Zelená karta

Kde všude platí zelená karta?

20. 4. 2021
|
Délka čtení: 4 min.

Podle zákona je zelená karta mezinárodní osvědčení, které prokazuje, že je vozidlo pojištěné. Dostanete ji po sjednání povinného ručení, chcete-li odpovědnosti z provozu vozidla, a prokázat se skrze ni můžete v Evropě i některých dalších státech. Kde všude zelená karta platí?

Co je zelená karta?

Jak už jsme výše zmínili, jde o jediný mezinárodně uznávaný doklad o existenci pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Pomocí zelené karty řidič v první řadě prokáže, že má v pořádku pojištění odpovědnosti, a také mu tento doklad umožní vstup a provoz vozidla na území cizího státu bez nutnosti uhradit finanční částky jinak požadované tamními orgány za tzv. hraniční pojištění.

Mohlo by vás zajímat: V roce 2020 změnila zelená karta svoji barvu. Nové „bílé“ karty samozřejmě budou i nadále platit v zemích, které využívají současný systém zelených karet (viz níže).

Zelenou kartu byste měli mít společně s dalšími dokumenty při cestě vozidlem vždy u sebe. Bez ní totiž nesmíte vyjet na veřejné komunikace v České republice ani v zahraničí. Pokud vyrážíte do země, kde zelená karta neplatí (uvedeno níže), je potřeba uhradit zmíněné hraniční pojištění, jehož cena se obvykle pohybuje v řádech desítek eur.

Zelená karta obsahuje následující informace:

  • informace o vozidle: registrační značka, druh vozidla, značka vozidla,

  • územní platnost: seznam zemí, kde zelená karta platí,

  • datum platnosti,

  • kód země, pojišťovny a číslo pojistné smlouvy,

  • kontakt na asistenční službu,

  • vaše identifikační údaje,

  • kdo doklad vydal.


Zelená karta v zahraničí

A jak zjistíte, jestli vaše zelená karta platí ve státě, kam se chystáte vycestovat? Nejrychlejším způsobem je prohlédnutí seznamu zemí, kde tento doklad platí, který najdete na zadní straně zelené karty. Pokud jsou v seznamu některé země přeškrtnuté, pojištění v nich platit nebude. Samotný seznam zemí se ale liší podle jednotlivých pojišťoven.

Zelená karta platí v následujících státech Evropského hospodářského prostoru (EHP):

Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko a pro účely zelenokaretního systému i Švýcarsko.

Platná je ale také ve státech, které jsou stanovené prováděcí vyhláškou MF. Sem potom patří Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán.

Specifickou kategorií jsou státy, se kterými Česká kancelář pojistitelů (dále jen ČKP) uzavřela prováděcí dohody a patří sem Ázerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko a Tunisko.

Měli byste vědět: Zelená karta platí v poslední kategorii zmíněných států za předpokladu, že jejich rozeznávací značka není přeškrtnuta. V seznamu států v prováděcí vyhlášce MF však tyto státy uvedeny nejsou, a proto je na rozhodnutí pojistitele – člena ČKP, zda pojištění odpovědnosti na území těchto států rozšíří nebo ne. Více informací o tomto specifiku se dočtete na oficiálních webových stránkách ČKP.

Kosovo je výjimka

Pokud cestujete do Kosova, pak mějte na paměti, že tady neplatí žádné zelené karty a ani jiné doklady podobného charakteru. Pro toto území, které je pod správou OSN, proto platí i nadále rozhodnutí o zavedení hraničního pojištění vozidel vstupujících na území Kosova.

Pokud proto do Kosova přijíždíte, musíte se prokázat dokladem o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, který můžete uzavřít na určených hraničních přechodech Kosova prostřednictvím pojistitelů pověřených UNMIK.

Skončila vám platnost zelené karty nebo čekáte na novou?

Pokud uzavíráte nové povinné ručení nebo vám platnost zelené karty skončila, bude vám pojišťovnou vystavena tzv. dočasná zelená karta, která je legitimním dokladem o povinném ručení, kterým se můžete prokázat při silniční kontrole. Proto ji doporučujeme vytisknout a uschovat. Její platnost se pohybuje mezi 1 – 3 měsíci. Trvalou zelenou kartu pak dostanete obratem po zaplacení pojistné smlouvy.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
    30. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat první auto

    Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    24. listopadu 2023|Petr Woff
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

  • Muž na motorce v helmě
    18. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak vybrat motorku pro začátečníka

    Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

  • funkčnost airbagu
    13. listopadu 2023|Jana Březinová
    Jak fungují airbagy

    Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

  • motorka zima
    12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
    Jak připravit motorku na zimu?

    Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

  • Muž opřený o auto v autosalónu
    08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

    Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

  • Liška na silnici před autem
    26. října 2023|Jana Březinová
    Jak řešit srážku se zvěří?

    Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

  • Muž vyměňuje olej u motocyklu
    25. října 2023|Petr Pohůdka
    Jak připravit motocykl na STK

    Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

  • Nabourané auto
    14. října 2023|Jana Březinová
    Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

    V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

  • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
    12. října 2023|Petr Pohůdka
    Řidičák na motorku – na co se připravit

    Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?