Půjčky a úvěry
Muž střádá peníze do sklenice

Zonky mění strategii a končí s manuálním investováním. Nově už za vás může peníze zhodnotit jen Rentiér

12. října 2021|Vendula Flassig Vrablová|

Původní koncept P2P platformy Zonky končí. Od 31. srpna společnost Benxy, která službu Zonky provozuje, novým klientům poskytuje už jen službu Rentiér. Stávajícím klientům pak možnost manuálního investování skončí prvním listopadem. Co to znamená v praxi?

Porovnat půjčky

Proč ty změny?

Podle CEO Zonky Jiřího Humhala zájem klientů o službu Rentiér převyšuje ten o manuální individuální investování, tedy možnost vybrat si konkrétní půjčky pro zhodnocení peněz.

Počet uživatelů navíc i přes koronavirovou pandemii neustále roste a objem nových vkladů  je v porovnání s manuálním investováním v posledních měsících trojnásobný. Důvodem je samozřejmě i efektivita, na základě které už podle něj manuální investování pozbývá smysl

Jak uvedl sám Jiří Humhal: „Rentiér je pro klienty celkově jednodušší a oproti manuálnímu investování nevyžaduje moc času. Stačí jen zvolit výši vkladu a o zbytek se postará Zonky Rentiér. Z pohledu efektivity nám už ale nedává smysl udržovat vedle sebe dvě služby, které plní obdobnou funkci.“

Co se týče stávajících manuálních investic, zde se podle Humhala nic nemění. Klienti je podle něj mohou nechat takzvaně doběhnout (tzn. postupně vysplácet) a realizovat související výnosy. Zonky se bude dál o veškeré investice starat jako doposud. Nové manuální investice ale již nebudou možné.

Jak funguje Rentiér?

Zonky Rentiér vstoupil na trh v listopadu 2019. Zájem o něj předčil dle Humhala všechna očekávání. Princip Rentiéra je totiž založen na automatické alokaci vložených peněz prostřednictvím speciálního algoritmu Zonky do jednotlivých pohledávek ze spotřebitelských úvěrů. Klient tak poměrně jednoduše získá unikátní portfolio složené z částí pohledávek za klienty, kterým Zonky poskytlo úvěr.

Zonky bude i nadále v tomto případě pohledávky (nebo jejich části) spravovat. Co to znamená v praxi? Že platforma například připisuje jednotlivé platby pohledávkám klienta, řeší dlužníky opožděné platby, upozorňuje je na prodlení se splácením a v případě neuhrazené pohledávky situaci řeší soudní cestou. Zájemce o službu Rentiér tak ve finále pouze poskytne své volné prostředky (minimální vklad zde činí 10 000 Kč), které se díky platformě zajímavým způsobem zhodnocují.

Společnost Zonky nedávno zrušila vstupní poplatek pro nové Rentiéry, který činil 1,9 % p.a. Naopak ale zvýšila průběžný poplatek za správu z 2,4 % na 2,9 % p.a. V praxi tento poplatek platforma odečítá jednou měsíčně, a to až ve chvíli, kdy jsou peníze investovány. Pokud bude chtít klient peníze vybrat, žádný poplatek mu účtován nebude.

Těhotná žena podepisuje papír

Jak začít s Rentiérem?

Pokud máte volné finanční prostředky v minimální výši alespoň 10 000 Kč, stačí na oficiálních stránkách společnosti Zonky vyplnit krátkou registraci, která vám zabere pouze pár minut. Na konci registrace pak již máte možnost odeslat peníze, které chcete investovat do produktu Rentiér.

Jakmile peníze dorazí do vašeho investorského účtu, společnost Zonky vám automaticky začne budovat portfolio. Tento proces bude trvat 10 až 60 dnů, a to v závislosti na výši vkladu. Aby bylo riziko co nejvíce vyváženo, je vámi investovaná částka rozložena vždy minimálně do 490 malých pohledávek.

Klient, který začne se společností Zonky spolupracovat v rámci služby Rentiér, tak své volné prostředky investuje do nízkorizikových spotřebitelských úvěrů, které společnost Zonky důkladně prověřuje. Ve finále tak máte jistotu, že vaše peníze budou poskytnuty spolehlivým lidem s dobrými příjmy bez exekucí a vážných zádrhelů se splácením v minulosti.

Každého zájemce o službu Rentiér pak bude jistě zajímat, jak vysoký může být výnos z této investice. Úroková sazba je v tomto případě určena na základě profilu klienta (investora). Jako investor tak získáte průřez portfoliem Zonky od nejbezpečnějších investic s nižším výnosem, až po rizikovější s výnosem vyšším. Tímto rozložením společnost zajišťuje zajímavý výnos a stabilní návratnost s minimálním rizikem.

Při vkladu 10 000 Kč za vás vše zainvestujeme s očekávaným hrubým výnosem 7,36 % p.a., ve kterém není zohledněn poplatek za správu portfolia (2,9 % p.a.) a očekávané rizikové náklady (~1,41 % p.a.),“ uzavírá CEO Zonky Jiří Humhala.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).