Turista se solární nabíječkou na batohu

Solární nabíječky a batohy aneb energie vždy po ruce

8. 7. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Využití solární energie může mít i jiné podoby než fotovoltaické panely na střeše nebo na poli. Jednu z nich představuje solární nabíječka. Tato praktická vychytávka vám umožní nabíjet drobnou elektroniku – kdekoliv a zdarma. Jak solární nabíječka funguje a pro koho je vhodná?

Solární nabíječka prošla velkou proměnou

Solární nabíječka není žádnou novinkou. Podobné produkty se na trhu vyskytují již hezkou řádku let. V minulosti se ale jednalo spíše o nepříliš efektivní hračku pro technologické nadšence. Dnes solární nabíječka mile překvapí různorodým provedením, designem, pořizovací cenou i výkonem. Běžná solární nabíječka na mobil vám v příznivých podmínkách dobije baterii smartphonu na 100 % za zhruba 1–2 hodiny.

V obchodech uvidíte dva základní typy solárních nabíječek.

 • Solární nabíječka s přímým nabíjením: Zpravidla menší a lehčí modely, které nabíjí ve chvíli, kdy přijímají sluneční záření. Hodí se pro dobíjení méně náročných zařízení (mobil, GPS navigace).

 • Solární nabíječka s integrovanou baterií: Modely schopné uložit energii pro pozdější využití. Tento typ do značné míry funguje jako powerbanka. Nabíječky s velkou kapacitou si poradí i s notebooky nebo autobateriemi.

Z technologického hlediska se solární nabíječka zásadně neliší od klasické fotovoltaiky. I zde tvoří základ fotovoltaické články, které přeměňují sluneční energii na elektrickou. Jen panely složené z článků jsou o poznání menší. Rozměry zařízení vám rovnou napoví o jeho výkonu. Menší solární panely budou v praxi většinou znamenat nižší výkon. Do hry ale vstupuje ještě typ článků nebo účinnost panelů. Na nabíječce samozřejmě nechybí ani vstup pro USB, kterým se nabíjí vaše zařízení.

Solární batoh, kus plátna či klasická powerbanka

Vzhled solárních nabíječek se může značně lišit. Narazíte na modely ve tvaru běžné powerbanky, nabíječky připomínající kus plátna nebo solární batohy. Ty kombinují výhody nabíječky a standardního batohu s úložným prostorem. Solární panel obvykle pokrývá celou přední plochu batohu, jedná se tak o poměrně výkonnou variantu. Nicméně i další solární nabíječky často disponují poutkem na připevnění k batohu a jinému vybavení.

Solární nabíječka osloví především cestovatele, outdoorové nadšence a další osoby, které se delší dobu pohybují venku mimo dosah elektrické sítě. Své využití najde i na rodinné dovolené v kempu nebo na letních táborech.

Cestovní pojištění online

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. V případě neočekávaných výdajů za zdravotní péči v cizí zemi budete mít jistotu, že náklady na ošetření nepůjdou z vaší kapsy.

Menší solární nabíječka na mobil nestojí více než tisícovku

Cena solární nabíječky se odvíjí od provedení a konkrétních parametrů. Rozhodně ale nemusí jít o nákladnou záležitost. Solární nabíječka na mobil a menší elektroniku se dá bez problémů sehnat do 1 000 Kč. Na výkonnější modely, které jsou schopné nabíjet větší zařízení, si připravte nejméně 3 000–4 000 Kč. Solární batohy obvykle začínají na cenách okolo 2 000 Kč, ale zde samozřejmě záleží i na objemu úložného prostoru a použitých materiálech u samotného batohu.

Při výběru nezapomeňte zohlednit další parametry, například hmotnost, výkon nebo kapacitu baterie. Pohlídejte si také výstupní napětí, které musí korespondovat s nabíjenými zařízeními.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.