Co je kurzarbeit - dělníci s přilbou si podávají ruce

Co je kurzarbeit? Opatření, které známe už od roku 1910

3. 3. 2021 | Aktualizováno: 24. 11. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

V průběhu koronavirové krize se u nás i ve světě skloňovalo jedno zásadní slovo. Tím je kurzarbeit, jehož původní myšlenkou byla ochrana pracovníků před propouštěním. O tom, jestli u nás kurzarbeit funguje či nikoli, polemizovat nebudeme. Zmíníme ale, kde toto slovo vzniklo a co je vlastně cílem tohoto opatření.

Kurzarbeit je starší než by se mohlo zdát

Samotné slovo kurzarbeit můžeme volně přeložit jako zkrácená pracovní doba. Název tohoto nástroje pro udržení zaměstnanosti se podle online encyklopedie vůbec poprvé objevil v roce 1910.

Kurzarbeit byl tehdy poprvé zavedený s cílem udržení pracovních míst a kvalifikace dělníků při omezování těžby a zpracování draselných solí v Německu. Později bylo toto podpůrné opatření využito i ve vyhlášce o podpoře v nezaměstnanosti z roku 1924.

V roce 1931 pak Německo přistoupilo k zákonnému omezení délky pracovního týdne na 48 hodin, aby v roce 1933 tuto dobu zkrátilo na 40 hodin. I další evropské země tento příklad následovaly a v průběhu 30. let omezily pracovní týden na 40 hodin.

V plné síle vstoupil kurzarbeit na scénu během ropných šoků v roce 1970 a udržel se úspěšně až do dnešních dnů.

Během takzvané Velké recese (2007 – 2015) byla například v Německu v roce 2009 vyplácena státní podpora firmám pro udržení pracovních míst asi pro 1,5 milionu zaměstnanců.

V čem vlastně kurzarbeit spočívá?

Tento program je založený na podpoře soukromého sektoru z veřejných zdrojů v dobách ekonomického útlumu. Ve finále jde ale pouze o přechodné opatření. Jeho cílem je zamezení snížení pracovních míst v době, kdy poptávka po práci klesá v důsledku úbytku zakázek. Pokles odpracovaných hodin je zaměstnancům kompenzován z veřejných zdrojů (např. přes úřady práce).

Ovšem konečný přínos opatření nespočívá pouze v podpoře konkrétních zaměstnanců. V době krize opatření zabraňuje také finančním výpadkům ve firmách, které by jinak musely přistoupit k nepopulárnímu propouštění. Díky tomu tak opatření snižuje jak finanční, tak i časové náklady, které by firmy musely nést při hledání a zaškolování nových zaměstnanců.

Zmínit musíme i celospolečenský důsledek tohoto opatření. Ten snižuje náklady společnosti na znovuzačlenění propuštěného pracovníka do pracovního procesu a kolektivu. Aby byl ale program účinný, je nutné ho aktivovat dříve, než se ekonomický útlum projeví na pracovním trhu. Důležité je kromě rychlého zavedení i smysluplná a logická komunikace směrem k zaměstnavatelům, kteří získají jasné instrukce, jak dále postupovat.

Kurzarbeit v Česku

Český právní řád zná určitý druh kurzarbeitu od roku 2015. Vzhledem k situaci byl ale v březnu 2020 vytvořen zcela nový program.

Podle českého práva může zaměstnavatel obdržet státní příspěvek v případě splnění následujících podmínek:

  • zaměstnavatel nemůže zaměstnanci přidělovat práci na více než 20 % týdenní pracovní doby,

  • uzavře vládou předschválenou dohodu s úřadem práce,

  • již poskytuje zaměstnanci náhradu mzdy,

  • zaváže se, že se zaměstnancem neukončí pracovní poměr.


Kurzarbeit byl v roce 2020 začleněn ve vládním programu Antivirus, podle kterého bylo možné hradit příspěvek po dobu vyhlášení nouzového stavu. Zaměstnavatel mohl využít jednoho ze dvou režimů. U každého z nich se liší nejen podmínky, ale také poměr vyplácené částky.

Pokud chcete podporu získat, musíte podat žádost na příslušný úřad práce a následně s ním uzavřít výše zmíněnou dohodu. Úřad práce je totiž orgánem, který náhrady vyplácí. Zaměstnavatelům se přitom kompenzuje náhrada ve výši superhrubé mzdy, tedy včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.