Muž střádá peníze do sklenice

Zonky mění strategii a končí s manuálním investováním. Nově už za vás může peníze zhodnotit jen Rentiér

Původní koncept P2P platformy Zonky končí. Od 31. srpna společnost Benxy, která službu Zonky provozuje, novým klientům poskytuje už jen službu Rentiér. Stávajícím klientům pak možnost manuálního investování skončí prvním listopadem. Co to znamená v praxi?

Proč ty změny?

Podle CEO Zonky Jiřího Humhala zájem klientů o službu Rentiér převyšuje ten o manuální individuální investování, tedy možnost vybrat si konkrétní půjčky pro zhodnocení peněz.

Počet uživatelů navíc i přes koronavirovou pandemii neustále roste a objem nových vkladů  je v porovnání s manuálním investováním v posledních měsících trojnásobný. Důvodem je samozřejmě i efektivita, na základě které už podle něj manuální investování pozbývá smysl

Jak uvedl sám Jiří Humhal: „Rentiér je pro klienty celkově jednodušší a oproti manuálnímu investování nevyžaduje moc času. Stačí jen zvolit výši vkladu a o zbytek se postará Zonky Rentiér. Z pohledu efektivity nám už ale nedává smysl udržovat vedle sebe dvě služby, které plní obdobnou funkci.“

Co se týče stávajících manuálních investic, zde se podle Humhala nic nemění. Klienti je podle něj mohou nechat takzvaně doběhnout (tzn. postupně vysplácet) a realizovat související výnosy. Zonky se bude dál o veškeré investice starat jako doposud. Nové manuální investice ale již nebudou možné.

Jak funguje Rentiér?

Zonky Rentiér vstoupil na trh v listopadu 2019. Zájem o něj předčil dle Humhala všechna očekávání. Princip Rentiéra je totiž založen na automatické alokaci vložených peněz prostřednictvím speciálního algoritmu Zonky do jednotlivých pohledávek ze spotřebitelských úvěrů. Klient tak poměrně jednoduše získá unikátní portfolio složené z částí pohledávek za klienty, kterým Zonky poskytlo úvěr.

Zonky bude i nadále v tomto případě pohledávky (nebo jejich části) spravovat. Co to znamená v praxi? Že platforma například připisuje jednotlivé platby pohledávkám klienta, řeší dlužníky opožděné platby, upozorňuje je na prodlení se splácením a v případě neuhrazené pohledávky situaci řeší soudní cestou. Zájemce o službu Rentiér tak ve finále pouze poskytne své volné prostředky (minimální vklad zde činí 10 000 Kč), které se díky platformě zajímavým způsobem zhodnocují.

Společnost Zonky nedávno zrušila vstupní poplatek pro nové Rentiéry, který činil 1,9 % p.a. Naopak ale zvýšila průběžný poplatek za správu z 2,4 % na 2,9 % p.a. V praxi tento poplatek platforma odečítá jednou měsíčně, a to až ve chvíli, kdy jsou peníze investovány. Pokud bude chtít klient peníze vybrat, žádný poplatek mu účtován nebude.

Těhotná žena podepisuje papír

Jak začít s Rentiérem?

Pokud máte volné finanční prostředky v minimální výši alespoň 10 000 Kč, stačí na oficiálních stránkách společnosti Zonky vyplnit krátkou registraci, která vám zabere pouze pár minut. Na konci registrace pak již máte možnost odeslat peníze, které chcete investovat do produktu Rentiér.

Jakmile peníze dorazí do vašeho investorského účtu, společnost Zonky vám automaticky začne budovat portfolio. Tento proces bude trvat 10 až 60 dnů, a to v závislosti na výši vkladu. Aby bylo riziko co nejvíce vyváženo, je vámi investovaná částka rozložena vždy minimálně do 490 malých pohledávek.

Klient, který začne se společností Zonky spolupracovat v rámci služby Rentiér, tak své volné prostředky investuje do nízkorizikových spotřebitelských úvěrů, které společnost Zonky důkladně prověřuje. Ve finále tak máte jistotu, že vaše peníze budou poskytnuty spolehlivým lidem s dobrými příjmy bez exekucí a vážných zádrhelů se splácením v minulosti.

Každého zájemce o službu Rentiér pak bude jistě zajímat, jak vysoký může být výnos z této investice. Úroková sazba je v tomto případě určena na základě profilu klienta (investora). Jako investor tak získáte průřez portfoliem Zonky od nejbezpečnějších investic s nižším výnosem, až po rizikovější s výnosem vyšším. Tímto rozložením společnost zajišťuje zajímavý výnos a stabilní návratnost s minimálním rizikem.

Při vkladu 10 000 Kč za vás vše zainvestujeme s očekávaným hrubým výnosem 7,36 % p.a., ve kterém není zohledněn poplatek za správu portfolia (2,9 % p.a.) a očekávané rizikové náklady (~1,41 % p.a.),“ uzavírá CEO Zonky Jiří Humhala.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.