Muž fotí mobilním telefonem

Jak vybrat nejlepší fotomobil: Neskočte na triky výrobců

2. 10. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Zatímco na prvních mobilech fotoaparát vůbec nebyl, dnes patří k nejdůležitějším součástem zařízení. Mnoho uživatelů si telefon vybírá právě podle kvality fotoaparátu. Řadíte se mezi ně i vy? Podívejte se, jak vybrat nejlepší fotomobil.

Ne každý mobil je fotomobil

Přestože fotoaparátem v současnosti disponuje každý smartphone, neznamená to, že můžeme všechny označit jako fotomobil. Za fotomobily považujeme modely, které svými fotografickými schopnostmi odpovídají aktuálním standardům a požadavkům. Levné telefony pro seniory se základním fotoaparátem do této kategorie určitě nepatří. Jinak je však hranice toho, co už lze vnímat za fotomobil, poměrně tenká a do určité míry individuální.

Na začátku budete pravděpodobně řešit, zda byste si místo fotomobilu neměli koupit raději klasický fotoaparát. Telefon na focení pro vás bude vhodnější, pokud:

 • chcete mít fotoaparát vždy po ruce,

 • neradi nosíte těžší zařízení,

 • rádi sdílíte fotky na sociální sítě,

 • jste ochotni dělat určité kompromisy v kvalitě fotek.


Naopak chcete-li se učit fotografickému řemeslu, experimentovat s nastavením nebo fotit v horších světelných podmínkách, sáhněte po fotoaparátu. Z pohledu ceny se oba přístroje tolik neliší. Solidní fotomobily začínají zhruba na 15 tisících korun. Za podobnou částku pořídíte i ucházející bezzrcadlovku. Ve střední cenové třídě okolo 10 tisíc korun jsou dobré fotomobily spíše výjimečné.

Počet objektivů nerozhoduje

Fotomobily často lákají na počet objektivů. Telefony dávno nedisponují jedním snímačem, mohou jich mít několik – klidně pět. Závody o telefon s co největším počtem objektivů už skončily, standardně výrobci sází maximálně na čtyři snímače. Každý z objektivů je přitom určen na něco jiného.

 • Hlavní objektiv: Základní, vždy přítomný fotoaparát s širokoúhlým ohniskem.

 • Ultraširokoúhlý objektiv: Vhodný pro panoramatické fotografie zachycující široký záběr scény.

 • Teleobjektiv: Ideální pro fotografování vzdálených objektů, za pomoci optického zoomu dokáže přiblížit scénu.

 • Makro objektiv: Objektiv schopný zaostřit na velmi krátkou vzdálenost. U telefonů mívá nízké rozlišení a kvalitou fotek nijak neoslní.

 • Hloubkový objektiv: Pomáhá s různým typem ostření. Umožní vám vyfotit objekty s rozmazaným pozadím, což se hodí například u portrétního focení.

 • Selfie kamera: Přední snímač pro pořizování selfie.

Náš tip

Počet objektivů není v praxi tak důležitý

„Čím více, tím lépe“ zde neplatí. Mnohem podstatnější jsou parametry daného snímače. Méně kvalitní doplňkový objektiv může být jen do počtu a sloužit spíše jako marketingový tahák. Často to platí zejména pro hloubkové objektivy či makro objektivy.

Hra s pixely aneb raději sledujte velikost snímače

Na jaké parametry byste se tedy měli zaměřit? Dříve se řešilo především rozlišení snímače. Jde o počet obrazových bodů (pixelů), ze kterých se skládá výsledný obraz. Logicky by mělo platit, že čím více, tím lépe. Jenže tak jednoduché to není, do hry vstupuje kvalita snímače a tzv. pixel binning. Ten přináší softwarové spojování pixelů v jeden bod výsledné fotografie. Fotoaparát s rozlišením 108 Mpx tak vykouzlí třeba fotografii s rozlišením 12 Mpx – stejně jako 12Mpx snímač.

Pixel binning zajistí vyšší citlivost, protože více pixelů zachytí více světla. Na druhou stranu spojení menších pixelů se nevyrovná snímači s většími pixely. V praxi nelze jednoznačně říct, že snímek pořízený fotoaparátem s vyšším rozlišením bude vždy lepší. Rozlišení proto může být značně zavádějící. Obecně platí, že většině uživatelů bohatě postačí fotografie v rozlišení 12 až 24 Mpx. 12Mpx snímek bez problémů vytisknete na papír o velikosti A4.

Místo rozlišení sledujte velikost snímače. Větší snímač pojme více světla, což zajistí kvalitnější výslednou fotografii, zejména v horších světelných podmínkách. Velikost snímače se uvádí ve zlomcích palce. To lehce komplikuje přímé srovnání – hledáte údaj s co nejnižším jmenovatelem (snímač o velikosti 1/2 palce je větší než 1/3 apod.). Počítejte s tím, že se velikost snímače podepisuje na celkové velikosti fotomobilu. Zároveň je to hlavní důvod, proč klasické fotoaparáty (s větším snímačem) pořizují lepší fotografie než telefony.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Hledejte fotomobily s optickou stabilizací

Fotomobil by měl být rozhodně vybaven stabilizací obrazu. V opačném případě se dočkáte rozmazaných fotek. Stabilizace může být digitální (softwarová), nebo optická. Ta je mnohem účinnější, protože obraz stabilizuje v reálném čase, například pomocí vnitřního gyroskopu. U menších snímačů fotomobilu je riziko rozmazání snímků vysoké. Hledejte tak raději modely s optickou stabilizací. Chybět by neměla především u hlavního fotoaparátu či teleobjektivu.

Kromě stabilizace se zaměřte ještě na světelnost objektivu. Ta je udána clonovým číslem (f/x) a vyjadřuje nejnižší hodnotu clony, kterou můžete nastavit. Menší clonové číslo znamená vyšší světelnost objektivu – možnost fotografovat i ve špatných světelných podmínkách. U hlavního fotoaparátu se ideálně držte v hodnotách f/1.8 a nižších.

Další parametry jsou méně důležité, ale měli byste mít alespoň možnost je manuálně nastavit. Automatický režim nezachrání vše a s rostoucími zkušenostmi začnete objevovat výhody nastavování expozičního času, citlivosti ISO nebo vyvážení bílé barvy.

U videa nezapomeňte na fps a kapacitu úložiště

Focení mobilem vám nestačí a plánujete také natáčet videa? Kromě rozlišení a velikosti snímače berte v potaz ještě snímkovací frekvenci (fps – frames per second.). Jedná se o počet snímků, které kamera pořídí za jednu sekundu. Tento parametr je klíčový pro plynulost videa. Čím více snímků, tím plynulejší záběr. Kamera je obvykle schopna zachytit více snímků při nižším rozlišení.

Dále se ujistěte, že je stabilizace k dispozici rovněž pro natáčení videa. Záměru pořizovat videa musí odpovídat i kapacita úložiště – videa zabírají hodně místa.

Tipy a vychytávky

Jak fotit mobilem

Na závěr jsme si pro vás připravili pár užitečných rad, jak fotit mobilem.

 • Držte telefon správně: Ideálně v obou rukách, abyste zajistili co největší stabilitu. Pokud lze snímek pořídit prostřednictvím tlačítka, upřednostněte tuto variantu. Dotykem displeje telefon spíše rozechvějete.

 • Dodržujte pravidla kompozice: Ta jsou stejná jako u klasického fotoaparátu. Hlavní motiv ani horizont nemají být ve střední části snímku. Horizont se umisťuje do horní či spodní třetiny fotografie, hlavní motiv ke krajům.

 • Vyhněte se digitálnímu zoomu: Digitální přiblížení výrazně zhoršuje kvalitu fotky. Pokud fotomobil nedisponuje optickým zoomem, pokuste se k objektu přiblížit vy.

 • Nespoléhejte se jen na automatický režim: Automatický režim nezvládne vše. Vyzkoušejte další režimy nebo manuální nastavení. Pro zachycování noční oblohy potřebujete nastavit odlišné hodnoty citlivosti ISO či expozičního času než při fotografování za bílého dne.

 • Nebojte se experimentovat: Hrajte si s nastavením, zkoušejte různé režimy a efekty. Když se snímek nepovede, prostě ho smažete a vyfotíte jiný. Chybami se toho naučíte nejvíc.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.