Blog
Pojištění vozu
Muž oškrabává auto

Jak správně udržovat auto v zimě?

04. února 2022|Marek Drahorád|

Extrémní teploty nevyhovují žádnému stroji. Automobily nejsou výjimkou a obzvlášť v zimě mohou bez správné údržby trpět. Víte, jak se o své auto v zimě správně postarat? Objevte s námi tipy, jak se o vůz správně starat, když venkovní teploty spadnou pod bod mrazu.

Porovnat povinné ručení

Péče před začátkem zimy

Ještě než začnou opravdové mrazy, vyměňte v autě všechny kapaliny za jejich nemrznoucí varianty. To platí pro směs do chladiče, ostřikovačů i palivo. Nezapomeňte také včas přezout pneumatiky a doplnit nepovinnou zimní výbavu. V té by neměl chybět smetáček, lopatka a škrabka na okna. Může se hodit také voda, trvanlivá svačina a teplé deky pro případ, že v zimě uvíznete na silnici. Pokud vás o přípravě na zimu zajímá více, přečtěte si, jak připravit auto na zimu.

Jak správně startovat v zimě?

Startování jako takové se v zimě ničím neliší. Problémem je ale teplota motoru. Ze všeho nejvíce váš motor ocení nezávislé topení, které mu dokáže vytvořit optimální podmínky, ještě než k autu přijdete. Pokud ho nemáte, dejte motoru alespoň dostatek času na zahřátí. Stačí jet prvních pár kilometrů volnější jízdou. Pokud motor dostatek času na zahřátí nemá, může se v extrému i zadřít. Proto tento krok nepodceňujte. 

Auto v zimě nestartuje?

Pokud vaše auto v zimě nestartuje, na vině je většinou vybitý akumulátor. Ten budete muset vyjmout a dobít, koupit nový nebo sáhnout po startovacích kabelech. Myslete na to, že i nová autobaterie během zimy ztrácí velkou část své kapacity a pokud auto dlouho stojí, může se celkem snadno vybít.

Ve chvíli, kdy auto nastartuje, ale po chvíli se samovolně vypne, bude na vině zamrzlá nafta. Co dělat? Když už v autě zamrzlá nafta je, existuje jen jediné řešení. Nafta prostě a jednoduše musí rozmrznout. Auto tak bude třeba odtáhnout na místo, kde je tepleji - například do garáže nebo servisu. Jakmile nafta povolí, auto by opět mělo nastartovat. Trvalé poškození mu nehrozí.

Zamrznutí nafty můžete předcházet čerpáním kvalitní nafty. Zatímco obyčejný benzín odolá až 40stupňovým mrazům, běžná nafta může zamrznout už při teplotách okolo - 8 °C. Obsahuje totiž parafíny, které při této teplotě vytváření krystalky. Ty poté zhoršují průchodnost filtrem nebo jej rovnou ucpou. Na tento problém se myslí a u ověřených čerpacích stanic byste se v zimě měli setkat výhradně se zimní naftou s filtrovatelností do - 20 °C. Pokud ale natankujete naftu horší kvality, může vám v autě zmrznout i při výrazně menších mrazech. Na naftě proto nešetřete a určitě ji neřeďte benzínem. Dříve to byla běžná praxe, ale dnešním autům tím jenom rychle ublížíte. Jestliže hrozí extrémní mrazy (pod - 20 °C), můžete využít speciální aditiva.

Jak na zamrzlé dveře nebo okna?

Máte v autě nezávislé topení? Pak vás zamrzlá okna či dveře asi jen tak nepotrápí. Pro ostatní jsou ale během zimy hlavně zamrzlá okna častým nepřítelem. Dokud se námrazy nezbavíte, nesmíte na silnici vyrazit. Jak si práci můžete usnadnit a co naopak nedělat?

 • Na čelní sklo můžete použít speciální kryt nebo rozmrazovač ve spreji. Oba nástroje je třeba použít už po zaparkování. Odstranění ledu ze skla poté bude hračka.

 • Pořiďte si kvalitní škrabku. Během zimního rána oceníte především variantu s rukavicí, díky které vám sníh a led nebude padat přímo na kůži.

 • Na sklo určitě nelijte horkou vodu - mohlo by i prasknout.

 • Auto startujte až chvíli před vyjetím. Motoru to volnoběhem po mrazivé noci nedělá dobře a okolí by vám za jeho předčasné nastartování taky nepoděkovalo. 

 • Po vyjetí topte klimatizací, která pomůže odvádět vlhkost a nebudou se vám zamlžovat okna.

Co se zamrzlým zámkem?

 • Nejprve vyzkoušejte jiné dveře. Je dost možné, že nezamrzly všechny.

 • Použijte tekutý rozmrazovač. Led rychle povolí a přípravek funguje i jako prevence zamrznutí.

 • Nahřejte zapalovačem klíč a ten poté strčte do zámku. Postup raději několikrát opakujte a následně odemkněte.

 • Máte možnost k autu natáhnout prodlužovačku? Pak zámek můžete zkusit rozmrazit fénem.

pohled z palubní desky auta v zimě

Jak si poradit se zamrzlými dveřmi?

 • Zamrzlé dveře v autě jen tak nepovolí. Zpravidla totiž přimrzne těsnění. Proto je dobré myslet na prevenci a těsnění předem namazat olejem (stačí obyčejná Indulona nebo jelení lůj). Mastnota zabrání navlhnutí a následnému zmrznutí.

 • Stejně jako u zamrzlého zámku zkuste jiné dveře.

 • Použijte tekutý rozmrazovač nebo fén.

Univerzální prevencí pro všechny zmíněné případy je pak plachta na auto proti mrazu. Ta fyzicky brání usazování vlhkosti a následnému zamrznutí skla, dveří nebo zámku. U starších aut myslete také na klasickou ruční brzdu - tu je lepší v zimě nepoužívat, protože může zamrznout. Auto zajistěte zařazením jedničky nebo zpátečky.

Jak na jízdu na sněhu a námraze?

Úspěšně jste se probojovali do zamrzlého auta a už se těšíte na cestu? Nezapomeňte ztíženým podmínkám přizpůsobit svou jízdu. Kluzké silnice, zhoršená viditelnost při sněžení či šero, ve kterém snadno přehlédnete překážku nebo chodce, zimní řízení zkrátka vůbec neulehčují. Nižší rychlost, striktní dodržování bezpečné vzdálenosti a větší opatrnost je tak vždy na místě.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).