Cestovní pojištění – srovnání cen

Nedostatek plynu - plynový hořák

Evropa se na podzim roku 2021 potýká s nedostatkem zemního plynu. Po loňské chladné zimě se vyprázdnily zásobníky, roste spotřeba v plynových elektrárnách a Rusko brzdí dodávky, aby zvýšilo tlak na zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Navíc nedostatek plynu tlačí jeho ceny vzhůru. Jaký je výhled do budoucna?

porovnání energií

Zemní plyn se obchoduje o 300 % dráž než loni

Při pohledu na vývoj cen zemního plynu na burze je zřejmé, že se něco děje. Za poslední rok se velkoobchodní cena plynu zvýšila o přibližně 300 procent. Zatímco na podzim roku 2020 stála 1 MWh zemního plynu kolem 15 eur, nyní se na pražské burze obchoduje za 60 eur.

Za vysokými cenami zemního plynu stojí hned několik faktorů – nejen, že se po něm zvýšila poptávka, ale navíc se ho na evropský trh nedodává dostatek.

Vyšší poptávka po zemním plynu

Loňská zima byla velmi chladná, což způsobilo, že se vyprázdnily zásobníky plynu po Evropě. Například v Česku byly v létě zásobníky zaplněné jen z poloviny – i takové množství však stačí pro pokrytí potřeb republiky na dva měsíce. Státy západní Evropy na tom jsou podstatně hůře a začaly se ozývat hlasy, že dodávky plynu nejsou dostatečné na to, aby se do příchodu zimy stihly naplnit.

Dalším důvodem pro zvýšenou poptávku po zemním plynu bylo opětovné nastartování ekonomiky po celosvětové pandemii covidu-19 – jakmile se rozběhne hospodářství, roste poptávka po surovinách i energiích. A to nejen v Evropě, ale také v Asii, kam ruský plyn ve velkém proudí.

Velký vliv mělo rovněž bezprecedentní zdražování emisních povolenek. Kvůli tomu se omezila výroba elektřiny z uhlí, naopak výroba v plynových elektrárnách vzrostla. Další důvod, proč se poptávka po zemním plynu zvýšila, stejně jako jeho cena.

Nedostatek plynu - plynovod

Rusko omezilo dodávky plynu do Evropy

Vliv na trh zemního plynu má z velké části také nedostatek dodávek z Ruska. Plynárenská společnost Gazprom omezila přísun plynu především do Rakouska, Německa a Nizozemska. Rusko zcela zastavilo dodávky zemního plynu přes Ukrajinu, kde řeší nezaplacené kontrakty. Méně zemního plynu ale proudí i přes Bělorusko a Polsko. Odborníci poukazují na to, že se může jednat o gesto – Rusko není spokojeno s tím, že zemní plyn ještě neproudí přes plynovod Nord Stream 2. Gazprom tyto spekulace popírá, ale případem se již zabývá Evropská komise.

Plynovod Nord Stream 2 povede zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře přímo do Německa. Proti jeho výstavbě se ohradily Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, které zprovozněním plynovodu přijdou o tranzitní poplatky. Plynovod se nakonec podařilo dokončit na začátku září, teď se čeká na schválení německého regulátora trhu. Plyn by tak měl přes Nord Stream 2 začít proudit ještě do konce letošního roku.

Jaký je výhled do budoucna?

I když teď před zimou zůstávají v některých zemích zásobníky plynu poloprázdné a cena plynu na burze atakuje maxima, odborníci se domnívají, že tato situace nebude mít dlouhého trvání. Pro Rusko jsou státy Evropské unie největším odběratelem a z toho důvodu si nemůže dovolit větší problémy. Toho názoru je i Václav Bartuška, zvláštní velvyslanec Česka pro otázky energetické bezpečnosti: „Myslím, že Gazprom chápe, že v tuto chvíli zvolil konfrontaci s někým, kdo je silnější než on. Pro Rusko jsme největší odběratel plynu, jejich největší zákazník. Pokud chtějí komplikace na tomto největším trhu, tak mohou být, je to na nich, uvedl v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Z Ruska proudí do Evropy přibližně třetina plynu, a pokud se Gazprom bude prezentovat jako nespolehlivý dodavatel, začne se Evropa obracet na jiné zdroje – například Polsko ve velkém začalo dovážet zkapalněný zemní plyn z USA. Stejně tak vlastní zelená energie by měla přispět k tomu, že budou země Evropy méně závislé na ropě a plynu z Ruska.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 8

Články související s těmito výrazy:

Proč je v Evropě nedostatek zemního plynu a jeho ceny na burze trhají rekordy? Přečtěte si, jaké jsou příčiny nedostatku plynu a jak to vypadá do budoucna.