Obývací pokoj se zelenou sedačkou

Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

Pojištění nemovitosti vs. domácnosti

Majitelé a obyvatelé bytů či rodinných domů často řeší, zda majetek ochránit za pomocí pojištění nemovitosti nebo domácnosti. Jaký je mezi těmito produkty rozdíl a proč se vyplatí sjednat je oba nezávisle na sobě? Zatímco pojištění nemovitosti chrání nemovitost jako takovou (do pojistné ochrany spadají např. stěny, stropy, okna nebo střecha), pojištění domácnosti pak chrání prakticky veškeré movité věci, které se v domě či bytě nacházejí. Typicky to bývá nábytek, elektronika, vybavení kuchyně nebo například knihy, či oblečení. Některé pojišťovny do něj počítají i kuchyňskou linku, obložení stěn nebo plovoucí podlahu. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní pojišťovně i sjednané smlouvě.

Náš tip

Pro lepší pochopení rozdílu mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti jen doplníme, že pojištění domácnosti kryje vše, co by se z domu nebo bytu vysypalo, kdybyste ho obrátili vzhůru nohama.

Co konkrétního chrání pojištění domácnosti?

Mezi movité věci, které spadají pod pojistnou ochranu, patří téměř vše od nábytku přes elektrické spotřebiče až po cennosti a peníze. Zmíněné vybavení je většinou chráněno proti živelné škodě, krádeži a odcizení nebo zničení. Na základě konkrétní pojistné smlouvy sem může spadat například:

 • vybavení bytu (např. nábytek, koberce, světla),

 • příslušenství a stavební součásti bytu (např. vestavěný nábytek, kuchyňská linka včetně vestavěných spotřebičů, plovoucí podlaha, obklady stěn a stropů, tapety, malby apod.),

 • elektronika (kuchyňské přístroje, pračka, sušička, počítače, audiovizuální a výpočetní technika, anténní systémy),

 • věci osobní potřeby (např. fototechnika, sportovní vybavení, knihy, oblečení atd.),

 • cennosti, peníze, sbírky, starožitnosti

 • cizí věci, které oprávněně užíváte (např. věci v leasingovém nájmu, vypůjčené věci, věci sloužící k výkonu povolání apod.).

Muž ležící na podlaze při stěhování papírových krabic

Pozor na podpojištění nebo přepojištění

Pojišťovny mají obvykle připraveny různé varianty pojištění domácnosti podle hodnoty pojištěných věcí a požadovaných limitů. V každém případě je ovšem potřeba dbát na to, ať není vaše domácnost podpojištěná nebo naopak přepojištěná. Co to znamená v praxi?

Podpojištění znamená, že domácnost je pojištěna na mnohem nižší částku, než je její skutečná hodnota. V případě škodní události tak pojistník neobdrží prostředky odpovídající skutečné hodnotě majetku, ale pojistné plnění  bude nižší, což může být při pořizování nového vybavení problém.

Naopak přepojištění v praxi znamená, že si domácnost pojistíte například na 4 miliony, hodnota jejího vybavení bude ale mnohem nižší. Ve finále tak nejen, že zaplatíte na pojistném více, v případě škodní události vám stejně pojišťovna nevyplatí více, než kolik činí reálná škoda stávajícího vybavení.

Náš tip

Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného pojištění domácnosti, využijte naši nezávislou online kalkulačku a nechte si konkrétní situaci namodelovat zkušeným pojišťovacím specialistou.


Existují věci, které pojištění domácnosti nechrání

I v rámci domácnosti ale existují věci, které pod tuto pojistku nespadají. Jde například o: 

 • věci sloužící k výdělečným účelům (např. počítač, který si podnikatel zahrnul do obchodního majetku),

 • motorová vozidla a obdobná zařízení s vlastním pohonem včetně přívěsů a příslušenství,

 • letadla a další zařízení k létání (včetně rogal, paraglidingových padáků),

 • lodě a jiná plavidla od určité hodnoty (obvykle 10 tisíc korun),

 • některá méně obvyklá exotická zvířata, která nejsou běžně chována,

 • záznamy na CD, kazetách, disketách, jiných záznamových médiích,

 • věci podnájemníků (pokud například pronajímáte pokoj cizí osobě, její věci pojištěny nebudou),

 • věci, které jsou pojištěny jiným pojištěním.

V případě zájmu je nicméně můžete nechat připojistit v rámci doplňkového pojištění. Toto připojištění  má potom vlastní limity pojistného plnění.

Jak sjednat kvalitní pojištění domácnosti?

Při výběru vhodné pojistky se nedívejte jen na její cenu, ale zejména na reálná rizika, která mohou nastat. Pojišťovny zpravidla nabízejí pojištění proti poškození živly (např. škody způsobené požárem, krupobitím, bleskem nebo pádem stromu), krádeži, loupeži a vandalismu, povodním a záplavám, škodám způsobeným podpětím a přepětím, poškození domácnosti kouřem, rozbití skla (např. oken, varných desek nebo například skleněných ploch nábytku) nebo poškození sanitárního zařízení. 

Při výběru se také zaměřte na rozsah pojistného plnění a výluky. S výlukami neodmyslitelně souvisí i podmínky pro výplatu pojistného. Pojišťovně totiž dávají možnost v určitých případech výplatu pojistného odmítnout. Například u pojištění proti krádeži je zpravidla nutné, aby zloděj překonal určité překážky  (např. bezpečnostní zámek vchodových dveří). U škod způsobených bleskem je zase potřeba, aby byl na pojištěné nemovitosti instalován hromosvod.

Chraňte vybavení vašeho domu

Pomůžeme vám s pojištěním elektroniky, nábytku i starožitností už od 150 Kč měsíčně.


Vyberte jednu z možností:

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • deratizér v obleku
  17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

  Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Oheň v grilu
  03. července 2023|Petr Pohůdka
  Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

  Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

 • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
  20. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

  Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

 • Kuchyně na chalupě
  12. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

  Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.

 • 3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chalupy - Roubenka na samotě
  07. dubna 2023|Jana Březinová
  3 tipy, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty

  Vlastníte chatu nebo chalupu, ale zatím ji nemáte pojištěnou? Hodnota rekreačních objektů se neustále zvyšuje, a tak vám v důsledku požáru nebo řádění přírodních živlů mohou vzniknout škody za miliony. Přitom základní pojištění chaty nemusí být nijak drahé. Poradíme, jak vybrat nejvýhodnější pojištění chaty.

 • Déšť stéká po střeše domu
  02. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Počítá vaše pojištění chaty s vodou?

  Poškodila vám chatu voda? V prvotní chvíli vám nejspíš bude jedno, jestli šlo o vodovodní havárii či důsledek srážek – váš majetek je zkrátka poničen. Jenže z pohledu pojištění může jít o klíčovou záležitost. Máte svoji chatu nebo chalupu pojištěnou proti všem rizikům spojeným s vodou?