Plynový hořák

Nedostatek zemního plynu: Jaký je výhled do budoucna?

9. 11. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Evropa se na podzim roku 2021 potýká s nedostatkem zemního plynu. Po loňské chladné zimě se vyprázdnily zásobníky, roste spotřeba v plynových elektrárnách a Rusko brzdí dodávky, aby zvýšilo tlak na zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Navíc nedostatek plynu tlačí jeho ceny vzhůru. Jaký je výhled do budoucna?

Zemní plyn se obchoduje o 300 % dráž než loni

Při pohledu na vývoj cen zemního plynu na burze je zřejmé, že se něco děje. Za poslední rok se velkoobchodní cena plynu zvýšila o přibližně 300 procent. Zatímco na podzim roku 2020 stála 1 MWh zemního plynu kolem 15 eur, nyní se na pražské burze obchoduje za 60 eur.

Za vysokými cenami zemního plynu stojí hned několik faktorů – nejen, že se po něm zvýšila poptávka, ale navíc se ho na evropský trh nedodává dostatek.

Vyšší poptávka po zemním plynu

Loňská zima byla velmi chladná, což způsobilo, že se vyprázdnily zásobníky plynu po Evropě. Například v Česku byly v létě zásobníky zaplněné jen z poloviny – i takové množství však stačí pro pokrytí potřeb republiky na dva měsíce. Státy západní Evropy na tom jsou podstatně hůře a začaly se ozývat hlasy, že dodávky plynu nejsou dostatečné na to, aby se do příchodu zimy stihly naplnit.

Dalším důvodem pro zvýšenou poptávku po zemním plynu bylo opětovné nastartování ekonomiky po celosvětové pandemii covidu-19 – jakmile se rozběhne hospodářství, roste poptávka po surovinách i energiích. A to nejen v Evropě, ale také v Asii, kam ruský plyn ve velkém proudí.

Velký vliv mělo rovněž bezprecedentní zdražování emisních povolenek. Kvůli tomu se omezila výroba elektřiny z uhlí, naopak výroba v plynových elektrárnách vzrostla. Další důvod, proč se poptávka po zemním plynu zvýšila, stejně jako jeho cena.

Plynovod

Rusko omezilo dodávky plynu do Evropy

Vliv na trh zemního plynu má z velké části také nedostatek dodávek z Ruska. Plynárenská společnost Gazprom omezila přísun plynu především do Rakouska, Německa a Nizozemska. Rusko zcela zastavilo dodávky zemního plynu přes Ukrajinu, kde řeší nezaplacené kontrakty. Méně zemního plynu ale proudí i přes Bělorusko a Polsko. Odborníci poukazují na to, že se může jednat o gesto – Rusko není spokojeno s tím, že zemní plyn ještě neproudí přes plynovod Nord Stream 2. Gazprom tyto spekulace popírá, ale případem se již zabývá Evropská komise.

Plynovod Nord Stream 2 povede zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa. Proti jeho výstavbě se ohradily Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, které zprovozněním plynovodu přijdou o tranzitní poplatky. Plynovod se nakonec podařilo dokončit na začátku září, teď se čeká na schválení německého regulátora trhu. Plyn by tak měl přes Nord Stream 2 začít proudit ještě do konce letošního roku.

Jaký je výhled do budoucna?

I když teď před zimou zůstávají v některých zemích zásobníky plynu poloprázdné a cena plynu na burze atakuje maxima, odborníci se domnívají, že tato situace nebude mít dlouhého trvání. Pro Rusko jsou státy Evropské unie největším odběratelem a z toho důvodu si nemůže dovolit větší problémy. Toho názoru je i Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti: „Myslím, že Gazprom chápe, že v tuto chvíli zvolil konfrontaci s někým, kdo je silnější než on. Pro Rusko jsme největší odběratel plynu, jejich největší zákazník. Pokud chtějí komplikace na tomto největším trhu, tak mohou být, je to na nich, uvedl v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Z Ruska proudí do Evropy přibližně třetina plynu, a pokud se Gazprom bude prezentovat jako nespolehlivý dodavatel, začne se Evropa obracet na jiné zdroje – například Polsko ve velkém začalo dovážet zkapalněný zemní plyn z USA. Stejně tak vlastní zelená energie by měla přispět k tomu, že budou země Evropy méně závislé na ropě a plynu z Ruska.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • 10. května 2024|Petr Woff
    Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

    Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.