Muž fotí mobilním telefonem

Jak vybrat nejlepší fotomobil: Neskočte na triky výrobců

2. 10. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Zatímco na prvních mobilech fotoaparát vůbec nebyl, dnes patří k nejdůležitějším součástem zařízení. Mnoho uživatelů si telefon vybírá právě podle kvality fotoaparátu. Řadíte se mezi ně i vy? Podívejte se, jak vybrat nejlepší fotomobil.

Ne každý mobil je fotomobil

Přestože fotoaparátem v současnosti disponuje každý smartphone, neznamená to, že můžeme všechny označit jako fotomobil. Za fotomobily považujeme modely, které svými fotografickými schopnostmi odpovídají aktuálním standardům a požadavkům. Levné telefony pro seniory se základním fotoaparátem do této kategorie určitě nepatří. Jinak je však hranice toho, co už lze vnímat za fotomobil, poměrně tenká a do určité míry individuální.

Na začátku budete pravděpodobně řešit, zda byste si místo fotomobilu neměli koupit raději klasický fotoaparát. Telefon na focení pro vás bude vhodnější, pokud:

 • chcete mít fotoaparát vždy po ruce,

 • neradi nosíte těžší zařízení,

 • rádi sdílíte fotky na sociální sítě,

 • jste ochotni dělat určité kompromisy v kvalitě fotek.


Naopak chcete-li se učit fotografickému řemeslu, experimentovat s nastavením nebo fotit v horších světelných podmínkách, sáhněte po fotoaparátu. Z pohledu ceny se oba přístroje tolik neliší. Solidní fotomobily začínají zhruba na 15 tisících korun. Za podobnou částku pořídíte i ucházející bezzrcadlovku. Ve střední cenové třídě okolo 10 tisíc korun jsou dobré fotomobily spíše výjimečné.

Počet objektivů nerozhoduje

Fotomobily často lákají na počet objektivů. Telefony dávno nedisponují jedním snímačem, mohou jich mít několik – klidně pět. Závody o telefon s co největším počtem objektivů už skončily, standardně výrobci sází maximálně na čtyři snímače. Každý z objektivů je přitom určen na něco jiného.

 • Hlavní objektiv: Základní, vždy přítomný fotoaparát s širokoúhlým ohniskem.

 • Ultraširokoúhlý objektiv: Vhodný pro panoramatické fotografie zachycující široký záběr scény.

 • Teleobjektiv: Ideální pro fotografování vzdálených objektů, za pomoci optického zoomu dokáže přiblížit scénu.

 • Makro objektiv: Objektiv schopný zaostřit na velmi krátkou vzdálenost. U telefonů mívá nízké rozlišení a kvalitou fotek nijak neoslní.

 • Hloubkový objektiv: Pomáhá s různým typem ostření. Umožní vám vyfotit objekty s rozmazaným pozadím, což se hodí například u portrétního focení.

 • Selfie kamera: Přední snímač pro pořizování selfie.

Náš tip

Počet objektivů není v praxi tak důležitý

„Čím více, tím lépe“ zde neplatí. Mnohem podstatnější jsou parametry daného snímače. Méně kvalitní doplňkový objektiv může být jen do počtu a sloužit spíše jako marketingový tahák. Často to platí zejména pro hloubkové objektivy či makro objektivy.

Hra s pixely aneb raději sledujte velikost snímače

Na jaké parametry byste se tedy měli zaměřit? Dříve se řešilo především rozlišení snímače. Jde o počet obrazových bodů (pixelů), ze kterých se skládá výsledný obraz. Logicky by mělo platit, že čím více, tím lépe. Jenže tak jednoduché to není, do hry vstupuje kvalita snímače a tzv. pixel binning. Ten přináší softwarové spojování pixelů v jeden bod výsledné fotografie. Fotoaparát s rozlišením 108 Mpx tak vykouzlí třeba fotografii s rozlišením 12 Mpx – stejně jako 12Mpx snímač.

Pixel binning zajistí vyšší citlivost, protože více pixelů zachytí více světla. Na druhou stranu spojení menších pixelů se nevyrovná snímači s většími pixely. V praxi nelze jednoznačně říct, že snímek pořízený fotoaparátem s vyšším rozlišením bude vždy lepší. Rozlišení proto může být značně zavádějící. Obecně platí, že většině uživatelů bohatě postačí fotografie v rozlišení 12 až 24 Mpx. 12Mpx snímek bez problémů vytisknete na papír o velikosti A4.

Místo rozlišení sledujte velikost snímače. Větší snímač pojme více světla, což zajistí kvalitnější výslednou fotografii, zejména v horších světelných podmínkách. Velikost snímače se uvádí ve zlomcích palce. To lehce komplikuje přímé srovnání – hledáte údaj s co nejnižším jmenovatelem (snímač o velikosti 1/2 palce je větší než 1/3 apod.). Počítejte s tím, že se velikost snímače podepisuje na celkové velikosti fotomobilu. Zároveň je to hlavní důvod, proč klasické fotoaparáty (s větším snímačem) pořizují lepší fotografie než telefony.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Hledejte fotomobily s optickou stabilizací

Fotomobil by měl být rozhodně vybaven stabilizací obrazu. V opačném případě se dočkáte rozmazaných fotek. Stabilizace může být digitální (softwarová), nebo optická. Ta je mnohem účinnější, protože obraz stabilizuje v reálném čase, například pomocí vnitřního gyroskopu. U menších snímačů fotomobilu je riziko rozmazání snímků vysoké. Hledejte tak raději modely s optickou stabilizací. Chybět by neměla především u hlavního fotoaparátu či teleobjektivu.

Kromě stabilizace se zaměřte ještě na světelnost objektivu. Ta je udána clonovým číslem (f/x) a vyjadřuje nejnižší hodnotu clony, kterou můžete nastavit. Menší clonové číslo znamená vyšší světelnost objektivu – možnost fotografovat i ve špatných světelných podmínkách. U hlavního fotoaparátu se ideálně držte v hodnotách f/1.8 a nižších.

Další parametry jsou méně důležité, ale měli byste mít alespoň možnost je manuálně nastavit. Automatický režim nezachrání vše a s rostoucími zkušenostmi začnete objevovat výhody nastavování expozičního času, citlivosti ISO nebo vyvážení bílé barvy.

U videa nezapomeňte na fps a kapacitu úložiště

Focení mobilem vám nestačí a plánujete také natáčet videa? Kromě rozlišení a velikosti snímače berte v potaz ještě snímkovací frekvenci (fps – frames per second.). Jedná se o počet snímků, které kamera pořídí za jednu sekundu. Tento parametr je klíčový pro plynulost videa. Čím více snímků, tím plynulejší záběr. Kamera je obvykle schopna zachytit více snímků při nižším rozlišení.

Dále se ujistěte, že je stabilizace k dispozici rovněž pro natáčení videa. Záměru pořizovat videa musí odpovídat i kapacita úložiště – videa zabírají hodně místa.

Tipy a vychytávky

Jak fotit mobilem

Na závěr jsme si pro vás připravili pár užitečných rad, jak fotit mobilem.

 • Držte telefon správně: Ideálně v obou rukách, abyste zajistili co největší stabilitu. Pokud lze snímek pořídit prostřednictvím tlačítka, upřednostněte tuto variantu. Dotykem displeje telefon spíše rozechvějete.

 • Dodržujte pravidla kompozice: Ta jsou stejná jako u klasického fotoaparátu. Hlavní motiv ani horizont nemají být ve střední části snímku. Horizont se umisťuje do horní či spodní třetiny fotografie, hlavní motiv ke krajům.

 • Vyhněte se digitálnímu zoomu: Digitální přiblížení výrazně zhoršuje kvalitu fotky. Pokud fotomobil nedisponuje optickým zoomem, pokuste se k objektu přiblížit vy.

 • Nespoléhejte se jen na automatický režim: Automatický režim nezvládne vše. Vyzkoušejte další režimy nebo manuální nastavení. Pro zachycování noční oblohy potřebujete nastavit odlišné hodnoty citlivosti ISO či expozičního času než při fotografování za bílého dne.

 • Nebojte se experimentovat: Hrajte si s nastavením, zkoušejte různé režimy a efekty. Když se snímek nepovede, prostě ho smažete a vyfotíte jiný. Chybami se toho naučíte nejvíc.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  21. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Slevy na mobily, zvýhodněné tarify nebo bezdrátová sluchátka. Stejně jako pod stromečkem očekáváte alespoň jedny ponožky, i u operátorů už tušíte, jaké vánoční dárky si připraví pro své zákazníky. Co si velká trojka přichystala v letošním roce?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  22. října 2023|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Který operátor je nejlepší?

  Českému trhu s operátory již řadu let dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Z našeho srovnání vychází nejlevněji T-Mobile, ale cenové rozdíly jsou minimální. Navíc zdaleka nejde jen o cenu.

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?