Cestovní pojištění – srovnání cen

Last minute letenky - Žena na dovolené vzhlíží na moře

Patříte k cestovatelům, kteří nepotřebují znát přesný termín odletu na svou dovolenou a raději ušetří na ceně letenky? Pak čtěte dále. Našli jsme pro vás všechny důležité informace o tom, jak koupit letenky na poslední chvíli a za skvělou cenu. Uvidíte, že možnosti jsou docela obsáhlé jak v oblasti úspor, tak ve volbě cílové destinace.

Ty pravé last minute letenky nabízejí hlavně cestovní kanceláře, které ke svým zájezdům objednávají celá letadla (jedná se o takzvané charterové lety), v nichž potřebují obsadit co nejvíce sedadel. Proto ve výpisu cílových destinací najdeme hlavně přímořská letoviska, jako jsou: 

 • Egypt, 
 • Řecko,  
 • Itálie, 
 • Bulharsko, 
 • Turecko, 
 • Dominikánská republika a podobně. 
 

U charterových letů tedy platí jasná úměra – čím víc se blíží termín letu, tím jsou letenky levnější. Takže pokud vám nechybí spontánnost a jste opravdu hodně časově flexibilní, můžete využít i extra levné super last minute letenky s odletem do jednoho dne či pouze pár hodin. V nabídce cestovních kanceláří pak najdete i super last minute zájezdy se slevou až 50 %. Sehnat tak můžete například:

 • Zájezd do Bulharska s odletem z Prahy od 4 500 Kč. 
 • Zájezd do Egypta z Prahy do 4hvězdičkového hotelu All Inclusive od 5 700 Kč. 
 • Zájezd na Kanárské ostrovy z Prahy od 7 900 Kč. 
 

V dřívějších letech bylo rovněž možné využít akcí super last minute na letišti. Stačilo vyrazit s batohem a čekat, klidně i několik hodin či dnů, na skvělou nabídku. Vzhledem k aktuálním bezpečnostním opatřením spojeným s koronavirem je ovšem tato možnost takřka minulostí. 

porovnání cestovního pojištění

Kde koupit last minute letenky 

Levné letenky, které nabízejí aerolinky, najdete v klasických vyhledávačích. Last minute letenky ale musíte hledat v nabídce cestovních kanceláří, například eTravel z Fisher Group nebo Čedok.

Rozhodně se ale nemusíte limitovat jen na Českou republiku. Vyplatí se podívat i na zahraniční nabídku, v níž najdete i last minute letenky kamkoliv na světě i mimo hlavní turistickou sezónu. 

 • Německo a Rakousko (Expedia.de, Ltur.com, Lturfly.com)
 • Polsko (Tui.pl, R.pl)
 

Případně jsou tu i webové stránky, které informace o dostupných letenkách z charterových letů dostávají od cestovních kanceláří z první ruky a sdružují je na jednom místě. Příkladem budiž weby Cestujlevne.com nebo Levnocestovani.cz

Ohledně místa odletu se také neomezujte jen na Prahu. Podívejte se rovněž na nabídku spojenou s letišti ve Vídni, v Bratislavě, Katowicích, Drážďanech nebo Mnichově. 

Přehled o zajímavých akčních nabídkách najdete také na různých facebookových stránkách a skupinách – třeba HolidaypiratesRushflights nebo Nejlepší last minute

Last minute letenky – na co myslet 

Není všechno zlato, co se třpytí, a proto musíte i u last minute letenek myslet na několik důležitých věcí: 

 • Flexibilita. Nabídka last minute letenek nemusí odpovídat termínu vaší dovolené. Proto není možné mít přesně daný termín odletu a příletu.  
 • Nehodí se pro velké skupiny. Nabídka sedadel v jednotlivých letech je často kapacitně omezená – jedná se jen o pár kusů letenek. Takže pro partu přátel tenhle způsob cestování není vhodný. 
 • Doprava na letiště. Zajistěte si včas dopravu na letiště. Zvlášť, pokud neodlétáte z České republiky. Jestli plánujete jet autem, které na letišti potřebujete odstavit po dobu dovolené, informujte se předem o možnostech parkování a nejlépe si zde místo zarezervujte. 
 • Pozor na ubytování. Sehnat levnou letenku na poslední chvíli je jedna věc, ale druhá je mít ubytování. Zvlášť pokud cestujete v turistické sezóně, mohou být ceny hotelů poměrně vysoké. Raději se tedy podívejte i na možnosti, které nabízí Airbnb
 • Spočítejte si i další náklady. I když jsou letenky za skvělou cenu, nezapomeňte si spočítat náklady za ubytování, stravu i případné půjčení auta v cílové destinaci. Chybět vám samozřejmě nesmí ani správné cestovní pojištění
 • Rychlejší vyhrává. Pokud jste našli nabídku, která vás oslovila, nevyplatí se moc dlouho přemýšlet. Jak říkáme výše – letenek nebo míst v zájezdu bývá jen pár, a proto se po nich většinou rychle zapráší.
 

Nevýhody last minute letenek 

Last minute letenky si můžete koupit i pro cesty do exotických zemí. Problém ovšem nastává u těch destinací, u nichž pro vstup potřebujete vízum nebo očkování. A to s potřebou rychlého odletu nejde úplně dohromady. A to nemluvíme o bezpečnostních opatřeních, kdy je pro vycestování potřeba předložit negativní test na covid-19, který nesmí být starší než 48 nebo 72 hodin. Vzhledem k vytíženosti testovacích míst je téměř nemožné tuto podmínku v kombinaci s last minute letenkami splnit. 

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4