Cestovní pojištění – srovnání cen

Předhypoteční úvěr - půjčka na družstevní byt

Koupit si vlastní bydlení je stále složitější a především dražší. Ceny nemovitostí již několik let vytrvale stoupají a získat výhodnou hypotéku s příznivými podmínkami je vinou zpřísňujících se pravidel stále komplikovanější. Jaká je situace okolo koupě družstevního bytu?

Pro koupi družstevního bytu hovoří dvě zásadní výhody. Za prvé cena družstevního bytu bývá o 10 až 20 % levnější oproti bytu v osobním vlastnictví a za druhé se v tomto případě neplatí 4% daň z nabytí nemovitosti, která jde jinak na vrub kupujícímu. To vše by bylo hezké, kdyby s koupí družstevní bytu nebylo spojeno pár “ale”.

Družstevní byt nelze použít jako zástavu hypotéky

Hlavní problém představuje otázka zajištění půjčky na družstevní byt. Klasická hypotéka totiž vyžaduje zajištění úvěru vhodnou nemovitostí. Ve většině případech se k zajištění úvěru na bydlení použije právě kupovaná nemovitost. 

To však v případě družstevního bydlení není možné. K zajištění nelze použít nemovitost, která není a nebude v majetku kupujícího, ale v tomto případě družstva. V případě koupě družstevního bytu se kupující nestává majitelem bytu, ale členem  družstva, který vlastní podíl na nemovitosti. Na byt získává pouze něco jako uživatelské právo.

Jak tedy existují možnosti při financování družstevního bytu?

Co je to půjčka na družstevní byt

V nabídkách některých bank lze objevit specifickou hypotéku určenou k financování družstevního bytu, která je označována také jako předhypoteční úvěr. Jedná se o půjčku, která nevyžaduje zajištění nemovitostí. 

Není to tak ale snadné. V čem je háček? Získání předhypotečního úvěru má podmínku a to je fakt, že družstevní byt bude do majetku kupujícího převeden zpravidla nejpozději do jednoho roku. Druhou nevýhodu představují vyšší úrokové sazby oproti klasické hypotéce.

Během tohoto “přechodného období” kupující splácí pouze úroky. Jistinu začne splácet až po převedení bytu do osobního vlastnictví, kdy je půjčku převedena už na klasickou hypotéku. 

Banky, které v roce 2020 nabízí hypotéku na družstevní byt:

  • České spořitelna

  • ČSOB

  • Hypoteční banka

  • Překlenovací úvěr Wustenrot

  • Raiffeisenbank

  • Sberbank

  • Komerční banky

porovnání půjček

Lze získat 100% půjčku na družstevní byt?

100% hypotéka, kterou bylo možné investovat celou hodnotu vybrané nemovitosti je již několik let minulostí. Česká národní banka podmínky pro získání hypotéky značně zpřísnila a kupující musí část hypotéky (ideálně alespoň 20 %) z vlastních zdrojů. V případě družstevního bytu to tak ale být nemusí.

V případě koupě družstevního bytu je nutné disponovat jinou nemovitostí, kterou lze využít jako zástavu. Není nutné být jejím vlastníkem zastavované nemovitosti, ale její skutečný vlastník musí s zajištěním samozřejmě souhlasit. 

Nemovitosti, které lze použít k zajištění půjčky na družstevní byt:

  • jiný byt či dům v osobní vlastnictví (např. rodičů či jiných příbuzných)

  • chata

  • stavební pozemek

Důležité také je, aby hodnota zastavované nemovitosti odpovídala alespoň výši hypotéky. V takovém případě je však nutné mít dostatek vlastních finančních prostředků k financování zbývající částky. Pokud je však hodnota zastavované nemovitosti vyšší, je možné dosáhnout na vyšší hypotéku, a to až do výše 100% hodnoty kupované nemovitosti.

Úvěr ze stavebního spoření na družstevní bydlení

Třetí možností, jak financovat družstevní bydlení, je využít úvěr ze stavebního spoření. Také v tomto případě není požadována k zajištění žádná nemovitost. 

Ve většině případech však úvěr ze stavebního spoření nepředstavuje žádnou velkou část a zpravidla se jedná o pár set tisíc, ze kterých byt za několik milionů korun nezaplatíte. 

Úvěr ze stavebního spoření tak v první řadě představuje ideální doplnění financování vlastního bydlení k hypotéce.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 3