udržovat auto v zimě

Jak správně udržovat auto v zimě?

4. 2. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Extrémní teploty nevyhovují žádnému stroji. Automobily nejsou výjimkou a obzvlášť v zimě mohou bez správné údržby trpět. Víte, jak se o své auto v zimě správně postarat? Objevte s námi tipy, jak se o vůz správně starat, když venkovní teploty spadnou pod bod mrazu.

Péče před začátkem zimy

Ještě než začnou opravdové mrazy, vyměňte v autě všechny kapaliny za jejich nemrznoucí varianty. To platí pro směs do chladiče, ostřikovačů i palivo. Nezapomeňte také včas přezout pneumatiky a doplnit nepovinnou zimní výbavu. V té by neměl chybět smetáček, lopatka a škrabka na okna. Může se hodit také voda, trvanlivá svačina a teplé deky pro případ, že v zimě uvíznete na silnici. Pokud vás o přípravě na zimu zajímá více, přečtěte si, jak připravit auto na zimu.

Jak správně startovat v zimě?

Startování jako takové se v zimě ničím neliší. Problémem je ale teplota motoru. Ze všeho nejvíce váš motor ocení nezávislé topení, které mu dokáže vytvořit optimální podmínky, ještě než k autu přijdete. Pokud ho nemáte, dejte motoru alespoň dostatek času na zahřátí. Stačí jet prvních pár kilometrů volnější jízdou. Pokud motor dostatek času na zahřátí nemá, může se v extrému i zadřít. Proto tento krok nepodceňujte. 

Auto v zimě nestartuje?

Pokud vaše auto v zimě nestartuje, na vině je většinou vybitý akumulátor. Ten budete muset vyjmout a dobít, koupit nový nebo sáhnout po startovacích kabelech. Myslete na to, že i nová autobaterie během zimy ztrácí velkou část své kapacity a pokud auto dlouho stojí, může se celkem snadno vybít.

Ve chvíli, kdy auto nastartuje, ale po chvíli se samovolně vypne, bude na vině zamrzlá nafta. Co dělat? Když už v autě zamrzlá nafta je, existuje jen jediné řešení. Nafta prostě a jednoduše musí rozmrznout. Auto tak bude třeba odtáhnout na místo, kde je tepleji - například do garáže nebo servisu. Jakmile nafta povolí, auto by opět mělo nastartovat. Trvalé poškození mu nehrozí.

Zamrznutí nafty můžete předcházet čerpáním kvalitní nafty. Zatímco obyčejný benzín odolá až 40stupňovým mrazům, běžná nafta může zamrznout už při teplotách okolo - 8 °C. Obsahuje totiž parafíny, které při této teplotě vytváření krystalky. Ty poté zhoršují průchodnost filtrem nebo jej rovnou ucpou. Na tento problém se myslí a u ověřených čerpacích stanic byste se v zimě měli setkat výhradně se zimní naftou s filtrovatelností do - 20 °C. Pokud ale natankujete naftu horší kvality, může vám v autě zmrznout i při výrazně menších mrazech. Na naftě proto nešetřete a určitě ji neřeďte benzínem. Dříve to byla běžná praxe, ale dnešním autům tím jenom rychle ublížíte. Jestliže hrozí extrémní mrazy (pod - 20 °C), můžete využít speciální aditiva.

Jak na zamrzlé dveře nebo okna?

Máte v autě nezávislé topení? Pak vás zamrzlá okna či dveře asi jen tak nepotrápí. Pro ostatní jsou ale během zimy hlavně zamrzlá okna častým nepřítelem. Dokud se námrazy nezbavíte, nesmíte na silnici vyrazit. Jak si práci můžete usnadnit a co naopak nedělat?

 • Na čelní sklo můžete použít speciální kryt nebo rozmrazovač ve spreji. Oba nástroje je třeba použít už po zaparkování. Odstranění ledu ze skla poté bude hračka.

 • Pořiďte si kvalitní škrabku. Během zimního rána oceníte především variantu s rukavicí, díky které vám sníh a led nebude padat přímo na kůži.

 • Na sklo určitě nelijte horkou vodu - mohlo by i prasknout.

 • Auto startujte až chvíli před vyjetím. Motoru to volnoběhem po mrazivé noci nedělá dobře a okolí by vám za jeho předčasné nastartování taky nepoděkovalo. 

 • Po vyjetí topte klimatizací, která pomůže odvádět vlhkost a nebudou se vám zamlžovat okna.

Co se zamrzlým zámkem?

 • Nejprve vyzkoušejte jiné dveře. Je dost možné, že nezamrzly všechny.

 • Použijte tekutý rozmrazovač. Led rychle povolí a přípravek funguje i jako prevence zamrznutí.

 • Nahřejte zapalovačem klíč a ten poté strčte do zámku. Postup raději několikrát opakujte a následně odemkněte.

 • Máte možnost k autu natáhnout prodlužovačku? Pak zámek můžete zkusit rozmrazit fénem.

pohled z palubní desky auta v zimě

Jak si poradit se zamrzlými dveřmi?

 • Zamrzlé dveře v autě jen tak nepovolí. Zpravidla totiž přimrzne těsnění. Proto je dobré myslet na prevenci a těsnění předem namazat olejem (stačí obyčejná Indulona nebo jelení lůj). Mastnota zabrání navlhnutí a následnému zmrznutí.

 • Stejně jako u zamrzlého zámku zkuste jiné dveře.

 • Použijte tekutý rozmrazovač nebo fén.

Univerzální prevencí pro všechny zmíněné případy je pak plachta na auto proti mrazu. Ta fyzicky brání usazování vlhkosti a následnému zamrznutí skla, dveří nebo zámku. U starších aut myslete také na klasickou ruční brzdu - tu je lepší v zimě nepoužívat, protože může zamrznout. Auto zajistěte zařazením jedničky nebo zpátečky.

Náš tip:

Při sjednání povinného ručení získáte kromě samotné ochrany a pojistného krytí i asistenční služby.

Jak na jízdu na sněhu a námraze?

Úspěšně jste se probojovali do zamrzlého auta a už se těšíte na cestu? Nezapomeňte ztíženým podmínkám přizpůsobit svou jízdu. Kluzké silnice, zhoršená viditelnost při sněžení či šero, ve kterém snadno přehlédnete překážku nebo chodce, zimní řízení zkrátka vůbec neulehčují. Nižší rychlost, striktní dodržování bezpečné vzdálenosti a větší opatrnost je tak vždy na místě.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • Muž na motorce v helmě
  18. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat motorku pro začátečníka

  Při výběru vezměte v úvahu kubaturu a výkon motorky, terén, kam se se s ní chystáte, i svůj rozpočet. Poradíme, jestli koupit novou, nebo ojetou motorku a s jakými náklady navíc byste měli počítat. Naše tipy vám přijdou vhod při výběru motorky, ať už máte čerstvé papíry, nebo se k jízdě na dvou kolech vracíte po mnoha letech.

 • funkčnost airbagu
  13. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak fungují airbagy

  Airbagy v kombinaci s bezpečnostními pásy snižují riziko úmrtí o 61 % při čelním nárazu. Nafouknou se během 50 milisekund. Za rychlou reakcí se skrývají chytré senzory pohybu a elektronicky aktivovaná chemická reakce.

 • motorka zima
  12. listopadu 2023|Srovnejto.cz
  Jak připravit motorku na zimu?

  Do zazimování motorky se můžete pustit, jakmile uhodí první ranní mrazíky. Nezapomeňte motorku důkladně umýt, dotankovat a dofouknout pneumatiky. Nechcete motorku ukládat ke spánku? Jízdu na dvou kolech si užijete i v zimních měsících, ale jen s pořádným vybavením.

 • Muž opřený o auto v autosalónu
  08. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Nejlevnější auta na trhu: Do 300 000 Kč už jen pár modelů

  Nejlevnější nové auto dnes seženete zhruba za 300 000 Kč. V těchto relacích ale počítejte s malým výběrem a skromnější výbavou. Jak nejlevnější auto na trhu vypadá a na co byste při koupi nového vozu neměli zapomenout?

 • Liška na silnici před autem
  26. října 2023|Jana Březinová
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Ke každé srážce se zvěří přivolejte policii. Na zvíře nesahejte a neodvážejte ho pryč –⁠ to by bylo pytláctví. Škodu na autě vám proplatí pojišťovna, ale jen v případě, že jste si sjednali připojištění střetu se zvěří. To vás vyjde na několik set korun ročně.

 • Muž vyměňuje olej u motocyklu
  25. října 2023|Petr Pohůdka
  Jak připravit motocykl na STK

  Bez platné STK s motorkou na silnici nesmíte. Na rozdíl od automobilů vám ale stačí prohlídka jednou za 4 roky. Pohlídejte si hlavně funkčnost světel, brzd a stav výfuku. Dodatečně instalované díly musí splňovat bezpečnostní a technické normy. Co dalšího byste měli vědět o STK motocyklu?

 • Nabourané auto
  14. října 2023|Jana Březinová
  Dopravní nehoda v zahraničí: Jak postupovat?

  V roce 2022 Češi v zahraničí způsobili 7028 nehod, nejvíce v Německu a na Slovensku. To představuje téměř 4 % všech nehod. Šance, že budete nehodu při cestách po Evropě řešit, tak rozhodně není zanedbatelná. Nastudujte si předem správný postup. Až vás na místě ochromí stres nebo jazyková bariéra, budete přesně vědět, co dělat.

 • Řidičák na motorku - úspěšná zkouška v autoškole
  12. října 2023|Petr Pohůdka
  Řidičák na motorku – na co se připravit

  Řidičák skupiny AM na nejslabší motorky si můžete udělat už v 15 letech. Na řidičský průkaz A si ale počkáte až do 24 let. Za výcvik v autoškole zaplatíte nejméně 10 tisíc Kč, v Praze počítejte i s více než dvojnásobnými částkami. U závěrečných zkoušek budete prokazovat znalost teorie a předvádět předepsané jízdní úkony včetně slalomu. Na co dalšího se u řidičáku na motorku připravit?

 • 07. října 2023|Petr Pohůdka
  Vše, co chcete vědět o tuningu

  Podsvícené prahové lišty, vytažené blatníky, ale i softwarové úpravy řídicí jednotky motoru. Všechny tyto podoby může mít auto tuning. Při tuningu svého čtyřkolového miláčka nezapomínejte na bezpečnost – s neschválenými díly na silnici nesmíte. Tuning zohledněte také při sjednávání pojištění.