Cestovní pojištění – srovnání cen

HP v zahranici

Jak funguje havarijní pojištění v zahraničí

V zásadě lze říci, že havarijní pojištění funguje v zahraniční stejně jako u nás. Před každou cestou za hranice je ale dobré zkontrolovat pár věcí. Třeba to, zda máte havarijní pojistku vůbec sjednanou, a pokud ano, tak zda platí mimo území ČR.


Bylo by poněkud nemilé, kdybyste se v zahraniční vytasili s pojistkou, která je platná pouze na českých silnicích. V tu ránu vám sebevědomý úsměv ztuhne na rtech a rodinné úspory se povážlivě ztenčí. Jestli vám totiž přijdou servisní zákroky a opravy v Česku drahé, v zahraničí se nad účtem ze servisu orosíte a vysokými teplotami to nebude. Nechceme vás děsit, avšak cestovat v cizině bez pojištění není zrovna známka punku, ale značné lehkomyslnosti.

porovnání povinného ručení

Příběh ze života je vždy nejlepší motivací. Takový Marek z Prahy byl za havarijní pojištění své motorky neskonale vděčný poté, co mu uprostřed dovolené v Rumunsku odmítla motorka nastartovat a přemluvit už se nedala. Odešla důležitá část a Marek si musel zařídit odtah až do Česka. Neskutečně drahý odtah a opravu motorky zaplatila pojišťovna. Jediné, o co přišel, tak bylo pár dní dovolené.

Na havarijní pojištění nezapomínejte

Riziko vzniku nehody vaší vinou je v zahraniční poměrně vysoké. Důvody jsou zřejmé. Do zahraničí se vlastním autem jezdí především na víkendy a na dovolené. Řidiče tedy čeká několik dlouhých hodin za volantem, a jelikož se většinou snaží ušetřit drahocenný čas, cestují v noci, aby už ráno mohli být na pláži.

Máte-li havarijní pojištění sjednané, ujistěte se, že platí ve všech zemích, kterými budete projíždět. V zemích Evropské unie je to většinou obvyklé, mimo Evropu už to může být problém. Do některých zemích je třeba buď změnit územní platnost nebo si na místě sjednat hraniční pojištění. Věřte, že v takové Moldávii nebo Albánie bez pojištění bourat rozhodně nechcete. Územní platnost najdete na zadní kartě zelené karty.

Pokud havarijko nemáte vůbec, zjistěte si možnost krátkodobého havarijního pojištění. Nelitujte financí investovaných do vlastního bezpečí. Raději oželte jednu drahou večeři na dovolené. Vyplatí se to. S havarijním pojištění se budete na cestách mimo ČR cítit mnohem bezpečněji.

Stačí chvilková nepozornost a o neštěstí je postaráno. Pokud k újmě dojdou pouze plechy, je to ta lepší varianta. V zahraničí se vždy vyplatí zavolat místní policii, sepsat podrobnou zprávu o vzniku nehody a okamžitě kontaktovat pojišťovnou. Ta vám vysvětlí další postup, aby vše proběhlo bez komplikací.

Asistenční služba je skvělá věc

Absolutně skvělou věcí je asistenční služba, která na vás bude v případě potíží hovořit česky. Nemluvíte-li perfektně cizím jazykem, bude pro vás komunikace s poškozeným, policií či servisem hodně nepříjemná. Asistenční služba vám nejen poradí, jak postupovat, ale pomůže vám zařídit odtah, opravu, případně vyhledat náhradní ubytování apod.

Samozřejmě záleží na rozsahu sjednaných asistenčních služeb. Při sjednávání havarijního pojištění si nechte hezky polopatě vysvětlit, na co vše máte nárok a do jaké výše. Pojistné limity mohou být velmi nízké i velmi štědré. Je vám určitě jasné, že druhá varianta bude lepší, ale také vyjde dráž. Užívejte si cestování v zahraničí na 100 %, ale cestujte bezpečně s dobrým pojištěním!

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3

Články související s těmito výrazy:

Dovolená v zahraničí, kratkodobe-pobyty, Havarijní pojištění, Asistenční služby