternativou krátkodobé pojištění auto do zahraničí. Obvykle se sjednává na jeden měsíc.

U krátkodobého pojištění do zahraničí vezměte v úvahu nejen ochranu při havárii, ale také kvalitní asistenční služby. Ty vám pomohou v případě poruchy, která hrozí častěji právě u starších vozidel. Stejně tak si můžete pojistit pomoc při defektu, natankování špatného paliva nebo ztrátě klíčů od auta.

Cestovní připojištění auta

Kromě krátkodobého havarijního pojištění existuje ještě jedna alternativa, jak na připojištění vozidla do zahraničí. Jedná se o autoasistenci, kterou si můžete přidat k cestovnímu pojištění. K výhodám cestovního pojištění automobilu patří, že si ho sjednáte pouze na tolik dní, kolik chcete. Jedná se tak o perfektní pojištění auta na dovolenou.

Co všechno cestovní připojištění auta zahrnuje? Odtah do nejbližšího servisu a opravu, zajištění náhradního ubytování a tlumočení při styku s úřady. V případě vážných poruch se autosistence postará o přepravení automobilu i posádky zpět do ČR.

Asistenční služby jako připojištění auta do zahraničí

Asistenční služby bývají automatickou součástí pojištění vozidla, ať už z povinného ručení či havarijního pojištění. Jedná se balíček technických a právních služeb, které vám pojišťovna poskytne, když se dostanete do potíží.

Nicméně často máte nárok pouze na základní asistenční služby s velmi nízkými limity plnění. Dejte si pozor rovněž na to, že některé asistenční služby se vztahují pouze na havárii, a nikoliv na poruchu automobilu či jeho odcizení. Než se vydáte na cestu do zahraničí, zkontrolujte si, co vaše asistenční služby zahrnují. Sledujte limity plnění a omezení počtu událostí za rok.

Co by měly asistenční služby v zahraničí krýt?

 • vyproštění vozidla po nehodě

 • opravu na místě

 • odtah do nejbližšího servisu

 • dovoz a výměnu paliva

 • náhradní ubytování nebo poskytnutí náhradního vozidla

 • odtah vozu a dopravu posádky zpět do ČR

 • tlumočení a právní poradenství

Věděli jste, že...

Asistenční služby vám poradí i se správným postupem v případě nehody či odcizení vozidla? Pokud si nejste jistí, zda volat policii nebo ne, neváhejte se na asistenční služby obrátit.

Pojištění odtahu vozidla ze zahraničí do ČR

Nedá se porucha rychle opravit, a tak jste zůstali v zahraničí s nepojízdným vozem? Nezbývá, než zajistit odtah zpět do ČR. To může být velmi nákladná položka. Proto by součástí vašich asistenčních služeb rozhodně mělo být pojištění odtahu vozidla ze zahraničí do ČR. Sledujte dostatečné limity, podle toho, kam se na dovolenou chystáte. Do Německa či Rakouska stačí nižší limity než při cestách do Řecka nebo Portugalska.

Co si zkontrolovat před cestou do zahraničí?


Zelená karta

Slouží jako potvrzení o sjednání povinného ručení. Před cestou do zahraničí si ověřte platnost zelené karty a vezměte si ji s sebou v tištěné podobě.


Povinná výbava

V autě nejspíš máte povinnou výbavu podle české vyhlášky, ale v některých zemích se výbava liší. Například Slovensko vyžaduje reflexní vestu pro všechny členy posádky. Před odjezdem si zjistěte, jakou povinnou výbavu budete potřebovat a věci do auta doplňte.


Dálniční známky a poplatky

Většina zemí vybírá poplatky za užití dálnic a rychlostních silnic, ať už ve formě dálniční známky či mýtného. Informujte se, jak se dálniční poplatky hradí v zemi, kam se chystáte a kudy budete projíždět.

Důležitá telefonní čísla

Do telefonu si uložte důležitá telefonní čísla. Při nehodě v rámci EU použijte jednotné číslo tísňového volání na lince 112. Nezapomeňte si uložit také číslo asistenčních služeb.

Pojištění auta do Chorvatska

Chorvatsko patří k nejoblíbenějším destinacím pro letní dovolenou Čechů, každoročně tam autem vyrazí stovky tisíc turistů. Chorvatsko se tak může zdát jako náš druhý domov, kde se i většinou domluvíme česky. Přesto není radno cestu autem do Chorvatska podceňovat.

Nabourané či porouchané vozidlo znepříjemní dovolenou celé rodině, v horším případě ji budete muset zcela ukončit. Sjednejte si připojištění vozidla do zahraničí včetně kvalitních asistenčních služeb – některé pojišťovny dokonce během letních prázdnin vysílají české týmy přímo do Chorvatska.

Srovnaný magazín

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.