Cestovní pojištění – srovnání cen

Úvěr ze stavebního spoření

Stavební spoření je jedním z oblíbených produktů, prostřednictvím kterých si můžeme poměrně bezpečně a dlouhodobě spořit finanční prostředky. Navíc existuje také úvěr ze stavebního spoření, který lze využít k rekonstrukci nebo modernizaci obydlí. Jak úvěr ze stavebního spoření funguje a jaké jsou jeho typy? Prozradíme na následujících řádcích.

Bez podmínek to nepůjde

Pokud si plánujete vzít úvěr ze stavebního spoření, je potřeba splnit několik podmínek (záleží na konkrétní spořitelně). Mezi ty obecné patří minimální naspořená částka ve výši 30 % až 60 % ze stanovené cílové částky a minimální doba spoření, která obvykle činí dva roky. Pokud tyto dvě podmínky splníte, můžete u své spořitelny zažádat o jeden z následujících úvěrů.

porovnání půjček

Řádný úvěr ze stavebního spoření

Na tento úvěr má nárok klient, který si naspořil minimálně 40 procent z cílové částky, finanční prostředky ukládá alespoň dva roky a dosáhl patřičného hodnotícího čísla, které si volí stavební spořitelna interně. Počítejte ale s tím, že některé spořitelny si za uzavření spoření účtují poplatky okolo jednoho procenta z cílové částky. Řádný úvěr ze stavebního spoření můžete využít zejména na drobné rekonstrukce nebo opravy. Úvěr se hodí pro ty, kteří si již nějakou dobu spoří a nechtějí (nebo nemohou) za statisícové částky ručit nemovitostí. 

  • Výhody: Spořitelny většinou nevyžadují potvrzení o příjmech od žadatele. Navíc úvěr lze doplatit kdykoliv a bez sankce. Spořitelny také často nevyžadují zástavu ve formě nemovitosti a nabízí fixní úrokovou sazbu po celou dobu splácení úvěru.
     

  • Nevýhody: Nevýhodou je skutečnost, že úroky řádných úvěrů ze stavebního spoření jsou často vyšší, než u úvěru překlenovacího (viz níže) nebo klasické hypotéky.  Navíc je v některých případech nutné mít ručitele, nebo uzavřít další produkt spořitelny. 

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Tento meziúvěr, jak se překlenovacímu úvěru ze stavebního spoření také říká, se stejně jako řádný úvěr výše váže na uzavřené stavební spoření. Čerpat ho ale můžete prakticky hned po uzavření smlouvy. Vedení překlenovacího úvěru je většinou zpoplatněno a často je potřeba k němu sjednat životní pojištění nebo jiný produkt z nabídky poskytovatele. Ideální je, pokud vychytáte akci, během které můžete uzavřít překlenovací úvěr zdarma. 

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření využijete třeba tehdy, když si budete chtít pořídit např. družstevní byt, který ale nebude v dohledné době přecházet do osobního vlastnictví. Vy zároveň nebudete mít jinou nemovitost do zástavy, a na svém stavebním spoření nebudete plnit podmínky pro poskytnutí řádného úvěru. 

  • Výhody: U tohoto typu úvěru není potřeba mít cokoli naspořeno. Navíc dosáhnete na státní podporu, která je připisována ve fázi překlenovacího úvěru na stále běžící stavební spoření (až dva tisíce korun ročně). Často také nemusíte prokazovat své příjmy potvrzením od zaměstnavatele a u nižších částek není vyžadován ručitel nebo nemovitost jako zástava.

  • Nevýhody: Hlavním nedostatkem je jistě to, že úroky splácíte z celé půjčené částky, která se po celou dobu trvání tohoto úvěru nesnižuje. Další nevýhodou je fakt, že úvěr často nelze bezplatně refinancovat či ho doplatit.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2