Plynový hořák

Nedostatek zemního plynu: Jaký je výhled do budoucna?

9. 11. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Evropa se na podzim roku 2021 potýká s nedostatkem zemního plynu. Po loňské chladné zimě se vyprázdnily zásobníky, roste spotřeba v plynových elektrárnách a Rusko brzdí dodávky, aby zvýšilo tlak na zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Navíc nedostatek plynu tlačí jeho ceny vzhůru. Jaký je výhled do budoucna?

Zemní plyn se obchoduje o 300 % dráž než loni

Při pohledu na vývoj cen zemního plynu na burze je zřejmé, že se něco děje. Za poslední rok se velkoobchodní cena plynu zvýšila o přibližně 300 procent. Zatímco na podzim roku 2020 stála 1 MWh zemního plynu kolem 15 eur, nyní se na pražské burze obchoduje za 60 eur.

Za vysokými cenami zemního plynu stojí hned několik faktorů – nejen, že se po něm zvýšila poptávka, ale navíc se ho na evropský trh nedodává dostatek.

Vyšší poptávka po zemním plynu

Loňská zima byla velmi chladná, což způsobilo, že se vyprázdnily zásobníky plynu po Evropě. Například v Česku byly v létě zásobníky zaplněné jen z poloviny – i takové množství však stačí pro pokrytí potřeb republiky na dva měsíce. Státy západní Evropy na tom jsou podstatně hůře a začaly se ozývat hlasy, že dodávky plynu nejsou dostatečné na to, aby se do příchodu zimy stihly naplnit.

Dalším důvodem pro zvýšenou poptávku po zemním plynu bylo opětovné nastartování ekonomiky po celosvětové pandemii covidu-19 – jakmile se rozběhne hospodářství, roste poptávka po surovinách i energiích. A to nejen v Evropě, ale také v Asii, kam ruský plyn ve velkém proudí.

Velký vliv mělo rovněž bezprecedentní zdražování emisních povolenek. Kvůli tomu se omezila výroba elektřiny z uhlí, naopak výroba v plynových elektrárnách vzrostla. Další důvod, proč se poptávka po zemním plynu zvýšila, stejně jako jeho cena.

Plynovod

Rusko omezilo dodávky plynu do Evropy

Vliv na trh zemního plynu má z velké části také nedostatek dodávek z Ruska. Plynárenská společnost Gazprom omezila přísun plynu především do Rakouska, Německa a Nizozemska. Rusko zcela zastavilo dodávky zemního plynu přes Ukrajinu, kde řeší nezaplacené kontrakty. Méně zemního plynu ale proudí i přes Bělorusko a Polsko. Odborníci poukazují na to, že se může jednat o gesto – Rusko není spokojeno s tím, že zemní plyn ještě neproudí přes plynovod Nord Stream 2. Gazprom tyto spekulace popírá, ale případem se již zabývá Evropská komise.

Plynovod Nord Stream 2 povede zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa. Proti jeho výstavbě se ohradily Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, které zprovozněním plynovodu přijdou o tranzitní poplatky. Plynovod se nakonec podařilo dokončit na začátku září, teď se čeká na schválení německého regulátora trhu. Plyn by tak měl přes Nord Stream 2 začít proudit ještě do konce letošního roku.

Jaký je výhled do budoucna?

I když teď před zimou zůstávají v některých zemích zásobníky plynu poloprázdné a cena plynu na burze atakuje maxima, odborníci se domnívají, že tato situace nebude mít dlouhého trvání. Pro Rusko jsou státy Evropské unie největším odběratelem a z toho důvodu si nemůže dovolit větší problémy. Toho názoru je i Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti: „Myslím, že Gazprom chápe, že v tuto chvíli zvolil konfrontaci s někým, kdo je silnější než on. Pro Rusko jsme největší odběratel plynu, jejich největší zákazník. Pokud chtějí komplikace na tomto největším trhu, tak mohou být, je to na nich, uvedl v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Z Ruska proudí do Evropy přibližně třetina plynu, a pokud se Gazprom bude prezentovat jako nespolehlivý dodavatel, začne se Evropa obracet na jiné zdroje – například Polsko ve velkém začalo dovážet zkapalněný zemní plyn z USA. Stejně tak vlastní zelená energie by měla přispět k tomu, že budou země Evropy méně závislé na ropě a plynu z Ruska.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?