Pojištění vozu
Úplně zničené auto po nehodě

Jak funguje havarijní pojištění v zahraničí? Podobně jako u nás, ale s jednou zásadní podmínkou

15. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová|

Auto zkontrolované, kufry sbalené, doklady a důležité informace nachystané. Teď už zbývá jenom vyrazit. Plánujete pohodovou dovolenou, výlet nebo služební cestu za naše hranice? Pokud se tam budete dopravovat osobním automobilem, je dobré překontrolovat jednu zásadní „maličkost“, která vám může na cestách ušetřit spoustu finančních prostředků. Řeč je o havarijním pojištění.

Vybrat havarijní pojištění

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lidově nazýváno „povinné ručení“, je u nás ze zákona povinné. Kryje ale pouze ty škody (na zdraví, majetku, v krajním případě i životech), které řidič automobilu způsobí ostatním účastníkům silničního provozu. Na škody vzniklé během nehody na vlastním vozidle se povinné ručení nevztahuje. 

Proto si stále více zodpovědných řidičů sjednává havarijní pojištění, které kryje události, při nichž dojde k poškození nebo zničení jejich vozidla. Některé pojišťovny sem řadí i škody na zaparkovaném vozidle způsobené zvířetem (např. poškození auta kunou) a někdy bývá toto pojištění podřazeno pod pojištění živelné. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní pojišťovně i na tom, jak je smlouva postavená.

Drobnost, která vám zachrání úspory

Pokud bychom se blíže podívali na fungování havarijního pojištění v zahraničí, pak zjistíme, že funguje prakticky totožně jako u nás. Jednu „drobnost“ ale přece jen musíme před odjezdem zkontrolovat. Ne každá pojistka se totiž vztahuje na škody vzniklé za hranicemi České republiky. 

O tom, kde všude havarijní pojištění platí, vás informuje tzv. územní platnost. Tento údaj najdete v pojistných podmínkách havarijní pojistky. Většinou je typické, že v Česku sjednané havarijní pojištění platí na území Evropské unie.  Vždy si ale zkontrolujte trasu, kterou budete projíždět a cílovou destinaci, kam míříte.

Neriskujte a sjednejte si havarijní pojištění na dovolenou

Co dělat ve chvíli, kdy zjistíte, že vám „havarijko“ v určité části cesty nebo destinaci neplatí? Možností máte rovnou několik. Buď můžete u stávající smlouvy změnit její územní platnost, nebo si sjednat hraniční pojištění, které vyřídíte přímo na hraničních přechodech.

Další možností je i havarijní pojištění na dovolenou. Jde o tzv. krátkodobé pojištění, které se vztahuje na vozidlo pouze v přesně vymezené době, která odpovídá reálné době dovolené, výletu nebo služební cesty. V něm je většinou obsaženo všechno, co potřebujete při nepříjemnostech s autem za hranicemi Česka. Pojištění se vztahuje na nehody, poruchy nebo vandalismus. Je v něm ale také zahrnuta asistenční služba, která může při nehodách či jiných nepříjemnostech výrazně pomoci. 

Havarijní pojištění na dovolenou může krýt také odtah vozidla nebo jeho opravu. Některé pojišťovny nabízejí i možnost zapůjčení náhradního auta v případě velké poruchy vašeho vozidla. Pokud si v cílové destinaci půjčujete auto z půjčovny i v tomhle případě se vyplatí mít dovolenkové „havarijko“ sjednané. Autopůjčovny zpravidla mívají auta pojištěná, pokud je ale poškodíte, pravděpodobně se nevyhnete vysoké spoluúčasti

Jak vybrat havarijní pojištění do zahraničí?

Stejně jako u kterékoli jiné pojistky, tak i při výběru havarijního pojištění do zahraničí je dobré mezi sebou jednotlivé produkty vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží praktické a nezávislé online srovnávače, kam stačí zadat informace o plánované cestě, vozidlu a jeho vlastníkovi. Na základě vstupních údajů se před vámi otevře kalkulačka s aktuální nabídkou, z níž si vyberete produkt, který bude nejvíce odpovídat vašim požadavkům.

Tady je ovšem nutno doplnit, že výběr pojistky na základě ceny nemusí být vždy výhrou. Mnohem důležitějším parametrem je rozsah pojistného plnění, pojistné limity, výluky  a samotná nabídka asistenčních služeb. Neméně důležité je též pročíst podmínky vybrané pojišťovny, případně si nechat od zkušeného pojišťovacího specialisty vysvětlit, na co vše máte nárok a do jaké výše. 

Vybrat havarijní pojištění
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).