Muž fotí mobilním telefonem

Jak vybrat nejlepší fotomobil: Neskočte na triky výrobců

2. 10. 2022
|
Délka: 7 min.

Zatímco na prvních mobilech fotoaparát vůbec nebyl, dnes patří k nejdůležitějším součástem zařízení. Mnoho uživatelů si telefon vybírá právě podle kvality fotoaparátu. Řadíte se mezi ně i vy? Podívejte se, jak vybrat nejlepší fotomobil.

Ne každý mobil je fotomobil

Přestože fotoaparátem v současnosti disponuje každý smartphone, neznamená to, že můžeme všechny označit jako fotomobil. Za fotomobily považujeme modely, které svými fotografickými schopnostmi odpovídají aktuálním standardům a požadavkům. Levné telefony pro seniory se základním fotoaparátem do této kategorie určitě nepatří. Jinak je však hranice toho, co už lze vnímat za fotomobil, poměrně tenká a do určité míry individuální.

Na začátku budete pravděpodobně řešit, zda byste si místo fotomobilu neměli koupit raději klasický fotoaparát. Telefon na focení pro vás bude vhodnější, pokud:

 • chcete mít fotoaparát vždy po ruce,

 • neradi nosíte těžší zařízení,

 • rádi sdílíte fotky na sociální sítě,

 • jste ochotni dělat určité kompromisy v kvalitě fotek.


Naopak chcete-li se učit fotografickému řemeslu, experimentovat s nastavením nebo fotit v horších světelných podmínkách, sáhněte po fotoaparátu. Z pohledu ceny se oba přístroje tolik neliší. Solidní fotomobily začínají zhruba na 15 tisících korun. Za podobnou částku pořídíte i ucházející bezzrcadlovku. Ve střední cenové třídě okolo 10 tisíc korun jsou dobré fotomobily spíše výjimečné.

Počet objektivů nerozhoduje

Fotomobily často lákají na počet objektivů. Telefony dávno nedisponují jedním snímačem, mohou jich mít několik – klidně pět. Závody o telefon s co největším počtem objektivů už skončily, standardně výrobci sází maximálně na čtyři snímače. Každý z objektivů je přitom určen na něco jiného.

 • Hlavní objektiv: Základní, vždy přítomný fotoaparát s širokoúhlým ohniskem.

 • Ultraširokoúhlý objektiv: Vhodný pro panoramatické fotografie zachycující široký záběr scény.

 • Teleobjektiv: Ideální pro fotografování vzdálených objektů, za pomoci optického zoomu dokáže přiblížit scénu.

 • Makro objektiv: Objektiv schopný zaostřit na velmi krátkou vzdálenost. U telefonů mívá nízké rozlišení a kvalitou fotek nijak neoslní.

 • Hloubkový objektiv: Pomáhá s různým typem ostření. Umožní vám vyfotit objekty s rozmazaným pozadím, což se hodí například u portrétního focení.

 • Selfie kamera: Přední snímač pro pořizování selfie.

Náš tip

Počet objektivů není v praxi tak důležitý

„Čím více, tím lépe“ zde neplatí. Mnohem podstatnější jsou parametry daného snímače. Méně kvalitní doplňkový objektiv může být jen do počtu a sloužit spíše jako marketingový tahák. Často to platí zejména pro hloubkové objektivy či makro objektivy.

Hra s pixely aneb raději sledujte velikost snímače

Na jaké parametry byste se tedy měli zaměřit? Dříve se řešilo především rozlišení snímače. Jde o počet obrazových bodů (pixelů), ze kterých se skládá výsledný obraz. Logicky by mělo platit, že čím více, tím lépe. Jenže tak jednoduché to není, do hry vstupuje kvalita snímače a tzv. pixel binning. Ten přináší softwarové spojování pixelů v jeden bod výsledné fotografie. Fotoaparát s rozlišením 108 Mpx tak vykouzlí třeba fotografii s rozlišením 12 Mpx – stejně jako 12Mpx snímač.

Pixel binning zajistí vyšší citlivost, protože více pixelů zachytí více světla. Na druhou stranu spojení menších pixelů se nevyrovná snímači s většími pixely. V praxi nelze jednoznačně říct, že snímek pořízený fotoaparátem s vyšším rozlišením bude vždy lepší. Rozlišení proto může být značně zavádějící. Obecně platí, že většině uživatelů bohatě postačí fotografie v rozlišení 12 až 24 Mpx. 12Mpx snímek bez problémů vytisknete na papír o velikosti A4.

Místo rozlišení sledujte velikost snímače. Větší snímač pojme více světla, což zajistí kvalitnější výslednou fotografii, zejména v horších světelných podmínkách. Velikost snímače se uvádí ve zlomcích palce. To lehce komplikuje přímé srovnání – hledáte údaj s co nejnižším jmenovatelem (snímač o velikosti 1/2 palce je větší než 1/3 apod.). Počítejte s tím, že se velikost snímače podepisuje na celkové velikosti fotomobilu. Zároveň je to hlavní důvod, proč klasické fotoaparáty (s větším snímačem) pořizují lepší fotografie než telefony.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Chci si srovnat ceny mobilních tarifů

Hledejte fotomobily s optickou stabilizací

Fotomobil by měl být rozhodně vybaven stabilizací obrazu. V opačném případě se dočkáte rozmazaných fotek. Stabilizace může být digitální (softwarová), nebo optická. Ta je mnohem účinnější, protože obraz stabilizuje v reálném čase, například pomocí vnitřního gyroskopu. U menších snímačů fotomobilu je riziko rozmazání snímků vysoké. Hledejte tak raději modely s optickou stabilizací. Chybět by neměla především u hlavního fotoaparátu či teleobjektivu.

Kromě stabilizace se zaměřte ještě na světelnost objektivu. Ta je udána clonovým číslem (f/x) a vyjadřuje nejnižší hodnotu clony, kterou můžete nastavit. Menší clonové číslo znamená vyšší světelnost objektivu – možnost fotografovat i ve špatných světelných podmínkách. U hlavního fotoaparátu se ideálně držte v hodnotách f/1.8 a nižších.

Další parametry jsou méně důležité, ale měli byste mít alespoň možnost je manuálně nastavit. Automatický režim nezachrání vše a s rostoucími zkušenostmi začnete objevovat výhody nastavování expozičního času, citlivosti ISO nebo vyvážení bílé barvy.

U videa nezapomeňte na fps a kapacitu úložiště

Focení mobilem vám nestačí a plánujete také natáčet videa? Kromě rozlišení a velikosti snímače berte v potaz ještě snímkovací frekvenci (fps – frames per second.). Jedná se o počet snímků, které kamera pořídí za jednu sekundu. Tento parametr je klíčový pro plynulost videa. Čím více snímků, tím plynulejší záběr. Kamera je obvykle schopna zachytit více snímků při nižším rozlišení.

Dále se ujistěte, že je stabilizace k dispozici rovněž pro natáčení videa. Záměru pořizovat videa musí odpovídat i kapacita úložiště – videa zabírají hodně místa.

Tipy a vychytávky

Jak fotit mobilem

Na závěr jsme si pro vás připravili pár užitečných rad, jak fotit mobilem.

 • Držte telefon správně: Ideálně v obou rukách, abyste zajistili co největší stabilitu. Pokud lze snímek pořídit prostřednictvím tlačítka, upřednostněte tuto variantu. Dotykem displeje telefon spíše rozechvějete.

 • Dodržujte pravidla kompozice: Ta jsou stejná jako u klasického fotoaparátu. Hlavní motiv ani horizont nemají být ve střední části snímku. Horizont se umisťuje do horní či spodní třetiny fotografie, hlavní motiv ke krajům.

 • Vyhněte se digitálnímu zoomu: Digitální přiblížení výrazně zhoršuje kvalitu fotky. Pokud fotomobil nedisponuje optickým zoomem, pokuste se k objektu přiblížit vy.

 • Nespoléhejte se jen na automatický režim: Automatický režim nezvládne vše. Vyzkoušejte další režimy nebo manuální nastavení. Pro zachycování noční oblohy potřebujete nastavit odlišné hodnoty citlivosti ISO či expozičního času než při fotografování za bílého dne.

 • Nebojte se experimentovat: Hrajte si s nastavením, zkoušejte různé režimy a efekty. Když se snímek nepovede, prostě ho smažete a vyfotíte jiný. Chybami se toho naučíte nejvíc.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Ruka s mobilním telefonem nad kontejnerem na tříděný odpad
  Tarify
  05. března 2023|Petr Pohůdka
  Recyklace mobilů: Kde vám zrecyklují starý telefon?

  Celosvětově se v průměru zrecykluje pouze 10 % mobilních telefonů, v České republice ještě podstatě méně – cca 6 %. Přitom se jedná o nejčastěji obměňovanou elektroniku, kterou používáme jen pár let. Jak správně recyklovat mobil a kde vám za starý kus ještě zaplatí?

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  Tarify
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  Tarify
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  Tarify
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  Tarify
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  Tarify
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  Tarify
  11. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Zákazníci si zvykli, že vánoční dárky dostávají nejen od svých nejbližších, ale také od mobilních operátorů. Poskytovatelé mobilních služeb na Vánoce každoročně připravují zajímavé akce a odměny. Co si pro vás přichystali v letošním roce?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  Tarify
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Kde je můj telefon - Zapomenutý telefon na lavičce
  Tarify
  31. října 2022|Petr Pohůdka
  Kde je můj telefon: Aplikace, s kterými najdete ztracený mobil

  Ztracený mobil dokáže způsobit pořádné nepříjemnosti. V telefonu máte mnoho soukromých informací, navíc pořízení nového zařízení není nejlevnější. Možná ale není všem dnům konec a telefon se vám podaří vypátrat. Kromě svého detektivního instinktu se můžete spolehnout na některé mobilní aplikace. Podívejte se, jak najít mobil.

 • Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači
  Tarify
  23. října 2022|Petr Pohůdka
  Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

  Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

 • Muž hraje počítačové hry
  Tarify
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  Tarify
  12. října 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Koho z nich vybrat?

  Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

 • Ruka s mobilním telefonem v ruce, v pozadí logo T-Mobile
  Tarify
  06. října 2022|Srovnejto.cz
  T-Mobile představil nové tarify i vlastní telefon

  Operátor T-Mobile představil nové tarify pro nefiremní zákazníky. Láká především na přístup k 5G síti a službu Pořád online. Co se změnilo a jaké tarify jsou aktuálně v nabídce?

 • Kde sledovat sportovní přenosy - Partička sleduje fotbal v televizi
  Tarify
  24. září 2022|Petr Pohůdka
  Kde sledovat sportovní přenosy?

  Rádi se díváte na sportovní přenosy? V nabídce jednotlivých kanálů se lehce ztratí i pravidelný fanoušek. Stanic zaměřených na sport je mnoho a jejich program se vždy odvíjí od aktuálních vysílacích práv. Poradíme vám, kde sledovat nejpopulárnější sporty.

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.