Co je paušální tarif?

Paušální tarif je balíček mobilních a datových služeb, které zákazník od operátora dostává při placení pravidelného měsíčního poplatku, tzv. paušálu. V současnosti v rámci paušálního tarifu od poskytovatele běžně obdržíte určitý počet volných minut, SMS zpráv a datový balíček. Pokud služby vyčerpáte, jsou vám podle příslušných sazeb naúčtovány dodatečné poplatky za další uskutečněné úkony. Tato částka se na konci zúčtovacího období případně přičte ke standardnímu paušálu.

Chci výhodnější tarif

Je lepší paušální tarif, nebo předplacená karta?

Paušální tarif představuje jednu ze dvou variant, jak si zajistit mobilní služby. Tu druhou tvoří předplacená karta. Paušál se hodí zejména pro uživatele, kteří hodně telefonují, píší a surfují na internetu – v takových případech vychází paušální tarif o poznání levněji než předplacená karta. U paušálního tarifu navíc nemusíte řešit dobíjení kreditu a zpravidla máte nárok na bohatší nabídku benefitů od operátora.

K nevýhodám paušálního tarifu patří nižší kontrola nad výdaji a částečně také samotný paušál, který platíte, i když telefon vůbec nevyužíváte. Abyste dosáhli na paušální tarif, musíte s operátorem uzavřít smlouvu.

Jak správně zvolit paušální tarif?

Volba správného paušálního tarifu je klíčová. Pokud zvolíte nedostatečné množství služeb, budete je nepříliš výhodně dokupovat. V opačném případě platíte zbytečně vysokou částku – tento problém se v praxi týká až poloviny zákazníků. Paušální tarif se snažte nastavit tak, abyste služby téměř kompletně vypotřebovali. Když vám zbyde zhruba 5–10 % volných minut, SMS a datového balíčku, je váš paušál v ideální výši. Tato rezerva vám pokryje případné odchylky mezi jednotlivými měsíci.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.