Cestovní pojištění – srovnání cen

solární energie na cesty

Ještě pár let zpět patřila mezi základní a nezbytnou výbavu každého správného cestovatele mapa, kvalitní obuv a pořádná krosna. Dnešní výbava je přece jen o něco modernější. Papírové mapy ve většině nahradily chytré telefony a navigace, a batohy už taky neslouží jen k uchovávání a přesunu nejdůležitějších věcí. Díky inovativním technologiím můžete na cestách snadno dobíjet mobily nebo jiná malá zařízení. Slyšeli jste už o solárních nabíječkách a batozích? 

Solární energie jako hudba budoucnosti

O solárních (fotovoltaických) panelech jste už pravděpodobně slyšeli. Kromě větších – zpravidla komerčních – projektů si je stále častěji pořizují také jednotlivci a domácnosti. Důvodem je energetická soběstačnost, klesající cena a zvyšující se účinnost i možnost získat na jejich pořízení dotaci. Solární energie se také stále častěji promítá do života cestovatelů a nomádů, kteří využívají komplexní řešení pro outdoorové použití. Mezi nejoblíbenější trendy současnosti patří solární batohy a nabíječky

solární nabíječka

Monokrystalické panely i amorfní silikon

V outdoorové oblasti se používají výhradně monokrystalické panely, které dosahují nejvyšší účinnosti (cca 21 %) při nastavení vůči slunci v úhlu 90 stupňů. Existuje ale také alternativa v podobě amorfního silikonu, který je o něco odolnější, než výše uvedené monokrystalické panely, s jeho účinností to ale není nikterak valné (cca 7 %). Před samotným výběrem je proto třeba zohlednit několik důležitých faktorů (lokalitu, ale třeba i vstupní investici). 

Jak to vypadá v praxi? 

Třeba taková solární nabíječka vás může překvapit svým vzhledem. Většinou jde o „placku“ z pevné umělé tkaniny, která se přeloží na několik dílů, čímž se snáze vejde do batohu či kufru. Značnou část solární nabíječky zabírají výkonné solární panely a nechybí samozřejmě ani vstup pro USB, kterým se přímo nabíjí váš iPhone, fotoaparát, GPSka, Kindle, iPod či power banka. 

Hmotnost takové solární nabíječky není nijak limitující. Při výběru sázejte především na nabíječky s pogumováním, které je chrání proti poškozením nebo vniknutím vody (o případné voděodolnosti by měl vždy informovat výrobce zařízení). V praxi to pak vypadá tak, že přes den solární nabíječku dobíjíte a v noci díky kumulované energii naopak nabíjíte drobnou elektroniku.  Ty nejlevnější solární nabíječky pořídíte už od několika stokorun

Další vychytávkou v oblasti solárních energií na cesty jsou solární batohy. Takový solární batoh umožňuje uživateli konstantní zdroj elektrické energie pro klíčovou elektroniku, jako jsou mobilní telefony a počítače. Jednoduše tak zařízení připojíte k batohu pomocí USB a o nic dalšího se nestaráte. Solární batohy pořídíte zhruba od 2 do 7 tisíc korun.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2