Blog
Tarify
Dívky s mobily

Jaký tarif je pro děti nejvhodnější a pro vaši peněženku nejvýhodnější?

29. července 2021|Petr Pohůdka|

Mobilní telefon dnes vlastní většina dětí. Jistota, že si v případě potřeby můžete zavolat, obvykle rozhodne debatu, zda by vaše dítě již mělo mít svůj vlastní mobil. Víte, jaký tarif pro děti zvolit, aby odpovídal jejich potřebám a zároveň nijak nezamával s vaším rodinným rozpočtem?

Tarif pro děti vybírejte podle využití telefonu

Kdy je vhodná doba pro pořízení prvního mobilního telefonu? Na tom se neshodnou ani odborníci. Někteří doporučují s nástupem do školy, jiní mezi 8. a 10. rokem dítěte a další až mnohem déle. Konečné rozhodnutí stejně vždy zůstane na rodičích, kteří musí posoudit, jestli a do jaké míry dítě mobil potřebuje.

  • Kolik je vašemu dítěti?

  • Proč dostává mobilní telefon?

  • Jak jej bude využívat?

Odpovědi na tyto otázky vás při volbě tarifu pro děti nasměrují. U puberťáků se neobejdete bez velkého objemu mobilních dat, menším dětem často stačí základní tarify, díky kterým vám kdykoliv zavolají nebo napíšou.

Dávejte pozor na nečekané výdaje

Specifikem dětských tarifů je nutnost rodičovského dohledu. Zatímco na věku, ve kterém by dítě mělo dostat první telefon, se odborníci neshodnou, význam kontroly nijak zpochybňován není. Děti sice mobily mnohdy ovládají lépe a rychleji než dospělí, ale ne vždy si uvědomují souvislosti a hrozby.

Při výběru tarifu pro děti si proto zjistěte, jakým způsobem můžete chování dítěte kontrolovat a eventuálně regulovat. Tyto možnosti se v rámci jednotlivých tarifů liší. Přehled o výdajích vám poskytnou předplacené karty či nastavení maximálních limitů u tarifů. Rozumnou prevenci představuje blokování některých činností – například mezinárodních hovorů, volání na audiotexové linky nebo posílání prémiových SMS.

Chlapec a dívka se dívají do mobilu

Prostá kontrola útraty nestačí

Zdaleka však nejde pouze o dohled nad výdaji. Mnohem důležitější je, aby děti neměly přístup ke službám a portálům, které jsou pro ně nevhodné. Operátoři nabízí aplikace a další řešení, která dítěti zamezí v přístupu k nevhodnému obsahu. Rodiče navíc získají přehled o tom, jaké aplikace dítě používá nebo kolik času tráví na internetu.

Záleží opět jen na vás, zda se spolehnete výhradně na vysvětlování či na uvedené kontrolní nástroje. Ale zejména u menších dětí je na místě zjišťovat, co se v průběhu dne na displeji telefonu odehrává. Obecně platí, že větší možnosti rodičovského dozoru vám dává smluvní tarif než předplacená karta.

Ve hře jsou tři základní varianty

Ve chvíli, kdy máte jasno o využití dětského telefonu a případném dohledu, stojíte před podobnou volbou jako u kteréhokoliv jiného uživatele. V zásadě existují tři možnosti:

  • předplacená karta,

  • samostatný smluvní tarif s paušálem,

  • zařazení do rodinného tarifu.

Všechny varianty mají své výhody a za určitých okolností dávají smysl. Předplacenou kartu rodiče nejčastěji volí u nejmenších dětí, které se s mobilním telefonem ještě seznamují. Výhodou je naprostá kontrola nad výdaji, naopak riziko spočívá ve vyčerpání kreditu – poté se vám dítě nedovolá. Nicméně někteří operátoři umožňují automatické dobíjení kreditu, které by tuto hrozbu mělo eliminovat.

Samostatný tarif s měsíčním paušálem se hodí především u větších dětí. Jejich potřeba volání a psaní se příliš neliší od dospělých – proto je logické, že disponují vlastním tarifem, který zohledňuje jejich chování na telefonu. Dá se předpokládat, že základním požadavkem ze strany vašich ratolestí bude velký objem mobilních dat.

Stále oblíbenější a pravděpodobně nejpohodlnější řešení představuje zařazení dětského telefonu do rodinného tarifu. U rodinného tarifu platíte měsíční paušál, který pokryje mobilní služby pro celou domácnost. Nabídky operátorů se vztahují na menší i početnější rodiny. Výjimkou není ani sdílení balíčku mobilních dat napříč domácností. Pokud rodinný tarif zatím nemáte, ověřte si, jestli pro vás tato varianta nevychází výhodněji než více samostatných tarifů.

Chlapec s mobilem u ucha

Nový tarif jako perfektní příležitost pro srovnání nabídek

Měli jste nejvýhodnější tarif pro pár nebo tříčlennou rodinu? Výborně, ale ještě to neznamená, že vám stejný operátor nabídne nejvýhodnější podmínky i pro více osob. Přidávání dalšího člena domácnosti do rodinného tarifu je ideální příležitost pro porovnání nabídek různých operátorů. Srovnejto vám zdarma pomůže jak s výběrem individuálních, tak rodinných tarifů.

Díky online kalkulačce uvidíte během chvíle přehled nejvýhodnějších tarifů od několika desítek operátorů. Naši specialisté s vámi telefonicky proberou všechny nabídky včetně těch neveřejných, ke kterým byste se jinak nedostali. Pokud budete mít zájem změnit operátora, vyřídíme za vás veškerou administrativu. Vy tak získáte výhodnější podmínky, aniž byste museli opustit pohodlí svého domova.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).