udržovat auto v zimě

Jak správně udržovat auto v zimě?

4. 2. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Extrémní teploty nevyhovují žádnému stroji. Automobily nejsou výjimkou a obzvlášť v zimě mohou bez správné údržby trpět. Víte, jak se o své auto v zimě správně postarat? Objevte s námi tipy, jak se o vůz správně starat, když venkovní teploty spadnou pod bod mrazu.

Péče před začátkem zimy

Ještě než začnou opravdové mrazy, vyměňte v autě všechny kapaliny za jejich nemrznoucí varianty. To platí pro směs do chladiče, ostřikovačů i palivo. Nezapomeňte také včas přezout pneumatiky a doplnit nepovinnou zimní výbavu. V té by neměl chybět smetáček, lopatka a škrabka na okna. Může se hodit také voda, trvanlivá svačina a teplé deky pro případ, že v zimě uvíznete na silnici. Pokud vás o přípravě na zimu zajímá více, přečtěte si, jak připravit auto na zimu.

Jak správně startovat v zimě?

Startování jako takové se v zimě ničím neliší. Problémem je ale teplota motoru. Ze všeho nejvíce váš motor ocení nezávislé topení, které mu dokáže vytvořit optimální podmínky, ještě než k autu přijdete. Pokud ho nemáte, dejte motoru alespoň dostatek času na zahřátí. Stačí jet prvních pár kilometrů volnější jízdou. Pokud motor dostatek času na zahřátí nemá, může se v extrému i zadřít. Proto tento krok nepodceňujte. 

Auto v zimě nestartuje?

Pokud vaše auto v zimě nestartuje, na vině je většinou vybitý akumulátor. Ten budete muset vyjmout a dobít, koupit nový nebo sáhnout po startovacích kabelech. Myslete na to, že i nová autobaterie během zimy ztrácí velkou část své kapacity a pokud auto dlouho stojí, může se celkem snadno vybít.

Ve chvíli, kdy auto nastartuje, ale po chvíli se samovolně vypne, bude na vině zamrzlá nafta. Co dělat? Když už v autě zamrzlá nafta je, existuje jen jediné řešení. Nafta prostě a jednoduše musí rozmrznout. Auto tak bude třeba odtáhnout na místo, kde je tepleji - například do garáže nebo servisu. Jakmile nafta povolí, auto by opět mělo nastartovat. Trvalé poškození mu nehrozí.

Zamrznutí nafty můžete předcházet čerpáním kvalitní nafty. Zatímco obyčejný benzín odolá až 40stupňovým mrazům, běžná nafta může zamrznout už při teplotách okolo - 8 °C. Obsahuje totiž parafíny, které při této teplotě vytváření krystalky. Ty poté zhoršují průchodnost filtrem nebo jej rovnou ucpou. Na tento problém se myslí a u ověřených čerpacích stanic byste se v zimě měli setkat výhradně se zimní naftou s filtrovatelností do - 20 °C. Pokud ale natankujete naftu horší kvality, může vám v autě zmrznout i při výrazně menších mrazech. Na naftě proto nešetřete a určitě ji neřeďte benzínem. Dříve to byla běžná praxe, ale dnešním autům tím jenom rychle ublížíte. Jestliže hrozí extrémní mrazy (pod - 20 °C), můžete využít speciální aditiva.

Jak na zamrzlé dveře nebo okna?

Máte v autě nezávislé topení? Pak vás zamrzlá okna či dveře asi jen tak nepotrápí. Pro ostatní jsou ale během zimy hlavně zamrzlá okna častým nepřítelem. Dokud se námrazy nezbavíte, nesmíte na silnici vyrazit. Jak si práci můžete usnadnit a co naopak nedělat?

 • Na čelní sklo můžete použít speciální kryt nebo rozmrazovač ve spreji. Oba nástroje je třeba použít už po zaparkování. Odstranění ledu ze skla poté bude hračka.

 • Pořiďte si kvalitní škrabku. Během zimního rána oceníte především variantu s rukavicí, díky které vám sníh a led nebude padat přímo na kůži.

 • Na sklo určitě nelijte horkou vodu - mohlo by i prasknout.

 • Auto startujte až chvíli před vyjetím. Motoru to volnoběhem po mrazivé noci nedělá dobře a okolí by vám za jeho předčasné nastartování taky nepoděkovalo. 

 • Po vyjetí topte klimatizací, která pomůže odvádět vlhkost a nebudou se vám zamlžovat okna.

Co se zamrzlým zámkem?

 • Nejprve vyzkoušejte jiné dveře. Je dost možné, že nezamrzly všechny.

 • Použijte tekutý rozmrazovač. Led rychle povolí a přípravek funguje i jako prevence zamrznutí.

 • Nahřejte zapalovačem klíč a ten poté strčte do zámku. Postup raději několikrát opakujte a následně odemkněte.

 • Máte možnost k autu natáhnout prodlužovačku? Pak zámek můžete zkusit rozmrazit fénem.

pohled z palubní desky auta v zimě

Jak si poradit se zamrzlými dveřmi?

 • Zamrzlé dveře v autě jen tak nepovolí. Zpravidla totiž přimrzne těsnění. Proto je dobré myslet na prevenci a těsnění předem namazat olejem (stačí obyčejná Indulona nebo jelení lůj). Mastnota zabrání navlhnutí a následnému zmrznutí.

 • Stejně jako u zamrzlého zámku zkuste jiné dveře.

 • Použijte tekutý rozmrazovač nebo fén.

Univerzální prevencí pro všechny zmíněné případy je pak plachta na auto proti mrazu. Ta fyzicky brání usazování vlhkosti a následnému zamrznutí skla, dveří nebo zámku. U starších aut myslete také na klasickou ruční brzdu - tu je lepší v zimě nepoužívat, protože může zamrznout. Auto zajistěte zařazením jedničky nebo zpátečky.

Náš tip:

Při sjednání povinného ručení získáte kromě samotné ochrany a pojistného krytí i asistenční služby.

Jak na jízdu na sněhu a námraze?

Úspěšně jste se probojovali do zamrzlého auta a už se těšíte na cestu? Nezapomeňte ztíženým podmínkám přizpůsobit svou jízdu. Kluzké silnice, zhoršená viditelnost při sněžení či šero, ve kterém snadno přehlédnete překážku nebo chodce, zimní řízení zkrátka vůbec neulehčují. Nižší rychlost, striktní dodržování bezpečné vzdálenosti a větší opatrnost je tak vždy na místě.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?