Dodavatel plynu - kontrola bojleru

Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

10. 8. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

Dobrého pekaře, krejčího či řemeslníka poznáte tak, že ochutnáte jeho chleba, obléknete si nový oděv nebo vyzkoušíte spravený vodovodní kohoutek. Ale dodavatelé zemního plynu se vzájemně neodlišují kvalitou, krásou ani užitnou hodnotou svého produktu.

Všichni prodávají energii neviditelného fosilního paliva. Domácnosti následně zaplatí za každou kilowatthodinu (kWh) či tisícinásobnou megawatthodinu (MWh), kterou využily na vaření, ohřev užitkové vody a vytápění.

Přejděte na výhodnější tarif

Dodavatelé svým odběratelům účtují také pravidelný měsíční paušál, nutné distribuční poplatky a daně. Součtem jednotlivých fakturačních položek vyjde celková cena. A právě tady na nákladové straně existují markantní rozdíly. Srovnejme, kolik stojí zemní plyn v různých spotřebních pásmech:

 • Vaření (1,89 MWh/rok): 5 305 až 16 615 Kč/rok

 • Ohřev užitkové vody (7,56 MWh/rok): 14 606 až 49 115 Kč/rok

 • Vytápění (16 MWh/rok): 28 861 až 99 835 Kč/rok


Nejlevnější dodavatel plynu vám naúčtuje zhruba třikrát nižší cenu než nejdražší překupník. Každopádně dostanete stejné palivo, totožnou tepelnou energii. Ale v extrémních případech proděláte, nebo ušetříte 11 310 až 70 974 Kč za rok. Nízká cena zemního plynu je klíčová, protože kdyby levněji vycházela elektřina, domácnostem by stačil elektrický sporák, bojler a přímotop. Ovšem existují také další důležitá kritéria, podle kterých vybírejte svého dodavatele.

Plyn pochází především z Ruska

Málokterý dodavatel je zároveň těžařem, nebo provozovatelem podzemního plynového zásobníku. Na Moravě těží společnosti MND a Lama energy, jejich produkce však nepokrývá ani 2 % souhrnné celostátní spotřeby. A tuzemské plynové zásobníky vydrží maximálně na několik teplých letních měsíců nebo mrazivých zimních týdnů, takže jsme závislí na dovozu.

Čeští dodavatelé nakupují zemní plyn od svých zahraničních partnerů, na burzách nebo jiných velkoobchodních trzích. Jde o ruský plyn, který proudí do České republiky přes Německo. Rusko však v posledních měsících není spolehlivým exportérem, protože porušuje obchodní dohody a omezuje dodávky do Evropské unie. Proto zemní plyn, ale taky elektřina vyráběná v plynových elektrárnách, prudce zdražuje.

Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Silné společnosti přežijí

Mnozí dodavatelé plynovou krizi nezvládli, a opustili svoje zákazníky. Stáhla se třeba skupina Bohemia Energy, která zásobovala statisíce odběrných míst. Opuštěné domácnosti byly automaticky převedeny na drahé nouzové tarify, takže jejich měsíční zálohy náhle stouply až na šestinásobek. Proto buďte obezřetní vůči dodavatelům, kteří nedisponují robustním zázemím.

Podniky jsou stabilnější, pokud mají silné majitele a široký podnikatelský záběr. Kupříkladu ve společnosti ČEZ Prodej je většinovým vlastníkem český stát. E.ON Energie spadá do přední německé průmyslové skupiny. innogy Energie patří maďarskému státu. V Pražské energetice (PRE, eYello) má většinový podíl hlavní město Praha, které zároveň 100% ovládá Pražskou plynárenskou. EP Energy Trading a Dobrá Energie jsou doma v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH), který provozuje elektrárny nebo podzemní plynový zásobník. Armex (Armex Energy, TGC Energie) má vlastní benzínky a prodává průmyslové komponenty. SPP CZ patří slovenskému státu.

Dobrý dodavatel komunikuje

Na českém trhu působí další desítky obchodních společností, které prodávají zemní plyn. Dohromady zásobují více nežli 2 800 000 odběrných míst. Nejlepší dodavatelé odpovídají svým zákazníkům na e-maily a mají funkční call-centra (telefonické ústředny). Ale stačí také internetový zákaznický portál, kde zjistíte potřebné informace nebo požádáte o změny přes svůj osobní účet. Upravíte svoje pravidelné zálohy, poprosíte o jiný tarif, nahlásíte stav přiděleného plynoměru a zažádáte o mimořádné vyúčtování, podáte reklamaci apod.

Podle čeho vybírat dodavatele plynu - Plynové potrubí do zásobníku

Máte právo na své přeplatky

Obchodní podmínky jsou usměrněny energetickým zákonem. Máte právo, aby součet pravidelných záloh odpovídal vaší předpokládané spotřebě a smluvené ceně. Pokud dodavatel zdraží nebo změní obchodní podmínky, aniž by vás zavčas (nejpozději 30 dnů předem) informoval, tato změna neplatí. Ale některé záležitosti jsou ponechány na volném trhu.

Proto zvažte, jestli podepíšete smlouvu, která vytyčuje krátkou reklamační lhůtu (například 15 dnů od vystavení problematického vyúčtování). A popřemýšlejte, zda svému dodavateli dovolíte, aby vaše přeplatky (kladný rozdíl mezi zaplacenými zálohami a výslednou skutečnou cenou) převáděl do dalšího zúčtovacího období na úhradu následujících záloh. Peníze kvůli inflaci ztrácejí svoji reálnou hodnotu a kupní sílu, takže bude výhodnější, když svoje peníze dostanete hned.

Přemýšlíte o změně dodavatele plynu? S výběrem nového vám rádi pomůžeme.

Jak vybrat dodavatele plynu

Na internetu najdete všelijaké recenze. Často bývají namířeny proti tradičním společnostem a málokdy vyznívají pozitivně. Není divu. Proti skutečnému nebo zdánlivému příkoří se bráníme, zatímco uspokojivou placenou službu bereme jako samozřejmost. A svoje kritiky pravděpodobněji nalezne velká společnost než malá začínající firmička, která má stokrát nebo tisíckrát menší klientelu. Ovšem nevíme jistě, které recenze jsou autentické –⁠ a které texty vznikly jako pouhá součást konkurenčního boje.

Poradíme vám, jak vybrat dodavatele plynu:

 1. Použijte nezávislý srovnávač, který vám seřadí dostupné nabídky. Hledejte úsporu.

 2. Ale pamatujte, že existují různí dodavatelé plynu. Srovnání proto závisí nejenom na ceně, ale také na jejich obchodních podmínkách nebo zákaznickém servisu.

 3. Klikněte na dodavatele a tarif, který vám vyhovuje. V kontaktním formuláři vyplňte svoje jméno, e-mailovou adresu a telefonní číslo. Nahrajte svoji stávající smlouvu a poslední vyúčtování.

 4. Změna dodavatele plynu proběhne, jakmile skončí vaše stávající smlouva nebo výpovědní lhůta.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?