Plynový hořák

Nedostatek zemního plynu: Jaký je výhled do budoucna?

9. 11. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Evropa se na podzim roku 2021 potýká s nedostatkem zemního plynu. Po loňské chladné zimě se vyprázdnily zásobníky, roste spotřeba v plynových elektrárnách a Rusko brzdí dodávky, aby zvýšilo tlak na zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Navíc nedostatek plynu tlačí jeho ceny vzhůru. Jaký je výhled do budoucna?

Zemní plyn se obchoduje o 300 % dráž než loni

Při pohledu na vývoj cen zemního plynu na burze je zřejmé, že se něco děje. Za poslední rok se velkoobchodní cena plynu zvýšila o přibližně 300 procent. Zatímco na podzim roku 2020 stála 1 MWh zemního plynu kolem 15 eur, nyní se na pražské burze obchoduje za 60 eur.

Za vysokými cenami zemního plynu stojí hned několik faktorů – nejen, že se po něm zvýšila poptávka, ale navíc se ho na evropský trh nedodává dostatek.

Vyšší poptávka po zemním plynu

Loňská zima byla velmi chladná, což způsobilo, že se vyprázdnily zásobníky plynu po Evropě. Například v Česku byly v létě zásobníky zaplněné jen z poloviny – i takové množství však stačí pro pokrytí potřeb republiky na dva měsíce. Státy západní Evropy na tom jsou podstatně hůře a začaly se ozývat hlasy, že dodávky plynu nejsou dostatečné na to, aby se do příchodu zimy stihly naplnit.

Dalším důvodem pro zvýšenou poptávku po zemním plynu bylo opětovné nastartování ekonomiky po celosvětové pandemii covidu-19 – jakmile se rozběhne hospodářství, roste poptávka po surovinách i energiích. A to nejen v Evropě, ale také v Asii, kam ruský plyn ve velkém proudí.

Velký vliv mělo rovněž bezprecedentní zdražování emisních povolenek. Kvůli tomu se omezila výroba elektřiny z uhlí, naopak výroba v plynových elektrárnách vzrostla. Další důvod, proč se poptávka po zemním plynu zvýšila, stejně jako jeho cena.

Plynovod

Rusko omezilo dodávky plynu do Evropy

Vliv na trh zemního plynu má z velké části také nedostatek dodávek z Ruska. Plynárenská společnost Gazprom omezila přísun plynu především do Rakouska, Německa a Nizozemska. Rusko zcela zastavilo dodávky zemního plynu přes Ukrajinu, kde řeší nezaplacené kontrakty. Méně zemního plynu ale proudí i přes Bělorusko a Polsko. Odborníci poukazují na to, že se může jednat o gesto – Rusko není spokojeno s tím, že zemní plyn ještě neproudí přes plynovod Nord Stream 2. Gazprom tyto spekulace popírá, ale případem se již zabývá Evropská komise.

Plynovod Nord Stream 2 povede zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa. Proti jeho výstavbě se ohradily Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, které zprovozněním plynovodu přijdou o tranzitní poplatky. Plynovod se nakonec podařilo dokončit na začátku září, teď se čeká na schválení německého regulátora trhu. Plyn by tak měl přes Nord Stream 2 začít proudit ještě do konce letošního roku.

Jaký je výhled do budoucna?

I když teď před zimou zůstávají v některých zemích zásobníky plynu poloprázdné a cena plynu na burze atakuje maxima, odborníci se domnívají, že tato situace nebude mít dlouhého trvání. Pro Rusko jsou státy Evropské unie největším odběratelem a z toho důvodu si nemůže dovolit větší problémy. Toho názoru je i Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti: „Myslím, že Gazprom chápe, že v tuto chvíli zvolil konfrontaci s někým, kdo je silnější než on. Pro Rusko jsme největší odběratel plynu, jejich největší zákazník. Pokud chtějí komplikace na tomto největším trhu, tak mohou být, je to na nich, uvedl v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Z Ruska proudí do Evropy přibližně třetina plynu, a pokud se Gazprom bude prezentovat jako nespolehlivý dodavatel, začne se Evropa obracet na jiné zdroje – například Polsko ve velkém začalo dovážet zkapalněný zemní plyn z USA. Stejně tak vlastní zelená energie by měla přispět k tomu, že budou země Evropy méně závislé na ropě a plynu z Ruska.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Technik kontroluje kotel
  10. června 2024|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.