Žena s rukama vzhůru pozoruje moře

Jak nakupovat last minute letenky

Patříte k cestovatelům, kteří nepotřebují znát přesný termín odletu na svou dovolenou a raději ušetří na ceně letenky? Pak čtěte dále. Našli jsme pro vás všechny důležité informace o tom, jak koupit letenky na poslední chvíli a za skvělou cenu. Uvidíte, že možnosti jsou docela obsáhlé jak v oblasti úspor, tak ve volbě cílové destinace.

Ty pravé last minute letenky nabízejí hlavně cestovní kanceláře, které ke svým zájezdům objednávají celá letadla (jedná se o takzvané charterové lety), v nichž potřebují obsadit co nejvíce sedadel. Proto ve výpisu cílových destinací najdeme hlavně přímořská letoviska, jako jsou:

  • Egypt,

  • Řecko,

  • Itálie,

  • Bulharsko,

  • Turecko,

  • Dominikánská republika a podobně.

U charterových letů tedy platí jasná úměra – čím víc se blíží termín letu, tím jsou letenky levnější. Takže pokud vám nechybí spontánnost a jste opravdu hodně časově flexibilní, můžete využít i extra levné super last minute letenky s odletem do jednoho dne či pouze pár hodin. V nabídce cestovních kanceláří pak najdete i super last minute zájezdy se slevou až 50 %. Sehnat tak můžete například:

V dřívějších letech bylo rovněž možné využít akcí super last minute na letišti. Stačilo vyrazit s batohem a čekat, klidně i několik hodin či dnů, na skvělou nabídku. Vzhledem k aktuálním bezpečnostním opatřením spojeným s koronavirem je ovšem tato možnost takřka minulostí.

Kde koupit last minute letenky

Levné letenky, které nabízejí aerolinky, najdete v klasických vyhledávačích. Last minute letenky ale musíte hledat v nabídce cestovních kanceláří, například eTravel z Fisher Group nebo Čedok.

Rozhodně se ale nemusíte limitovat jen na Českou republiku. Vyplatí se podívat i na zahraniční nabídku, v níž najdete i last minute letenky kamkoliv na světě i mimo hlavní turistickou sezónu.

  • Německo a Rakousko (Expedia.de, Ltur.com, Lturfly.com)

  • Polsko (Tui.pl, R.pl)

Případně jsou tu i webové stránky, které informace o dostupných letenkách z charterových letů dostávají od cestovních kanceláří z první ruky a sdružují je na jednom místě. Příkladem budiž weby Cestujlevne.com nebo Levnocestovani.cz.

Ohledně místa odletu se také neomezujte jen na Prahu. Podívejte se rovněž na nabídku spojenou s letišti ve Vídni, v Bratislavě, Katowicích, Drážďanech nebo Mnichově.

Přehled o zajímavých akčních nabídkách najdete také na různých facebookových stránkách a skupinách – třeba Holidaypirates, Rushflights nebo

  Nejlepší last minute.

Last minute letenky – na co myslet

Není všechno zlato, co se třpytí, a proto musíte i u last minute letenek myslet na několik důležitých věcí:

  • Flexibilita. Nabídka last minute letenek nemusí odpovídat termínu vaší dovolené. Proto není možné mít přesně daný termín odletu a příletu.

  • Nehodí se pro velké skupiny. Nabídka sedadel v jednotlivých letech je často kapacitně omezená – jedná se jen o pár kusů letenek. Takže pro partu přátel tenhle způsob cestování není vhodný.

  • Doprava na letiště. Zajistěte si včas dopravu na letiště. Zvlášť, pokud neodlétáte z České republiky. Jestli plánujete jet autem, které na letišti potřebujete odstavit po dobu dovolené, informujte se předem o možnostech parkování a nejlépe si zde místo zarezervujte.

  • Pozor na ubytování. Sehnat levnou letenku na poslední chvíli je jedna věc, ale druhá je mít ubytování. Zvlášť pokud cestujete v turistické sezóně, mohou být ceny hotelů poměrně vysoké. Raději se tedy podívejte i na možnosti, které nabízí Airbnb.

  • Spočítejte si i další náklady. I když jsou letenky za skvělou cenu, nezapomeňte si spočítat náklady za ubytování, stravu i případné půjčení auta v cílové destinaci. Chybět vám samozřejmě nesmí ani správné cestovní pojištění.

  • Rychlejší vyhrává. Pokud jste našli nabídku, která vás oslovila, nevyplatí se moc dlouho přemýšlet. Jak říkáme výše – letenek nebo míst v zájezdu bývá jen pár, a proto se po nich většinou rychle zapráší.

Nevýhody last minute letenek

Last minute letenky si můžete koupit i pro cesty do exotických zemí. Problém ovšem nastává u těch destinací, u nichž pro vstup potřebujete vízum nebo očkování. A to s potřebou rychlého odletu nejde úplně dohromady. A to nemluvíme o bezpečnostních opatřeních, kdy je pro vycestování potřeba předložit negativní test na covid-19, který nesmí být starší než 48 nebo 72 hodin. Vzhledem k vytíženosti testovacích míst je téměř nemožné tuto podmínku v kombinaci s last minute letenkami splnit.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.