Jak převést hypotéku na jinou osobu - Schůzka s bankéřem

Jak převést hypotéku na jinou osobu

Prodáváte byt nebo se rozvádíte a potřebujete převést hypotéku na jinou osobu? K převodu musí svolit vaše banka. Zjistěte, jaké dokumenty bude banka vyžadovat a co všechno převod hypotéky na jinou osobu obnáší.

Kdy můžete řešit převod hypotéky na jinou osobu

Ačkoliv se na první pohled hypotéka zdá jako závazek, který nelze vypovědět, existují možnosti, jak se z ní vyvázat. Jednou z nich je právě převod hypotéky na jinou osobu. Ten obvykle využívají lidé ve složité životní situaci, kdy se hypotéky potřebují zbavit.

Převod hypotéky na jinou osobu můžete řešit například v situaci, kdy:

 • se rozvádíte a chcete nemovitost s hypotékou převést do vlastnictví jednoho z manželů,

 • chcete nemovitost prodat včetně hypotečního úvěru,

 • řešíte dědictví nemovitosti, která je zatížená hypotékou,

 • chcete nemovitost přepsat na děti, ale hypotéka ještě není zcela splacena,

 • z jakéhokoliv jiného důvodu chcete převést hypotéku na jinou osobu.

Co je nutné pro převod hypotéky na jinou osobu

V první řadě je potřeba najít někoho, kdo je ochoten si na sebe hypotéku přepsat. Daná osoba si na sebe musí vzít hypotéku za úplně stejných podmínek, jako jste měli vy.

Jakmile se na převodu hypotéky domluvíte, měly by vaše kroky směřovat do banky. Ta posoudí, zda navrhovaná osoba splňuje podmínky pro získání hypotečního úvěru a je schopna ho bez problémů splácet.

K tomu je nutné prokázat výši příjmů –⁠ nejčastěji pomocí daňového přiznání nebo mzdového výměru. Dále banka vyžaduje dva doklady totožnosti, občanský průkaz a řidičský průkaz, nebo cestovní pas. Banka zkoumá také úvěrovou historii osoby, která si chce hypotéku převzít. Pozitivní je, že při převodu hypotéky na jinou osobu se již nedělá nový odhad nemovitosti.

Nedaří se vám najít osobu, která by si na sebe chtěla hypotéku převzít? Pak zbývá ještě prodej nemovitosti. Z obdržených peněz můžete doplatit zbývající hypotéku. Nicméně berte na vědomí, že i s prodejem nemovitosti musí souhlasit vaše banka.

Na co si dát pozor při převodu hypotéky

Jakmile banka prozkoumá příjem a úvěrovou historii nového majitele, rozhodne o tom, zda převod schválí či zamítne. Bohužel druhá možnost se stává, a to zejména při rozvodu. Když na sebe mají hypotéku manželé, společně dosahují vyššího příjmu, a tak si obvykle nastaví vyšší splátky. Jakmile si na sebe chce hypotéku převzít jen jeden z manželů, mohou měsíční splátky ukrajovat příliš velkou část jeho příjmu.

Na to upozorňuje i advokát Jiří Bureš na webu České spořitelny: „To je však třeba dobře zvážit, při vyšších hypotékách jsou splátky velké, mohou dosahovat až několik desítek tisíc měsíčně, což je pro jednotlivce většinou problém.“ Existuje proto velké riziko, že banka žádost o převod hypotéky zamítne pro nedostatečnou bonitu.

Riziko vzniká také při úmrtí a řešení dědického řízení. Během něj musí dědic nadále hypotéku splácet, jinak na ni banka může uplatnit zástavní právo. Většinou bývá pro případ úmrtí sjednáno pojištění platební neschopnosti, ale konkrétní podmínky se mohou lišit. Je lepší se na pojištění v první chvíli nespoléhat a situaci řešit s bankou. Teprve po ukončení dědického řízení se může provést konečný převod hypotéky na nového majitele nemovitosti.

Hypotéka

Hypotéka snadno a rychle

Pomůžeme vám se sjednáním hypotéky s výhodnou sazbou i podmínkami.

Chci požádat o hypotéku

Nový majitel musí posoudit pro a proti

Jste vy naopak osobou, která si na sebe chce hypotéku převzít? Pak byste měli zvážit všechna pro a proti. Převod hypotéky znamená, že si na sebe vezmete úvěr za stejných podmínek, jaké měl předchozí majitel nemovitosti, tedy zejména:

 • doba splácení a počet splátek,

 • úroková sazba a RPSN,

 • výše měsíční splátky,

 • délka fixace.


Může se stát, že původní majitel si bral hypotéku za nevýhodných podmínek a v současné době byste dosáhli na nižší úrokovou sazbu. Nebo naopak se vám může poštěstit převzetí hypotéky s velmi nízkou úrokovou sazbou. To všechno je potřeba brát v úvahu.

Praktické příklady ze života

Podíváme se ještě na tři příklady z praxe, jak může převod hypotéky na jinou osobu probíhat.


Rozvod a hypotéka

Lukáš a Mirka se po deseti letech manželství rozvádějí. Společně splácí hypotéku, z níž zbývá ještě 1,5 milionu korun, aktuální tržní hodnota domu činí 5 milionů korun. Mirka by si dům chtěla nechat, a tak se s Lukášem domluvila, že ho vyplatí. Polovina hodnoty domu činí 2,5 milionu korun, od ní se odečte polovina zbývajícího dluhu na hypotéce 750 tisíc korun.

Celkem tak Lukášovi musí vyplatit přibližně 1,75 milionu korun a převzít na sebe hypotéku ve výši 1,5 milionu. Mirka ale tolik úspor nemá a vzhledem k nízkému příjmu jí banka převzetí hypotéky neschválila. Jak jinak může situaci řešit? Přečtěte si v článku Hypotéka a rozvod.


Prodej nemovitosti

Pavel si před lety bral hypotéku na pořízení bytu, ale teď se rozhodl odstěhovat za prací do zahraničí. Aby měl prostředky do začátku, chce nemovitost včetně hypotéky prodat. Zájemce o koupi včetně hypotéky našel rychle, a to proto, že si sjednával úvěr v roce 2016, kdy byly úrokové sazby rekordně nízké. Zájemce o koupi tak získá hypotéku s úrokovou sazbou 1,9 %, zatímco nyní mu banka nabídla novou hypotéku za 4,2 %.

Zájemce také splňuje všechny požadavky banky, a tak je převod rychlý a jednoduchý. Banka od kupní ceny odečte zbývající částku hypotéky a po přepsání na katastru nemovitostí pošle peníze na Pavlův účet.


Úmrtí a hypotéka

Karolíně zemřel otec a ona zůstala jediným dědicem jeho rodinného domu, který je však zatížený hypotékou. Ihned kontaktovala banku a notáře, aby zajistila, že na účtu jejího otce, z nějž odchází automatické platby, je dostatek peněz.

Nakonec se doplacení hypotéky vypořádalo z pojištění schopnosti splácet, a tak Karolína zdědila nemovitost bez jakýchkoliv závazků.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Vrácení úroků z hypotéky - šťastná žena, kolem které lítají peníze
  Hypotéky
  06. ledna 2023|Jana Březinová
  Vrácení úroků z hypotéky: Víte, jak to funguje?

  Víte, že hypotéka vám může pomoci ušetřit na daních? Úroky zaplacené za hypotéku lze totiž uplatnit jako odečitatelnou položku, která sníží základ daně. Povíme vám, kdo všechno může odpočet úroků uplatnit, kdo nikoliv a jak velkou slevu na daních můžete získat.

 • Co dělat, když hypotéka zatěžuje příliš rozpočet - Muž ztrápeně hledí do svých účtů
  Hypotéky
  02. listopadu 2022|Jana Březinová
  Co dělat, když hypotéka příliš zatěžuje rozpočet

  Končí vám fixace úrokové sazby a splátky vám ze dne na den vzrostly o tisíce korun? Existuje několik možností, jak si hypotéku zlevnit. Nejdůležitější je jednat včas –⁠ obraťte se na banku předtím, než se dostanete do problémů se splácením.

 • Hypotéka na dům není pro každého - mladý pár s klíči v ruce
  Hypotéky
  27. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Hypotéka na dům není pro každého. Jak zvýšit šance na její získání?

  Získat hypotéku na dům je stále složitější. Vedle zpřísňujících se podmínek se dál zvyšují i hypoteční sazby, poháněné restriktivní politikou České národní banky. Ceny nemovitostí i stavebních materiálů překonávají dlouholeté rekordy a pokračující pandemie covidu i situace na Ukrajině nervozitu na hypotečním trhu ještě více umocňuje.

 • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
  Hypotéky
  20. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jaké jsou úrokové sazby hypoték? Nižší. Důvod k oslavě to ale není

  Inflace v Česku se vymkla kontrole a centrální banka proti ní bojuje mimo jiné zvýšením základní úrokové sazby. Úroková sazba hypotéky se zvedla na 7 %, což znamená zdražení hypoték i spotřebitelských úvěrů. Některé banky ovšem aktuálně přišly s akčními nabídkami, díky kterým můžete na hypotéce mírně ušetřit.

 • Hypotéka a rozvod - Rozvádějící se manželé
  Hypotéky
  05. srpna 2022|Jana Březinová
  Hypotéka a rozvod: Jak vyřešit složitou životní situaci

  Rozvod není sám o sobě nic příjemného. Když je do toho potřeba vyřešit ještě společnou nemovitost s hypotékou, spoustu párů se dostane do patové situace. Přitom možností existuje několik – prodat nemovitost, vyvázat jednoho z manželů z hypotéky či pokračovat ve společném splácení. Ve všech případech musíte získat souhlas banky.

 • Vývoj úrokových sazeb - graf s dřevěnými baráčky
  Hypotéky
  18. července 2022|David Eim
  Dočkáme se u hypotečních úvěrů snížení úrokové sazby?

  Již pěknou řádku měsíců si zvykáme na trend růstu úrokových sazeb. Stojí za ním zásahy České národní banky, která se pomocí zvyšování úrokových sazeb snaží bojovat s vysokou inflací.

 • nájem-nebo-hypotéka
  HypotékyDům a domácnost
  05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

  Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

 • Další vlna zdražování hypoték
  Hypotéky
  27. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Další vlna zdražování hypoték. Jak ji ustát a co dělat v případě problémů?

  Hypoteční úvěry s pětkou na začátku prakticky v posledních dnech vymizely ze sazebníků bank. Sehnat dneska hypotéku pod 6 % se rovná malému zázraku. Hypoteční sazby navíc v některých bankách dokonce překračují hranici 7 %. A ani v budoucnu finanční experti a odborníci nepředpovídají jejich razantní zlevnění.

 • Zelená hypotéka - bytový dům
  Hypotéky
  19. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zelená hypotéka: Pro koho je určená a kdo na ni dosáhne?

  Není vám lhostejný osud naší planety? Při stavbě domu využíváte ekologických principů? Poohlížíte se po nízkoenergetické nemovitosti k prodeji? Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli kladně, pak vás jistě bude zajímat produkt s názvem Zelená hypotéka, který vám pomůže s financováním ekologického bydlení.

 • mlady-par
  Hypotéky
  05. června 2022|Jana Březinová
  Hypotéka pro mladé: Jaké jsou aktuální možnosti?

  Chcete si pořídit vlastní bydlení, ale nemáte dostatečné úspory? Pokud jste mladší 36 let, můžete využít hypotéky pro mladé. Do věku 40 let se nabízí také státní půjčka pro mladé. Jaké další podmínky musíte splnit?

 • viceucelova hypoteka
  Hypotéky
  29. května 2022|Jana Březinová
  Vícegenerační hypotéka: Je to řešení nedostupného bydlení?

  Vlastní bydlení je stále méně dostupné a s rostoucími úrokovými sazbami se situace nejspíš ještě zhorší. Proto banky hledají cesty, jak udělat hypotéky dosažitelnější. Jednou z možností je vícegenerační hypotéka. Jaké jsou její výhody a nevýhody?

 • Jak vydělat na hypotéce - šťastný pár s penězi navíc
  Hypotéky
  23. května 2022|Lucie Dosedělová
  Na hypotéce se dá stále vydělat. Jak dostat peníze „navíc“?

  Je inflace důvodem, proč už není správný čas zvolit hypotéku? Nebo může inflace pomoct hodnotě majetku a ještě se na ní dá vydělat? Srovnejto.cz připravilo přehled, proč s hypotékou neotálet a nečekat na lepší situaci. Investice do bydlení je v zásadě stále bezpečným a výnosným zhodnocením majetku a míra inflace zisku paradoxně výrazně pomáhá.

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  Hypotéky
  12. května 2022|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • Podle čeho vybrat hypotéku - dům s otazníkem
  Hypotéky
  19. dubna 2022|Renata Badalíková
  Podle čeho vybírat hypotéku a na jak dlouho ji fixovat při rostoucích sazbách?

  Vlastní bydlení vám asi nikdo zadarmo nedá a ne každý má tolik finančních prostředků, aby si za ně koupil vlastní dům či byt. Hypotéční úvěr představuje spolehlivé řešení financování bydlení. Rok 2022 bude pro hypotéční trh, díky rostoucí inflaci a intervencím ČNB, velmi zátěžový. Úrokové sazby stoupají a počet zájemců o poskytnutí úvěru prudce klesá.

 • spolužadatel
  Hypotéky
  Spolužadatel hypotéky: Jaké výhody a rizika tahle možnost nese?

  Cesta k vlastnímu bydlení je stále komplikovanější. Zvyšující se úrokové sazby, limitující podmínky a doporučení České národní banky, ale i neexistence 100% hypoték nutí řadu žadatelů hledat jiné možnosti a alternativy. Jednou z nich je žádost o hypotéku společně se spolužadatelem. Jaké výhody a nedostatky jsou s touhle možností spojené?

 • Zvýšení repo sazby - Detail bankovky 500
  Hypotéky
  23. února 2022|Renata Badalíková
  Co bude znamenat pro úvěry zvýšení repo sazby ČNB?

  Bankovní rada ČNB na svém únorovém jednání (4. 2. 2022) zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 4,50 %. To znamená, že zvýšení sazeb jistě povede ke zdražení úvěrů a zvýšení sazeb hypoték, a tedy zhoršení přístupu k financování pro podniky i fyzické osoby. Pro fyzické osoby především v oblasti financování, a tím i dostupnosti vlastního bydlení. Během roku 2022 by se základní repo sazba mohla vyšplhat až k pěti procentům.

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • matka, dcera a otec stehovani
  HypotékyPůjčky a úvěry
  Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

  Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

 • Mladí manželé sedící u stolečku s papíry
  Hypotéky
  Nejvyšší čas vzít si hypotéku za nezpřísněných podmínek

  Pokud v nejbližší době uvažujete o vlastním bydlení, měli byste si pospíšit. Nejen, že výrazně stoupají ceny nemovitostí i úrokové sazby hypoték, ale vzít si úvěr na bydlení bude od dubna 2022 mnohem složitější. Česká národní banka totiž zpřísňuje ukazatele LTV, DTI a DSTI, podle nichž hypoteční banky schvalují úvěry. Zjistěte, jak najít optimální nabídku na hypoteční úvěr.

 • Muž a žena drží klíč od nového bytu
  Hypotéky
  Je výhodnější hypotéka nebo stavební spoření? Porovnali jsme obojí za vás

  Neustále se zvyšující ceny nemovitostí a horší dostupnost hypotečních úvěrů nutí ty, kteří sní o vlastním bydlení, hledat vhodné alternativy, jimiž by mohli vysněné bydlení financovat. Jednou z nich je i stavební spoření. Je vůbec možné brát tuhle možnost v potaz, a jaké rozdíly mezi ním a klasickým hypotečním úvěrem panují?

 • Odhad ceny nemovitosti
  Hypotéky
  29. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Odhad nemovitosti: Kde ho získáte zdarma a kde naopak zaplatíte?

  Vlastnictví nemovitosti s sebou přináší řadu situací, kdy po vás bude banka nebo jiná instituce žádat odhad ceny vašeho domu či bytu. Při odhadu nemovitosti navíc hraje roli spousta specifických faktorů a pouze opravdoví odborníci dokáží vypočítat cenu nemovitosti správně. Kolik za odhad zaplatíte a kde ho můžete získat zcela zdarma?

 • Manželé na schůzce o hypotéce
  Hypotéky
  06. září 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Navýšení hypotéky: Jak na to, abyste si vybrali dobře a proces absolvovali bez zbytečných komplikací?

  Ceny stavebních materiálů letí vzhůru. A ani do budoucna nemá být situace dle odborníků jiná. Důvodů, proč potřebujete navýšit hypoteční úvěr, navíc může být celá řada. V průběhu let se vám totiž může rozrůst rodina, změníte vkus i nároky na bydlení nebo jednoduše zjistíte, že staré kalkulace nejsou vzhledem ke dražšímu materiálu použitelné. Jak hypotéku navýšit bez zbytečných komplikací a starostí navíc? Poradíme!

 • Podání rukou
  Hypotéky
  24. srpna 2021|Monika Šaríková
  Stavební materiál zdražuje: Jak si navýšit hypotéku?

  Kdo staví dům nebo rekonstruuje byt, s napětím sleduje aktuální ceny stavebního materiálu. V posledních měsících zdražuje vše – tepelné izolace, kovové stavební prvky, dřevěné trámy, palubky. V některých případech se nárůst počítá o desítky až stovky procent. Stavebníci tak potřebují na dokončení projektu více peněz, což někdy nejde bez navýšení hypotéky.

 • Vypočítávání hypotéky
  Hypotéky
  25. července 2021|Monika Šaríková
  Zdražování hypoték pokračuje. Průměrné sazby v červnu stouply na 2,13 %

  Česko se v posledních měsících přiblížilo k desítce zemí v EU s nejvyššími úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů. Od letošního března průměrné úrokové sazby vzrostly na červnových 2,13 %. Finanční analytici očekávají růst sazeb i v dalších měsících.

 • Garsonka
  Hypotéky
  17. července 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a po několika letech potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování do nové nemovitosti nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak prodat byt s hypotékou.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.