Žena po dopravní nehodě telefonuje

Co byste měli vědět, když budete po havárii používat náhradní vozidlo

Někdo vás naboural, vaše vozidlo se porouchalo nebo je z nějakého jiného důvodu nepojízdné? To ještě neznamená, že musíte chodit pěšky. Od pojišťovny totiž na potřebnou dobu můžete získat náhradní vozidlo. V jakých situacích na něj máte nárok a co byste měli vědět, než do zapůjčeného vozu poprvé usednete?

Kdo má nárok na náhradní vozidlo

Případný nárok na náhradní vozidlo se odvíjí nejen od podmínek konkrétního pojištění, ale také od samotné dopravní nehody. Záleží, jestli jste jejím viníkem, nebo poškozeným. Pokud bylo vaše vozidlo vyřazeno z provozu třetí osobou, máte podle občanského zákoníku právo na náhradní vozidlo, které je hrazeno z povinného ručení viníka.


Musíte být zároveň schopni doložit, že je vaše auto nepojízdné a nezbytně jej potřebujete –⁠ například k výkonu povolání či zajištění chodu domácnosti. Proto je v podobné situaci lepší, když se s danou pojišťovnou spojíte a ujistíte se o proplacení nákladů na náhradní vozidlo. Pojišťovny musí na svých webových stránkách uvádět pravidla, kterými se tento nárok řídí. Informace byste tedy měli získat tímto způsobem.

Nehodu jste způsobili vy sami nebo je viník neznámý? Došlo ke střetu se zvěří, poruše na vozidle, jeho odcizení či zásahu přírodních živlů? Pak se nárok na náhradní vozidlo odvíjí čistě od vašeho pojištění.

U některých pojišťoven je vám auto zapůjčeno již na základě povinného ručení, jinde si službu musíte připlatit – typicky k havarijnímu pojištění, v rámci asistenčních služeb nebo jiné formy připojištění. Ve všech případech ale počítejte s tím, že náhradní vozidlo se poskytuje ve stejné či nižší kategorii, než je poškozený vůz.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Náhradní vozidlo po dobu opravy? Ne vždy celé období

Pravidla pojišťoven jsou v otázce poskytnutí náhradního vozidla velmi různorodá. Proto si musíte pečlivě prostudovat podmínky daného produktu. Zapůjčení vozidla bývá limitováno časově (maximálním počtem dnů, kdy budete mít vůz k dispozici) a finančně (maximálními náklady spojenými s půjčovným, většinou v podobě denní sazby).

„Za maximální délku půjčovného se považuje obvyklá doba opravy vozidla dle příslušných časových norem výrobce a neobsahuje časové prodlevy související s kapacitou servisu provádějícího opravu vozidla, vč. kapacity jeho subdodavatelů. Do maximální délky vypůjčení se nezapočítávají časové prodlevy související s dodáním dílů potřebných k provedení opravy,“ upozorňuje Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.

Nejlépe uděláte, když se v dostupných servisech předem informujete o časových možnostech opravy. Rozdíl mezi plněním pojišťovny a cenou půjčovného už totiž případně musíte uhradit sami.

„Pojištění se vztahuje na proplacení nájmu náhradního vozidla bez jakýchkoliv jiných provozních nákladů jako jsou pohonné hmoty a jiné provozní kapaliny, čištění, mytí vozidla apod. Pojištění se rovněž nevztahuje na vratnou kauci, kterou bude muset klient při zapůjčení náhradního vozidla složit u pronajímatele,“ doplňuje výčet standardních podmínek Renata Čapková, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny (ČPP).

Podmínky zapůjčení náhradního vozidla se značně liší

Velké rozdíly v podmínkách pojišťoven jsou patrné z následujícího srovnání. Nejlépe z něj vychází pojišťovna Direct, která svým klientům nabízí náhradní vozidlo zdarma – za předpokladu, že k opravě dochází v servisech Direct auto, tedy sesterské společnosti pojišťovny.

PojišťovnaNáhradní vozidlo zdarma v rámci povinného ručeníNáhradní vozidlo nad rámec povinného ručení

Allianz

ANO: u balíčků PLUS, EXTRA a MAX, až 6 dní

ANO: Lze připojistit rozšíření asistence až na 20 dní s limity 1, 2 nebo 3 tisíce Kč/den

ČPP

NE

ANO: Připojištění nákladů na nájem náhradního vozidla s limity od 3 do 15 tisíc Kč

ČSOB

ANO: U nejvyšší varianty povinného ručení Premiant, limit 10 tisíc Kč

ANO: Doplňkové pojištění nákladů na půjčovné s limity 10, 20 a 30 tisíc Kč

Direct

ANO: Zdarma při opravě v servisu Direct auto k jakémukoliv pojištění vozidla, majetku či odpovědnosti

ANO: Možné další připojištění půjčovného u náhradního vozidla (pro opravy v jiných servisech)

Generali

NE

ANO: Připojištění půjčovného u náhradního vozidla v rámci havarijního pojištění s limity 10, 30 nebo 50 tisíc Kč

HVP

NE

ANO: S rozšířenými asistenčními podmínkami až na 10 dní

Kooperativa

NE

ANO: S asistenčním programem MAX (limit 5 dní) nebo MAX+ (limit 7 dní), dále možnost doplňkového pojištění nákladů na nájem náhradního vozidla s různými limity

Pillow

NE

ANO: Jako součást asistenčních služeb, až 7 dní

Slavia pojišťovna

ANO: U produktů Jistota (limit 2 dny) a Jubileum (limit 5 dní), od dubna 2023 až 9 dní s VIP asistencí

ANO: Od dubna 2023 možné připojištění náhradního vozidla na 3, 5 nebo 10 dní. Limity se sčítají s limity VIP asistence.

UNIQA

NE

ANO: Součást připojištění doplňkových krytí na pojistnou částku od 5 do 50 tisíc Kč

Zdroj: Webové stránky a pojistné podmínky pojišťoven, 9. 2. 2023.

Již takto obtížné srovnání komplikují ještě rizika, na která se jednotlivé produkty pojišťoven vztahují. Nárok na pojistné plnění může být spojen například jen s dopravní nehodou. Na jiná rizika (poškození, odcizení apod.) se produkt vztahovat nemusí nebo zde mohou být změněny limity.

„Je dobré se podívat, v jakých případech má klient na poskytnutí náhradního vozidla z asistencí nárok. Podmínky pojišťoven i asistenčních služeb jsou různé a někde může být splněním podmínky pouhá „nepojízdnost“ vozidla, jinde to může být umístění vozidla do servisu nebo provedený odtah apod.,“ vysvětluje Ladislav Bělina, ředitel úpisu autopojištění Slavia pojišťovny.

Dále je nutné zmínit, že produkt povinného ručení, jehož součástí je rovnou i nárok na náhradní vozidlo, nemusí vycházet levněji než samostatné povinné ručení v kombinaci s připojištěním. Jde spíše o rozdílné strategie pojišťoven – některé subjekty vytvoří balíčky s obvyklými službami, jiné pojišťovny volbu připojištění nechávají více na zákaznících.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Jak postupovat při dopravní nehodě s náhradním vozidlem

Když se během opravy vašeho auta stane ještě další dopravní nehoda s náhradním vozidlem, značí už to opravdu velkou smůlu. Ale bohužel i k takové situaci může dojít. Proto je dobré vědět, jak se zachovat. „Klient by měl být před zapůjčením náhradního vozidla pronajímatelem seznámen s konkrétním postupem při případné dopravní nehodě. Obecně nad rámec standardních kroků při dopravní nehodě platí, že je nutné vždy volat Policii ČR, neprodleně informovat o nehodě pronajímatele a postupovat podle jeho instrukcí,“ vysvětluje Renata Čapková z ČPP.

Policii přivolejte, ať už jste poškozený, nebo viník. Došlo ke škodě na majetku třetí osoby, takže se jedná o zákonnou povinnost. Protokol o nehodě podepisujte pouze tehdy, když s nim souhlasíte. Jestliže nesouhlasíte s jeho zněním, můžete napsat námitky do poznámky v protokolu. Veškeré kroky ale raději podnikejte již v součinnosti s majitelem vozidla.

Nezapomínejte na to, že i v případě náhradního auta poskytnutého autoservisem podepisujete smlouvu o výpůjčce. Stejně jako u vašeho auta kryje povinné ručení škody jen do výše limitů. Možná to bude pro někoho překvapení, ale škodu nad tento limit platí klient půjčovny. Proto si předem zkontrolujte výši limitů, obvykle nebývá přímo ve smlouvě o půjčení auta.

„Stejně tak doporučujeme se seznámit s podmínkami provozu náhradního vozidla, a to samozřejmě v momentě jeho převzetí. Zde jsou podmínky většinou upraveny společností, která náhradní vozidlo poskytuje (prodejce, servis, půjčovna apod.). Není rozhodně na škodu si vozidlo před převzetím řádně prohlédnout, případně nafotit a vracet jej ve stavu tak, jak půjčovna požaduje. Obvykle tedy čisté, nepoškozené, dotankované atd.,“ doplňuje tiskový mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek. Zkrátka nepodceňujte péči o náhradní vozidlo po dobu opravy toho svého. Ušetříte si tím zbytečné komplikace při předávání auta.

Nepodceňto

První pomoc při autonehodě

Zjistěte, jak zabezpečit místo nehody, jak při záchraně záchraně zraněných nepropadnout panice, v našem podcastu Nepodceňto.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
  13. června 2024|Jana Březinová
  Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

  Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.