Blog
Pojištění vozu
Jaké je povinné ručení v Německu?

Jaké je povinné ručení v Německu?

23. října 2021|Marek Drahorád|

Pokud máte trvalý pobyt v zahraničí a přivezete si tam své auto z Česka, obvykle ho ve své nové domovině budete muset zaregistrovat a také pojistit. Přečtěte si, jak je to s povinným ručením konkrétně v Německu.

Porovnat povinné ručení


Začneme tím, co vlastně toto povinné ručení pokrývá. Rozsah krytí je u německého povinného ručení podobný jako u nás. Pojišťovna se zavazuje, že uhradí škody způsobené  nejen na vozidlech, které při nehodě poškodíte, ale  i na ostatním majetku. Kryje také újmy na zdraví všech poškozených.

Je pojištění auta v Německu povinné, nebo ne?

I zde je situace podobná jako u nás. Povinné ručení Německo ze zákona vyžaduje. Jakou pojišťovnu a konkrétní produkt si zvolíte, je však na vás. Povinné ručení v Německu si můžete vybírat mimo jiné  podle rozsahu pojistného krytí, ceny a dalších parametrů. Zákonem je nařízen  pouze samotný základ pojistky - tedy rizika, která souvisejí se způsobenou dopravní nehodou. Nejsou vyžadována žádná připojištění ani havarijní pojištění. Pojištění auta v Německu vás tedy samo o sobě ničím nepřekvapí.

V čem se povinné ručení v Německu liší?

Když své auto přihlásíte v Německu, může vás zaskočit, že kromě povinného ručení musíte hradit ještě silniční daň. Tuto povinnost v ČR nemáme, u našich sousedů však nahrazuje dálniční známku. Další odlišností je výše pojistného plnění. Zatímco v Česku patří povinné ručení s krytím do 150 milionů korun k vyššímu standardu, v Německu se běžně setkáte s plněním do 100 milionů eur.

Kde a jak povinné ručení v Německu sjednat?

Vaše možnosti se v Německu nijak výrazně neliší. Stejně jako u nás si u našich západních sousedů můžete vybírat z celé řady pojišťoven, u kterých si povinné ručení sjednáte osobně nebo přes internet. Stejně tak platí, že vám povinné ručení může být sjednáno také zcela automaticky. To se týká situací, kdy si automobil berete na leasing. V takovém případě je platba za pojistku často součástí splátky.

Kolik stojí povinné ručení v Německu?

Povinné ručení v Německu vychází obvykle dráž  než v České republice, ale nelze jednoduše paušalizovat, protože stejně jako u nás se do ceny promítá celá řada faktorů. Zejména když v Německu chcete pojistit své první auto, vyjde vás povinné ručení na vysokou částku. Například pojistka na Škodu Rapid s benzinovým motorem 1.0 s přibližným ročním nájezdem 20 000 km začíná pro nového pojistníka na částce kolem 600 eur ročně.

Platí česká zelená karta v Německu?

Pokud své auto v Německu neplánujete registrovat, můžete být v klidu. Povinné ručení z Česka totiž platí po celé EU. Česká zelená karta v Evropě totiž funguje úplně stejně jako u nás a další pojištění auta v Německu nemusíte řešit. Jen si dejte pozor na výši pojistného plnění. V zahraničí můžete snadno způsobit mnohem vyšší škodu než u nás a základní limit by nemusel stačit.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).