PayPal pro začátečníky - Žena drží nad notebookem telefon v ruce s nápisem PayPal

PayPal pro začátečníky: Co to je, jak funguje a má vůbec smysl o něm uvažovat?

Aby byl nákup na internetu úspěšný a bezproblémový, je potřeba zvolit maximálně bezpečnou platební metodu. A právě v téhle fázi nákupu se můžete poprvé setkat s platebním systémem PayPal. Jak tenhle systém funguje, je bezpečný a má smysl o něm uvažovat?

Paypal: co to je a jak funguje?

PayPal, podobně jako ostatní „virtuální peněženky“, jsou bezpečnějším řešením pro všechny uživatele, kteří rádi a často nakupují na zahraničních e-shopech (např. Aliexpress, E-bay, Wish apod.). Využívat této platby v praxi pak můžete ve všech e-shopech, které PayPal podporují jako jednu z platebních metod.

PayPal je už víc než dekádu nejbezpečnější, nejpohodlnější a nejspíš nejrozšířenější způsob, jak platit po internetu služby i zboží z celého světa. Zároveň jde o službu, jejímž prostřednictvím je možné platby také přijímat. V České republice ho můžeme používat už více než 15 let. Přesto o této službě ne každý ví. Její největší kouzlo a výhoda spočívá v maximální bezpečnosti celé transakce, stejně jako v platebním komfortu pro konečného uživatele.

Při platbách na internetu totiž už dávno neplatí, že je potřeba otrocky opisovat devatenácticiferná čísla z platebních karet a riskovat, že se k nim dostane někdo, kdo nemá. Díky PayPalu už není potřeba platit dál českým bankám stokorunové poplatky za drobné převody ze zahraničí a do zahraničí nebo přijímat zboží na dobírku.

Více o platbách na internetu se dočtete v našem článku:

Výhody PayPal

 • Rychlé platby a téměř okamžité připsání peněz.

 • Jednoduché placení i příjem plateb.

 • Založení PayPal účtu zdarma během několika minut.

 • Platby bez nutnosti neustálého opisování údajů z platebních karet.

Nevýhody PayPal

 • Za některé platby (např. platba kartou nebo zahraniční transakce) jsou účtovány poplatky.

 • Velká část PayPal je stále v angličtině.

 • Pokud někdo zjistí vaše přihlašovací údaje, může vám vykrást účet podobně jako v běžném internetovém bankovnictví.

 • V případě ztráty nebo odcizení hesla, je velmi složité se do účtu znovu přihlásit.

Účet, který si založíte za pět minut

K založení účtu vám stačí platební karta (s povolenými platbami na internetu), počítač, chytrý telefon nebo jiné zařízení s internetovým připojením a pár minut volného času.

Samotnou službu můžeme směle přirovnat k virtuální peněžence, kterou vám ale nikdo jen tak neodcizí. Veškeré transakce totiž probíhají ve vysoce zabezpečeném online prostředí. Abyste mohli služby využívat, je potřeba si vytvořit účet na stránce paypal.com, kde klepnete na tlačítko „Zaregistrovat“. 

Oficiální stránky jsou zčásti dostupné v českém jazyce, takže s registrací nebudou mít problém ani ti, kteří jsou angličtinou nepolíbení.

Postup založení účtu na PayPal v 5 jednoduchých krocích

 1. Vyberte si, zda zakládáte osobní nebo firemní účet.

 2. Zadejte číslo svého mobilního telefonu.

 3. Na zaslané telefonní číslo vám přijde šestimístný bezpečnostní kód, který opíšete do předpřipravených políček.

 4. Vyplníte svoje osobní údaje (případně účet spárujete s Google účtem).

 5. Zadáte datum narození a adresu bydliště nebo trvalého pobytu.

Jak poslat peníze na PayPal?

Jakmile odsouhlasíte obchodní podmínky a správně vyplníte všechny informace výše, váš účet je založený. Abyste mohli pomocí PayPalu platit, je ještě potřeba ho spárovat s vaší platební kartou. Pamatujte, že při zakládání PayPal účtu musíte mít na platební kartě kladný zůstatek. V opačném případě vám systém kartu nezaregistruje. 

Po zadání platební karty s kladným zůstatkem vám systém rovnou nabídne přihlášení do vašeho účtu. Peníze na PayPal můžete zaslat dvěma způsoby: prostřednictvím platební karty a z bankovního účtu. Za převod platební kartou zaplatíte poplatek 4,9 % z převáděné částky. Vhodnějším způsobem je proto platba přes bankovní účet.

Náš tip

Pokud vám z nějakého důvodu PayPal nevyhovuje a chcete účet zrušit, zbývající peníze můžete převést zpátky na váš bankovní účet. Převod peněz z PayPal účtu provedete v záložce "My Account" – "Withdraw". Zde klikněte na „Withdraw funds to your bank account“. Transakce je zdarma a peníze budete mít na účtu do 3 pracovních dní.

Jak PayPal využívat v praxi?

Pokud zvolený e-shop platbu přes PayPal umožňuje, po výběru této platební metody budete přesměrování na web, kde se jednoduše přihlásíte ke svému účtu. Transakci pouze potvrdíte, a to aniž byste museli vypisovat údaje z karty. Výhodou je zde navíc i to, že nebude třeba následně vyplňovat adresu, na kterou se má balíček doručit. Měla by se stáhnout sama z PayPal účtu. Ve finále tak ušetříte spoustu času, který můžete věnovat jiným a mnohem zábavnějším činnostem.

Mohlo by vás zajímat

PayPal účet má v současné době jenom v USA 72 % online zákazníků.

Něco málo z historie PayPalu

Jako první byla světu tahle služba představená v roce 1998. A to pod společností Confinity, která v roce 2002 učinila veřejnou nabídku a v témže roce ji zakoupila firma eBay. O dva roky později pak společnost oznámila záměr vyčlenit se do nezávislé společnosti, k čemuž došlo v roce 2015.

Od té doby si našla cestu prakticky na všechny světové kontinenty a nejrůznější druhy elektronických zařízení (chytré mobilní telefony, notebooky apod.). S její pomocí tak můžete bezpečně platit na internetu, případně platby sami přijímat. A to klidně z opačné strany světa. 

Půjčte si chytře

Poradíme, jak bezpečně získat půjčku na nečekané výdaje i velké sny.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Nákup páru přes PC
  22. května 2024|Jana Březinová
  Nákup na splátky: Snadná cesta k novému telefonu, nebo k exekuci?

  Nákup na splátky je oblíbenou možností financování elektroniky nebo vybavení domácnosti. Často se ale zapomíná na to, že se jedná o typ půjčky. A někdy velmi nevýhodný. Kdy nákup na splátky (ne)dává smysl? Vychází lépe pronájem zařízení? Nebo raději zvolit úplně jinou alternativu?

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.