Nejčastější dotazy před sjednáním – Cestovní pojištění

cestovní pojištění

Již mám sjednanou smlouvu a mám doplňující dotazy

Pro tyto případy jsme Vám připravili celou sekci týkající se nejčastějších dotazů po sjednáním smlouvy – sekce Nejčastější dotazy po sjednání cestovního pojištění.


Co nabízí jednotlivé pojišťovny?

Nabídku jednotlivých pojišťoven si jednoduše porovnáte pomocí praktického srovnání pojišťoven.

Chcete-li si podrobně nastudovat podmínky každé pojišťovny, přejděte na její profil.

Allianz
AXA pojišťovna
Slavia Pojišťovna
Union pojišťovna
Uniqa pojišťovna


Co je cestovní pojištění?

Cestovní pojištění vás chrání při cestách do zahraničí. Základní součástí cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh, které vám poskytuje krytí, pokud v cizině náhle onemocníte nebo máte úraz. Běžnou součástí cestovního pojištění jsou také asistenční služby. Díky nim můžete kdykoliv požádat o pomoc – na telefonní lince je připravený česky mluvící operátor, který vás nasměruje, jak postupovat v případě nemoci nebo úrazu.

K základním službám si můžete přidat další připojištění. Některé pojišťovny nabízí připojištění jakou součást cestovního pojištění, u jiných si za služby navíc musíte připlatit.

Nejčastější formy připojištění:

  • úrazové připojištění (pro případ trvalých následků či smrti)

  • pojištění odpovědnosti za způsobené škody

  • pojištění zavazadel

  • připojištění storno poplatků

  • připojištění rizikových sportů


Co ovlivňuje cenu cestovního pojištění?

Cenu cestovního pojištění určuje:

  • počet dní,

  • destinace vaší cesty,

  • typ cesty (turistická/pracovní/studijní),

  • výše limitů a rozsah rizik, která jsou kryta,

  • vybraná připojištění.

Pokud cestujete pravidelně, nejspíše se vám vyplatit uzavřít celoroční cestovní pojištění s opakovanými výjezdy. Některé pojišťovny nabízí slevy pro rodiny nebo větší skupiny. Základní cestovní pojištění v Evropě na jeden den vás vyjde jen na pár korun.


Co je celoroční cestovní pojištění?

Celoroční cestovní pojištění se vám vyplatí, pokud cestujete pravidelně. Obvykle bývá uzavíráno jako celoroční pojištění s opakovanými výjezdy. Počet cest do zahraničí tedy není omezen, ale bývá omezena délka jedné cesty (většinou 30 dní).

To znamená, že budete pojištěni, pokud vyjedete do zahraničí na maximálně 30 dní – poté se musíte vrátit do ČR a následně můžete znovu vycestovat a být pojištěni opět na 30 dní. Dávejte si pozor na to, že některé pojišťovny mají určený i minimální počet dní, které musíte strávit v ČR mezi jednotlivými cestami do zahraničí.


Co zahrnuje základní cestovní pojištění?

Základní cestovní pojištění kryje léčebné výlohy s nízkým limitem (cca 1 milion korun), repatriaci či převoz ostatků v případě smrti zpět do České republiky. Součástí jsou také asistenční služby v českém jazyce, dostupné nonstop. Každé cestovní pojištění je lepší než žádné, ale před cestou byste se měli zamyslet, zda vám stačí opravdu jen základní cestovní pojištění.

Velmi důležitou součástí cestovního pojištění je pojištění odpovědnosti – u řady pojišťoven se ale jedná o příplatkovou službu. Na toto pojištění byste neměli nikdy zapomínat, protože kryje škody, které způsobíte jiné osobě.

Vždy si důkladně pročtěte podmínky a zjistěte si, na co se cestovní pojištění vztahuje. Například oblíbené lyžování se často nachází v rizikových sportech a je potřeba se na něj připojistit.


Jaká existují doplňková připojištění?

  • Úrazové pojištění: Pojišťovna vám uhradí finanční částku při trvalých následcích následkem úrazu nebo vašim pozůstalým v případě smrti.

  • Pojištění zavazadel: Kryje škody vzniklé krádeží, poškozením nebo ztrátou zavazadel.

  • Pojištění odpovědnosti: Vztahuje se na škody, které způsobíte na zdraví či majetku jiných osob. Toto připojištění byste měli uzavřít při každé cestě do zahraničí, jinak se vystavujete riziku placení vysokých částek za škody, které zaviníte svým jednáním.

  • Pojištění rizikových sportů: Pojišťovny obvykle poskytují krytí pouze na běžné, rekreační sporty. Ostatní sportovní aktivity patří do tzv. rizikových sportů, na které je potřeba se připojistit – mezi ně může patřit i lyžování nebo snowboarding. Extrémní sporty (např. paragliding nebo horolezectví) nepojišťuje většina poskytovatelů vůbec a vhodnou nabídku budete muset dobře hledat či požádat pojišťovnu o individuální nabídku.

  • Pojištění storna zájezdu: Toto pojištění kryje storno poplatky, které si cestovní kancelář účtuje, když zrušíte zájezd. Můžete si pojistit rovněž storno letenek. Ve všech případech však počítejte s tím, že pro storno musíte mít většinou pádný důvod (např. nemoc, která vám znemožňuje odcestovat). Navíc musíte pojištění obvykle uzavřít ihned při koupi zájezdu/letenky, případně v nejbližší době po nákupu. Mezi podobná pojištění patří také pojištění nevyužité dovolené, které vám proplatí zkrácení cesty do zahraničí, pokud jste například onemocněli.

Chcete-li si být jisti maximálním krytím všech rizik, můžete svoji ochranu ještě zvýšit pomocí vyšších pojistných limitů. Některé pojišťovny nabízí dokonce neomezené plnění pro léčebné výlohy. Nejvyšší limity jsou obvykle potřeba pro cesty do USA a Kanady, kde náklady na péči dosahují milionových částek, stejně jako náklady na převoz zpět do vlasti.


Proč si sjednat cestovní pojištění online?

Kromě toho, že je sjednání cestovního pojištění online rychlé a pohodlné, má celou řadu výhod. Cestovní pojištění online je levnější, protože pojišťovny nabízí za sjednání po internetu slevu i několik procent.

Na internetu cestovní pojištění i okamžitě uhradíte, proto ho můžete uzavřít klidně jen několik minut před nástupem do letadla – u většiny pojišťoven začíná platit v okamžiku úhrady. Když zvolíte platbu online kartou, netrvá sjednání cestovního pojištění víc než pár minut. Jestliže si zvolíte platbu převodem, musíte počítat s tím, že může několik dní trvat, než peníze do pojišťovny dorazí.

Cestovní pojištění online si sjednáte jednoduše také o víkendu nebo v noci, nemusíte čekat, až vaše pojišťovna otevře pobočku.

Na internetu si navíc snadno porovnáte nabídky hned několika pojišťoven. Na srovnejto.cz zadáte své požadavky na cestovní pojištění, vyberete si to nejvýhodnější a okamžitě ho sjednáte. Vyzkoušejte srovnání cestovního pojištění


Co mám dělat, když dojde k pojistné události?

V zahraničí u sebe vždy mějte kartičku cestovního pojištění a Evropský průkaz zdravotního pojištění. Na kartičce cestovního pojištění máte uvedený telefon na asistenční službu, kterou byste měli kontaktovat ještě před ošetřením, pokud je to možné.

Asistenční služba vám poradí, jak přesně máte postupovat, v jaké nemocnici se nechat ošetřit a předá vám další důležité informace, aby byla pojistná událost vyřízena co možná nejjednodušeji. Jestliže váš zdravotní stav neumožňuje kontaktovat asistenční službu předem, měli byste nahlásit pojistnou událost neprodleně poté, co je to možné.


Jak fungují asistenční služby k cestovnímu pojištění?

Asistenční služby jsou důležitou součástí cestovního pojištění – na telefonní lince je nonstop dostupný česky hovořící pracovník, který vám poradí, jak postupovat při pojistné události. Poskytne vám například informace, v jaké nemocnici se nechat ošetřit, kde koupit léky a podobně. Některé pojišťovny nabízí ještě nadstandardní asistenční služby, které vám zajistí překladatele, půjčí peníze nebo pomohou s vyřízením nových dokladů, když vás okradou.


Co je Evropský průkaz zdravotního pojištění?

Evropský průkaz zdravotního pojištění je standardizovaná podoba průkazu, kterým prokážete, že jste pojištěncem některé z veřejných zdravotních pojišťoven v Evropské unii. Získáte ho od své zdravotní pojišťovny – z jedné strany jsou údaje vaší české pojišťovny, z druhé strany je modrá kartička se znaky Evropské unie.

Evropský průkaz zdravotního pojištění je platný ve všech zemích EU a dává vám právo být ošetřen v akutních případech za stejných podmínek jako místní obyvatelé. Než vycestujete pouze s kartičkou pojištěnce, myslete na to, že některé země EU vyžadují od svých pacientů spoluúčast. V některých zemích zaplatíte celý zákrok a pojišťovna vám ho proplatí až zpětně a navíc si odečte spoluúčast platnou v daném státě, proto vaše ošetření nikdy nebude zcela bezplatné. Z toho důvodu byste raději neměli bez cestovního pojištění vyjíždět ani na cesty po Evropské unii.


Proč mám uzavírat drahé cestovní pojištění i na cestu do EU, nestačí mi běžné zdravotní pojištění?

S veřejným zdravotním pojištěním z Evropské unie máte právo na základní zdravotní péči v zahraničí za stejných podmínek jako mají místní obyvatelé. Je-li lékařské ošetření v dané zemi zdarma, bude zdarma i pro vás, pokud je placené, platíte ho i vy, a to včetně regulačních poplatků. Musíte se prokázat platným Evropským průkazem zdravotního pojištění (modrá kartička).

Přesto nedoporučujeme cestovat pouze s tímto pojištěním ani po Evropě, protože neposkytuje dostatečnou ochranu. V určitých zemích EU platí pacienti spoluúčast, nebo musí ošetření zaplatit předem a až následně dostanou peníze od pojišťovny zpět.

V některých zemích není z veřejného pojištění hrazena pátrací akce nebo horská služba, a tak vás úraz na túře nebo zabloudění v horách může vyjít na stovky tisíc. Navíc nemáte nárok na úhradu nákladů na převoz zpět do České republiky, ani nemáte pojištěnou odpovědnost či zavazadla.

Výhodou komerčního pojištění je také to, že máte k dispozici asistenční služby v českém jazyce. V nemocnici nebo u lékaře se tak nedostanete do úzkých ani v případě, že nemluvíte místním jazykem. Asistenční služba vás navede, jaký je správný postup, do jaké nemocnice se vypravit apod.

Cestovní pojištění nevychází vůbec draze. Pro cesty po Evropě vás bude stát jen pár korun na den.


Budu s všeobecným zdravotním pojištěním v zemích EU bezplatně ošetřen?

Prokážete-li se Evropským průkazem zdravotního pojištění, máte nárok na ošetření ve veřejných zdravotnických zařízeních, ale pouze v rozsahu jako místní obyvatelé. To často neznamená bezplatně, ale naopak se spoluúčastí, ať už se jedná o ošetření, léky či pobyt v nemocnici. Péče v soukromých zdravotnických zařízeních není z běžného zdravotního pojištění hrazena, a proto se doporučuje uzavřít cestovní pojištění. V turistických destinacích totiž mnohdy převažují právě soukromá zařízení.


Jak je kryta nemoc nebo úraz, když nemám cestovní pojištění?

V rámci Evropské unie můžete cestovat bez cestovního pojištění a bude vám poskytnuta nezbytná lékařská péče, ale pouze v rozsahu jako místním obyvatelům. To znamená, že v některých zemích budete hradit spoluúčast a v některých nejprve i celou hodnotu ošetření, která vám až následně bude proplacena vaší veřejnou pojišťovnou.

Kromě států EU platí pravidla pro nárok na akutní ošetření pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění ještě v dalších zemích Evropy.

Jmenovitě je Evropský průkaz zdravotního pojištění platný:

  • v zemích Evropské unie: Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko,

  • v zemích Evropského hospodářského prostoru: Island, Lichtenštejnsko, Norsko,

  • ve Švýcarsku je průkaz akceptován na základě dohody o volném pohybu osob mezi EU a Švýcarskem, která od 1. dubna 2006 platí i vůči novým členským státům,

  • v Severní Makedonii a v Srbsku je průkaz akceptován na základě dohody s tamním orgánem zdravotního pojištění.

Veřejné pojištění tedy k poskytnutí nezbytné zdravotní péče na většině území Evropy stačí, ale v některých zemích musíte počítat se spoluúčastí nebo až zpětným proplacením nákladů. Komerční pojištění vám navíc kryje i převoz zpět do ČR a poskytuje další doplňkové služby. Je tedy nutné zvážit všechna pro a proti.


Jak funguje pojištění storna zájezdu?

Pojištění storna zájezdu vám kryje storno poplatky za zrušený zájezd. Někdy se stane, že musíte dlouho plánovou dovolenou několik dní před odjezdem zrušit, třeba proto, že náhle onemocníte. V tom případě využijete právě pojištění storna zájezdu. Obdobné pojištění můžete uzavřít také na storno letenek.

Berte však na vědomí, že pojištění storna zájezdu se nevztahuje na situaci, kdy si dovolenou rozmyslíte – pro zrušení zájezdu musíte mít pádné důvody, např. nemůžete odcestovat ze zdravotních důvodů. Konkrétní případy si nastudujte v pojistných podmínkách.

Pojištění storna zájezdu nebo storna letenek se obvykle musí uzavřít nejpozději v okamžiku uhrazení celé ceny zájezdu nebo letenky. Pozdější připojištění již není možné.


Do kdy nejpozději musím zaplatit cestovní pojištění?

Cestovní pojištění uhraďte co nejdříve, nejpozději než opustíte Českou republiku. Většina pojišťoven umožňuje okamžitý začátek platnosti pojištění ihned po jeho uhrazení – díky tomu můžete pojištění uzavřít online a zaplatit kartou klidně pár okamžiků před nástupem do letadla.

Výjimečně pojišťovny umožňují uzavřít cestovní pojištění až poté, co už pobýváte v zahraničí. Počítejte však s ochrannou lhůtou, například 1 týden, čímž se pojišťovna chrání proti pojistným podvodům. Chce zabránit případům, kdy klient uzavře pojištění až ve chvíli, kdy už došlo k pojistné události.


Kdo mi uhradí přepravu domů, když nejsem schopen cestovat sám?

Máte-li uzavřené komerční pojištění, je repatriace či převoz ostatků zpět do vlasti součástí cestovního pojištění. Jestliže se spoléháte v rámci Evropské unie na všeobecné zdravotní pojištění, přepravu domů si musíte zařídit na vlastní náklady. Náklady na letecký převoz do vlasti mohou dosáhnout stovky tisíc až miliony korun.


Jaké sporty se považují za rizikové?

Každá pojišťovna určuje rizikovost sportů podle svých vlastních kritérií. Z toho důvodu si vždy musíte nastudovat konkrétní podmínky u vybrané pojišťovny. Pozor si dejte především u lyžování a snowboardingu nebo oblíbených prázdninových sportů, jako je jízda na banánu nebo vodním skútru – často se řadí mezi rizikové sporty a musíte se na ně připojistit.

Vybrané sporty jsou u některých pojišťoven zcela nepojistitelné – řadí se sem horolezectví, canyoning, potápění s přístrojem nebo lyžování mimo sjezdovku. Ostražití buďte také u vysokohorské turistiky – bývá limitována nadmořskou výškou. Stejně tak je důležité pročíst si podmínky dopodrobna např. u raftingu nebo sjíždění řek – základní pojištění se vztahuje pouze na určité stupně obtížnosti dané řeky.


Patří lyžování mezi rizikové sporty?

Lyžování a snowboarding na vyznačených trasách a sjezdovkách patří obvykle mezi běžné rekreační sporty. Některé pojišťovny ale můžou tyto zimní sporty řadit mezi rizikové. Proto si v našem srovnání cestovního pojištění raději zaškrtněte kolonku Zimní sporty, ať máte jistotu, že pojištění bude krýt i zimní radovánky.


Zahrnuje cestovní pojištění i zásah horské služby?

Většinou je zásah horské služby součástí cestovního pojištění, především když se připojišťujete na zimní sporty. Dávejte si však pozor na to, zda se pojištění vztahuje na zásah horské služby pouze v případě úrazu, nebo také pro pátrací akci. Například při cestě na Slovensko je zásah horské služby při pátrací akci často vyloučen – a tak se pojištění nevztahuje na situace, kdy zabloudíte v horách, ale nic se vám nestane.


Je potřeba sjednat při cestě do hor pojištění horské služby?

Cestovní pojištění kryje nutnou přepravu z místa vzniku pojistné události do nejbližšího zdravotnického zařízení, kde vám poskytnou první pomoc – tedy i svoz vrtulníkem nebo využití horské služby. Často bývá ve výlukách přivolání horské služby na pátrací, vyhledávací nebo zachraňovací akce – tzn. že se ztratíte v horách, ale nemáte úraz, tím pádem nemáte nárok na pojistné krytí. Proto si vždy pečlivě nastudujte podmínky konkrétní pojišťovny, případně si připojistěte zásah horské záchranné služby.


Je nutné před ošetřením v zahraničí kontaktovat pojišťovnu?

Vždy je lepší kontaktovat nejdříve asistenční službu, pokud to váš zdravotní stav dovoluje. Dostupná je nonstop. Telefonní číslo najdete na své kartičce cestovního pojištění. Pracovník na telefonu vám poskytne potřebné informace a poradí vám, jak nejlépe postupovat. U některé zdravotní péče (ambulantní ošetření, drobné úrazy) je lepší navštívit místního lékaře, kde za ošetření zaplatíte a pojišťovna vám následně fakturu proplatí. Ve vážnějších případech je vhodnější vyrazit do konkrétní nemocnice, kde vám pojišťovna poskytne záruku pojistného plnění, a tak nebudete platit nic.


Jak je to s platbou za ošetření u lékaře/zubaře/na pohotovosti? Musím platit hotově, nebo vše vyřídí pojišťovna?

U menších úrazů a jiných ambulantních ošetření většinou zaplatíte za poskytnutou péči na místě a pojišťovna vám proplatí náklady po návratu. U hospitalizace nebo nákladného vyšetření v nemocnici poskytne pojišťovna garanci a vy jako pacient neplatíte nic. Abyste zvolili správný postup a pojistné plnění proběhlo bez komplikací, kontaktujte vždy nejprve asistenční službu. Pracovník na telefonu vám poskytne informace, jak postupovat ve vašem případě a kde se nechat ošetřit.


Musím v zahraničí hradit poplatky u lékaře ze svého?

Při zdravotních obtížích byste měli vždy nejprve kontaktovat asistenční službu, kde vám nonstop poradí, jak se ve vaší situaci zachovat. Jedná-li se o běžné onemocnění vyžadující jen předpis léků nebo drobný úraz, který lze okamžitě ošetřit, většinou uhradíte poplatek za ošetření ve zdravotnickém zařízení ihned a pojišťovna vám ho zpětně proplatí. Nezapomeňte si vzít veškerou dokumentaci – lékařské zprávy a účtenky/faktury pro předložení u pojišťovny.

U vyšších částek, například za hospitalizaci nebo operaci, zajistí pojišťovna předem záruku pro zdravotnické zařízení a poté mu částku uhradí přímo. Vy nemusíte hradit nic.


Co když mám vážný úraz a nemám dostatek peněz na úhradu ošetření?

Právě z toho důvodu si uzavíráte cestovní pojištění – pojišťovna poskytne zdravotnickému zařízení záruku, že za vás ošetření zaplatí, a tak nemusíte na místě nic hradit. Pokud je to možné, kontaktujte vždy nejdříve asistenční službu své pojišťovny, kde vám doporučí vhodného lékaře nebo nemocnici, kde se nechat ošetřit. Jestliže váš stav nedovoluje volání na asistenční službu předem, kontaktujte ji, co nejdříve to je možné.

Pojišťovna se spojí přímo s lékařským zařízením a domluví se na přímé platbě. Vy nemusíte nic platit.


Jak mám postupovat, když potřebuji v zahraničí k lékaři?

Kontaktujte předem asistenční službu své pojišťovny – telefonní číslo najdete na kartičce cestovního pojištění. Tu byste měli mít neustále u sebe. Pracovník asistenční služby vám poradí, jak se zachovat ve vaší situaci a doporučí smluvní lékařské zařízení.

V případě ambulantních zákroků a běžných ošetření většinou uhradíte poplatek na místě a pojišťovna vám poté náklady proplatí zpětně – vždy si proto uchovejte lékařské zprávy a faktury. U dražších vyšetření nebo hospitalizace v nemocnici za vás pojišťovna poskytne záruku, abyste nemuseli na místě za ošetření platit.

Asistenční služba je k dispozici nonstop a pomůže vám i v případě, že nemluvíte místním jazykem.


Jedu na dovolenou autem, který produkt byste mi doporučili?

Když jedete na dovolenou autem, vyplatí se kromě cestovního pojištění uzavřít ještě havarijní pojištění na auto. To vám vytrhne trn z paty v případech, kdy budete potřebovat v zahraničí odtah, opravu nepojízdného vozidla nebo ztratíte klíče od auta. Ve spolupráci s pojišťovnou AXA jsme pro vás připravili produkt Dovolená autem, který perfektně kombinuje cestovní pojištění a pojištění vašeho vozu.


Jak vybrat cíl cesty, když projíždím přes několik zemí?

Jedete-li na dovolenou do několika států, nebo jimi budete projíždět, zvolte pojištění vždy s ohledem na ten nejvzdálenější. Všechny bližší země, které na cestě projedete, jsou pojištěny automaticky.

Pokud cestuje do USA nebo Kanady, dejte si pozor na to, že některé pojišťovny vylučují tyto země do speciální kategorie – mají tedy v nabídce rozsah pojištění Evropa, Svět bez USA/Kanady, Svět s USA/Kanadou. Cestujete-li do těchto zemí nebo jimi projíždíte, uveďte je jako cílovou destinaci do srovnání.