Holka na gauči v bytě

Jak zapojit plynovou přípojku do domu?

27. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Chtěli byste využívat zemní plyn, ale na vaší adrese není k dispozici plynová přípojka? Její výstavbu si musíte zajistit svépomocí a také ji kompletně uhradit. Část nákladů ale můžete získat zpět díky prodeji plynové přípojky. Zjistěte, co všechno budete ke zřízení plynové přípojky a nového odběrného místa potřebovat.

Připojení k distribuční soustavě

Ještě než se pustíte do vybudování plynové přípojky do domu, musíte požádat distributora o připojení k síti. K tomu slouží žádost, kterou najdete na webových stránkách každého distributora:

Dále musíte zajistit, že v důsledku vašeho připojení nedojde k ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu soustavy. Pokud distributor vaši žádost schválí, pošle vám návrh na uzavření smlouvy o připojení k distribuční soustavě.

Součástí smlouvy jsou následující podmínky:

  • místo připojení odběrného místa k distribuční soustavě,

  • předpokládaný termín připojení k distribuční soustavě,

  • materiál plynovodu/přípojky a způsob připojení,

  • tlakovou úroveň místa připojení,,

  • umístění hlavního uzávěru plynu

  • typ a umístění měřicího zařízení a způsob měření distribuovaného množství plynu,

  • způsob majetkoprávního vypořádání nově zbudovaného plynárenského zařízení,

  • podmínky připojení a odpojení odběrného místa.

Smlouvu musíte podepsat do 12 měsíců od jejího obdržení a při budování samotné plynové přípojky budete vycházet z podmínek v ní určených.

Plynová přípojka vyžaduje stavební povolení

Jakmile uzavřete smlouvu o připojení k distribuční síti, můžete si objednat u autorizovaného projektanta projekt plynové přípojky. Ten předložíte na stavebním úřadě spolu s uzavřenou smlouvou o připojení k distribuční síti. Vyřízení stavebního povolení by nemělo trvat déle než 30 dní.

Po získání projektové dokumentace a stavebního povolení si vyberte zhotovitele plynové přípojky. Její cena závisí především na použitém materiálu a způsobu provedení. Pokud povede plynová přípojka do domu několik metrů, můžete ušetřit, když si výkop uděláte sami.

Po provedení revizí může být plynová přípojka zprovozněna

Po vybudování plynové přípojky a vnitřních rozvodů je potřeba získat schválení od revizního technika. Ten přípojku zkontroluje a pokud je vše v pořádku, vystaví revizní zprávu. To znamená, že získáte povolení k připojení do sítě.

V tu chvíli už jen stačí vybrat si dodavatele plynu a uzavřít s ním smlouvu o sdružených službách dodávky plynu. V součinnosti s vybraným dodavatelem požádáte o instalaci plynoměru. To je poslední krok a do vaší domácnosti může začít proudit zemní plyn.

Plynovou přípojku můžete odprodat

Pokud chcete, aby se vám alespoň část nákladů na vybudování plynové přípojky vrátila, můžete ji prodat provozovateli distribuční soustavy. Kupní cena je stanovena dohodou a vychází mimo jiné ze zatížení plynovodní přípojky. Cena nesmí být vyšší než regulovaná hodnota stanovená Energetickým regulačním úřadem.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Kuchyně
    29. prosince 2023|Jana Březinová
    7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

    Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?