Náhrada škody z povinného ručení, když není známý viník

Náhrada škody z povinného ručení: Co dělat, když neznáte viníka?

23. 11. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Když nabouráte, měli byste nehodu nafotit a vše sepsat společně s dalšími účastníky, aby vám pojišťovna mohla vyplatit pojistku. Pak jde hlavně o administrativu. Získat náhradu škody z povinného ručení je ale mnohem složitější, když viník od nehody ujede. Co dělat? Jaká jsou vaše práva a povinnosti? A kdy zavolat policii?

Povinné ručení musí být ze zákona sjednané na každém vozidle. Má to svůj smysl, protože jde o pojistnou ochranu majetku a zdraví třetích osob. Když dojde k dopravní nehodě a při ní k poškození automobilu, majetku nebo zdraví, nahradí pojišťovna škodu poškozenému právě z povinného ručení viníka nehody. Aby celý proces mohl proběhnout, musí být viník nehody známý. A to je někdy dost komplikované, protože pořád ještě existují řidiči, kteří od bouračky ujedou.


Povinné ručení a náhrada škody

Povinné ručení je sice upravené legislativou, ale je na samotných pojišťovnách, co vše v jeho rámci nabídnou. Liší se tedy rozsahem služeb i výší pojistných limitů, limitací náhrady škody i řadou doplňkových služeb a bonusů. Přidat k němu jde třeba úrazové pojištění, pojištění skel u auta nebo pojištění proti odcizení.

Vedle samotné výše plnění z pojistky je také dobré vědět, na co má poškozený právo v případě nehody a jaké jsou povinnosti viníka. Ze všeho nejdříve je třeba při nehodě zjistit, jestli není nikdo zraněný. Až potom je na čase věnovat se autům, zjistit, kdo nehodu způsobil, kdo je viník a kdo poškozený. Na řadu pak přichází vyplnění formuláře – takzvaného  Evropského záznamu o dopravní nehodě.

Při vážnějších nehodách nebo ve chvíli, kdy se účastníci nemůžou dohodnout na postupu, je lepší přivolat policii.

Linku 158 vytočte v těchto případech:

 • při nehodě došlo ke zranění nebo dokonce usmrcení,

 • nehoda blokuje dopravu a nejste sami schopni zabezpečit obnovení silničního provozu,

 • škoda na některém z vozidel pravděpodobně přesahuje částku 100 tisíc korun,

 • účastník nehody odmítá podepsat záznam o dopravní nehodě,

 • viník z místa nehody ujel,

 • vznikla škoda na majetku třetí osoby, která není účastníkem dopravní nehody,

 • máte podezření, že řidič požil alkohol nebo návykové látky.

Když chybí viník dopravní nehody

Může se stát, že viník od dopravní nehody odjede. Anebo není jasné, kdo jím je. V takovém případě je lepší zavolat policii. Bohužel, na českých silnicích nejsou takové situace výjimečné. Podle statistik ministerstva dopravy odjede od nehody zhruba každý šestý viník. Podle expertů, například dopravních psychologů, se lidé takového jednání dopouští nejčastěji z obav ze ztráty bodů a kvůli dražší pojistce. Hrozí jim ale poměrně tučná pokuta a v některých případech i vězení. I pro účastníka nehody, který ji nezavinil, je to dost nepříjemné, protože proplacení škody od pojišťovny je pak komplikované a obtížné.

Co tedy dělat? Neváhejte a zavolejte policii. Pokud jste viníka při nehodě viděli, pokuste ho co nejvěrněji popsat, zkuste si zapamatovat model a značku auta, SPZ anebo aspoň její část. Když budete mít štěstí, pomůžou vám bezpečnostní kamery. Anebo svědci, kteří u nehody byli a mohli by jakkoli pomoci, například detailem, popisem viníka a podobně. Místo nehody si nafoťte.

Muž s telefonem a nepojízdným autem

V zásadě mohou nastat tři hlavní situace, kdy vám to – jako poškozenému – viník dopravní nehody zkomplikuje a vy pak můžete mít potíže získat náhradu škody z povinného ručení.

Viník není dohledatelný

Viník dopravní nehody z místa kolize ujel, není možné ho identifikovat. Pak je komplikované a v podstatě nemožné získat náhradu škody z jeho povinného ručení. Existuje ale přece jen jedno řešení. Pokud škoda přesahuje částku 10 tisíc korun a současně došlo k poškození zdraví, je možné nárok na úhradu škody uplatnit u garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Tento fond slouží k úhradě specifických škod, mimo jiné i těch, které způsobili neznámí viníci.

Viník nemá povinné ručení

Jedním z důvodů, proč viník od nehody zmizí, bývá i skutečnost, že nemá povinné ručení. I v tomto případě je možné zkusit požádat o kompenzaci  z garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Náhrada škody je vyplácena z garančního fondu tak, aby byla poškozenému dostupná co nejrychleji. To však nic nemění na tom, že viník musí celou škodu uhradit z vlastní kapsy. Pokud se ho podaří dohledat, tak Česká kancelář po viníkovi částku vymáhá.

Viníkem není osoba

Škody na majetku a na zdraví nemusí vždy zavinit pouze řidiči vozidel. Auto může zásadně poškodit také například nekvalitní vozovka, překážka na silnici a podobně. Takové škody pak nekryje povinné ručení, ale havarijní pojištění. Pokud ho majitel vozu nemá sjednané, může náhradu škodu uplatňovat u správce komunikace. Jiná situace nastává, pokud má škoda původ ve srážce se zvěří. Tato škoda by opět byla kryta prostřednictvím havarijního pojištění. Jestliže ho však řidič sjednané nemá, náklady na opravu vozidla padají na jeho bedra.

Viníka nehody se vyplatí hledat

Získat náhradu škody z povinného ručení je bez viníka náročné, ne-li nemožné. Proto platí, že je lepší po něm pátrat, zapojit všechny možné kanály, ptát se, sdílet prosby o pomoc na sociálních sítích. Nejde přitom jen o nehody na velkých tazích. Lidé často odjíždí od drobných nehod na parkovištích, kdy ťuknou auto, promáčknou plechy nebo odřou blatník. Možná si neuvědomí, že parkoviště snímají kamery a že si tím koledují o pokutu.

Pokud se viníka podaří chytit, nedopadne to pro něj dobře. Za úprk od nehody dostane až sedm trestných bodů. V případě, že došlo ke zranění nebo dokonce k úmrtí, může se dostat až k soudu, a to za trestný čin neposkytnutí pomoci. Za to hrozí až pětileté odnětí svobody.

Vždy se vyplatí o náhradu škody z povinného ručení usilovat. I když se vám nepodaří viníka nehody najít, pořád můžete zkusit zmíněný garanční fond České kanceláře pojistitelů.

Vymáhejte odškodnění

Odškodnění se vyplatí vymáhat, ať už viníka znáte, nebo od nehody ujel. Zákon rozlišuje majetkové škody, které dělí do dvou kategorií: škodu na vozidle a věcnou škodu  (například poničené věci při nehodě, jako jsou zavazadla, oblečení, mobilní telefon a tak dále). Krom toho můžete od pojišťovny získat i náhradu nemajetkové újmy, která není vždy jednoznačná. Příkladem je újma na zdraví (bolestné, odškodnění trvalých následků, ošetřovné, náhrada ušlého zisku a tak dále). Získat odškodnění nemusí být vždy snadné. Posouzení vašich šancí je proto vždy lepší nechat na odborníkovi.

Limitace náhrady škody

Při každé nehodě, ať už jsou známí viníci nebo nikoli, přichází na přetřes otázka výše pojistného plnění, resp. tok, kolik peněz jako náhradu škody z povinného ručení obdržíte. V každé pojistné smlouvě je klíčovým údajem limitace náhrady škody. To znamená částku (limit), který vám pojišťovna vyplatí.

Platí, že u povinného ručení je minimální limitace náhrady škody ze zákona stanovená na 35 milionů korun. Ovšem taková částka nemusí ve všech případech stačit (vážná nehoda, cesty do zahraničí, srážka s luxusními vozy, poničení majetku, újma na zdraví a tak dále). Potom zůstává náhrada neuhrazené škody na viníkovi. I proto odborníci doporučují sjednat si vyšší limitaci náhrady škody.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • technická kontrola vozu
  26. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Vše, co potřebujete vědět o STK

  Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

 • motorka vedle auta
  26. dubna 2024|Jana Březinová
  Když se potká auto a motorka: Nejčastější příčiny problémů a jak je řešit

  Většinu problémů mezi motorkáři a řidiči aut by vyřešilo, kdyby se jedna skupina dokázala vžít do té druhé. Jenomže velká část řidičů za řídítky motorky nikdy neseděla, a tak nedokáže posoudit, jak se její jízdní vlastnosti liší. Motorkáři zase zapomínají, že oni sice většinou vyjíždí pro radost, ale na silnicích potkávají řidiče, kteří třeba vystresovaní spěchají do práce.

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?