Blog
Půjčky a úvěry
Milostivé léto - muž s prázdnými kapsami

Blíží se Milostivé léto! Unikátní akce, která pomůže tisícům lidí v exekucích

22. října 2021|Vendula Flassig Vrablová|

Ačkoli se letošní rok nedávno přehoupl do podzimu, za pár dnů startuje ojedinělá akce, která nemá v Česku obdoby. Jde o tzv. Milostivé léto, díky němuž se mohou desítky tisíc osob dostat z exekucí. Akce startuje už 28. října. Jak se do ní zapojit?

Porovnat půjčky

Dlužníkům budou odpuštěny úroky, poplatky či penále

Unikátní akce vyhlášená státem má za cíl usnadnit život lidem, kteří spadli do exekuce. Během tříměsíčního období má dlužník šanci zbavit se vysokých exekučních poplatků, sankcí a úroků, které mu navýšily původní dluh a komplikují tak jeho splácení. Ve finále stačí, pokud dotyčný zaplatí původní dluh a poplatek exekutorovi ve výši 908 korun.

Akce, která se už nebude opakovat

Podle expertů a finančních analytiků jde o zcela bezprecedentní akci a šanci, která se už v budoucnu pravděpodobně nebude opakovat. Proto by dlužníci neměli se splácením dluhů dlouho otálet. Ačkoli Milostivé léto začíná 28. října a na úhradu dluhů mají lidé v exekuci tři měsíce (do 28. ledna 2022), kvůli zvýšenému zájmu může dojít k nepříjemným administrativní průtahům. Proto je potřeba situaci řešit pokud možno co nejdříve.

Tři důležité podmínky

Stejně jako kterákoli jiná akce i s Milostivým létem souvisí několik podmínek, které musí dlužníci splnit. Abyste mohli této akce využít, musíte:

  1. Dlužit státu, obci či jejich organizacím: Akce se vedle státu a obcí týká i jejich většinově vlastněných organizací, jako jsou např. dopravní podniky, nemocnice, ČEZ, Pražská energetika, Pražská plynárenská, Mostecké bytová, Česká televize, Český rozhlas atp., a všech zdravotních pojišťoven (další subjekty jsou uvedeny na stránkách nedluzimstatu.cz).

  2. Mít dluh v exekuci: Pokud váš dluh dosud ještě není v exekuci nebo jste v oddlužení, Milostivé léto nelze uplatnit.

  3. Si být jistí, že exekuce je vedena soukromým exekutorem: Tady je potřeba zmínit, že akce Milostivé léto se nevztahuje na exekuce vedené státem, tzv. správní nebo daňové exekuce, které jsou nejčastěji vymáhané celní správou, finanční správou či okresní správou sociálního zabezpečení.

Pár na schůzce v bance

Jak se do akce Milostivé zapojit?

Pokud výše uvedené podmínky splňujete, je potřeba kontaktovat svého exekutora, u kterého zjistíte, jak velkou jistinu z dluhu je vůbec nutné zaplatit. V ideálním případě zmíněného kontaktujte doporučeným dopisem, případně datovou schránkou. V žádosti nezapomeňte uvést svou adresu a skutečnost, že jde o akci Milostivé léto.

Mohlo by vás zajímat: Akce se též nevztahuje na peněžité tresty uložené za úmyslný trestný čin a dluhy vzniklé z odpovědnosti za úmyslně způsobenou škodu. Milostivé léto „nevymaže“ ani dluhy vzniklé z odpovědnosti za škodu na zdraví a dluhy na výživném či na náhradním výživném.

Pozor! Exekutora je dobré kontaktovat i v případě, že pokládáte veškeré své pohledávky za splacené. Může se totiž stát (a často se to též stává), že někde zůstala nezaplacená malá část dluhu, kterou je právě nyní možné nejvýhodněji splatit.

Jakmile vám exekutor vyčíslí dluh a zašle všechny náležitosti i správný variabilní symbol, splaťte na jeho účet zmiňovanou jistinu a poplatek ve výši 908 korun. Do zprávy pro příjemce (exekutora) uveďte své celé jméno a skutečnost, že jde o akci Milostivé léto. Pokud bude platba na účet exekutora připsána v rozmezí od 28. října 2021 do 28. ledna 2022, váš dluh je splacen. 

Náš tip: Pokud nevíte, jak si s dopisem poradit, využijte vzoru, který najdete na webu projektu „Nedlužím státu“.

Bonusový tip závěrem

Detailní informace o akci Milostivé léto najdete na oficiálních webových stránkách projektu, případně můžete o bezplatnou pomoc požádat operátory na infolince Člověka v tísni (tel.: 770 600 800), kde jsou vám k dispozici od pondělí do pátku vždy od 9 do 17 hodin. Za volání na tuto linku zaplatíte jako za běžný hovor.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).