Další vlna zdražování hypoték

Další vlna zdražování hypoték. Jak ji ustát a co dělat v případě problémů?

27. 6. 2022
|
Délka čtení: 12 min.

Hypoteční úvěry s pětkou na začátku prakticky v posledních dnech vymizely ze sazebníků bank. Sehnat dneska hypotéku pod 6 % se rovná malému zázraku. Hypoteční sazby navíc v některých bankách dokonce překračují hranici 7 %. A ani v budoucnu finanční experti a odborníci nepředpovídají jejich razantní zlevnění.

Jaká je aktuální situace na trhu?

Hypotéky za poslední rok zdražily v některých bankovních domech i o více než čtyři procentní body. Ještě v červnu 2021 bylo možné získat hypotéku ve všech bankách za méně než 2,5 % p. a. Dnes už hypoteční úvěr pod 5 % prakticky nemáte šanci sjednat. Průměrná nabídková sazba za květen je podle ukazatele Fincentrum Hypoindexu 5,33 %, což dělá z hypotečních úvěrů luxusní zboží.

Jak výše uvedené zdražení promítnout do praxe?

Pokud jste si například půjčili čtyři miliony na dvacet let před rokem, splácíte měsíčně 21 200 Kč. Kdo si totéž půjčil v dubnu, při průměrném úroku splácí už 26 100 Kč měsíčně. Zájemci o hypoteční úvěr, který si sjednali v květnu, ale už dnes platí závratných 27 000 Kč! Když k výše uvedenému připočteme inflaci a zvyšující se ceny energií, pohonných hmot i základních potravin, vysoké měsíční náklady mohou být pro řadu rodin i jednotlivců likvidační.

Hypotéka Refinancování

Neplaťte více, než musíte

Refinancujte a získejte výhodnější podmínky i sazbu.

Kdo za drahé hypotéky může?

Úrokové sazby hypoték dosáhly nejvyšší úrovně za víc než deset let. Levné nejsou ani ceny nemovitostí, které loni vystřelily do dosud nepoznaných výšin. Kdo za tuhle situaci může? Faktorů je samozřejmě více. Zdražení má na svědomí celosvětová pandemie covidu, ale i situace na Ukrajině. Vzhledem k přetrvávajícímu konfliktu a dalším proinflačním tlakům dopadajícím na úrokové prostředí navíc odborníci a experti předpokládají, že hypoteční úrokové sazby budou ještě nějaké období růst.

Kdy by se měla situace změnit?

Z prognóz hypotečních poradců a ekonomů dále vyplývá, že úroky hypoték by měly růst až ke zmíněným 7 %. V druhé části roku, a zejména pak v jeho závěru, by se měl ale hypoteční trh stabilizovat. Žádné skokové snížení úroků ale očekávat nelze. V dlouhodobějším horizontu se mohou úrokové sazby sice dostat na výhodnější úrovně, ale to může trvat poměrně dlouho.

Kdo nabízí hypotéky nej(ne)výhodněji?

Pokud bychom se podívali na současnou situaci bank, které hypoteční úvěry nabízejí, pak zjistíme, že fixacefixace na pět let je v naprosté většině případů spojena s úrokovou sazbou atakující 6 %. Takto drahé hypotéky nabízí nejen Moneta Money Bank, ale nově také mBank (6,29 % p. a.) a Raiffeisenbank (5,59 % p. a.).

Pozadu nezůstává ani Česká spořitelna, která zdražila pětileté fixace hypoték na současných 5,94 % p. a. Výhodně lze v současné době sjednat hypotéku s pětiletou fixací u Komerční banky, která ji aktuálně nabízí za 5,69 % p. a. Výhodná je i nabídka UniCredit Bank. Ta dokáže svým klientům nabídnout hypoteční úvěr s fixací na pět let za 5,89 %.

ČNB přišla s dalším zdražením

S úrokovými sazbami opět v posledních dnech zamíchala i Česká národní banka, jejíž rada zasedala 22. června. Bankovní rada ČNB zvýšila úrokové sazby o 1,25 procentního bodu, což znamená, že základní úroková sazba stoupla na 7 %. Takto vysoko byla sazba naposledy v roce 1999. Důvodem je vývoj inflace a rostoucí inflační očekávání.

Co dělat, když hypotéku nezvládáte splácet?

Zdražující energie, potraviny, pohonné hmoty i hypotéky, jejichž úrokové sazby setrvale rostou od loňského jara v kombinaci s inflací, která v květnu letošního roku vystoupala na 14 %, dostává některé rodiny i jednotlivce do dluhové pasti. V Česku navíc přibývá rodin, které za bydlení utratí víc než dvě třetiny svého příjmu. Co dělat, pokud nezvládáte hypotéku splácet?

V první řadě je potřeba neprodleně komunikovat s bankou, u níž jste si hypotéku sjednali. Vaše snaha problém řešit je totiž pro banku dobrý signál, a proto se vám může pokusit vyjít vstříc. Nabídnout vám může například odklad splátek o 3 až 6 měsíců nebo kompletní restrukturalizaci celého úvěru.

Jednou z možností je i refinancování hypotečního úvěru u jiné banky. Tuto možnost je dobré využít u hypoték, jimž končí fixace a klientům tak hrozí méně výhodné podmínky dalšího fixačního období. Protože i zde platí, že není všechno zlato, co se třpytí, je dobré mezi sebou vzájemně porovnat aktuální nabídky na trhu. K tomu vám poslouží praktické online kalkulačky a jednoduché srovnávače.

Hypotéka Refinancování

Neplaťte více, než musíte

Refinancujte a získejte výhodnější podmínky i sazbu.


Hypotéku v současné nejisté době fixujte na kratší dobu. Hypoteční experti a ekonomové doporučují fixaci okolo 3 let, protože aktuální trend zvyšování sazeb bude dle jejich prognóz ještě nějakou dobu pokračovat. Zároveň lze ale předpokládat, že po ustálení situace ohledně inflace bude ČNB sazby postupně snižovat a výše úroků poté půjde znovu níže. Tady je ale potřeba zmínit, že se nebavíme o horizontu několika měsíců, ale let.

Pokud se se stávající bankou nedohodnete a hypotéku zároveň nemůžete výhodněji refinancovat, nezbyde vám nic jiného, než se uskromnit a například si přibrat další práci třeba na víkendy. V krajním případě bude potřeba nemovitost prodat. Pokud o této možnosti uvažujete, učiňte tak dřív, než získáte škraloup v podobě záznamu v registru nespolehlivých dlužníků. Zápis v registru dlužníků totiž znemožní nebo zkomplikuje čerpání hypotéky na několik let dopředu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
  01. května 2023|Jana Březinová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

 • Plány stavby domů
  22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

  Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

 • předávání peněz nad smlouvou
  16. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Rostoucí inflace zlevňuje staré půjčky. Jsou dlužníci ve výhodě?

  Taky máte pocit, že vám inflace požírá úspory? Průměrná inflace dosáhla 15 % a ve dvouciferných číslech ještě pár měsíců setrvá. Špatná zpráva pro spotřebitele, ale dobrá pro dlužníky. Nebo ne? Společně porovnáme, jak ovlivňuje inflace půjčky a hypotéky, a kdy je výhodnější předčasně splatit půjčku.

 • Pár seniorů kontroluje smlouvy
  06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

  Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  05. dubna 2023|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • 17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.