Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Územní platnost

Konkrétně jde o jasně definované a vytyčené území, na kterém platí konkrétní pojistka. Dnes může být spojena jak s konkrétní oblastí, tak může mít územní platnost neomezenou. Týká se to samozřejmě celé řady pojistných produktů, které dnes pojišťovny nabízejí.

Důležité je tedy říci, že pokud se pojistná událost stane na jiném místě, kterému neodpovídá daná územní platnost, k likvidaci pojistné události, ani k pojistnému plnění jako takovému nebude docházet a žádost tak pojišťovna zamítne.

Nejčastěji země, nebo světadíly

Pokud je územní platnost vytyčena konkrétně, může se jednat třeba o jasně definované země. To se týká třeba cestovního pojištění, pokud plánujeme navštívit jiný stát, než je právě Česká republika. Podobné je to třeba v situaci, kdy pojišťujeme auto. Ať už je to havarijní pojištění, nebo je to povinné ručení, mají i tyto pojistky konkrétní územní platnost. Pokud se tedy cokoliv stane mimo dané země, nejedná se o pojistnou událost. Mnohdy se také mohou odvíjet od konkrétních světadílů a platit třeba po celé Evropě.

Informace v pojistných podmínkách

Konkrétní informace o tom, kde daná pojistka platí, najdeme samozřejmě v pojistných podmínkách, které jsou součástí smlouvy. V případě cestovní pojistky si samotnou územní platnost můžeme i navolit, a to právě podle cíle naší dovolené, kam míříme.

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová