Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Plyn

Co je plyn?

Plyn je jedním ze skupenství látek. Plynná látka má částice relativně daleko od sebe a ty na sebe nepůsobí přitažlivou silou. V užším slova smyslu se slovo plyn používá pro označení zemního plynu, kterým se budeme zabývat i v tomto článku.

Plyn se využívá v energetice i domácnostech

Zemní plyn je přírodní hořlavý plyn, který má široké možnosti využití. V energetice se využívá jako palivo v plynových elektrárnách, ale používají ho i jednotlivé domácnosti. Plyn zajistí teplo pomocí plynového kotle nebo ohřev vody pomocí karmy. Mnoho českých domácností využívá plyn na vaření. Se stlačeným plynem (CNG) nebo zkapalněným plynem (LNG) se setkáte i v dopravě, kde slouží k pohonu automobilů a autobusů.

Spočítat ceny plynu
Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.