Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Plynovod

Co je plynovod?

Plynovod je soustava potrubí pro rozvod plynu. Plynovod pro dlouhé vzdálenosti zpravidla vede pod zemí. Dálkové rozvody plynu se dále napojují na pouliční rozvody a na plynovody v domácnostech. Vnitřní plynovody vedou po povrchu a proudí z nich zemní plyn pro vytápění, vaření nebo ohřev vody.

Jaké existují druhy plynovodů?

Plynovody se rozlišují podle tlaku v potrubí. Zatímco na velké vzdálenosti se využívají vysokotlaké plynovody, v domovních rozvodech se setkáte s nízkotlakými plynovody.

  • nízkotlaké plynovody: ≤ 5 kPa (rozvody v domech)

  • středotlaké plynovody: ≤ 400 kPa (pouliční rozvody)

  • vysokotlaké plynovody: ≤ 4 MPa

  • velmi vysokotlaké plynovody: > 4 MPa (dálkové rozvody)

Plynovod je nedílnou součástí plynové přípojky.  Zjistěte, jak ji vybudovat.

Jakými plynovody proudí plyn do ČR?

Největší dodávky zemního plynu směřují do České republiky z Ruska, menší množství pak odebíráme z Norska. Zemní plyn se dostává do vnitrostátních plynovodů přes hraniční předávací stanice. Hlavní tranzitní plynovod začíná v Lanžhotě a proudí jím plyn z Ruska (přes Ukrajinu a Slovensko). Do Brandova a Hory Sv. Kateřiny proudí plyn z Norska přes Německo nebo ruský plyn přes Baltské moře pomocí plynovodu Nord Stream. Na území České republiky se na Nord Stream napojuje plynovod Gazela, který dopravuje zemní plyn do Německa přes hraniční stanici Waidhaus.

Plynovod Gazela

Plynovod Gazela je velmi vysokotlaký plynovod, přes nějž probíhá tranzit ruského zemního plynu do Německa. Přepravní kapacita plynovodu Gazela činí 30 miliard metrů krychlových ročně. Z plynovodu Gazela se odebírá zemní plyn i pro Českou republiku. Výhodou je, že není závislý na tranzitu přes Ukrajinu. Plynovod je v provozu od roku 2013. Ve výstavbě je zdvojení plynovodu, který ponese název Antilopa a bude navazovat na plynovod Nord Stream 2.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová