Mladý pár v bazénu

Jak využít konec letní sezóny na maximum?

Blíží se konec léta a s ním souvisí i konec turistické sezóny. Pokud ji chcete využít na maximum a vyrazit někam za sluncem, zde je pár tipů na místa, která stojí za to navštívit.

Chorvatsko

Chtěli byste si prodloužit léto? Pak vyrazte do Chorvatska, které je pro české turisty stále nejoblíbenější dovolenkovou destinací. A není se čemu divit. Chorvatsko nabízí nekonečné pláže, nádhernou přírodu a jedinečné kulturní památky. Velkou výhodou je i vzdálenost. K nejbližšímu moři na Istrii je to necelých 700 kilometrů, tedy 7,5 hodiny jízdy autem. Teplé počasí i voda tady navíc mohou vydržet až do začátku října. Koncem letní sezóny můžete vyrazit do malebného přístavního městečka Poreč, na ostrov Pag či do nejvyhledávanějšího chorvatského města Dubrovník.

Cestujete-li ve více lidech nebo s dětmi, vyplatí se vám jízda autem. Pokud cestujete pouze ve dvojici a chcete ušetřit, případně vyzkoušet něco jiného, neváhejte využít vlaky regiojet.cz, které vás za výhodnou cenu dopraví až do 56 chorvatských destinací. Do Chorvatska můžete vyrazit i letecky se společností SmartWings, která vás z Prahy do Splitu dopraví za 1,5 hodiny.

Řecko

K nejoblíbenějším turistickým destinacím dlouhodobě patří Řecko, které láká turisty na krásné pláže, antické památky, kouzelnou přírodu a skvělé jídlo. Díky své poloze má typické středomořské podnebí s průměrnou roční teplotou vzduchu kolem 25°C, a tak sem můžete vyrazit i na podzim. Řecké pobřeží nabízí stovky malebných pláží a zátok, ale i tisíce ostrovů, které si zamilujete. Ne nadarmo se o Řecku říká, že má ty nejkrásnější pláže v Evropě. Pokud přemýšlíte, jaký ostrov stojí za to navštívit, věřte že ať se rozhodnete pro jakýkoliv, nikdy nešlápnete vedle. Koncem sezóny jsou zejména oblíbené ostrovy Santorini, Rhodos nebo Korfu. Mezi velkou výhodu dovolené v Řecku patří i cena. I hotely all inclusive jsou v porovnání s jinými destinacemi cenově přijatelnější. Nebojte se využít speciálních nabídek cestovních kanceláří, vyrazit však můžete i na vlastní pěst.


Věž v řeckém přístavu

Santorini

Jestliže hledáte romantické místo pro dva, pak vyrazte právě sem. Čekají vás typické modré střechy, úzké uličky, tmavé vulkanické pláže a dech beroucí západy slunce. Není divu, že je Santorini jedním z nejfotogeničtějších míst na světě.

Do Atén se z Prahy dostanete letecky za zhruba 2,5 hodiny. Odtud pak můžete pokračovat letecky, případně trajektem na Santorini.

Korfu

Nejsevernější a zároveň i nejzelenější ostrov patří mezi nejoblíbenější řecké destinace. Obdivovat zde můžete nejen nádherné pláže, ale i malebné vesničky. Díky velkému množství hotelových komplexů poskytujících all inclusive je právě Korfu ideální i pro rodiny s dětmi.

Z Prahy se sem dostanete přímým letem se společnostmi SmartWings a Ryanair za zhruba 2 hodiny.

Rhodos

Rhodos je oblíbený pro svou strategickou polohu, díky které se ze zdejších přístavů můžete pohodlně vydat i na další malebné ostrovy. Naleznete zde překrásné zlatavé písečné pláže, ale i historické památky. Na své si zde přijdou jak rodiny s dětmi, tak i milovníci nočního života jehož centrem je město Faliraki.

Z Prahy létá na Rhodos přímá linka společností SmartWings a Ryanair, kam se dostanete za zhruba 3 hodiny.


Lehátka na pláži

Nejkrásnější italské ostrovy

Jižní Itálie je tak rozmanitá, jak jen Itálie může být. Od zbytku státu se zásadně odlišuje a vzhledem k mírnému podnebí láká turisty po celý rok. Mezi nejteplejší oblasti patří ostrovy Sicílie a Sardinie, kde si kromě nádherných pískových pláží a průzračně čistého moře, nesmíte nechat ujít to nejlepší z italské kuchyně. Přestože je, pokud se sem chystáte autem, o něco vzdálenější, stojí za to ji navštívit.

Sardinie

Milovníci pláži by si neměli nechat ujít Sardinii, která se může pochlubit tím nejčistším mořem v celé Itálii. Díky tyrkysově modré barvě a velkolepým plážím s jemným pískem si zde budete připadat jako v Karibiku. Jedním z nejzajímavějších míst Sardinie je nebývale luxusní letovisko Porto Cervo, vyhlášené i mezi těmi nejbohatšími.

Nejrychleji a nejpohodlněji se na Sardinii dopravíte letecky z Prahy za 2 hodiny společnostmi Volotea a SmartWings. Dopravit se sem můžete ale i trajekty, které vyplouvají z velkých italských měst. Tahle možnost je ideální pro ty, kteří na Sardinii vyrážejí vlastním autem.

Sicílie

Sicílie je nádherná část Itálie, kam turisté vyráží za sluncem a krásami Tyrhénského a Jónského moře. Tento ostrov má mnoho lákadel, včetně sopky Etny a množství antických památek. Jedním z nejpřitažlivějších měst Sicílie je Taormina, odkud můžete vyrazit na Etnu.

Nejrychleji a nejpohodlněji se na Sicílii dopravíte letecky z Prahy za něco málo přes 2 hodiny společnostmi WizzAir a SmartWings. Alternativou je trajekt, který vyplouvá z několika italských měst. Nejrychlejší cestou, přibližně 25 minut, je spojení Levanzo - Trapani.

Bulharsko

Bulharsko je tak trochu opomíjenou zemí, což je ale velká škoda, neboť se jedná o nádhernou a přitom ještě relativně levnou dovolenkovou destinaci. Bulharsko láká především dlouhým pobřeží Černého moře a písečnými plážemi. Největší a nejznámější z nich je letovisko Slunečné pobřeží s osmikilometrovou pláží plnou nejrůznějších prázdninových lákadel. Právě to bylo několikrát za sebou vyhlášeno nejlevnější plážovou destinací v Evropě. Mezi další oblíbená letoviska patří Primorsko a Zlaté písky. Bulharsko nabízí víc než jen moře a písečné pláže, pokud sem vyrazíte, můžete se těšit na malebná historická městečka, kulturní a architektonické zajímavosti, staré kláštery a vysoké hory.

Nejpohodlněji se do Bulharska dostanete letadlem z Prahy do Burgasu či Varny asi 2 hodiny cesty. Konkrétně společností SmartWings. Pro ty, kteří chtějí cestou poznat i další zajímavá místa nebo ušetřit, přichází v úvahu cesta autobusem či vlastním automobilem. Připravte se však na cestu dlouhou zhruba 24 hodin.


Nesebar, Bulharsko

Spojené arabské emiráty

Máte už nacestováno opravdu mnoho a jen málokteré místo vás ještě dokáže překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města neomezených možností. Luxusní metropole proslula jedinečnou architekturou v čele se světoznámým mrakodrapem Burj Khalifa, který svou výjimečností ohromuje celý svět. Na své si zde přijde opravdu každý. Kromě zlatavých pláží a luxusních nákupních center, můžete vyzkoušet adrenalinové pouštní safari, skok s padákem, navštívit staré trhy se zlatem a kořením, a pokud máte malé děti, stojí za to vyrazit do některého ze zábavních parků. Nudit se zde rozhodně nebudete.

Do Dubaje, kam se dostanete letecky z Prahy za zhruba 6 hodin, v současné době létají společnosti Emirates a Fly Dubai.

Dovolená na poslední chvíli? Vyberte si z nabídky last-minute

Určitě jste si všimli, že trend v cestování se změnil, a tak zatímco v minulosti většina turistů dávala přednost svobodě a cestování na vlastní pěst, v dnešní době stále více cestovatelů využívá služeb cestovních kanceláří. Ne každý má náladu a čas sledovat neustále měnící se podmínky pro vstup do jednotlivých zemí, a tak se obrací na cestovní kanceláře, které vše obstarají za něj. Běžné ceny zájezdů se letos pohybují mezi 10 000 a 15 000 Kč na týden za osobu. Rozhodujete se na poslední chvíli nebo byste rádi ušetřili? Podívejte se na nabídky last-minute, které začínají na polovině obvyklé ceny. Využít můžete vyhledávačů invia.cz nebo dovolena.cz. Levné letenky naleznete ve vyhledávačích Pelikan.cz, Kralovna.cz, Letuska.cz.

Na co se připravit

Začátkem léta vstoupil v platnost systém covidových pasů, který má výrazně ulehčit turistické cesty po Evropské unii. Pro vycestování do zahraničí zpravidla potřebujete potvrzení o negativním testu na koronavirus, očkování či certifikát o prodělání covidu. Za jakých podmínek lze do jednotlivých států cestovat, respektive se z nich vracet, naleznete na seznamu zemí podle míry rizika nákazy. Vzhledem ke stále měnící se situaci mějte při rezervaci letenek na paměti, že může kdykoliv dojít k jejich zrušení, případně ke změně termínu. Pokud se i přesto rozhodnete vyrazit do zahraničí, nezapomeňte si sjednat vhodné cestovní pojištění, které by mělo zahrnovat i události spojené s onemocněním covid-19.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika ČermákováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.