autonehoda v zahraničí

Jak funguje havarijní pojištění v zahraničí? Podobně jako u nás, ale s jednou zásadní podmínkou

Auto zkontrolované, kufry sbalené, doklady a důležité informace nachystané. Teď už zbývá jenom vyrazit. Plánujete pohodovou dovolenou, výlet nebo služební cestu za naše hranice? Pokud se tam budete dopravovat osobním automobilem, je dobré překontrolovat jednu zásadní „maličkost“, která vám může na cestách ušetřit spoustu finančních prostředků. Řeč je o havarijním pojištění.

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lidově nazýváno „povinné ručení“, je u nás ze zákona povinné. Kryje ale pouze ty škody (na zdraví, majetku, v krajním případě i životech), které řidič automobilu způsobí ostatním účastníkům silničního provozu. Na škody vzniklé během nehody na vlastním vozidle se povinné ručení nevztahuje. 

Proto si stále více zodpovědných řidičů sjednává havarijní pojištění, které kryje události, při nichž dojde k poškození nebo zničení jejich vozidla. Některé pojišťovny sem řadí i škody na zaparkovaném vozidle způsobené zvířetem (např. poškození auta kunou) a někdy bývá toto pojištění podřazeno pod pojištění živelné. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní pojišťovně i na tom, jak je smlouva postavená.

Drobnost, která vám zachrání úspory

Pokud bychom se blíže podívali na fungování havarijního pojištění v zahraničí, pak zjistíme, že funguje prakticky totožně jako u nás. Jednu „drobnost“ ale přece jen musíme před odjezdem zkontrolovat. Ne každá pojistka se totiž vztahuje na škody vzniklé za hranicemi České republiky. 

O tom, kde všude havarijní pojištění platí, vás informuje tzv. územní platnost. Tento údaj najdete v pojistných podmínkách havarijní pojistky. Většinou je typické, že v Česku sjednané havarijní pojištění platí na území Evropské unie.  Vždy si ale zkontrolujte trasu, kterou budete projíždět a cílovou destinaci, kam míříte.

Neriskujte a sjednejte si havarijní pojištění na dovolenou

Co dělat ve chvíli, kdy zjistíte, že vám „havarijko“ v určité části cesty nebo destinaci neplatí? Možností máte rovnou několik. Buď můžete u stávající smlouvy změnit její územní platnost, nebo si sjednat hraniční pojištění, které vyřídíte přímo na hraničních přechodech.

Další možností je i havarijní pojištění na dovolenou. Jde o tzv. krátkodobé pojištění, které se vztahuje na vozidlo pouze v přesně vymezené době, která odpovídá reálné době dovolené, výletu nebo služební cesty. V něm je většinou obsaženo všechno, co potřebujete při nepříjemnostech s autem za hranicemi Česka. Pojištění se vztahuje na nehody, poruchy nebo vandalismus. Je v něm ale také zahrnuta asistenční služba, která může při nehodách či jiných nepříjemnostech výrazně pomoci. 

Havarijní pojištění na dovolenou může krýt také odtah vozidla nebo jeho opravu. Některé pojišťovny nabízejí i možnost zapůjčení náhradního auta v případě velké poruchy vašeho vozidla. Pokud si v cílové destinaci půjčujete auto z půjčovny i v tomhle případě se vyplatí mít dovolenkové „havarijko“ sjednané. Autopůjčovny zpravidla mívají auta pojištěná, pokud je ale poškodíte, pravděpodobně se nevyhnete vysoké spoluúčasti

Jak vybrat havarijní pojištění do zahraničí?

Stejně jako u kterékoli jiné pojistky, tak i při výběru havarijního pojištění do zahraničí je dobré mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží praktické a nezávislé online srovnávače, kam stačí zadat informace o plánované cestě, vozidlu a jeho vlastníkovi. Na základě vstupních údajů se před vámi otevře kalkulačka s aktuální nabídkou, z níž si vyberete produkt, který bude nejvíce odpovídat vašim požadavkům.

Tady je ovšem nutno doplnit, že výběr pojistky na základě ceny nemusí být vždy výhrou. Mnohem důležitějším parametrem je rozsah pojistného plnění, pojistné limity, výluky  a samotná nabídka asistenčních služeb. Neméně důležité je též pročíst podmínky vybrané pojišťovny, případně si nechat od zkušeného pojišťovacího specialisty vysvětlit, na co vše máte nárok a do jaké výše. 

Havarijní pojištění se vyplatí všem

I ti nejzdatnější řidiči se někdy mohou dostat do potíží. Sjednejte si havarijní pojištění dříve, než bude pozdě. Naši specialisté vám pomohou s výběrem i sjednáním.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?