Blog
Cestování
Žena s rukama vzhůru pozoruje moře

Jak nakupovat last minute letenky

27. května 2021|Monika Šaríková|

Patříte k cestovatelům, kteří nepotřebují znát přesný termín odletu na svou dovolenou a raději ušetří na ceně letenky? Pak čtěte dále. Našli jsme pro vás všechny důležité informace o tom, jak koupit letenky na poslední chvíli a za skvělou cenu. Uvidíte, že možnosti jsou docela obsáhlé jak v oblasti úspor, tak ve volbě cílové destinace.

Ty pravé last minute letenky nabízejí hlavně cestovní kanceláře, které ke svým zájezdům objednávají celá letadla (jedná se o takzvané charterové lety), v nichž potřebují obsadit co nejvíce sedadel. Proto ve výpisu cílových destinací najdeme hlavně přímořská letoviska, jako jsou:

 • Egypt,

 • Řecko,

 • Itálie,

 • Bulharsko,

 • Turecko,

 • Dominikánská republika a podobně.

U charterových letů tedy platí jasná úměra – čím víc se blíží termín letu, tím jsou letenky levnější. Takže pokud vám nechybí spontánnost a jste opravdu hodně časově flexibilní, můžete využít i extra levné super last minute letenky s odletem do jednoho dne či pouze pár hodin. V nabídce cestovních kanceláří pak najdete i super last minute zájezdy se slevou až 50 %. Sehnat tak můžete například:

V dřívějších letech bylo rovněž možné využít akcí super last minute na letišti. Stačilo vyrazit s batohem a čekat, klidně i několik hodin či dnů, na skvělou nabídku. Vzhledem k aktuálním bezpečnostním opatřením spojeným s koronavirem je ovšem tato možnost takřka minulostí.

Porovnat pojištění

Kde koupit last minute letenky

Levné letenky, které nabízejí aerolinky, najdete v klasických vyhledávačích. Last minute letenky ale musíte hledat v nabídce cestovních kanceláří, například eTravel z Fisher Group nebo Čedok.

Rozhodně se ale nemusíte limitovat jen na Českou republiku. Vyplatí se podívat i na zahraniční nabídku, v níž najdete i last minute letenky kamkoliv na světě i mimo hlavní turistickou sezónu.

 • Německo a Rakousko (Expedia.de, Ltur.com, Lturfly.com)

 • Polsko (Tui.pl, R.pl)

Případně jsou tu i webové stránky, které informace o dostupných letenkách z charterových letů dostávají od cestovních kanceláří z první ruky a sdružují je na jednom místě. Příkladem budiž weby Cestujlevne.com nebo Levnocestovani.cz.

Ohledně místa odletu se také neomezujte jen na Prahu. Podívejte se rovněž na nabídku spojenou s letišti ve Vídni, v Bratislavě, Katowicích, Drážďanech nebo Mnichově.

Přehled o zajímavých akčních nabídkách najdete také na různých facebookových stránkách a skupinách – třeba Holidaypirates, Rushflights nebo

  Nejlepší last minute.

Last minute letenky – na co myslet

Není všechno zlato, co se třpytí, a proto musíte i u last minute letenek myslet na několik důležitých věcí:

 • Flexibilita. Nabídka last minute letenek nemusí odpovídat termínu vaší dovolené. Proto není možné mít přesně daný termín odletu a příletu.

 • Nehodí se pro velké skupiny. Nabídka sedadel v jednotlivých letech je často kapacitně omezená – jedná se jen o pár kusů letenek. Takže pro partu přátel tenhle způsob cestování není vhodný.

 • Doprava na letiště. Zajistěte si včas dopravu na letiště. Zvlášť, pokud neodlétáte z České republiky. Jestli plánujete jet autem, které na letišti potřebujete odstavit po dobu dovolené, informujte se předem o možnostech parkování a nejlépe si zde místo zarezervujte.

 • Pozor na ubytování. Sehnat levnou letenku na poslední chvíli je jedna věc, ale druhá je mít ubytování. Zvlášť pokud cestujete v turistické sezóně, mohou být ceny hotelů poměrně vysoké. Raději se tedy podívejte i na možnosti, které nabízí Airbnb.

 • Spočítejte si i další náklady. I když jsou letenky za skvělou cenu, nezapomeňte si spočítat náklady za ubytování, stravu i případné půjčení auta v cílové destinaci. Chybět vám samozřejmě nesmí ani správné cestovní pojištění.

 • Rychlejší vyhrává. Pokud jste našli nabídku, která vás oslovila, nevyplatí se moc dlouho přemýšlet. Jak říkáme výše – letenek nebo míst v zájezdu bývá jen pár, a proto se po nich většinou rychle zapráší.

Nevýhody last minute letenek

Last minute letenky si můžete koupit i pro cesty do exotických zemí. Problém ovšem nastává u těch destinací, u nichž pro vstup potřebujete vízum nebo očkování. A to s potřebou rychlého odletu nejde úplně dohromady. A to nemluvíme o bezpečnostních opatřeních, kdy je pro vycestování potřeba předložit negativní test na covid-19, který nesmí být starší než 48 nebo 72 hodin. Vzhledem k vytíženosti testovacích míst je téměř nemožné tuto podmínku v kombinaci s last minute letenkami splnit.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).