Cestovní pojištění – srovnání cen

Užívání náhradního vozidla - Starší muž ve vozidle

Měli jste autonehodu? A nejste viník? Pak máte, jako každý poškozený, ze zákona nárok na zapůjčení náhradního automobilu, které je hrazené z povinného ručení viníka nehody. Náhradní vozidlo musí být stejné kategorie jako nabourané vozidlo.

Kdo má nárok na náhradní vozidlo

Nejčastější příčinou dopravních nehod bývá nepozornost řidičů - například sledování telefonu. Takto řidiči zaviní obvykle jen méně vážné nehody. I ty ale vedou k poškození vozidla a nutnosti jeho opravy v servisu. V tomto případě obvykle přichází na řadu potřeba náhradního dopravního prostředku. Jste-li poškozený, je situace jednodušší. Nárok na ně přiznává zákon a účty hradí pojišťovna viníka z jeho povinného ručení. 

porovnání povinného ručení

Když jste viníkem dopravní nehody

Viník nehody má situaci složitější. Může mít nárok používat náhradní vozidlo v řádu několika dnů – počet je uveden v pojišťovacích podmínkách jeho smlouvy. Nebo mít připojištění půjčovného během opravy vozidla. Potom pojišťovna hradí náklady půjčovně na základě faktury nebo jiného daňového dokladu. 

Ovšem je nutné si pečlivě prostudovat podmínky tohoto doplňkového pojištění, které se dá sjednat jen k havarijní pojistce. Obvykle je časově limitováno – oprava musí překročit stanovený počet dnů. Půjčené auto musí být maximálně stejné (nebo nižší) třídy jako opravované vozidlo a další limity. Rozdíl mezi plněním pojišťovny a cenou půjčovny musíte uhradit sami.

Jak postupovat v případě dopravní nehody s náhradním vozidlem

Je velká smůla, když se během opravy havarovaného auta stane další dopravní nehoda. Co vás v takovém případě čeká? Především vždy přivolejte Policii ČR. Ať už jste poškozený nebo viník. Došlo ke škodě na majetku třetí osoby, takže se jedná o zákonnou povinnost. Protokol o nehodě podepisujte pouze tehdy, když s nim souhlasíte. Jestliže nesouhlasíte s jeho zněním, tak veškeré námitky můžete napsat do poznámky v protokolu. 

Zapište si SPZ, VIN, značku a typ zúčastněných vozidel, kontaktní údaje řidičů (případně provozovatelů vozidla), údaje o pojištění (číslo zelené karty, číslo pojistné smlouvy). Pokud jsou u nehody i svědci, tak si také poznamenejte jejich kontaktní údaje. Nezapomeňte na fotodokumentaci.

Neprodleně informujte o nehodě majitele vozidla a další kroky (např. odtažení nepojízdného vozidla) podnikejte podle jeho instrukcí.

Jak je to s riziky, když si půjčíte auto

Ano, i v případě náhradního auta poskytnutého autoservisem, podepisujete smlouvu o výpůjčce. Stejně jako u vašeho auta povinné ručení kryje škody jen do výše limitů. Což samozřejmě platí i v případě půjčoven. A možná to bude pro někoho překvapení, škodu nad tento limit platí klient půjčovny. Zkontrolujte si výši limitu, obvykle není přímo ve smlouvě o půjčení auta. 

Každého napadne také havarijní pojištění a jeho spoluúčast. Ano, to je riziko. Záleží, jakou máte smlouvu s půjčovnou, respektive ona s pojišťovnou. Dejte pozor na obvyklé položky (kola, pneumatiky a jejich poškození atd.), které nebývají pojištěny.

Shrnutí

Náhradní auto (z autoservisu nebo půjčovny) má své výhody a ulehčí nepříjemnou situaci. 

Budete-li mít tu smůlu, že nabouráte i náhradní vozidlo, vždy volejte policii, zjistěte všechny důležité údaje o ostatních účastnících nehody a informujte majitele náhradního vozidla.

Pokud jste poškozený, veškerá škoda se hradí z povinného ručení viníka. 

Jste-li viníkem, záleží na pojistných limitech, které má sjednány půjčovna/autoservis. Nezapomeňte si zkontrolovat spoluúčast a především si zjistěte výši limitů těchto pojistek – zde hrozí pro vás největší riziko, i v řádu milionů.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Články související s těmito výrazy:

Moderní topení potřebujete kvůli svojí bezpečnosti, úsporám a politikům. Zákonodárci upřesnili, do kdy máme vyměnit nejšpinavější kotle: do srpna 2022.