Chorvatsko patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace českých turistů. Každoročně sem míří stovky tisíc Čechů, kteří si užívají dovolenou u moře, v historických městech nebo v přírodních parcích. Chorvatsko je tak i v roce 2025 jasnou volbou pro letní pobyt u moře. Pokud se chystáte na dovolenou do Chorvatska, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění, které vás ochrání při úrazech, nemocech i nenadálých situacích během cesty.
S cestovním pojištěním si dovolenou v Chorvatsku užijete naplno
Cestovní pojištění obsahuje v základu pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb. Pokryje vám proto ošetření i mimo státní zdravotnická zařízení, spoluúčast na ošetření, lécích i hospitalizaci a v případě nutnosti i transport zpět do České republiky včetně lékařského dozoru. Situaci navíc můžete konzultovat s asistenční službou, která bývá zpravidla k dispozici 24/7.
Jaké připojištění se vám bude hodit
/f/124222/309x402/f50ad64365/309x402-1.png)
pojištění zavazadel
pojištění zrušeného nebo zpožděného letu
odpovědnost za škodu třetím osobám
rizikové či extrémní sporty
storno zájezdu
Jak najít to nejvýhodnější cestovní pojištění do Chorvatska?
Při výběru nejlepšího cestovního pojištění do Chorvatska je ideální jednotlivé nabídky vzájemně porovnat. Nejjednodušší cestou je využít naši online kalkulačku a srovnávač.
Stačí zadat cílovou destinaci, termín dovolené a věk pojišťovaných osob a ihned získáte aktuální nabídky jednotlivých pojišťoven včetně nejdůležitějších informací o rozsahu krytí i ceně pojistného.
Při rozhodování ale nesázejte pouze na cenu. Zaměřte se také na rozsah pojistných rizik, kvalitu asistenčních služeb, výši limitů krytí a výluky z pojištění, které mohou ovlivnit vyplacení pojistného plnění.
Praktické informace před cestou do Chorvatska
Vstupní podmínky
Občané Česka mohou projíždět a pobývat na území Chorvatska bez omezení. Nepotřebují žádná víza ani pobytové povolení. Jako členům Evropské unie nám ke vstupu do země stačí platný cestovní pas či občanský průkaz.
Pozor, tato podmínka se týká také dětí, které musí být vybaveny vlastním cestovním pasem (dítě nemůže vycestovat na pas rodiče). Aktuální vstupní podmínky je vždy potřeba ověřit skrze stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Měna
Oficiální měnou v Chorvatsku je euro (€). Kuna přestala platit začátkem roku 2023. Všechny ceny jsou dnes uváděny pouze v eurech a platby v hotovosti i kartou jsou zcela běžné. Bankomaty i terminály v obchodech přijímají většinu běžných karet používaných v Česku.
Očkování
Pro cestu a pobyt na území Chorvatska není momentálně nutné žádné povinné očkování. Aktuální situaci v zemi ověříte prostřednictvím Centra cestovní medicíny v Praze, případně na kterékoliv okresní hygienické stanici.
Jazyk a obyvatelstvo
V Chorvatsku žije zhruba 4,5 mil obyvatel. V etnickém složení převažují Chorvaté (89 %), setkáte se tady i se Srby, Maďary nebo Slovinci a dalšími evropskými národy. Úředním jazykem je chorvatština. V přímořských turistických letoviscích se ale domluvíte také anglicky, německy, velice často italsky a v některých lokalitách dokonce i česky.
Počasí v Chorvatsku a ideální doba k vycestování
Pobřežní část Chorvatska se může pochlubit typickým středomořským klimatem. Léta jsou tady horká a suchá, zimy bývají mírné. Vnitrozemní klima je naopak kontinentální. V létě proto nabízí příjemné teploty, zimy zde jsou ale tuhé a mrazivé.
Ideální dobou k vycestování je období od května do září, přičemž během července a srpna zde vrcholí hlavní turistická sezóna. Teplota mořské vody se zde od června do září pohybuje v rozmezí 22 až 24 °C. Průměrné teploty vzduchu se v červnu pohybují kolem 26°C, v červenci a srpnu pak kolem 30°C, v září opět kolem 26°C.
Nejsušším měsícem je červenec, kdy tady napadne průměrně 22 mm srážek. Nejvíce srážek naopak spadne koncem podzimu a na začátku zimy. Ostrovy jsou (oproti pevnině) na srážky méně bohaté. Spadne tady průměrně 500 až 1 000 mm ročně. Na pevnině jde o cca 1 700 mm.
Bezpečnost v Chorvatsku
Chorvatsko patří mezi bezpečné evropské destinace, o čemž vypovídá i nízká míra kriminality. I přesto doporučujeme důkladně hlídat svoje osobní věci, doklady a cennosti, které není dobré nechávat ani volně na hotelovém pokoji (využijte trezor).
Před cestou si také udělejte fotokopii občanského průkazu a pasu a vezměte si ji s sebou. Uložte si je ale stranou od originálu. Udělejte si i kopie pojištění, kreditních karet (nebo si opište jejich čísla), cestovních dokumentů a vše i s telefonním číslem banky si sbalte s sebou ideálně do menšího zavazadla, které budete mít neustále u sebe.
Co se týče dalších rizik, která na vás mohou v Chorvatsku číhat, pak musíme zmínit některá zvířata, s nimiž se můžete setkat. Kromě obtěžujícího hmyzu (např. komáři, vosy apod.) se zde můžete vzácně setkat se štíry, kteří jsou velmi plaší, jejich bodnutí je nicméně poměrně bolestivé.
Pozor dávejte i na pavouka jménem snovačka jedovatá (nebo též černá vdova), jehož kousnutí je extrémně nebezpečné a bezprostředně po něm je nutné vyhledat lékaře. V horských oblastech můžete potkat některé druhy jedovatých zmijí a v moři mořské ježky a žahavé medúzy. Lidem nebezpeční žraloci jsou v Jaderském moři (a konkrétně u pobřeží Chorvatska) naprostou výjimkou.
Další nepříjemností, která vám může dovolenou v Chorvatsku pokazit, je i riziko zemětřesení. Zemětřesení zde nejsou vzácná, jejich síla ale nebývá ničivá. Jedním z nejsilnějších zemětřesení za posledních 140 let nicméně bylo to v roce 2020, které dosáhlo síly 6,3 stupně Richterovy škály. Po něm následovalo dalších přibližně 30 slabších otřesů. Tehdy zemětřesení zasáhlo město Záhřeb a vyžádalo si několik obětí na lidských životech.
Cesta do Chorvatska
Ptáte se, jak cestovat do Chorvatska? Zvolit můžete leteckou přepravu, autobus, vlak nebo dopravu vlastním autem. Zpáteční letenky do Záhřebu pořídíte v roce 2025 obvykle od 4 000 do 5 500 Kč, podle sezóny a letecké společnosti. Průměrná doba letu z Prahy do Splitu (bez mezipřistání), kdy letadlo překoná zhruba 750 kilometrů, činí 1 hodinu a 30 minut.
Autobusové zájezdy do Chorvatska jsou samozřejmě značně levnější. To však bohužel na úkor komfortu během cesty. Doba jízdy začíná na 14 hodinách do Zadaru, ale trvat může až 17 hodin, pokud míříte z Prahy do Splitu. Z Brna se cesta zkrátí o 2,5 hodiny. Nedávnou novinkou je i cesta vlakem do Chorvatska. A jak dlouho trvá cesta vlakem do Chorvatska? Za optimálních podmínek se připravte na 14 až 21 hodin.
Náš tip: Rozhodli jste se vycestovat do Chorvatska autem? Více informací o jednotlivých trasách autem do Chorvatska si můžete přečíst v našem článku.
A kolik stojí cesta do Chorvatska? Náklady na cestu autem do Chorvatska a zpět se v roce 2025 pohybují přibližně mezi 8 000 až 13 000 Kč, včetně dálničních známek, mýtného a paliva. Výsledná částka závisí na délce trasy, spotřebě vozidla a místě pobytu.
Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat aktuální dopravní předpisy v Chorvatsku, včetně maximálních povolených rychlostí a povinné výbavy vozidla.
Další tipy
Ubytování v Chorvatsku
Co navštívit v Chorvatsku?
Náš tip:
Chorvatsko je také proslulé tím, že zde bylo natočeno mnoho známých filmů, například Hra o trůny nebo Vinnetou. Doporučujeme vám udělat si výlet za krásami filmových míst.