Žena po dopravní nehodě telefonuje

Co byste měli vědět, když budete po havárii používat náhradní vozidlo

Někdo vás naboural, vaše vozidlo se porouchalo nebo je z nějakého jiného důvodu nepojízdné? To ještě neznamená, že musíte chodit pěšky. Od pojišťovny totiž na potřebnou dobu můžete získat náhradní vozidlo. V jakých situacích na něj máte nárok a co byste měli vědět, než do zapůjčeného vozu poprvé usednete?

Kdo má nárok na náhradní vozidlo

Případný nárok na náhradní vozidlo se odvíjí nejen od podmínek konkrétního pojištění, ale také od samotné dopravní nehody. Záleží, jestli jste jejím viníkem, nebo poškozeným. Pokud bylo vaše vozidlo vyřazeno z provozu třetí osobou, máte podle občanského zákoníku právo na náhradní vozidlo, které je hrazeno z povinného ručení viníka.


Musíte být zároveň schopni doložit, že je vaše auto nepojízdné a nezbytně jej potřebujete –⁠ například k výkonu povolání či zajištění chodu domácnosti. Proto je v podobné situaci lepší, když se s danou pojišťovnou spojíte a ujistíte se o proplacení nákladů na náhradní vozidlo. Pojišťovny musí na svých webových stránkách uvádět pravidla, kterými se tento nárok řídí. Informace byste tedy měli získat tímto způsobem.

Nehodu jste způsobili vy sami nebo je viník neznámý? Došlo ke střetu se zvěří, poruše na vozidle, jeho odcizení či zásahu přírodních živlů? Pak se nárok na náhradní vozidlo odvíjí čistě od vašeho pojištění.

U některých pojišťoven je vám auto zapůjčeno již na základě povinného ručení, jinde si službu musíte připlatit – typicky k havarijnímu pojištění, v rámci asistenčních služeb nebo jiné formy připojištění. Ve všech případech ale počítejte s tím, že náhradní vozidlo se poskytuje ve stejné či nižší kategorii, než je poškozený vůz.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Náhradní vozidlo po dobu opravy? Ne vždy celé období

Pravidla pojišťoven jsou v otázce poskytnutí náhradního vozidla velmi různorodá. Proto si musíte pečlivě prostudovat podmínky daného produktu. Zapůjčení vozidla bývá limitováno časově (maximálním počtem dnů, kdy budete mít vůz k dispozici) a finančně (maximálními náklady spojenými s půjčovným, většinou v podobě denní sazby).

„Za maximální délku půjčovného se považuje obvyklá doba opravy vozidla dle příslušných časových norem výrobce a neobsahuje časové prodlevy související s kapacitou servisu provádějícího opravu vozidla, vč. kapacity jeho subdodavatelů. Do maximální délky vypůjčení se nezapočítávají časové prodlevy související s dodáním dílů potřebných k provedení opravy,“ upozorňuje Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny UNIQA.

Nejlépe uděláte, když se v dostupných servisech předem informujete o časových možnostech opravy. Rozdíl mezi plněním pojišťovny a cenou půjčovného už totiž případně musíte uhradit sami.

„Pojištění se vztahuje na proplacení nájmu náhradního vozidla bez jakýchkoliv jiných provozních nákladů jako jsou pohonné hmoty a jiné provozní kapaliny, čištění, mytí vozidla apod. Pojištění se rovněž nevztahuje na vratnou kauci, kterou bude muset klient při zapůjčení náhradního vozidla složit u pronajímatele,“ doplňuje výčet standardních podmínek Renata Čapková, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny (ČPP).

Podmínky zapůjčení náhradního vozidla se značně liší

Velké rozdíly v podmínkách pojišťoven jsou patrné z následujícího srovnání. Nejlépe z něj vychází pojišťovna Direct, která svým klientům nabízí náhradní vozidlo zdarma – za předpokladu, že k opravě dochází v servisech Direct auto, tedy sesterské společnosti pojišťovny.

PojišťovnaNáhradní vozidlo zdarma v rámci povinného ručeníNáhradní vozidlo nad rámec povinného ručení

Allianz

ANO: u balíčků PLUS, EXTRA a MAX, až 6 dní

ANO: Lze připojistit rozšíření asistence až na 20 dní s limity 1, 2 nebo 3 tisíce Kč/den

ČPP

NE

ANO: Připojištění nákladů na nájem náhradního vozidla s limity od 3 do 15 tisíc Kč

ČSOB

ANO: U nejvyšší varianty povinného ručení Premiant, limit 10 tisíc Kč

ANO: Doplňkové pojištění nákladů na půjčovné s limity 10, 20 a 30 tisíc Kč

Direct

ANO: Zdarma při opravě v servisu Direct auto k jakémukoliv pojištění vozidla, majetku či odpovědnosti

ANO: Možné další připojištění půjčovného u náhradního vozidla (pro opravy v jiných servisech)

Generali

NE

ANO: Připojištění půjčovného u náhradního vozidla v rámci havarijního pojištění s limity 10, 30 nebo 50 tisíc Kč

HVP

NE

ANO: S rozšířenými asistenčními podmínkami až na 10 dní

Kooperativa

NE

ANO: S asistenčním programem MAX (limit 5 dní) nebo MAX+ (limit 7 dní), dále možnost doplňkového pojištění nákladů na nájem náhradního vozidla s různými limity

Pillow

NE

ANO: Jako součást asistenčních služeb, až 7 dní

Slavia pojišťovna

ANO: U produktů Jistota (limit 2 dny) a Jubileum (limit 5 dní), od dubna 2023 až 9 dní s VIP asistencí

ANO: Od dubna 2023 možné připojištění náhradního vozidla na 3, 5 nebo 10 dní. Limity se sčítají s limity VIP asistence.

UNIQA

NE

ANO: Součást připojištění doplňkových krytí na pojistnou částku od 5 do 50 tisíc Kč

Zdroj: Webové stránky a pojistné podmínky pojišťoven, 9. 2. 2023.

Již takto obtížné srovnání komplikují ještě rizika, na která se jednotlivé produkty pojišťoven vztahují. Nárok na pojistné plnění může být spojen například jen s dopravní nehodou. Na jiná rizika (poškození, odcizení apod.) se produkt vztahovat nemusí nebo zde mohou být změněny limity.

„Je dobré se podívat, v jakých případech má klient na poskytnutí náhradního vozidla z asistencí nárok. Podmínky pojišťoven i asistenčních služeb jsou různé a někde může být splněním podmínky pouhá „nepojízdnost“ vozidla, jinde to může být umístění vozidla do servisu nebo provedený odtah apod.,“ vysvětluje Ladislav Bělina, ředitel úpisu autopojištění Slavia pojišťovny.

Dále je nutné zmínit, že produkt povinného ručení, jehož součástí je rovnou i nárok na náhradní vozidlo, nemusí vycházet levněji než samostatné povinné ručení v kombinaci s připojištěním. Jde spíše o rozdílné strategie pojišťoven – některé subjekty vytvoří balíčky s obvyklými službami, jiné pojišťovny volbu připojištění nechávají více na zákaznících.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Jak postupovat při dopravní nehodě s náhradním vozidlem

Když se během opravy vašeho auta stane ještě další dopravní nehoda s náhradním vozidlem, značí už to opravdu velkou smůlu. Ale bohužel i k takové situaci může dojít. Proto je dobré vědět, jak se zachovat. „Klient by měl být před zapůjčením náhradního vozidla pronajímatelem seznámen s konkrétním postupem při případné dopravní nehodě. Obecně nad rámec standardních kroků při dopravní nehodě platí, že je nutné vždy volat Policii ČR, neprodleně informovat o nehodě pronajímatele a postupovat podle jeho instrukcí,“ vysvětluje Renata Čapková z ČPP.

Policii přivolejte, ať už jste poškozený, nebo viník. Došlo ke škodě na majetku třetí osoby, takže se jedná o zákonnou povinnost. Protokol o nehodě podepisujte pouze tehdy, když s nim souhlasíte. Jestliže nesouhlasíte s jeho zněním, můžete napsat námitky do poznámky v protokolu. Veškeré kroky ale raději podnikejte již v součinnosti s majitelem vozidla.

Nezapomínejte na to, že i v případě náhradního auta poskytnutého autoservisem podepisujete smlouvu o výpůjčce. Stejně jako u vašeho auta kryje povinné ručení škody jen do výše limitů. Možná to bude pro někoho překvapení, ale škodu nad tento limit platí klient půjčovny. Proto si předem zkontrolujte výši limitů, obvykle nebývá přímo ve smlouvě o půjčení auta.

„Stejně tak doporučujeme se seznámit s podmínkami provozu náhradního vozidla, a to samozřejmě v momentě jeho převzetí. Zde jsou podmínky většinou upraveny společností, která náhradní vozidlo poskytuje (prodejce, servis, půjčovna apod.). Není rozhodně na škodu si vozidlo před převzetím řádně prohlédnout, případně nafotit a vracet jej ve stavu tak, jak půjčovna požaduje. Obvykle tedy čisté, nepoškozené, dotankované atd.,“ doplňuje tiskový mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek. Zkrátka nepodceňujte péči o náhradní vozidlo po dobu opravy toho svého. Ušetříte si tím zbytečné komplikace při předávání auta.

Nepodceňto

První pomoc při autonehodě

Zjistěte, jak zabezpečit místo nehody, jak při záchraně záchraně zraněných nepropadnout panice, v našem podcastu Nepodceňto.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • stromecek-na-aute
  03. prosince 2023|Petr Woff
  Jak dovézt živý vánoční stromek bez dopravní nehody

  K vánočním svátkům patří pěkný smrček, jedlička nebo jiný jehličnan, který postavíte a nazdobíte ve své domácnosti. Vhodného adepta seženete lehce, otázka však zní, jak dopravíte živý vánoční stromeček do svého bydliště. Srovnejme, kolik stojí profesionální přeprava a jak naložíte stromek do svého auta, aby následná cesta neskončila dopravní nehodou.

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.

 • žena-vybírá-elektrokoloběžku
  21. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat elektrokoloběžku, abyste nemuseli řešit povinné ručení?

  Povinné ručení se podle nového zákona bude vztahovat i na elektrokoloběžky s rychlostí nad 25 km/h, nebo s hmotností nad 25 kg a rychlostí nad 14 km/h. Dobrá zpráva je, že většina elektrokoloběžek v ČR je pomalejší a lehčí. Špatná zpráva je, že povinné ručení měli jejich majitelé mít už dávno sjednané podle jiného zákona. Nikdo to ale nekontroluje.