Dívky s mobily

Jaký tarif je pro děti nejvhodnější a pro vaši peněženku nejvýhodnější?

29. 7. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Mobilní telefon dnes vlastní většina dětí. Jistota, že si v případě potřeby můžete zavolat, obvykle rozhodne debatu, zda by vaše dítě již mělo mít svůj vlastní mobil. Víte, jaký tarif pro děti zvolit, aby odpovídal jejich potřebám a zároveň nijak nezamával s vaším rodinným rozpočtem?

Tarif pro děti vybírejte podle využití telefonu

Kdy je vhodná doba pro pořízení prvního mobilního telefonu? Na tom se neshodnou ani odborníci. Někteří doporučují s nástupem do školy, jiní mezi 8. a 10. rokem dítěte a další až mnohem déle.

První telefon

Co zvážit před pořízením telefonu?

Konečné rozhodnutí stejně vždy zůstane na rodičích, kteří musí posoudit, jestli a do jaké míry dítě mobil potřebuje.

 • Kolik je vašemu dítěti?

 • Proč dostává mobilní telefon?

 • Jak jej bude využívat?


Odpovědi na tyto otázky vás při volbě tarifu pro děti nasměrují. U puberťáků se neobejdete bez velkého objemu mobilních dat, menším dětem často stačí základní tarify, díky kterým vám kdykoliv zavolají nebo napíšou.

Dávejte pozor na nečekané výdaje

Specifikem dětských tarifů je nutnost rodičovského dohledu. Zatímco na věku, ve kterém by dítě mělo dostat první telefon, se odborníci neshodnou, význam kontroly nijak zpochybňován není. Děti sice mobily mnohdy ovládají lépe a rychleji než dospělí, ale ne vždy si uvědomují souvislosti a hrozby.

Při výběru tarifu pro děti si proto zjistěte, jakým způsobem můžete chování dítěte kontrolovat a eventuálně regulovat. Tyto možnosti se v rámci jednotlivých tarifů liší. Přehled o výdajích vám poskytnou předplacené karty či nastavení maximálních limitů u tarifů. Rozumnou prevenci představuje blokování některých činností – například mezinárodních hovorů, volání na audiotexové linky nebo posílání prémiových SMS.

Chlapec a dívka se dívají do mobilu

Prostá kontrola útraty nestačí

Zdaleka však nejde pouze o dohled nad výdaji. Mnohem důležitější je, aby děti neměly přístup ke službám a portálům, které jsou pro ně nevhodné. Operátoři nabízí aplikace a další řešení, která dítěti zamezí v přístupu k nevhodnému obsahu. Rodiče navíc získají přehled o tom, jaké aplikace dítě používá nebo kolik času tráví na internetu.

Záleží opět jen na vás, zda se spolehnete výhradně na vysvětlování či na uvedené kontrolní nástroje. Ale zejména u menších dětí je na místě zjišťovat, co se v průběhu dne na displeji telefonu odehrává. Obecně platí, že větší možnosti rodičovského dozoru vám dává smluvní tarif než předplacená karta.

Tarif pro děti a studenty

Hledáte mobilní tarif pro své dítě?

Mobilní operátoři mají v nabídce nejrůznější tarify určené přímo pro děti nebo studenty. Jejich ceny si snadno porovnáte v naší kalkulačce. Se zřízením nového telefonního čísla vám rádi zdarma pomůžeme.

Ve hře jsou tři základní varianty

Ve chvíli, kdy máte jasno o využití dětského telefonu a případném dohledu, stojíte před podobnou volbou jako u kteréhokoliv jiného uživatele. V zásadě existují tři možnosti:

 • předplacená karta,

 • samostatný smluvní tarif s paušálem,

 • zařazení do rodinného tarifu.


Všechny varianty mají své výhody a za určitých okolností dávají smysl.

Předplacenou kartu rodiče nejčastěji volí u nejmenších dětí, které se s mobilním telefonem ještě seznamují. Výhodou je naprostá kontrola nad výdaji, naopak riziko spočívá ve vyčerpání kreditu – poté se vám dítě nedovolá. Nicméně někteří operátoři umožňují automatické dobíjení kreditu, které by tuto hrozbu mělo eliminovat.

Samostatný tarif s měsíčním paušálem se hodí především u větších dětí. Jejich potřeba volání a psaní se příliš neliší od dospělých – proto je logické, že disponují vlastním tarifem, který zohledňuje jejich chování na telefonu. Dá se předpokládat, že základním požadavkem ze strany vašich ratolestí bude velký objem mobilních dat.

Stále oblíbenější a pravděpodobně nejpohodlnější řešení představuje zařazení dětského telefonu do rodinného tarifu. U rodinného tarifu platíte měsíční paušál, který pokryje mobilní služby pro celou domácnost. Nabídky operátorů se vztahují na menší i početnější rodiny. Výjimkou není ani sdílení balíčku mobilních dat napříč domácností. Pokud rodinný tarif zatím nemáte, ověřte si, jestli pro vás tato varianta nevychází výhodněji než více samostatných tarifů.

Chlapec s mobilem u ucha

Nový tarif jako perfektní příležitost pro srovnání nabídek

Měli jste nejvýhodnější tarif pro pár nebo tříčlennou rodinu? Výborně, ale ještě to neznamená, že vám stejný operátor nabídne nejvýhodnější podmínky i pro více osob. Přidávání dalšího člena domácnosti do rodinného tarifu je ideální příležitost pro porovnání nabídek různých operátorů. Srovnejto.cz vám zdarma pomůže jak s výběrem individuálních, tak rodinných tarifů.

Srovnání mobilních tarifů online

Díky online kalkulačce uvidíte během chvíle přehled nejvýhodnějších tarifů od několika desítek operátorů. Naši specialisté s vámi telefonicky proberou všechny nabídky včetně těch neveřejných, ke kterým byste se jinak nedostali.

Pokud budete mít zájem změnit operátora, vyřídíme za vás veškerou administrativu. Vy tak získáte výhodnější podmínky, aniž byste museli opustit pohodlí svého domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  21. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Slevy na mobily, zvýhodněné tarify nebo bezdrátová sluchátka. Stejně jako pod stromečkem očekáváte alespoň jedny ponožky, i u operátorů už tušíte, jaké vánoční dárky si připraví pro své zákazníky. Co si velká trojka přichystala v letošním roce?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  22. října 2023|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Který operátor je nejlepší?

  Českému trhu s operátory již řadu let dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Z našeho srovnání vychází nejlevněji T-Mobile, ale cenové rozdíly jsou minimální. Navíc zdaleka nejde jen o cenu.

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?