Milostivé léto - muž s prázdnými kapsami

Blíží se Milostivé léto! Unikátní akce, která pomůže tisícům lidí v exekucích

22. 10. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Ačkoli se letošní rok nedávno přehoupl do podzimu, za pár dnů startuje ojedinělá akce, která nemá v Česku obdoby. Jde o tzv. Milostivé léto, díky němuž se mohou desítky tisíc osob dostat z exekucí. Akce startuje už 28. října. Jak se do ní zapojit?

Dlužníkům budou odpuštěny úroky, poplatky či penále

Unikátní akce vyhlášená státem má za cíl usnadnit život lidem, kteří spadli do exekuce. Během tříměsíčního období má dlužník šanci zbavit se vysokých exekučních poplatků, sankcí a úroků, které mu navýšily původní dluh a komplikují tak jeho splácení. Ve finále stačí, pokud dotyčný zaplatí původní dluh a poplatek exekutorovi ve výši 908 korun.

Akce, která se už nebude opakovat

Podle expertů a finančních analytiků jde o zcela bezprecedentní akci a šanci, která se už v budoucnu pravděpodobně nebude opakovat. Proto by dlužníci neměli se splácením dluhů dlouho otálet. Ačkoli Milostivé léto začíná 28. října a na úhradu dluhů mají lidé v exekuci tři měsíce (do 28. ledna 2022), kvůli zvýšenému zájmu může dojít k nepříjemným administrativní průtahům. Proto je potřeba situaci řešit pokud možno co nejdříve.

Tři důležité podmínky

Stejně jako kterákoli jiná akce i s Milostivým létem souvisí několik podmínek, které musí dlužníci splnit. Abyste mohli této akce využít, musíte:

  1. Dlužit státu, obci či jejich organizacím: Akce se vedle státu a obcí týká i jejich většinově vlastněných organizací, jako jsou např. dopravní podniky, nemocnice, ČEZ, Pražská energetika, Pražská plynárenská, Mostecké bytová, Česká televize, Český rozhlas atp., a všech zdravotních pojišťoven (další subjekty jsou uvedeny na stránkách nedluzimstatu.cz).

  2. Mít dluh v exekuci: Pokud váš dluh dosud ještě není v exekuci nebo jste v oddlužení, Milostivé léto nelze uplatnit.

  3. Si být jistí, že exekuce je vedena soukromým exekutorem: Tady je potřeba zmínit, že akce Milostivé léto se nevztahuje na exekuce vedené státem, tzv. správní nebo daňové exekuce, které jsou nejčastěji vymáhané celní správou, finanční správou či okresní správou sociálního zabezpečení.

Pár na schůzce v bance

Jak se do akce Milostivé zapojit?

Pokud výše uvedené podmínky splňujete, je potřeba kontaktovat svého exekutora, u kterého zjistíte, jak velkou jistinu z dluhu je vůbec nutné zaplatit. V ideálním případě zmíněného kontaktujte doporučeným dopisem, případně datovou schránkou. V žádosti nezapomeňte uvést svou adresu a skutečnost, že jde o akci Milostivé léto.

Mohlo by vás zajímat: Akce se též nevztahuje na peněžité tresty uložené za úmyslný trestný čin a dluhy vzniklé z odpovědnosti za úmyslně způsobenou škodu. Milostivé léto „nevymaže“ ani dluhy vzniklé z odpovědnosti za škodu na zdraví a dluhy na výživném či na náhradním výživném.

Pozor! Exekutora je dobré kontaktovat i v případě, že pokládáte veškeré své pohledávky za splacené. Může se totiž stát (a často se to též stává), že někde zůstala nezaplacená malá část dluhu, kterou je právě nyní možné nejvýhodněji splatit.

Jakmile vám exekutor vyčíslí dluh a zašle všechny náležitosti i správný variabilní symbol, splaťte na jeho účet zmiňovanou jistinu a poplatek ve výši 908 korun. Do zprávy pro příjemce (exekutora) uveďte své celé jméno a skutečnost, že jde o akci Milostivé léto. Pokud bude platba na účet exekutora připsána v rozmezí od 28. října 2021 do 28. ledna 2022, váš dluh je splacen. 

Náš tip: Pokud nevíte, jak si s dopisem poradit, využijte vzoru, který najdete na webu projektu „Nedlužím státu“.

Bonusový tip závěrem

Detailní informace o akci Milostivé léto najdete na oficiálních webových stránkách projektu, případně můžete o bezplatnou pomoc požádat operátory na infolince Člověka v tísni (tel.: 770 600 800), kde jsou vám k dispozici od pondělí do pátku vždy od 9 do 17 hodin. Za volání na tuto linku zaplatíte jako za běžný hovor.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.