Jak převést hypotéku na jinou osobu - Schůzka s bankéřem

Jak převést hypotéku na jinou osobu

Prodáváte byt nebo se rozvádíte a potřebujete převést hypotéku na jinou osobu? K převodu musí svolit vaše banka. Zjistěte, jaké dokumenty bude banka vyžadovat a co všechno převod hypotéky na jinou osobu obnáší.

Kdy můžete řešit převod hypotéky na jinou osobu

Ačkoliv se na první pohled hypotéka zdá jako závazek, který nelze vypovědět, existují možnosti, jak se z ní vyvázat. Jednou z nich je právě převod hypotéky na jinou osobu. Ten obvykle využívají lidé ve složité životní situaci, kdy se hypotéky potřebují zbavit.

Převod hypotéky na jinou osobu můžete řešit například v situaci, kdy:

 • se rozvádíte a chcete nemovitost s hypotékou převést do vlastnictví jednoho z manželů,

 • chcete nemovitost prodat včetně hypotečního úvěru,

 • řešíte dědictví nemovitosti, která je zatížená hypotékou,

 • chcete nemovitost přepsat na děti, ale hypotéka ještě není zcela splacena,

 • z jakéhokoliv jiného důvodu chcete převést hypotéku na jinou osobu.

Co je nutné pro převod hypotéky na jinou osobu

V první řadě je potřeba najít někoho, kdo je ochoten si na sebe hypotéku přepsat. Daná osoba si na sebe musí vzít hypotéku za úplně stejných podmínek, jako jste měli vy.

Jakmile se na převodu hypotéky domluvíte, měly by vaše kroky směřovat do banky. Ta posoudí, zda navrhovaná osoba splňuje podmínky pro získání hypotečního úvěru a je schopna ho bez problémů splácet.

K tomu je nutné prokázat výši příjmů –⁠ nejčastěji pomocí daňového přiznání nebo mzdového výměru. Dále banka vyžaduje dva doklady totožnosti, občanský průkaz a řidičský průkaz, nebo cestovní pas. Banka zkoumá také úvěrovou historii osoby, která si chce hypotéku převzít. Pozitivní je, že při převodu hypotéky na jinou osobu se již nedělá nový odhad nemovitosti.

Nedaří se vám najít osobu, která by si na sebe chtěla hypotéku převzít? Pak zbývá ještě prodej nemovitosti. Z obdržených peněz můžete doplatit zbývající hypotéku. Nicméně berte na vědomí, že i s prodejem nemovitosti musí souhlasit vaše banka.

Na co si dát pozor při převodu hypotéky

Jakmile banka prozkoumá příjem a úvěrovou historii nového majitele, rozhodne o tom, zda převod schválí či zamítne. Bohužel druhá možnost se stává, a to zejména při rozvodu. Když na sebe mají hypotéku manželé, společně dosahují vyššího příjmu, a tak si obvykle nastaví vyšší splátky. Jakmile si na sebe chce hypotéku převzít jen jeden z manželů, mohou měsíční splátky ukrajovat příliš velkou část jeho příjmu.

Na to upozorňuje i advokát Jiří Bureš na webu České spořitelny: „To je však třeba dobře zvážit, při vyšších hypotékách jsou splátky velké, mohou dosahovat až několik desítek tisíc měsíčně, což je pro jednotlivce většinou problém.“ Existuje proto velké riziko, že banka žádost o převod hypotéky zamítne pro nedostatečnou bonitu.

Riziko vzniká také při úmrtí a řešení dědického řízení. Během něj musí dědic nadále hypotéku splácet, jinak na ni banka může uplatnit zástavní právo. Většinou bývá pro případ úmrtí sjednáno pojištění platební neschopnosti, ale konkrétní podmínky se mohou lišit. Je lepší se na pojištění v první chvíli nespoléhat a situaci řešit s bankou. Teprve po ukončení dědického řízení se může provést konečný převod hypotéky na nového majitele nemovitosti.

Hypotéka

Hypotéka snadno a rychle

Pomůžeme vám se sjednáním hypotéky s výhodnou sazbou i podmínkami.

Nový majitel musí posoudit pro a proti

Jste vy naopak osobou, která si na sebe chce hypotéku převzít? Pak byste měli zvážit všechna pro a proti. Převod hypotéky znamená, že si na sebe vezmete úvěr za stejných podmínek, jaké měl předchozí majitel nemovitosti, tedy zejména:

 • doba splácení a počet splátek,

 • úroková sazba a RPSN,

 • výše měsíční splátky,

 • délka fixace.


Může se stát, že původní majitel si bral hypotéku za nevýhodných podmínek a v současné době byste dosáhli na nižší úrokovou sazbu. Nebo naopak se vám může poštěstit převzetí hypotéky s velmi nízkou úrokovou sazbou. To všechno je potřeba brát v úvahu.

Praktické příklady ze života

Podíváme se ještě na tři příklady z praxe, jak může převod hypotéky na jinou osobu probíhat.


Rozvod a hypotéka

Lukáš a Mirka se po deseti letech manželství rozvádějí. Společně splácí hypotéku, z níž zbývá ještě 1,5 milionu korun, aktuální tržní hodnota domu činí 5 milionů korun. Mirka by si dům chtěla nechat, a tak se s Lukášem domluvila, že ho vyplatí. Polovina hodnoty domu činí 2,5 milionu korun, od ní se odečte polovina zbývajícího dluhu na hypotéce 750 tisíc korun.

Celkem tak Lukášovi musí vyplatit přibližně 1,75 milionu korun a převzít na sebe hypotéku ve výši 1,5 milionu. Mirka ale tolik úspor nemá a vzhledem k nízkému příjmu jí banka převzetí hypotéky neschválila. Jak jinak může situaci řešit? Přečtěte si v článku Hypotéka a rozvod.


Prodej nemovitosti

Pavel si před lety bral hypotéku na pořízení bytu, ale teď se rozhodl odstěhovat za prací do zahraničí. Aby měl prostředky do začátku, chce nemovitost včetně hypotéky prodat. Zájemce o koupi včetně hypotéky našel rychle, a to proto, že si sjednával úvěr v roce 2016, kdy byly úrokové sazby rekordně nízké. Zájemce o koupi tak získá hypotéku s úrokovou sazbou 1,9 %, zatímco nyní mu banka nabídla novou hypotéku za 4,2 %.

Zájemce také splňuje všechny požadavky banky, a tak je převod rychlý a jednoduchý. Banka od kupní ceny odečte zbývající částku hypotéky a po přepsání na katastru nemovitostí pošle peníze na Pavlův účet.


Úmrtí a hypotéka

Karolíně zemřel otec a ona zůstala jediným dědicem jeho rodinného domu, který je však zatížený hypotékou. Ihned kontaktovala banku a notáře, aby zajistila, že na účtu jejího otce, z nějž odchází automatické platby, je dostatek peněz.

Nakonec se doplacení hypotéky vypořádalo z pojištění schopnosti splácet, a tak Karolína zdědila nemovitost bez jakýchkoliv závazků.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
  15. května 2024|Jana Březinová
  Úrokové sazby hypoték 2024

  Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
  01. května 2023|Jana Březinová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

 • Plány stavby domů
  22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

  Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

 • Pár seniorů kontroluje smlouvy
  06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

  Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  05. dubna 2023|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • 17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.