Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmů

Zpět na všechny pojmy

Pojistné podmínky

Jde o soupis všeho, co konkrétně souvisí s danou pojistkou. Mezi pojistné podmínky tak mohou patřit třeba informace, které se týkají rozsahu pojištění, výše plnění, stejně jako platebních podmínek. Dnes jsou všechny pojistné podmínky součástí hlavního dokumentu, a to pojistná smlouvy. Pokud je podepsána, má se za to, že obě smluvní strany s danými podmínkami plně souhlasí a budou je také respektovat.

Spočítat ceny povinného ručení

Upravují i práva a povinnosti

I ty jsou součástí pojistných podmínek. Díky nim tak můžete mít jako pojištěná osoba nárok na pojistné plnění, pokud dojde k nahodilé události. Stejně tak ale upravují i povinnosti spojené třeba s tím, kdy je třeba předcházet různým rizikům, stejně jako je třeba pravidelně platit pojistné. Dnes jsou tedy pojistné podmínky hlavně soupisem pravidel, které si sepisuje každý pojišťovna dle svého uvážení.

U každého produktu jiné

Jsou samozřejmě obecné součásti, které pojistné podmínky mohou obsahovat, ale většinou se jedná o ty konkrétní. Ty se tak týkají i konkrétních pojistek. Jiné tak může mít pojistka cestovní, jiné může mít povinné ručení, stejně jako platí třeba to, že jiné podmínky má také havarijní pojištění, nebo pojištění naší domácnosti. Důležitým krokem je seznámit se s nimi ještě před podpisem smlouvy.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Všechny epizody
Nepodceňto - Tereza Tobiášová
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.